Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (573. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kapasite (btu/h)Soğutma/Isıtma : (2,700-16700)/(3,070-20,800)
    Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima

Bu forum sayesinde araştırıp bularak cihazı idealeşya.com dan aldım Worldcard'a 10 taksit ,aynı gün gelip taktılar.25 derece sabitte çalıştırıyorum ses ve soğutma gayet başarılı.Salonum 32 m2.

Servis 3 sene garantisi olduğunu +2 sene daha uzatmak istersem 120 TL daha ödemem gerektiğini söyledi,kararsız kaldım sizce değer mi?
    Düzeltme: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi staars -- 7 Ağustos 2011; 16:46:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

quote:

Orijinalden alıntı: wildermess

quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

quote:

Orijinalden alıntı: EliasGS

merhaba,

yaklaşık sadece 1 ay önce aldığım MHI Hyper Inv. SR50ZJX klima maalesef sogutma yapmıyor. sadece üfleme yapmakla beraber yüksek hızlarda sanki tiz bir ses çıkarıyor gibi hissediyorum. dış ünite ise çalışıyor.

servis gelip kontrol edecek, ne olmuş olabilir?

Uzman değilim! ancak gaz kaçağı olmuştur.

Aynı klıma olunca cevap vereyim dedim.
    Benimki sağlıklı çalışıyor.
    Henüz elektriğe ne kadar tasarruf ettirecek bilemiyorum ama artık klıma kafa ütülemiyor :)

ben cevap vereyim size , gelen elektrik faturam ile ilgili aynı cihazı kullanıyoruz ,
    akşam 6'dan 12'ye kadar orta seviyede 24-25 derece sıcaklıkta çalıştırıyorum , gece 24'ten sabah 4'e kadar ise HI modunda 23 24 derecede çalıştırıyorum dün faturam geldi 72 tl.normalde 55-60 tl ödediğim faturam bu ay 72 tl geldi , inanamadım süper bence

Merhaba,

LG-Beko varken(salondayken) ayda 180-200TL geliyordu.
    Bahar aylarında klima çalışmadığı dönemlerde 100-120TL geliyordu.

1 Aydır SRK50ZKX-S çalışıyor.
    Hafta içi günler 6-7 saat
    C.tesi Pazar 14-15 saat çalışıyor.

sürekli 25cº set ayarlı.
    Başlangıçta 45-60dk. kadar Auto+3D açık, sonra "LO" olarak çalışmakta.
    henüz elektrik faturası gelmedi...

Evet elektrik faturası geldi.

159TL
    Normal zamanda geleni çıkardığımızda 159-((100+120)/2=110)=49TL ay salon klımasından yana geldi.
    Tabi artık eski salondaki klimada mutfakta 1-2 saat çalıştı bunuda düşünürsek SRK50ZJX-S bayağı az elektrik harcıyor hakıkaten.

• Dün AİRFEL AS18-0933/INV klimamın montajını yapmak için yetkili servis geldi.Yanlarında vakumlama cihazları bile yoktu.Montaj esnasında vakumlama yapıp yapmayacaklarını sordum gerek yok dediler.İkinci defa keşke vakumlama yapsaydınız diye uyardım. Beni bir şekilde ikna ettiler ve çok hızlı bir biçimde kurulumu gerçekleştirerek klimayı deneme amaçlı çalıştırdılar.

Servis gittikten sonra AİRFEL AS18-0933/INV klimamın kullanma kılavuzunu okuduğumda vakumlamanında bir montaj aşaması olduğunu farkettim.İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda ise klima için hayati derecede öneme sahip vakumlama olayının ''gerek yok'' denilerek yapılmadığını anladım.

Sonuç olarak o kadar para vererek almış olduğum AİRFEL AS18-0933/INV klimamın alalade takılmasından çok büyük rahatsızlık duydum.Bu işin peşini bırakmayacağım her yola başvurarak hakkımı arayacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdar618

Dün AİRFEL AS18-0933/INV klimamın montajını yapmak için yetkili servis geldi.Yanlarında vakumlama cihazları bile yoktu.Montaj esnasında vakumlama yapıp yapmayacaklarını sordum gerek yok dediler.İkinci defa keşke vakumlama yapsaydınız diye uyardım. Beni bir şekilde ikna ettiler ve çok hızlı bir biçimde kurulumu gerçekleştirerek klimayı deneme amaçlı çalıştırdılar.

Servis gittikten sonra AİRFEL AS18-0933/INV klimamın kullanma kılavuzunu okuduğumda vakumlamanında bir montaj aşaması olduğunu farkettim.İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda ise klima için hayati derecede öneme sahip vakumlama olayının ''gerek yok'' denilerek yapılmadığını anladım.

Sonuç olarak o kadar para vererek almış olduğum AİRFEL AS18-0933/INV klimamın alalade takılmasından çok büyük rahatsızlık duydum.Bu işin peşini bırakmayacağım her yola başvurarak hakkımı arayacağım.

AİRFEL in iyi bir servisi olduğu söyleniyordu bu durum şaşırtıcı. şunuda belirteyim ben 1 beko 1 demirdöküm 1 de ME klima kullandım sadece ME vakum yaptı. diğer ikisini aldığım dönemde vakum diye birşey olduğunu bile bilmiyordum ben. Şimdi Özellikle forum ve uzman arkadaşlar sayesinde vakumlamanın olmazsa olmaz birşey olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Ama malesef pek çok firmanın servisi nedense bu vakum olayını önemsemiyor ve müşteriye önemsiz göstermeye çalışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: staars

KDV Dahil: 2.161,00 T

Bu forum sayesinde araştırıp bularak cihazı idealeşya.com dan aldım Worldcard'a 10 taksit ,aynı gün gelip taktılar.25 derece sabitte çalıştırıyorum ses ve soğutma gayet başarılı.Salonum 32 m2.

Servis 3 sene garantisi olduğunu +2 sene daha uzatmak istersem 120 TL daha ödemem gerektiğini söyledi,kararsız kaldım sizce değer mi?

bu aletin değerleri bu değil.
    aşağıdaki gibidir.
    soğutma en yüksek 20500btu
    ısıtma en yüksek 21500btu
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/Montaj/CarrierGold_tveri.pdf
    bende yeni taktırmıştım. servis garanti uzatmadan bahsetmedi. yarın konuşalım bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mm.mustafa -- 7 Ağustos 2011; 22:16:38 >

• Arkadaşlar oda için 1200 btu klima düşünüyorum fazlasıyla yeteceğini sanıyorum. Geçen mediamarkt'da samsung klima gördüm modelini tam hatırlamıyorum 999 tl idi. Tabiki kışın ısıtma yapabilmeli, sanırım -5 ısıtma yapamıyor. Önerirmisiniz gidersem tam modelini alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 8 Ağustos 2011; 2:25:36 >
  • Kocausta bir şey sormak istiyorum. Vestel inverter plus 9000 BTU klima aldım. Adamlar kurulum sırasında vakumlama yapmadılar.Aleti çalıştırdılar. Bende yazılarınızı okuduktan sonra vestele şikayet ettim. Tekrar geldiler ellerinde vakum aleti ve gaz tüpü ile. Klimayı çalıştırdılar ve vakumlama aleti ile gazı boşalttılar. Ben bu şekildemi gaz boşaltılıyor diye sordum evet dediler. Daha sonra tüpü bağlayıp alet çalışıyor iken kendi söylemlerine göre gaz bastılar. Gazı boşaltma esnasında birisi gidip klimayı kontrol ediyordu. Niye diye sorduğumda gazın boşaldığını anlamak için yapıyoruz dedi. Gaz boşaldıkça klima soğuk üfleme yerine fan konumunda hava üflüyormuş. Bende merak ettim. Gerçekten sadece normal hava üflüyordu. Daha sonra klima çalışır vaziyette gaz bastılar ve gittiler.Klimayı kontrol ettim yine soğuk hava üflemeye başlamıştı. Şimdi bütün bu işlemler doğrumudur sizce. Adamlara hiç güvenmiyorum. Beni keklemiş olabilirlermi? Saygılar..

• quote:

Orijinalden alıntı: sentethique

Kocausta bir şey sormak istiyorum. Vestel inverter plus 9000 BTU klima aldım. Adamlar kurulum sırasında vakumlama yapmadılar.Aleti çalıştırdılar. Bende yazılarınızı okuduktan sonra vestele şikayet ettim. Tekrar geldiler ellerinde vakum aleti ve gaz tüpü ile. Klimayı çalıştırdılar ve vakumlama aleti ile gazı boşalttılar. Ben bu şekildemi gaz boşaltılıyor diye sordum evet dediler. Daha sonra tüpü bağlayıp alet çalışıyor iken kendi söylemlerine göre gaz bastılar. Gazı boşaltma esnasında birisi gidip klimayı kontrol ediyordu. Niye diye sorduğumda gazın boşaldığını anlamak için yapıyoruz dedi. Gaz boşaldıkça klima soğuk üfleme yerine fan konumunda hava üflüyormuş. Bende merak ettim. Gerçekten sadece normal hava üflüyordu. Daha sonra klima çalışır vaziyette gaz bastılar ve gittiler.Klimayı kontrol ettim yine soğuk hava üflemeye başlamıştı. Şimdi bütün bu işlemler doğrumudur sizce. Adamlara hiç güvenmiyorum. Beni keklemiş olabilirlermi? Saygılar..

Bu işlemin ideal şekilde nasıl yapılması gerektiğini mbirol nickli arkadaşa sorun, o devamlı olarak montaj işlerini yapan deneyimli bir profesyonel.

• quote:

Orijinalden alıntı: mm.mustafa

quote:

Orijinalden alıntı: staars

KDV Dahil: 2.161,00 T

bu aletin değerleri bu değil.
    aşağıdaki gibidir.
    soğutma en yüksek 20500btu
    ısıtma en yüksek 21500btu
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/Montaj/CarrierGold_tveri.pdf
    bende yeni taktırmıştım. servis garanti uzatmadan bahsetmedi. yarın konuşalım bakalım.

Buradan doğu şekilde hesaplayabilirsiniz:

http://www.unitconverter.org/energy-conversion-chart.html

• arkadaşlar evimde 2 adet arçelik 90064 inverter klima var biri devamlı kullandığım oturma odamda bir yatak odamda az önce arçelik 90062 inverter klimayı çok uygun fiyata alma şansım doğdu. klima ihtiyacım yok fakat bu fiyata inverter klima birdaha bulamam ve arçelik klimalarımdanda oldukça memnunum. acaba almsammı diye düşünüyorum alsam hangi odaya takacağımı da karar veremedim. salon çok çok az kullanıyorum. geriye mutfak-çocuk odası-banyo kalıyor sanırım banyoyada takılmaz. mutfak veya çocuk odası arasında karar vericem. sizce mutfağa klima taktırsam ilerde klima yemek buharından sebep bakteri ve koku yaparmı.
  • quote:

Kocausta bir şey sormak istiyorum. Vestel inverter plus 9000 BTU klima aldım. Adamlar kurulum sırasında vakumlama yapmadılar.Aleti çalıştırdılar. Bende yazılarınızı okuduktan sonra vestele şikayet ettim. Tekrar geldiler ellerinde vakum aleti ve gaz tüpü ile. Klimayı çalıştırdılar ve vakumlama aleti ile gazı boşalttılar. Ben bu şekildemi gaz boşaltılıyor diye sordum evet dediler. Daha sonra tüpü bağlayıp alet çalışıyor iken kendi söylemlerine göre gaz bastılar. Gazı boşaltma esnasında birisi gidip klimayı kontrol ediyordu. Niye diye sorduğumda gazın boşaldığını anlamak için yapıyoruz dedi. Gaz boşaldıkça klima soğuk üfleme yerine fan konumunda hava üflüyormuş. Bende merak ettim. Gerçekten sadece normal hava üflüyordu. Daha sonra klima çalışır vaziyette gaz bastılar ve gittiler.Klimayı kontrol ettim yine soğuk hava üflemeye başlamıştı. Şimdi bütün bu işlemler doğrumudur sizce. Adamlara hiç güvenmiyorum. Beni keklemiş olabilirlermi? Saygılar..

Anlattığınız işlem sıralam olarak doğru ise evet sizi keklemişler.

Öncelikle soğutma sistemleri kurulurken mutlaka vakum yapılmalıdır.Gazı ne olursa olsun R22,R134a,R407,R410a hiç fark etmez.Ha r410 gibi karışım gazlarda bu dahada önem kazanıyor.Sadece gaz olayı için değil aynı zamanda kompresör yağı da havadan zarar görüyor.

Gelelim sizin olaya,eyerki vakum işlemi ilk kurulumda yapılmadı vede sonrasında yapılamak için gelindiyse,öncelikle klimanın içindeki gaz boşaltılmalıdır.Bunun 2 yolu var,ya açarsın vanayı salarsın gazı atmosfere (bu dediğimiz hepimizin genelde uyguladığı ama çervesel olarak yapılmaması gereken,detayını sonra yazarız) Yada gaz toplama ünitesi dediğimiz komplike bir sistemle önce klimadaki gazı yanındaki tüpe toplarsınız(Size gelenlerin bunu yaptığını hiç sanmıyorum ,vakum getirme zahmetinde bulunmayan adamda gaz toplama ünitesi hayatta olmaz,bende bile yok,hatta bildiğim hiç bir servis arkadaşta yok kendinisini teknik fuarlarda ve aldığımız derslerde resimlerini gördük.)
    Yani gazı atarken yok klimayı çalıştıralım,biz gazın bitip bitmediğini öyle anlıyoruz falan hikaye.Ulen elinde manometre denen alet var basıncı gösterir baksana oraya gerçi baksa da anlamaz ya bu eş...ler,yani buda kekleme,gelelim gaz vermeye gazı nasıl verdiler elektronik terazi var mıdı,tüpü ters çevirdimi,klimayı ne kadar zaman vakum yaptı,siz tam net anlatmamışsınız ama bence bunuda yapmadılar.Onlar servis borusuna hortumu bağlayıp bir ileri iki geri göstermelik birşeyler yapıp oldu bitti maşallah deyip gitmişler gibi geliyor.

Şu gaz verme olayı ile ilili ayrıntılı yazılar yazmıştım resim vs. koymuştum ama karışıyor gidiyor nereye yazdığımı bilmiyorum.Yazılarımı takip eder ararsanız bulursunuz sanırım....

Selamlar saygılar..

• Aynen öyle sizi keklemişler dümenden hortum bağlanmış tıs pıs yapılmış ve dümen suyu çorba

böyle yapan servisleri buradan kınıyorum haram para kazanıyorlar... haketmiyorlar
  • merhabalar,

geriye doğru sayfalarca okudum yazılanları. az çok fikir sahibi oldum konu hakkında.

yaklaşık 40 m2lik bir salonumuz var. o salon için bir klima almayı düşünüyorum. anladığım kadarıyla maliyeti dert etmeyenler için Mitsubishi Electric klimalar tavsiye ediliyor. nispeten hesaplı modeller arayanlar için Alarko Carrier öneriliyor. parayı ağaçtan toplamıyorum ama bu tip cihazların bir kere alınması gerektiğini düşünüyorum. sessiz, elektrik tüketimi düşük, klima mevzusunu uzun seneler boyunca zihnimden silecek bir cihazı alıp kullanmak istiyorum. cihazdan öncelikli talebim soğutma fonksiyonudur. oda güney cephede. öğlen itibariyle güneş almaya başlıyor. taa ki güneş batana kadar. binada mantolama ve sağlam bir izolasyon var.

amma çok yazmışım :) velhasıl, değerli tavsiyelerinizle beni aydınlatabilirseniz çok müteşekkir olurum efendim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: aselka

merhabalar,

geriye doğru sayfalarca okudum yazılanları. az çok fikir sahibi oldum konu hakkında.

yaklaşık 40 m2lik bir salonumuz var. o salon için bir klima almayı düşünüyorum. anladığım kadarıyla maliyeti dert etmeyenler için Mitsubishi Electric klimalar tavsiye ediliyor. nispeten hesaplı modeller arayanlar için Alarko Carrier öneriliyor. parayı ağaçtan toplamıyorum ama bu tip cihazların bir kere alınması gerektiğini düşünüyorum. sessiz, elektrik tüketimi düşük, klima mevzusunu uzun seneler boyunca zihnimden silecek bir cihazı alıp kullanmak istiyorum. cihazdan öncelikli talebim soğutma fonksiyonudur. oda güney cephede. öğlen itibariyle güneş almaya başlıyor. taa ki güneş batana kadar. binada mantolama ve sağlam bir izolasyon var.

amma çok yazmışım :) velhasıl, değerli tavsiyelerinizle beni aydınlatabilirseniz çok müteşekkir olurum efendim :)

Sizin için Mitsubishi Electric MSZ GE50VA modeli diyorum ben. Aycı cihazı kullanıyorum.
    Çalıştığını duymayacaksınız.
    Liste fiyatı 3965 TL, pazarlıkla 3600 TL ye alınabilir.
    İzolasyon o derece iyi ise elektrik faturanıza çok komik bir külfet binecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: aselka

merhabalar,

Ben olsaydım veya şuan ertelediğim klimayı alacak olsam. MHI SRK50ZJX-S i alırdım. evimde Mit. electric klima var yaz başı almıştım. çok memunum. ancak fiyat ve performans açısından karşılaştırdığımda MHI nin 50 lik cihazının ME nin deluxpower 50 cihazının üzerinde bir kaliteye sahip olduğu fiyat olarak da aşağı yukarı aynı olduğunu (MHI peşin alımda ME ye göre 200 TL daha düşük belki daha da düşürülebilir) farkettim. Bunlar benim nacizene düşüncülerim gözümden kaçan yanıldığım birşey var mı bilmiyorum. MHI nin artısı maximum değerlerinin ME ye göre daha üst düzey olması. sanırım ses seviyesi de ME ye göre daha düşük (2 db). EER ve COP değerlerinde de MHI üstünlüğü var.

Tabi AİRFEL in daikin tarafından satın alınması MHI nin türkiye servis ve satış durumun hangi firma tarafından yürütüleceği belirsizlik oluşturmakta ama en kötü iklimsa MHI tüm serilerini satmaya devam eder herhalde..

MHI
    SRK50ZJX-S 17.060
    (2.388 - 21.154)
    20.470
    (2.388 - 30.026) Peşin: 3.761 5 taksit: 3.915 7 Taksit: 3.990

ME

MSZ-GE50VA MSZ-GE50VA MUZ-GE50VA (4777~18767) (4777~24909) Peşin Fiyatı: 3,965

tabi senin düşündüğün ürünler bunlardan birisi olmaya bilir.. O durumda farklı öneriler gelebilir..

• Dilocrom da benim karşılaştırdığım cihazlardan ME nin 50 liğini önermiş. ME de alsan MHI de alsan pişman olmazsın. Ben alacak olsam gerçekten ikisi arasında büyük kararsızlık yaşacağımı farkettim. neden dersen bulunduğu ilçe (tarsus) büyük bir ilçe olmasına rağmen her iki firmanın da satış servisinin olmaması ancak ME nin başka ilçedeki satış servisiyle tanışmış olmamın işimi kolaylaştıracak olması. aynı zamanda kiracı olmam sebebiyle taşınma durumunda 2 ayrı servis yerine tek servisle montaj işini halledebilecek olmam ME yi biraz daha ön plana çıkartıyor. Ancak ısıtma amacıyla kullanacak olma durumunda MHI nin 30.000 btu ye çıkması olumlu bir avantaj.

Herkesin kendisine göre koşulaları olacağı için bir ürün diğerine göre ön plana çıkabilir. objektif olarak baktığımda MHI nin 50 liğinin ME nin 60 lığına yakın (ısıtmada hemen hemen aynı seviyede) olduğunu görmek zor olmasa gerek. Ancak iki ürünün 25 likleri karşılaştırıyor olsaydık orada üstünlük ME de olurdu.

• Çevre dostu klima kullanmak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz9696

Çevre dostu klima kullanmak lazım

Hangisi Oluyor o klima?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

quote:

Orijinalden alıntı: oguz9696

Çevre dostu klima kullanmak lazım

Hangisi Oluyor o klima?

R410A Gazından bahsetmiş sanırım, çevre dostu derken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Anlattığınız işlem sıralam olarak doğru ise evet sizi keklemişler.

Öncelikle soğutma sistemleri kurulurken mutlaka vakum yapılmalıdır.Gazı ne olursa olsun R22,R134a,R407,R410a hiç fark etmez.Ha r410 gibi karışım gazlarda bu dahada önem kazanıyor.Sadece gaz olayı için değil aynı zamanda kompresör yağı da havadan zarar görüyor.

Gelelim sizin olaya,eyerki vakum işlemi ilk kurulumda yapılmadı vede sonrasında yapılamak için gelindiyse,öncelikle klimanın içindeki gaz boşaltılmalıdır.Bunun 2 yolu var,ya açarsın vanayı salarsın gazı atmosfere (bu dediğimiz hepimizin genelde uyguladığı ama çervesel olarak yapılmaması gereken,detayını sonra yazarız) Yada gaz toplama ünitesi dediğimiz komplike bir sistemle önce klimadaki gazı yanındaki tüpe toplarsınız(Size gelenlerin bunu yaptığını hiç sanmıyorum ,vakum getirme zahmetinde bulunmayan adamda gaz toplama ünitesi hayatta olmaz,bende bile yok,hatta bildiğim hiç bir servis arkadaşta yok kendinisini teknik fuarlarda ve aldığımız derslerde resimlerini gördük.)
    Yani gazı atarken yok klimayı çalıştıralım,biz gazın bitip bitmediğini öyle anlıyoruz falan hikaye.Ulen elinde manometre denen alet var basıncı gösterir baksana oraya gerçi baksa da anlamaz ya bu eş...ler,yani buda kekleme,gelelim gaz vermeye gazı nasıl verdiler elektronik terazi var mıdı,tüpü ters çevirdimi,klimayı ne kadar zaman vakum yaptı,siz tam net anlatmamışsınız ama bence bunuda yapmadılar.Onlar servis borusuna hortumu bağlayıp bir ileri iki geri göstermelik birşeyler yapıp oldu bitti maşallah deyip gitmişler gibi geliyor.

Şu gaz verme olayı ile ilili ayrıntılı yazılar yazmıştım resim vs. koymuştum ama karışıyor gidiyor nereye yazdığımı bilmiyorum.Yazılarımı takip eder ararsanız bulursunuz sanırım....

Selamlar saygılar..

Cevap için çok teşekkür ederim. Artık yapılacak bir şey kalmadı gibi. Bu türden seviyesizlerlle daha fazla muhatap olmaya gerek yok sanırım. Konunun burada gündeme gelmiş olmasıda, sizin verdiğiniz yanıtta belki bundan sonra klima almayı düşünenenlerin yaşaması ihtimal bir örnek olarak işe yarayabilir. saygılar..

• 
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.