Şimdi Ara

Knoppix 6.7'de başlangıc dilini TR yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçenlerde eski PC'me Knoppix 6.7 kurdum. (Knoppix default olarak CD'den kullanılır ancak Install HDD seçeneğinden HDD'ye kurulabiliyor) Sorunsuz kurdum sorunsuz açılıo fakat sistem ve klavye dili US, onu TR yapmam gerekli bunun için açılışta GRUB menüsünde KNOPPIX seçeneğinde 'e' (edit) tuşuna basarak lang=US'i elle TR olarak değiştirip devam ettim ancak sistem yine US olarak açıldı yani o deişikliği kaale almadı.

Sistem başladıktan sonra /boot/linuxmz /etc/grub.conf gibi dosyaları yokladım onlarda değişikliği yapabileceğim yer bulamadım. Google'dan baktığımda ISO / imaj dosyasını oluştururken dil değiştirmeyi anlatıo fakat imaj düzeyinde değiştirmek istemem, hem vaktim yok hem de öyle dil değişikliğiinin sonradan da yapılabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Knoppix debian temelli bir sistem.Değişiklik yapamadım. Sistem US ile açılıo. Pratik önerileriniz varsa beklerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration
    sorun devam ederse
    echo "#!/bin/bash" > ~/.config/autostart/set-keyboard-tr.sh
    echo "setxkbmap tr" >> ~/.config/autostart/set-keyboard-tr.sh
    chmod 755 ~/.config/autostart/set-keyboard-tr.sh
  • Knoppix cd den çalışan versiyonu var mı.Live cd
  • Öneri için teşekkürler, PC başka bir yerde olduğundan ve sosyal/ekonomik şartlardan deneyemedim, ynt veremedim. PC başına geçince deneyeceğim.

@azata Knoppix Live CD'den de yüklesem standart / default olarak klavye US geliyor. İşin gıcık tarafı, Knoppix'in tasarımcısı bir Alman ve Alman klavye dizilimi kullansa Türk klavye ile cok daha uyumlu olduğundan belki hiç klavye layout değişikliği yapmama gerek kalmayacaktı.

• quote:

Orijinalden alıntı: azata

Knoppix cd den çalışan versiyonu var mı.Live cd

var .burda yazıyo..ama 15 dolar ..korsanını bulursan iyi
  • Knoppix web sayfasından ücretsiz ISO olarak indirilebiliyor. Tamamen ücretsiz. Bu arada hala daaha Türkçe yapmayı deneyemedim, işlerden. Ancak deneyeceğim.

• ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    denedim olmadı. ilkinde sadece farklı klavye markaları cıktı dil secenekleri cıkmadı. ikincisinde de /bin/bash event not found gibi bir mesaj verdi, klavye aynı US'te kaldı.

• Knoppix 6.7'de başlangıc dilini TR yapmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ULTILIX -- 4 Nisan 2018; 20:53:57 >

• ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    SS'lerdeki gibi denedim, hiçbir değişiklik olmadı, klavye US klavye. Knoppix daha cok kurtarma diski veya deneme amaçlı kullanıldığından, dil seçeneği ilk başta indirirken seçiliyor diye tahmin ediyorum, yani başta US Knoppix'i indirmiş olmalıyım ve belki TR Knoppix de varsa ondan indirmem gerekebilir. Veya 6.7 'de böyle 7+ versiyonlarda klavyeyi sonradan değiştirilebilir yapmış olabilirler. Büyük ihtimalle harddiskten kaldıracağım bu Knoppix'i. Yerine de FreeBSD kurabilirim cunku daha önce kurmuştum, 512MB RAM li bu PC de hiç kasmadan calışmıştı ve böyle bi sorunla karşılaşmamıştım. Yine de önerebileceğin birşey varsa beklerim , Knoppix'i hemen kaldırmam bir kaç ay daha durur herhalde .

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.