Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (673. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: leadwell Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 21 Misafir (2 Mobil) - 20 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.233
Cevap
703
Favori
4.431.724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
79. Sırada  bugün en iyi #31
Sayfa: önceki 671672673674675
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: ilastas

Merhaba arkadaşlar,
    Playstation cafe için (yaklaşık 75 m2 dar -uzun bir salon) 24000 lik bir klima almayı düşünüyorum 3500 TL ye kadar. Önemli olan az yakması, bir de soğuk havayı kırsa yeter ,hamam gibi yapmasına gerek yok .
    İnverter için bir arkadaş 24000 lik inverter o alanı tam ısıtamayacağından dolayı devamlı ısıtmaya çalışacak ve daha fazla elektrik harcayacak dedi.
    Nasıl bir klima almalıyım dc inverter diye birşey de okudum. Fazla bilgim olmadığı için yönlendirebilirseniz çok sevinirim.Marka model öneriniz olursa çok yardımcı olur.
    Teşekkürler.

İnverter hakkında duyduğunuz doğru, eğer fazla büyük yere konup ta zorlanırsa standart tip bir klimadan da fazla ceryan tüketir.

1- Siz o parayı harcamayı göze aldıysanız, ya şöyle salon tipi bir alet alın; ki orayı ısıtır ama çok yakar, üstelik te verimi düşük olur bu tiplerin:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-afs46-0901f/r2-klima-fiyati,447996.html

2- Ya da şu aleti alın, yüksek verimlidir ama orayı anca dış sıcaklıktan 18-20C yukarıya taşıyabilir, piyasadaki en kaliteli duvar tipi standart (inverter olmayan) klimadır:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk71he-s1-klima-fiyati,458416.html

3 - Mekan ince uzun olunca tek klima kullanışsız olabilir, iki uca iki tane takmanız daha uygun olabilir.
    Alttaki klimalar iki tane takıldığında toplam 40 bin BTU verir ki, o mekanı ısıtıp soğutur rahatça.
    En iyi kalitede mal değil, ama sağlam ve güvenilir, servisi düzgün aletlerdir, fiyat ta düşüyor biraz:)

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as18-0930/r2-green-klima-fiyati,441951.html

Fiyat / Performans açısından SGM24DCM almayı düşünüyorum . 2100 TL 'ye .

COP Isıtma : 3.61
    A Sınıfı Isıtma
    Isıtma 27000 BTU
    Sarfiyat 2.19 KW

Teknik özellikleri :http://www.iklimsa.com/iklimsa/brosurler/SigmaDuvar.pdf

Üstadın dediği gibi mekan büyük olduğundan dolayı inverter olmayan bir model seçtim. İleride işler iyi giderse küçük bir 2. klima takviyesi de
    yapabilirim gerek kalırsa.
    Değerlendirebilirseniz sevinirim .

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

Kocausta Merhaba. Sana birşey sormak İstiyorum...

Önceki klimam LG-Beko 8650 D
    • Güç Tüketimi Soğutma: 1350 W
    • Güç Tüketimi Isıtma: 1350 W
    gözüküyor.
    Yeni Klimam Tosh. 18 SKV
    Onun yıllık enerji tüketimi
    798 KWH gözüküyor. Bekodaki güç tüketimi yıllık enerji tükemi mi oluyor acaba?

bekonun değerleri

http://www.koctas.com.tr/U/Beko-Active-Plasma-Plus-Split--8650-D-Klima/14800-Btu/46176?R=126

Toshibanın değerleri

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/Montaj/ToshibaRAS_Suzumi_tveri.pdf

Şimdi bu klima yazın 3 ay boyunca günlük 14 saat çalışacak. Bu şekilde ayda 22 gün çalışsa ayda yaklaşık: 300 saat Yaz boyunca da yaklaşık: 900 saat çalışacak. Kışın da 100 saat kullanılsa toplamda: 1000 Saat kullanılmış olacak.

Kaba taslak inverter klima almamın bu 1000 saat üzerinden bana avantajı ne olur? Yani benim ödeyeceğim faturayı 100-150 tl arası düşürür mü?

Beko 8650, 1350 w çekerek 4685 w ısı veriyor; yani COP 3.47.
    Toshiba 18SKV 1560 w çekerek 5800 w ısı veriyor, COP 3.72.

Bu işin görünen tarafı.
    Görünmeyen tarafı şurda ki, Toshiba içeriyi çabucak ısıtıp "sıcaklığı koruma" durumuna geçtiğinde (yani kendini kıstığında); nominaldeki 5800 w düzeyinden aşağı inecek, ve alt düzeylerde 3.72'nin çok daha üzerinde verimle çalışacaktır.
    Örneğin en kısık durumunda 140 w çekerek 800 w ısı veriyor, COP 5.71 gibi.

Şimdi eğrisini çıkarmaya çalışmayayım ama, Beko'nun 4685 w'lık ısı verdiği düzeyde Toshiba tahminen 4.20-4.30 gibi bir COP değerinde çalışıyor olabilir.

Yıllık tüketim verilerini boşverin, o veriler bir klimanın 500 saat soğutmada kullanıldığı varsayımına göre hesaplanmış "afaki" rakamlardır.

Yıllık tüketim farkı, aletin hangi kapasitede kullanıldığı ile yakından ilişkili.
    Aletin çalışırken ne akım çektiğini ölçerek bunu bulabilirsiniz.
    Buradan bişeyler söylemek çok ezbere olur.

• Teşekkürler Kocausta.

yazın ben kullanım süreleri ile faturaya yansımalarını paylaşırım burada.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Merhaba arkadaşlar,
    Playstation cafe için (yaklaşık 75 m2 dar -uzun bir salon) 24000 lik bir klima almayı düşünüyorum 3500 TL ye kadar. Önemli olan az yakması, bir de soğuk havayı kırsa yeter ,hamam gibi yapmasına gerek yok .
    İnverter için bir arkadaş 24000 lik inverter o alanı tam ısıtamayacağından dolayı devamlı ısıtmaya çalışacak ve daha fazla elektrik harcayacak dedi.
    Nasıl bir klima almalıyım dc inverter diye birşey de okudum. Fazla bilgim olmadığı için yönlendirebilirseniz çok sevinirim.Marka model öneriniz olursa çok yardımcı olur.
    Teşekkürler.

İnverter hakkında duyduğunuz doğru, eğer fazla büyük yere konup ta zorlanırsa standart tip bir klimadan da fazla ceryan tüketir.

1- Siz o parayı harcamayı göze aldıysanız, ya şöyle salon tipi bir alet alın; ki orayı ısıtır ama çok yakar, üstelik te verimi düşük olur bu tiplerin:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-afs46-0901f/r2-klima-fiyati,447996.html

2- Ya da şu aleti alın, yüksek verimlidir ama orayı anca dış sıcaklıktan 18-20C yukarıya taşıyabilir, piyasadaki en kaliteli duvar tipi standart (inverter olmayan) klimadır:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk71he-s1-klima-fiyati,458416.html

3 - Mekan ince uzun olunca tek klima kullanışsız olabilir, iki uca iki tane takmanız daha uygun olabilir.
    Alttaki klimalar iki tane takıldığında toplam 40 bin BTU verir ki, o mekanı ısıtıp soğutur rahatça.
    En iyi kalitede mal değil, ama sağlam ve güvenilir, servisi düzgün aletlerdir, fiyat ta düşüyor biraz:)

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as18-0930/r2-green-klima-fiyati,441951.html

Fiyat / Performans açısından SGM24DCM almayı düşünüyorum . 2100 TL 'ye .

COP Isıtma : 3.61
    A Sınıfı Isıtma
    Isıtma 27000 BTU
    Sarfiyat 2.19 KW

Teknik özellikleri :http://www.iklimsa.com/iklimsa/brosurler/SigmaDuvar.pdf

Üstadın dediği gibi mekan büyük olduğundan dolayı inverter olmayan bir model seçtim. İleride işler iyi giderse küçük bir 2. klima takviyesi de
    yapabilirim gerek kalırsa.
    Değerlendirebilirseniz sevinirim .

Bence iyi düşünmüyorsunuz

Klima tipi olarak değil, aldığınız yer ve marka olarak.

Önerim Airfel ve yan markaları.

• Arkadaşlar Samsung AQ12TSMNAND 12000 BTU bu klima nasıldır, takip ediyorum bu klimayı. Ne dersiniz sesiz bir klimamıdır, iç dış ünüte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baranel

Arkadaşlar Samsung AQ12TSMNAND 12000 BTU bu klima nasıldır, takip ediyorum bu klimayı. Ne dersiniz sesiz bir klimamıdır, iç dış ünüte.

Firma verileri burda:

http://www.samsung.com/tr/consumer/home-appliances/air-conditioner/split-type/AQ12TSMNAND/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

Kullanıcıları da sesten şikayetçi değiller.

Katalog verileri düz tip bir klima için iyi sayılır.

• Hocam çok teşkkür ederim. Evim ankarada üst kat teraslı odaya düşünüyorum. Endişem aşırı soğuklarda ısıtma yapabilirmi, yoksa bu şartlarda invertermi düşünmek daha mantıklı olur.
  • quote:

Hocam çok teşkkür ederim. Evim ankarada üst kat teraslı odaya düşünüyorum. Endişem aşırı soğuklarda ısıtma yapabilirmi, yoksa bu şartlarda invertermi düşünmek daha mantıklı olur.

Ankara'da ısıtma için mutlaka inverter düşünün.
    Hem de hesaplamalarda çıkan kapasiteden biraz büyük olmalı.
  • Sormasam indirime girer girmez alırdım hatta dün almak üzereydim, kampanya bunlarda yok dediler alamadım, artık başka marka model arayışına başlarım. Tekrar teşekkür ederim.
  • quote:

Hocam çok teşkkür ederim. Evim ankarada üst kat teraslı odaya düşünüyorum. Endişem aşırı soğuklarda ısıtma yapabilirmi, yoksa bu şartlarda invertermi düşünmek daha mantıklı olur.

hocam ankara bayağı soğuk bir bölge ve kuru soğuk dediğimiz ayaz durumu fazla oluyor,hatta bazı bölgeleri doğuyu aratmıyor

annem için bir ara klima ile ısıtma nasıl olur diye düşündüm ama cesaret edemedim ,çok kaliteli ve -25 dereceler de çalışacak bir klima olması gerektiğini düşündüm ancak bu cihazlar bayağı pahalı olması yanı sıra yine de güvenemedim çünkü doğantepe diye bir yerde oturuyor maşallah don-buz eksik olmuyor -batıkent,ulus gibi yerler kupkuru olduğu bazı zamanlar orada kar bile olabiliyor

yani çok ciddi bir keşif ile uygun bir cihaz seçmenizde fayda var derim

• Hocam Midea Y serisi -25 de de çalışıyor diye biliyorum.Sanırım emsallerine göre fiyatı da uygun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bellibol64

Hocam Midea Y serisi -25 de de çalışıyor diye biliyorum.Sanırım emsallerine göre fiyatı da uygun.

doğrudur , ancak dediğim gibi yine de bir firma ile görüşülüp bazı garantiler almakta fayda var ,ege ve akdeniz de iklim yumuşak olduğu için pek sorun yaşanmıyor ancak ankara gibi bir yerde mutlaka yüzyüze satıcı ve servisle muhatap olunarak cihaz almakta fayda görüyorum,yine o bölgede ki elektrik harcaması bizim anlattığımız miktarları çok aşabilir
  • Arkadaşlar şuan izmirde bir doğalgaz furyası aldı başını gidiyor,herkez ekonomik düşük fatura ve sıcak su olarak bakıyor olaya.Ankarada doğalgaz kullanan arkadaşların ödedikleri faturaları (170/270TL)duyunca bunun neresi economi onu anlamadım.Evimde 3 adet klima çalışmasına rağmen ödediğim fatura 140TL(termisifon herşey dahil) sadece çeşmeden akıcak olan sıcak su için doğal gaz mantıklımıdır ki termosifon zaten sağlıyor bunu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: antısekurıt

Arkadaşlar şuan izmirde bir doğalgaz furyası aldı başını gidiyor,herkez ekonomik düşük fatura ve sıcak su olarak bakıyor olaya.Ankarada doğalgaz kullanan arkadaşların ödedikleri faturaları (170/270TL)duyunca bunun neresi economi onu anlamadım.Evimde 3 adet klima çalışmasına rağmen ödediğim fatura 140TL(termisifon herşey dahil) sadece çeşmeden akıcak olan sıcak su için doğal gaz mantıklımıdır ki termosifon zaten sağlıyor bunu.

İmkanım olsun kesinlikle tercih ederim doğalgazı. Sıcak su neyse sadece sıcaksu için doğal gaz alınmaz. Özellikle benim yaşadığım akdeniz bölgesinde. Burada her evde her apartmanda güneş enerji sistemleri kurulu. Ancak doğal gaz ile eviyin her tarafını ısıtabiliyorsun. bu çok önemli biz klima veya sobayla ancak bir odayı ısıtabiliyoruz.

• Kullanmadığın bi odayıda ısıtmak bence mantıksız.Zaten izmirde topu,topu 3 aykış oluyor yazın mutfak tüpü almaktansa doğalgazım olsun diyenlerde var.
  • İki klima ile (10 ve 12 lik inverter)ile 90m2 İzmir Göztepe Kuzey doğu çift cephe tamamen korunaksız evde 24 saat ful çalışıyor 1 klima,2. klima saat 17 de çalışıp gece 01-02 ye kadar açık.Evde tüp yok ocak,sıcak su elektrikli herşey dahil en yüksek fatura 220 TL.Şuan 160 TL lerde.
  • quote:

Arkadaşlar şuan izmirde bir doğalgaz furyası aldı başını gidiyor,herkez ekonomik düşük fatura ve sıcak su olarak bakıyor olaya.Ankarada doğalgaz kullanan arkadaşların ödedikleri faturaları (170/270TL)duyunca bunun neresi economi onu anlamadım.Evimde 3 adet klima çalışmasına rağmen ödediğim fatura 140TL(termisifon herşey dahil) sadece çeşmeden akıcak olan sıcak su için doğal gaz mantıklımıdır ki termosifon zaten sağlıyor bunu.

Hocam "sürü psikolojisi" diye bir kavram vardır.
    Ya da "kara koyun nereye giderse sürü de peşinden gider"

3 Yıl kadar önce kiracı olarak oturduğum Bornova'daki apartmanda, o kadar hesap kitap göstermeme rağmen doğalgaz tesisatı yaptırıldıydı.
    1 kış kullandıktan sonra çoğu "yandım allah" deyip ısıtmayı sadece kullandıkları oda ile sınırlamışlar.
    Birkaç tanesi de İzmirgaz'a sayaç kontrolü talebi yapmış, daha sonra firmaya dolandırıcılıktan dava açmaya kalkmış, hani "ucuz dendi pahalı fatura yollanıyor" gibilerden.

Millet hiç hesap-kitap etmeyi bilmez.
    Cehalet desek o da değil, 30 senelik bir mühendis (tabii devlet memuru) arkadaş ta, uyarmama rağmen mazotlu kat kaloriferi kurdurmuştu.
    Tabii o kış sadece 1 ton mazot yaktıktan sonra havlu attıydı
    Yahu bu adam mühendis, ısı hesabını o bilmezse kara kalabalıktan insanların bilmemesi gayet normal.

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta

quote:

Hocam "sürü psikolojisi" diye bir kavram vardır.
    Ya da "kara koyun nereye giderse sürü de peşinden gider"

3 Yıl kadar önce kiracı olarak oturduğum Bornova'daki apartmanda, o kadar hesap kitap göstermeme rağmen doğalgaz tesisatı yaptırıldıydı.
    1 kış kullandıktan sonra çoğu "yandım allah" deyip ısıtmayı sadece kullandıkları oda ile sınırlamışlar.
    Birkaç tanesi de İzmirgaz'a sayaç kontrolü talebi yapmış, daha sonra firmaya dolandırıcılıktan dava açmaya kalkmış, hani "ucuz dendi pahalı fatura yollanıyor" gibilerden.

Millet hiç hesap-kitap etmeyi bilmez.
    Cehalet desek o da değil, 30 senelik bir mühendis (tabii devlet memuru) arkadaş ta, uyarmama rağmen mazotlu kat kaloriferi kurdurmuştu.
    Tabii o kış sadece 1 ton mazot yaktıktan sonra havlu attıydı
    Yahu bu adam mühendis, ısı hesabını o bilmezse kara kalabalıktan insanların bilmemesi gayet normal.

Aynen öyle usta,adam verdiği 5000 TL ye bakmıyorda yılda tüpten ettiği 200-300 TLyi kar biliyor.Aynen sürü olayı.Onda var bende de olsun.Ha asıl baskıda evdeki hanımlardan geliyor,ayşe hm. yaptırmış,kendinde olmazsa eksik kalır mazallah...

• quote:

Orijinalden alıntı: mterdemli

quote:

İmkanım olsun kesinlikle tercih ederim doğalgazı. Sıcak su neyse sadece sıcaksu için doğal gaz alınmaz. Özellikle benim yaşadığım akdeniz bölgesinde. Burada her evde her apartmanda güneş enerji sistemleri kurulu. Ancak doğal gaz ile eviyin her tarafını ısıtabiliyorsun. bu çok önemli biz klima veya sobayla ancak bir odayı ısıtabiliyoruz.

arkadaşım tamamen yanılıyorsun

misal benim doğalgaz alma imkanım var ama almıyorum ,çoğu komşum dağalgaza geçti kullanıyor, (sözde kullanıyor) evlerine misafirliğe gittiğimde resmen donuyorum ,gaz fazla gelecek diye kısmışlar ayarları ve sadece 1-2 yerin peteklerini açmışlar buna rağmen 150-200 tl. doğalgaz ,70-80 tl. elektrik faturası ödüyorlar, ben sürekli klima kullanıyorum geçen ay ödediğim fatura 89 tl.

ancak ben sadece mutfak ocağı için almayı düşünüyorum , 1300 tl. ye yaparız diyorlar ancak ben şofbene de olsa istiyorum ona sıcak bakmıyorlar

neden şu ana kadar almadığımı merak eden varsa söyleyeyim nedeni sayın kocausta dır ,arabamı alsa hemen yaptıracağım ama almıyor ,arkadaşlar biraz baskı yapın da alsın

• quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: mterdemli

quote:

arkadaşım tamamen yanılıyorsun

misal benim doğalgaz alma imkanım var ama almıyorum ,çoğu komşum dağalgaza geçti kullanıyor, (sözde kullanıyor) evlerine misafirliğe gittiğimde resmen donuyorum ,gaz fazla gelecek diye kısmışlar ayarları ve sadece 1-2 yerin peteklerini açmışlar buna rağmen 150-200 tl. doğalgaz ,70-80 tl. elektrik faturası ödüyorlar, ben sürekli klima kullanıyorum geçen ay ödediğim fatura 89 tl.

ancak ben sadece mutfak ocağı için almayı düşünüyorum , 1300 tl. ye yaparız diyorlar ancak ben şofbene de olsa istiyorum ona sıcak bakmıyorlar

neden şu ana kadar almadığımı merak eden varsa söyleyeyim nedeni sayın kocausta dır ,arabamı alsa hemen yaptıracağım ama almıyor ,arkadaşlar biraz baskı yapın da alsın

Kısacası izmirde doğalgaz ölü yatırım diyebiliriz,ayrıca duyduklarıma göre tesisat ucuz olsun diye bütün peteklere tek dönüşmü ne yapılıyomuş buda her peteğe termosatat yerine sadece bir termostat ayarına izin veriyormuş,çok tüketimde bundan kaynaklanıyormuş.

• 
Sayfa: önceki 671672673674675
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.