Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (570. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
19 Misafir - 19 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 568569570571572
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: .BURAK.

quote:

quote:

quote:

quote:

Evet arkadaşlar idealeşya.com'dan aldığım Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold klima akşamüstü gibi geldi ve hemen yetkili servisi arayıp montajını hallettirdim.Şu an otomatik 22 derece ekonomikde çalışıyor.Salonumu çok rahat serinletti çok kısa bir sürede.Bu arada 35m2 salonum mevcutmuş tekrardan hesapladım.Ses için söyleyeceklerim neredeyse duyulmuyor iç dış ünite de çok sessiz.Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum bu arada 10 dk vakum yapıldı boru mesafesi çok kısa olduğundan yeterli olacağını söylediler.Ben 1-2 kere daha ısrar etmeme karşın abi yeterli olur bu kadar, makinanın sesi de basıncı da gördüğün gibi değişti dediler.Ben de tamam dedim artık.
    Herkese teşekkür ediyorum ayrıca kocausta bu klimanın faturama çok yansımaması için ne tür ayarlarda çalıştırmam uygun olur ?
    Cevabınız için ayrıca teşekkürler şimdiden..

Alet hayırlı olsun, iyi bir makina aldınız.
    Boru kısaysa vakum yeterli olabilir, takmayın.
    ...........
    Soğutma için kullanımda 24-26 C, ısıtma için kullanımda 23-24 C civarı ayarlarsanız; hem ekonomik hem de sağlıklı olur.

Eyvallah sağolun belki 10 dk bile değildir 5-6 dk anca yapmışlardır, zaten makinaları da eskiydi ondan ısrar ettim.Örnek olarak vakum pompasının 2 tane göstergesinin birinde cam yoktu.Herneyse şu an sorunsuz çalışıyor ayrıca makinayı 4-5dk çalıştırdıktan sonra vakum yaptılar ben çalışmadan yapılıyor biliyordum içindeki havayı mı ne boşaltmak içnmiş öyle dediler ben de birşey demedim artık.Şu an içim hiç rahat değil doğrusunu söylemek gerekirse.Ama soğutmada herhangi bir sorun yok buz gibi kesildik 22 derecede :)

Moralinizi bozmak istemem ama, saçmalamışlar.
    Sanırım önceden vakum yapmayı unutup alete gazı saldılar, sonra da cevahiri kurtarmak için akıllarınca iş yaptılar.
    Yapılan iş hikaye olmuş oluyor.
    Ben olsaydım, Alarko'ya şikayet eder, takılan aleti söktürüp yenisinin "nizami" olarak başka bir servis tarafından takılmasını isterdim.
    Ve o zibidileri de üst yönetime bildirerek servisliğinin iptal edilmesine çalışırdım.
    Son günlerde Alarko servisleri de diğer dandik firmaların servislerine benzemeye başladı, rezalet...

Valla usta unutma gibi bir durum olduğunu sanmıyorum aleti bağladı herşeyi hazırladı sonra 3-4 dk çalışması gerekiyor ondan sonra vakumlama yapılıyor dedi.Ben uyardım bak çalışmadan yapılıyormuş sonradan iş çıkarmayın diye adamlar abi kaç tane klima takıyoruz her hafta önce içindeki birşeyi mi boşaltması gerekiyormuş neymiş öyle dedi.Ben de tamam dedim açtı klimayı bekledik sonra direk pirizden söktü vakumu açtı tuşundan kapatmadı yani.Şikayetimvar a yazdım.Sorun çıkarsa mesuliyet kabul etmicem zaten.Genel bayiyle de görüşeyim dediğiniz gibi.

şikayetvar ile falan uğraşmadan önce doğrudan Alarko'ya bildirin.
    Yaptıkları işlem tamamen göz boyama.
    Belli ki o adamlar laubali.
    Böylelerinin servisliğini iptal ettirmek gerekli.
    Ana firmaya bastırın, klimayı söktürüp yeni bir tanesinin BAŞKA BİR SERVİS TARAFINDAN nizami olarak takılmasını isteyin.
    Eğer yol koşmaya çalışırlarsa da üst yönetimle temas kurmaya çalışın.

Yarın dediğiniz gibi yapayım o zaman sağolun bilgiler için balıkesirde başka alarko carrier servisi de yok ne yapsak bilmiyorum valla :(

• Arkadaşlar Gree 17.000 dün taktılar ilk yorumlarım.

Cihaz plastiği yeterince kaliteli, dış ünite güzel görünüyor.
    Servis vakumlama yaptı.
    Gürültü seviyesi mitsubishi gibi değil, biraz gürültülü ama tv sesinde pek etkilemiyor.
    Soğutması gayet güzel 22 derecede kullandım gayet güzeldi. 16 ya kadar inebiliyor.

Alacak arkadaşlara sadece soğutma amaçlı kullanacaklarsa tavsiye edebilirim.
  • bir tekstil atolyesine klima takılabilir mi?
    ortam çok tozlu olduğundan soruyorum.
    ya da kanal tipi klima uygunmudur?
  • bu vakumlama işi tam olarak montajın hangi anında yapılıyor?bugün benim klimada gelcek servis öğleden sonra gelcek gün içinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

bu vakumlama işi tam olarak montajın hangi anında yapılıyor?bugün benim klimada gelcek servis öğleden sonra gelcek gün içinde.

uzman değilim ama benim şu şekilde yapılıyor. öncelikle tüm bağlantılar yapılıyor. Gaz heniz dış ünitede hapis iken, dış ünite bağlantı yerinden sistemdeki tüm hava çekiliyor. sonra dış hava ile tüm bağlantı kesiliyor ve dış ünitedeki gaz sisteme veriliyor. böylelikle sistemde yabancı hava vs. kalmamış oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mm.mustafa

quote:

bu vakumlama işi tam olarak montajın hangi anında yapılıyor?bugün benim klimada gelcek servis öğleden sonra gelcek gün içinde.

uzman değilim ama benim şu şekilde yapılıyor. öncelikle tüm bağlantılar yapılıyor. Gaz heniz dış ünitede hapis iken, dış ünite bağlantı yerinden sistemdeki tüm hava çekiliyor. sonra dış hava ile tüm bağlantı kesiliyor ve dış ünitedeki gaz sisteme veriliyor. böylelikle sistemde yabancı hava vs. kalmamış oluyor.

yani makinanın tüm kurulumu bittikten sonra daha hiç çalıştırmadan yapılıyor vakumlama?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mm.mustafa

quote:

yani makinanın tüm kurulumu bittikten sonra daha hiç çalıştırmadan yapılıyor vakumlama?

önce tüm bağlantılar yapılıp sistemi kapalı hale geldikten sonra borular içinde kalan havayı çekiyorlar. daha sonra klima gazını basıyorlar.

• bilgiler için teşekkürler
  • benim 18000 gree klimam da çarşamba günü takıldı arkadaşlar. servis elemanları temiz çalıştılar. ben de onlara yardım etmeye çalışınca elektrik kablosunun kanallarını bile taktılar. vakumlama işlemini 5-6 dakika da olsa yaptılar, ben yeterli olup olmadığını sorunca motor kuvvetli onun için yeterli dediler. iç ünite az da olsa yamuk duruyor. kayınvalidem bunu söyleyince düzeltmişler ben kanal borularını almaya gidince fakat tekrar eğrilmiş ama çok rahatsız edici bir eğrilik değil. fırsat bulursam resim ekleyeceğim.
  • quote:

*Vakumlama, her iki ünitenin montajı bitip birbirine boru bağlantıları yapılacağı (dış ünitede bulunan gazın tüm sisteme açılması) aşamada yapılır. İki ünitenin boruları birbirine bağlandıktan sonra, gaz vanası açılmadan önce, dış ünitedeki özel yere vakum aleti bağlanıp iç ünite ve borulardaki havanın emilmesi işlemidir.
    Vakum aletinin göstergesine bakılır, basınç (vakum) sıfıra mümkün olduğunca yaklaşana kadar emdirilir.
    Düzgün-yeni bir alet bu işi 5-10 dakkada yapar, eski-dandik bir alet yarım saatte.
    Vakum aletini takıp emdirmeye başlayınca, adamlara çay-kahve ikram edin, karpuz kesin , oyalayın; ne kadar uzun süre emilirse o kadar iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: r_samur

bir tekstil atolyesine klima takılabilir mi?
    ortam çok tozlu olduğundan soruyorum.
    ya da kanal tipi klima uygunmudur?

Alarko, Airfel gibi ısıtma-soğutma işleriyle ilgili firmalardan birinin bayisiyle görüşün, her türlü ortam için uygun şartlandırma sistemleri vardır. Size uygun önerilerde bulunacaklardır.
    Hatta Alarko-Carrier'in sitesinde "bize ulaşın" yerinden mesajla derdinizi anlatırsanız, birkaç saat içinde sizi arayıp gereken temas sağlanır.
  • quote:

quote:

*Vakumlama, her iki ünitenin montajı bitip birbirine boru bağlantıları yapılacağı (dış ünitede bulunan gazın tüm sisteme açılması) aşamada yapılır. İki ünitenin boruları birbirine bağlandıktan sonra, gaz vanası açılmadan önce, dış ünitedeki özel yere vakum aleti bağlanıp iç ünite ve borulardaki havanın emilmesi işlemidir.
    Vakum aletinin göstergesine bakılır, basınç (vakum) sıfıra mümkün olduğunca yaklaşana kadar emdirilir.
    Düzgün-yeni bir alet bu işi 5-10 dakkada yapar, eski-dandik bir alet yarım saatte.
    Vakum aletini takıp emdirmeye başlayınca, adamlara çay-kahve ikram edin, karpuz kesin , oyalayın; ne kadar uzun süre emilirse o kadar iyi.

Hocam benim klimayı da takarken vakum yapmadılar sanırım. Ben bi ara ayrıldım yanlarından o ara da yapılmadı galiba. Klima 1.5 ay kadar önce takıldı. 15 m2 odayı 3,5 lik Alarko ne kadarda soğutmalı sizce ? mesela 29 dereceden 24 dereceye ne kadar sürede getirmeli ?

• arkadaşlar forumu incelediğim kadarıyla burada klima konusunda ciddi manada deneyim sahibi insanların olduğunu düşünüyorum.Yaklaşık bir aydan beri klima araştırıyortum,ısıtma maksatlı.Neredeyse bakmadığım site kalmadı desem yeridir.bana yardımcı olursanız çok sevinirim
    Öncelikle klimayı almak istediğim ev 7 katlı binanın 4.katında fazla güneş almıyor,bu arada sobalı ev soba ile ilgili epey problem yaşadık geçen sene bina olarak ve sadece klima ile ısınmak istiyorum.klimayı 26 M2 odaya düşşünüyorum.izolasyon fena değil ısı cam yok ama bulunduğum yerde hava sıcaklıkları pek sıfırın altına inmez.mesela odanın birinde 12.000 btu luk demirdöküm normal klima var kışın bizi epey ısıtıyor klimanın soğuk üfleme özelliğinin çok iyi olmasına gerek yok. aslında cop ve eer değerleri iyi olan ihtiyacımı görecek bir inverter klima almak istiyorum.bu seferlik klima alırken biraz daha iyi bir marka olsun diyorum ama hem kaliteli olsun hemde ucuz olsun deyince işleri değişiyor.

26 m2 salona kurulunca diğer odalarında ısınmasına gerek yok aslında sadece havayı biraz kırsın yeter.ama klimanın kurulduğu yer sıcak olsun istiyorum.

yoğun araştırmalarım sonucu bulduğum klimalar...hangisini tavsiye edersiniz acaba klima konusunda bilgisi olan arkadaşlarımız ve abilerimizin şiddetle tavsiyesini bekliyorum. bu arada bütçe max.2500 tl ama 3000 tl ye de çıkarız ama çok kasarız malum kışın bir yandan kredi kartı taksiti bir yandan elektirk faturalarıyla boğuşmayalım.

incelediğim ve tek tek arayıp sordyuğum ve tavsiye üzerine not aldığım klimalar=

1---fiyat 2500..max ısıtma 22000 btu
    MITSUBISHI SRK50ZJP-S 17.060 BTU/h
    http://www.asyaklima.com/Products/MITSUBISHI-SRK50ZJP-S-17060-BTU-h.html
    -----------------------------------------------------------------------------------
    2--fiyat 12taksit=2978 peşin 2600 max.ısıtma=28700
    FUJITSU KLİMA
    A+ SINIFI ASYA14LC -------
    http://www.fujitsuklima.net/fujitsu_klima_split_sistemler_duvar_tipi_ASYA07-9-12-14-18-24-30LC.html
    -------------------------------------------------------------------
    3----fiyat--KDV Dahil: 2.161,00 T
    Kapasite (btu/h)Soğutma/Isıtma : (2,700-16700)/(3,070-20,800)
    Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    4---------
    TOSHIBA RAS 18 SKV 20.500 BTU SPLİT KLİMA
    fiyat==2,663.40TL KDV dahil----231,72 x 12 taksit
    COP (W/W) 3,42
    EER (W/W) 2,82
    Güç Tüketimi (kW) 1,59 - 1,55
    http://www.alisverisdukkani.com/default.asp?page=2&product=9&KatId=945
    --------------------------------------------------------------------------------
    5--fiyat---3.113,25 TL
    GENERAL (FUJİTSU)
    ASHA 18LCCZ GENERAL (FUJİTSU) ASHA 18LCCZ 18.000 Btu İnverter Duvar Tipi Klima
    Isıtma Kapasitesi : 21.300 (3.100 ~ 31.000) BTU/h****************
    Sarfiyat (ısıtma) : 1680 W
    http://www.alisverisdukkani.com/default.asp?page=5&Sub=1&Ust=912&KatId=930
    ----------------------------------------------------------------------------------
    6--KDV Dahil : 2,985.97 TL
    Mitsubishi SRK63ZE-S1 Hyper Inverter 24000 BTU---Isıtma Kapasitesi: 24.230 BTU/h
    http://www.pratikev.com/fractalv33/pratikEv/pages/viewProduct.jsp?pInstanceId=2205756
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

bu arada 5.sıradaki klimayı bir abi tavsiye etti kesin garanti verdi paranın tam karşılığı bu klima diye ama fiyat baya yüksek.

ayrıca aklıma FUJITSU KLİMA ASYA14LC çok takılıyor inanın çok kararsız kaldım.
    birde daıkın v serisi FTX35JV klima var 2275 tl ye satan bir yer buldum.Kapasite (btu/h)=Soğutma :13.000 & Isıtma 17.000
    EER / COP=3,37 / 3,74
    bu klima işimi görürmü. ne dersiniz.17000 btu ya kadar çıkıyor mantıklı geldi bana yeter gibi geldi hem çok da yakmaz ne dersiniz

geçen sene gibi sobayla sorun yaşamak istemiyorum.Allah korusun çoluk çocuk dumandan etkilenmesin ne olur ne olmaz..bana yardımcı olabilecek birileri çıkar inşallah işimiz Allah'a kalmış 2000-2500 tl miz çöpe gitmesin iyiki de almışım sormuşum diyeyim sebep olandan Allah razı olsun diyeyim.bazen de diyorum yağlı radyaör mü alsam her odaya diye kafam çok karışık.inanın araştıra araştıra klimada markaları ezberledim.mesela kalite olarak.1-daikin-2mitsubishi-3-fujitsu-4-toshiba-5-sharp-6-panasonıc-7-carrier vs.vs.bu benim araştırmalarım sonucu marka olarak kalite ve performans sıralaması belki yanlıştır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tnn

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cyber444

quote:

quote:

Merhaba,
    Orjinal LG klimalar kalite olarak nasıldır (LG-BEKO değil) , Toshiba-Mitsubishi yerine tercih edilebilir mi yoksa hiç bulaşmayalım mı :)

http://www.viessmann.com.tr/tr/products/klimatechnik/Vitopend-100-W-WH1B.html

teknik değerler diğer klima marka/modelleri ile hemen hemen aynı

teşekkürler

Teknik değer görünmüyor ki birader.
    Marka olarak bilindik marka, ama hiçbir veriyi göstermiyor.

slm, verileri eklemeti atlamısım :)

yanında çarpı olan modeli düşünüyoruz, 18000 btu

http://a1108.hizliresim.com/11/8/2/3366.jpg

teşekkürler

Kalitesini bilmiyorum, ama tekniği de "ilk nesil" inverterler seviyesinde.
    Ancak çok hesaplı (2 bin tl altı gibi) bulunursa alınır derim.
    Daha yüksek fiyat isteniyorsa bulaşmayın derim.
    Toshiba-Mitsu. ile kıyaslamak olmaz, onlar herşeyiyle kendini kanıtlamış aletler.

bu inverterlerin "yeni/eski nesil" olduklarini nasil anlayabiliriz ? klima icin voltaj dalgalanmalarina karsi "voltaj regulatoru" secerken nelere dikkat etmek gerekir ?

Önce profilini gizlemekten vazgeç, ciddiye alırsak cevap veririz.

soru gayet ciddi ve net. bu soruda gayri ciddi ne gibi bir sey var anlamadim .

• Kocausta hürmetler

Hocam bir malum fake var biliyorsun onu,hala fake olarak DH de!densizde yüzlerce fake nick var nasılsa
    Arada bildiğin gibi Klima Ustaları geliyor sonra vınnnnn!
    Veya taktik değiştirerek milleti "yeme" ayakları çekiyorlar,sonra çiziliyorlar!

Neyse sende uyanmışsın gari

Hocam bu vesile hayırlı Ramazanlar

CAN+
  • selamlar

Bosch için aşağıdaki linkteki ürünleri önerdiler

teknik verileri gonderiyorum, yorumunuz ne olur ?

i18905 ürünü 2600 TL KDV DAHİL

http://b1108.hizliresim.com/11/8/5/12987.jpg

teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyber444 -- 5 Ağustos 2011; 21:44:37 >
  • quote:

selamlar

Bosch için aşağıdaki linkteki ürünleri önerdiler

teknik verileri gonderiyorum, yorumunuz ne olur ?

i18905 ürünü 2600 TL KDV DAHİL

http://b1108.hizliresim.com/11/8/5/12987.jpg

teşekkürler

İlk nesil bir inverter, çok yüksek verimli değil, ama en azından servisi sağlam olduğu için alınabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Kocausta hürmetler

Hocam bir malum fake var biliyorsun onu,hala fake olarak DH de!densizde yüzlerce fake nick var nasılsa

CAN+

Eyvallah usta
    Sana da hayırlı ramazanlar.
    ......
    Senin Gree hikayesini kötü bitirdiler galiba, şimdi nereye gaz vericen

• 3 ay kadar önce indirimden alınmış olup, bu sonbaharda kurulması planlanan Duro (Demirdöküm) 12 bin BTU standart klima; lojmana taşınma durumu nedeniyle satılıktır.
    Alet Migros sanal marketten alındı, henüz orijinal ambalajında duruyor.
    Yani garantisi de kurulduğunda başlıyacak.
    İstenen fiyat peşin 700 TL.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: albani

Kocausta hürmetler

CAN+

Eyvallah usta
    Sana da hayırlı ramazanlar.
    ......
    Senin Gree hikayesini kötü bitirdiler galiba, şimdi nereye gaz vericen

Hocam bahsettiğin durum tam nedir anlamadım,mal süper,alanlarda çok memnun,bizde buna bakıyoruz zaten

Sen sanırım Koçtaş-Airfel veya bu yeni oluşumdan filan bahsediyorsun;valla bunlar bizi hiç ilgilendirmezki!
    Herifler ticaret yapıyorlar,Koçtaş ise daha öncede yazdığım gibi "malı kötülüyor şimdi"
    Ama millet uyandı ve ne alacağını çok iyi biliyor! yok satıyorlar gibi oldular,otursunlarda dua etsinler Airfele!!!

Not;yeni gaz verdiğim/vereceğim cihaz Zibro nun sattığı 6xxx kod numaralı "GREE" üretimi olan Inverter cihazlarıdır!!
    PVG burada bir güzel fiyat hareketi çekerse bu malda çok güzel satar,hele hele bizim elimizden gazı alırlarsa,mal uçar
    Hocam

Ancak 2 kağıdı geçen cihazları böyle peynir-ekmek gibi satmak kolay değildir! millet parayı zor kazanıyor!
    F/P cihaz kategorisinde en iyisi GREE idi ancak burada elbette en önemli unsur "fiyat" idi!
    Dolayısıyla rakam 2,5/3 kağıtlara çıkınca,helede bu seviyede rakipler ciddi "MARKA" lar olunca bazı cihazlar
    doğal olarak zor satar!

Yukarıda bahsettiğim olayın ana kaynağıda budur işte! rakam yükseldikçe MARKA ya kayar müşteri!
    Bahsettiğim PVG olayıda bundan dolayıdır ama onların ana malıda asıl Zibro olunca böyle bir fiyat düzeltmesini
    yapmak zor olacaktır,çünkü o zaman harbi Zibro ların satışı ciddi düşer,diğeri pik yapar!

ANCAK normal/düz GREE leri kim satarsa bundan sonra acaip iş yapar

Hocam selamlar

CAN+

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 5 Ağustos 2011; 22:32:38 >

• 
Sayfa: önceki 568569570571572
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.