Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1298. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: yarikan Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 17 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.231
Cevap
703
Favori
4.431.659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12961297129812991300
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bir konuda fikrinizi almak isterim.Çünkü işin içinde olmanız sebebi ile en doğru cevabı sizin vereceğinizi düşünüyorum.Cihazın katoloğunda da aynen tarif ettiği gibi (Islık ya da şıkırdama sesi duyarsanız-Bu,soğutucu kontrol valfları ya da elektrik aksamının çalışmasından kaynaklanır) tam da böyle bir sorunum var.Yalnız ve sessiz ortam da genellikle bilgisayar başında olduğum için bu ses beni çok rahatsız ediyor ayrıca sesler ilgili de şahsi sorunum var.Onun için bu sorunu çözme imkanı varmıdır,varsa ne yapılabilir.Her zaman yapmadığını ama sıklıkla yaptığınıda belirteyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  • Yazılar niye büyük gorunuyor yaa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar mrb

27 m2 lik bir salona klima taktıracağım. Devreleri ve yeri hazır. Herkes gibi ben de şunu soracağım:) önerebileceğiniz marka ve model hangisi?
    Bunun dışında ve asıl sorum ise klimanın yeri belli. Bunun yeri değiştirilebilir mi? Mesela klima koyulacak olan yere tv ünitesi gelecek ya da çok yakın olacaklar ve çirkin gözükecek. Böyle bir şansımız var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PETERSBURG -- 3 Ocak 2014; 22:34:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: xdemir

Antalyada hava 11 derece benim klima resman donmuş ılık hava veriyor bende kapatım.
    11 derecede donması normalmı birde neden buzlanmayı kendisi önlemiyor arızası nedir acaba.
    klima demir döküm 1200 lik.

Donması normal, ancak donduğunda derhal defrost yaparak eritmesi ve 5-10 dakika içinde tekrar ısıtmaya başlaması gerekir.
    Hemen servis çağırın.
    Eğer servis "klimalar soğutmak içindir, bunlar kışın donar..." gibilerden saçmalayacak olursa ürünü "ayıplı" olduğu için iade edeceğinizi bildirin. (Çünkü ürün broşürlerinde "otomatik defrost" özelliği olduğu yazar).
    DD'lerin son yıllardaki bazı serilerinde kart arızası nedeniyle benzeri durumlar görüldü. Kart değiştirilince normale dönüyor.

Teşekkürler Kocausta

• quote:

Orijinalden alıntı: PETERSBURG

Arkadaşlar mrb

27 m2 lik bir salona klima taktıracağım. Devreleri ve yeri hazır. Herkes gibi ben de şunu soracağım:) önerebileceğiniz marka ve model hangisi?
    Bunun dışında ve asıl sorum ise klimanın yeri belli. Bunun yeri değiştirilebilir mi? Mesela klima koyulacak olan yere tv ünitesi gelecek ya da çok yakın olacaklar ve çirkin gözükecek. Böyle bir şansımız var mı acaba?

Bu forumda birçok vatandaş kendi alıp kullandığı veya "fan"ı olduğu markaları en iyisi diye tavsiye eder durur Artık bunu da gözönüne alarak kafanıza göre seçin.
    Benim önerim, Toshiba'nın tüm serileri, diğer kaliteli markaların da orta ve üst serileri düşünülebilir. Burada aradığınız ek özellikler ve bütçeniz belirleyici. Son zamanlarda LG Prestij ve Zibro 75** serisi çok hesaplı fiyata yüksek teknoloji/verimlilik sunuyor.

Marka belirlediğinizde onun yakınınızdaki servisini çağırıp keşif yaptırarak gerekli makinanın gücünü saptayabilirsiniz.

Yer değişimi mümkün, ancak bayağı zahmetli olur.
    Varolan borulara ek yapılır, iç ünite istediğiniz yere konabilir; tabii limitler dahilinde.
    Ama bence görünümden çok işlevi düşünün. Nereye konursa en verimli ve konforlu şekilde ısıtıp soğutabilecek olmasını.

• quote:

quote:

Arkadaşlar mrb

Bu forumda birçok vatandaş kendi alıp kullandığı veya "fan"ı olduğu markaları en iyisi diye tavsiye eder durur Artık bunu da gözönüne alarak kafanıza göre seçin.
    Benim önerim, Toshiba'nın tüm serileri, diğer kaliteli markaların da orta ve üst serileri düşünülebilir. Burada aradığınız ek özellikler ve bütçeniz belirleyici. Son zamanlarda LG Prestij ve Zibro 75** serisi çok hesaplı fiyata yüksek teknoloji/verimlilik sunuyor.

Marka belirlediğinizde onun yakınınızdaki servisini çağırıp keşif yaptırarak gerekli makinanın gücünü saptayabilirsiniz.

Varolan borulara ek yapılır, iç ünite istediğiniz yere konabilir; tabii limitler dahilinde.
    Ama bence görünümden çok işlevi düşünün. Nereye konursa en verimli ve konforlu şekilde ısıtıp soğutabilecek olmasını.

eyvallah hocam. Bütçe olarak 3000 tl ye çıkabilirim.Kendi evim olacağı için bu konuda bütçemi zorlayacağım.Dediğiniz mesele forumda bir çok başlıkta mevcut:) Araba elektronik ürünler hatta okunan kitaplarda bile.

Klimanın yeri proje tarafından belirlenmiş. Benim tek sıkıntım alacağım mobilyalardaki tv ünitesi klimaya çok yakın olacak.o yüzden klimayı biraz daha kenara kaydırmak mümkün mü diye merak ettim. Ama forumda biraz okuduğum kadarıyla ve sizin tavsiyenizede bakılır ise toshiba konusunda bir fikir birliği mevcut.

Önerilerinizi ve paylaştığınız bilgileri dikkate alacağım çok teşekkür ederim.

Son olarak toshiba dan bir iki tane model önerebilirmisiniz. En azından o modellere odaklanarak incelerim ve diğerler modelleri kıyaslarım.

• quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar mrb

eyvallah hocam. Bütçe olarak 3000 tl ye çıkabilirim.Kendi evim olacağı için bu konuda bütçemi zorlayacağım.Dediğiniz mesele forumda bir çok başlıkta mevcut:) Araba elektronik ürünler hatta okunan kitaplarda bile.

Klimanın yeri proje tarafından belirlenmiş. Benim tek sıkıntım alacağım mobilyalardaki tv ünitesi klimaya çok yakın olacak.o yüzden klimayı biraz daha kenara kaydırmak mümkün mü diye merak ettim. Ama forumda biraz okuduğum kadarıyla ve sizin tavsiyenizede bakılır ise toshiba konusunda bir fikir birliği mevcut.

Önerilerinizi ve paylaştığınız bilgileri dikkate alacağım çok teşekkür ederim.

Son olarak toshiba dan bir iki tane model önerebilirmisiniz. En azından o modellere odaklanarak incelerim ve diğerler modelleri kıyaslarım.

Bir önceki mesajda belirttiğim hesaplı/yüksek teknolojili LG ve Zibro modellerinin aslı olan Toshiba SKVP de artık fiyatını indirmiş görünüyor

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-10-skvp-fiyati,1128697.html

Bu ve bunun klonları olan LG prestij ile Zibro 75**'in avantajları, daha yüksek verimlilik, çok daha fazla yan özellik ve filtreler, küçük/kompakt iç ünite... vs.
    Bunların en küçük olanı ile büyük olanları aslında aynı, ve 9 binliği de 30 m2'ye kadar yerlere uygun.
    Bu avantajlar içindeki "küçük/kompakt iç ünite" bence dezavantaj da sayılır, şöyle ki:
    İç ünite küçük, ama aletin ısıtma/soğutma gücü çok yüksek olduğu için iç ünite fanları yüksek hızlarda kullanılmak durumunda.
    Bu yüksek hız da oda içinde fazla ses oluşmasına neden oluyor.
    Zaten bu tür klimaları kullananların bu forumda da yazdıkları şikayet hep bu ses olayı.

Ben rahatına düşkün birisi olarak sessizliğe önem veriyorum, bu tabii tercih meselesi.
    Bu açıdan bakıldığında eski seriden 18 binlik ve geniş/büyük iç ünitelileri tercih ederdim.
    Verimlilik değerlerinin yeni serilerde çok yüksek, eskilerde bunlara nazaran daha düşük görünmesi sizi yanıltmasın, kullanımda tedaş faturasına yansıması en çok %5, hatta aynı olur. Bu verimlilik farkları, gösterilen referans noktalarındaki farklılıktan, ki uzun hikaye; kısaca reklam deyip geçelim.

Eski seri inverterin yeni/modernlerden eksikliği, öncelikle görünüm/büyük yapı, ek özelliklerin ve filtreleme hikayelerinin azlığı falan.
    Eski seriden de buna bakabilirsiniz:
    http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-18-n3kv-fiyati,1268669.html

• Mitsubishi SRK35ZMP-S1 modelini 30 ocak 2013te İDEAL EŞYA dan sipariş verdim daha sonra 03 ocak 2014 tarihinde kargo tarafından sadece iç ünite getirilmiştir. Adrese getirilen iç ünitede Yapılan kontrolde kutuda 1 adet derin 10cm.lik yarık, 2 adet 10cmlik yüzeysel yarık olduğu tespit edilmiştir. İyi niyet kapsamında gelen geri dönmesin kimse mağdur olmasın düşüncesiyle 04 ocak 2014 tarihinde kargo şubesine (zaten koskoca ankarada 1 şubesi var) giderek ürünün zarar görmediğini kontrol etmek maksadıyla (ideal eşya çağrı merkezi personelinin isteğiyle) kutu açılmak istenmiş ancak kargo şirketi tarafından bunun mümkün olmayacağı belirtilmiştir. Kargo şirketi tarafından hasar tespit tutanağı tutulması istenmiş ancak olumsuz yanıt alınmıştır. Teslim senedi kargo şirketinin yönlendirmesiyle "ürün hasarlı olduğundan teslim alınmamıştır." ibaresi yazılarak imzalanmıştır.
    Kargo şirketi tarafından ürünün hem eksik hem de hasarlı gelmesi hem de ideal eşya çağrı merkezi personelinin yenisini gönderemeyeceğini beyan etmesi üzerine iade işlemi başlatılmıştır.
    Tüm iyi niyetime rağmen ürünü teslim alamadım diyecek hiçbir şey yok.. İdeal eşya mı? bir daha asla.. Alışveriş yapılan site seçimi çok önemli.. Forumda başka konuda güvenilir bir site diye okumuştum.. Ayrıca ege ulaştırma diye bir kargoyla çalışıyorlar ankarada sadece 1 şubeleri var, adamlar ürünü ne tam getirebiliyor ne de ürüne sahip çıkabiliyorlar, üstüne üstlük bir de kaptırmaya çalışıyorlar siz teslim alın sonra hallederiz tavırları..
    İdeal eşya son ana kadar iyi niyetliydi ancak kargonun ağzıyla teslim alın sonra olmazsa iade edersiniz açıklaması üzerine ideal eşya da gözümde bitmiştir..
    Özetle hasarlı ürün teslim edilmeye çalışılmıştır. (hem kargo şirketi hem de ideal eşya tarafından)
    Ancak bu işin böyle olamayacağı tarafımdan gayet sakin ve nazik bir dille anlatılmıştır. İdeal eşyaya Kargoyla anlaşamıyoruz sizin dediğiniz de mümkün değil başka ürün gönderecek misiniz sorusuna da hayır cevabı alınca iade talebinde bulunmak zorunda kaldım..
    Ben ürünü almak istiyorum onlarsa hasarlıyı teslim etme derdinden bir türlü kurtulamadılar..
    İDEAL EŞYA dan alışveriş yapmadan önce bir daha düşünün..

• quote:

Orijinalden alıntı: tatildeyim

Mitsubishi SRK35ZMP-S1 modelini 30 ocak 2013te İDEAL EŞYA dan sipariş verdim daha sonra 03 ocak 2014 tarihinde kargo tarafından sadece iç ünite getirilmiştir. Adrese getirilen iç ünitede Yapılan kontrolde kutuda 1 adet derin 10cm.lik yarık, 2 adet 10cmlik yüzeysel yarık olduğu tespit edilmiştir. İyi niyet kapsamında gelen geri dönmesin kimse mağdur olmasın düşüncesiyle 04 ocak 2014 tarihinde kargo şubesine (zaten koskoca ankarada 1 şubesi var) giderek ürünün zarar görmediğini kontrol etmek maksadıyla (ideal eşya çağrı merkezi personelinin isteğiyle) kutu açılmak istenmiş ancak kargo şirketi tarafından bunun mümkün olmayacağı belirtilmiştir. Kargo şirketi tarafından hasar tespit tutanağı tutulması istenmiş ancak olumsuz yanıt alınmıştır. Teslim senedi kargo şirketinin yönlendirmesiyle "ürün hasarlı olduğundan teslim alınmamıştır." ibaresi yazılarak imzalanmıştır.
    Kargo şirketi tarafından ürünün hem eksik hem de hasarlı gelmesi hem de ideal eşya çağrı merkezi personelinin yenisini gönderemeyeceğini beyan etmesi üzerine iade işlemi başlatılmıştır.
    Tüm iyi niyetime rağmen ürünü teslim alamadım diyecek hiçbir şey yok.. İdeal eşya mı? bir daha asla.. Alışveriş yapılan site seçimi çok önemli.. Forumda başka konuda güvenilir bir site diye okumuştum.. Ayrıca ege ulaştırma diye bir kargoyla çalışıyorlar ankarada sadece 1 şubeleri var, adamlar ürünü ne tam getirebiliyor ne de ürüne sahip çıkabiliyorlar, üstüne üstlük bir de kaptırmaya çalışıyorlar siz teslim alın sonra hallederiz tavırları..
    İdeal eşya son ana kadar iyi niyetliydi ancak kargonun ağzıyla teslim alın sonra olmazsa iade edersiniz açıklaması üzerine ideal eşya da gözümde bitmiştir..
    Özetle hasarlı ürün teslim edilmeye çalışılmıştır. (hem kargo şirketi hem de ideal eşya tarafından)
    Ancak bu işin böyle olamayacağı tarafımdan gayet sakin ve nazik bir dille anlatılmıştır. İdeal eşyaya Kargoyla anlaşamıyoruz sizin dediğiniz de mümkün değil başka ürün gönderecek misiniz sorusuna da hayır cevabı alınca iade talebinde bulunmak zorunda kaldım..
    Ben ürünü almak istiyorum onlarsa hasarlıyı teslim etme derdinden bir türlü kurtulamadılar..

Ege Ulaşım Kargo'nun çok kötü olduğunu ben de biliyorum. Örneğin, getirdikleri bir termosifonu sitenin dış kapısında bırakıp gitmek istemişlerdi. Eski "ambarcılık" anlayışıyla çalışan garip bir kuruluş.
    Bu nedenle o kargo ile nakliye istemeyin diye uyarılarım da vardır.

Ama idealeşyanın bu olumsuz tutumu çok garibime gitti
    Yukardaki mesajınızı kopyalayıp firmaya göndermeyi düşünüyorum, izin verir misiniz?
    Ayrıca isim-fatura-adres bilgilerini de yollarsanız iyi olur.

• İade nedenini zaten bu şekilde yazdım ama özelden gönderiyorum

• quote:

Mitsubishi SRK35ZMP-S1 modelini 30 ocak 2013te İDEAL EŞYA dan sipariş verdim daha sonra 03 ocak 2014 tarihinde kargo tarafından sadece iç ünite getirilmiştir. Adrese getirilen iç ünitede Yapılan kontrolde kutuda 1 adet derin 10cm.lik yarık, 2 adet 10cmlik yüzeysel yarık olduğu tespit edilmiştir. İyi niyet kapsamında gelen geri dönmesin kimse mağdur olmasın düşüncesiyle 04 ocak 2014 tarihinde kargo şubesine (zaten koskoca ankarada 1 şubesi var) giderek ürünün zarar görmediğini kontrol etmek maksadıyla (ideal eşya çağrı merkezi personelinin isteğiyle) kutu açılmak istenmiş ancak kargo şirketi tarafından bunun mümkün olmayacağı belirtilmiştir. Kargo şirketi tarafından hasar tespit tutanağı tutulması istenmiş ancak olumsuz yanıt alınmıştır. Teslim senedi kargo şirketinin yönlendirmesiyle "ürün hasarlı olduğundan teslim alınmamıştır." ibaresi yazılarak imzalanmıştır.

Bu işin tek nedeni var.Haksız rekabet ve kalite düşümü.Öncelikle klima klimacıdan alınır.Satan,takan taşıyan tek kalemden çıkacak.Bizim kendimize taktığımız bir ismimiz vardır taşıma konusunda,klimacılar çok iyi teknik hammaldırrrr...

Rekabet malesef kötüyü getiriyor.Bahsi geçen taşıma şirketide bu bölgenin en ucuzcusudur.

• xdemir X kullanıcısına yanıt
    merhaba.bende sizin gibi yakın zamanda salon ve yatak odama klima aldım.bilgi olması açısından size başımdan geçenleri anlatayım.
    İlk önce salona klima araştırdım.Benim salonum da 25m² ve 12bin btu inverter olmayan normal klima vardı.Ne soğutmada ne de ısıtmada verim alamıyordum.
    Ucuz yollu 18bin btu inverter almaya karar verdim ve araştırmalarım sonucu samsung maldives 18000btu inverter klimayı 2200 TL ye aldım.
    Servisi biraz sıkıntılı olsada o paraya kesinlikle alınacak bir klima.ısıtmasıda soğutmasıda fiyatına göre gerçekten tatmin edici.
    Daha sonra yatak odamdaki inverter olmayan klimayı değiştirmeye kadar verdim.Çünkü yatak odasında sabaha kadar çalıştırdığım için normal klima hem çok ses yapıyor hemde çok elektrik tüketiyordu.
    Samsungdan memnun kaldığım için 16m² olan yatak odasına da 12000btu samsung maldives aldım.Fakat klimayı gece kullanmaya başladığımda anladımki samsung inverter klima bile yatak odası için yeterince sessiz değil.Açıkcası pişman oldum aldığıma.Salondaki 18000 lik klimayla aynı sesi çıkarıyor nerdeyse.En düşük fanda bile çok bariz uğultu bir şekilde üfleme sesi duyuluyor.Gece fan sesine alışıp uyuduktan sonra çok güçlü bir poffff sesiyle uyandım.Ne olduğunu anlayamadım biranda.Korku filmi gibiydi.
    Sonra yaklaşık 2 saat sonra aynı sesi tekrar yaptı ve 2 saatte bir bu sesi çıkarmaya başladı.Servise telefon açtım ve böyle bir ses olduğunu söyledim.Sesi duymadıkları için cihazın defrost yaptığını ve o yüzden ses yaptığını söylediler.Halbuki defrost ile hiç bir ilgisi yoktu bu sesin.Neyse ısrarlarım sonucu servis eve geldi ve usta sesi duyduğunda ''ilk defa böyle bir ses duyuyorum'' dedi ve cihazınız yeni olduğu için değişim hakkınız var dedi.Bende kabul ettim.Daha sonra samsung servis merkezinden aradılar ellerinde ürün kalmadığı için para iadesi teklif ettiler.Bende tereddütsüz kabul ettim.Arıza bir yana zaten yüksek fan sesinden dolayı hiç memnun kalmamıştım üründen.Paramı daha iade almadan araştırmalara başlamıştım ve sonucunda 2 klima arasında kaldım.
    Fujitsu ASYG12LLTA veya General ASHG12LLTZ (ikiside aynı cihaz) (1900 TL)
    LG Deluxe Plus Inverter AS-W126BVU0 (2250 TL)

Diğer oturma odamda General klima kullandığım için kalitesinden ve veriminden çok memnun olduğum için aynı cihaz olan Fujitsu'yu tercih ettim.
    LG nin teknik verileri, bir çok özellikleri Fujitsu dan fazla gibi görünsede nette çok fazla kullanıcısını bulamadığım için vazgeçtim.
    Şuan yatak odamda Fujitsuyu kullanıyorum ve çok memnunum.Oda ısındıktan sonra 24 dereceye alıp en düşük fan hızında sabaha kadar çalıştırıyorum en ufak bir fan sesi dahi duymuyorum.Kesinlikle ve kesinlikle yatak odasında kullanılacak en uygun klima bu bence.Bu fiyata bu kadar sessiz bir klima piyasada yok.

Kısaca özetleyecek olursak,
    Salonunuz için 18000Btu samsung Maldives İnverter (2200-2400 TL civarı)
    Yatak odanız için General ASHG09LLTZ veya Fujitsu ASYG09LLTA (1500-1600 TL civarı) @xdemir

• deli26mavi kullanıcısına yanıt
    Hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığımız Samsung klimalar hakkında birkaç şey daha öğrenmiş olduk:
    *Üretim hatası oranı fazla gibi.
    *Ana firmanın hiç sorun çıkarmadan iade alıp mal bedelini ödemesi iyi birşey
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Daikin Emura serisi cihaz aldim.

Bu modeli satin almayi dusunenlere cihaz hakkindaki arti ve eksi yorumlarimi havalarin soguk olacagi Aralik ayi itibariyle paylasmak isterim.

Arkadaşlar cihaz 10 numara 5 yıldız Isıtması harika

Cihaz 7/24 hiç kapanmadan 22 gün çalıştı. 115 TL elektrik faturası geldi. Evde kimse olmayacağı için annemin 8 günlük İzmir seyahatinde ne olur ne olmaz diye klimayı kapattık. Tam 30 gün çalışmış olsaydı en fazla 150 TL fatura gelirdi diye düşünüyorum. Termosifonda 7/24 40 derecede açık duruyor. Klima kullanmadan önce kışın gelen fatura 60-70 TL aralığındaydı.

vay be birde o klimanın cop değerleri çok yüksek değil. ve, min düşebildiği btu değerleri çok düşük değil şimdi bakmayayım ama 4400 veya 5000 lere kadar kısabilir bu cihaz... nasıl az yakmış okadar

demek daikin daikindir. güle güle kullanın.

Çiziminiz tam tarifime uygun :) ne demek istediğinizi de anladım.. :) bahsettiğiniz sistemlerin ciğerini bilirim, sanayi tipleriyle çok uğraştım, şu kadar ki bir seferde 7 tüp gaz bastığımı bile bilirim.. Sulu sistemlerle de uğraştım.. Elimle expansion ayarını da yaptım içini bile açıp bakım da yaptım, vs. vs. Ama bunlar çok farklı firmaların da hepsi birbirinden farklı özellikler sunmuş, bu kadar bilgiye sahip olmak büyük emek zaman sabır ister.. O yüzden tebrik ederim.. Karşılıksız paylaşıma zaten diyecek hiçbir şey yok katkısı olan herkes yüreğine sağlık.. Bu forumda muazzam bir emek ve birikim var yedeklense biyerlere veya böyle bir önlem alınsa çok iyi olur diye düşünüyorum, şahsım adına eskiden aldığım notlar hala durur ara ara açar bakarım.. Belki inanmayacaksınız ama 2 gece beni uykumdan ettiniz hala yarısını okuyabilmiş değilim..

hocam tevccühünüz için teşekür ederim.

bir bakıma şımarmış oluyorum:) güzel hocam demiş olduğunuz gibi bir çok firmanın farklı özellikli cihazları olma durumunda şahsım adına emek haracamıyorum desem daha doğru olur. neden derseniz siz nasıl bu işin asıl tekniğini biliyorken split cihazlarla ilgilenmediğim için detayın girmedim diyorsunuz ya.

benim durumumda buna paralel split cihazlara bakınca hemen hemen hepsindeki mantık aynı. sadece kalit edurumu devreye giriyor. ben şahsen bu mantıktan hareketle bazı şeyler yakaladım kendimce. benim asıl emeğim yazma zorluğum klavyem çok kötü çünkü. buna parale olarakta Türkçe dilbilgisi eksikliğimden dolay bazen yazılarım bay akarışık gelebiliyor okuyan arkadaşlara. buda elimde olmayan bir durum.

hocam buradaki bilgilerin öleceğini sanmam forum ölmedikçe. yeterki canı sıkılan en basit aklına geleni sormak için, araştırmayıp yeni konu açıp soru sormasın. bu durum aşırı kirlilik oluşturduğundan tavsiye bölümündeki dikkatide dağıtıyor. sonrasında yeni konuları şikayet etmekten insanın yazma zevki köreliyor.

çok özür dilerim doluda dengesizce alakasız alakasız post kasanlarmı ararsınız kendi reklamını yapanlarmı. yanlış anlayıp kavga çıkaranlarmı. bu durumlara dikkat edilse zaten ana kaynak bu sayfa. ve bir kaç önemli konu. ben, bir çok farklı sitede görüyorum buradan klimalar hakkına alıntıların yapıldığını.

siz 2 gecede yarısına geldiyseniz okumanız çok güçlü demektir:) zira normal olarak aradığınızdan hariç komple forumu okuduğunuz anlaşılıyor. bende zaman zaman okuyup tazeliyorum kendi yazdığım yazılara bile daldığım oluyor:)

• quote:

Orijinalden alıntı: tubaufuk

9köy kardeşim teşekkür ederim ne güzel açıklamışsın,bak şimdi general 12000 liği geçen hafta gelip montaj yaptılar,700 tl dediğim gibi 3mt bakır boru montaj içinde..Gelen usta da öyle bir naletti ki sorma adamın elemanı vardı gene de bende yardım ettim dış üniteyi kaldırıp montajlamaya,neyse işi bitti parayı verdim tekrar tekrar sayıyor uyuz oldum herife yoksa 20,30 atcaktım bahşiş de daha da gıcık oldum vermedim bahşiş,herneyse ses vardı zaten ama adamlar gitti daha da çok ses arttı sanki camımın önünde traktör çalışıyor,dedim bu dış ünite ne ayak...Açtım telefn aldığım yere dedimki ben bahçelievlerdeki müşteriniz bu traktörü camımın önünden alın dedim ses yok şaşırdı ,dedimki tekrar ünite ünite dış ünite sökün bunu burdan komşular zekecek belamı,tamam dediler, yani bakalım bugün gelip değişcekler, o arada geçen hafta dan beri sorunlu olan dış ünite ile çalıştırdım sıcaklığına bakayım die belki alakası yoktur ama bozuk olan dış ünite ile bile geçen soğuk havalarda bile 1 saat de içeriyi sauna gibi yaptı,soğukluğunu bi deneyeyim dedim gerçi hava soğuk ama sıcak olan içerinin sıcağını kırdı baya bi soğuttu,dış ünite değiştikten sonra bi yazayım,birde vakum yapmadılar çünkü biz iş yerimizde vakumluyup getiriyoruz dediler,öyle olabilir mi?

benim 2 gün girme imkanım olmadı.

tabiki vakumlayıp getiriyoruz olayı en büyük klasik yalan:(

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: ogrenenbilge

Yıllarca özellikle soğutmada kullandığım 16 yıllık pencere tipi Arçelik klima dan sonra İnverter olarak da aynı markayı tercih edip tarihi eseri kaldırdırm bakmayın tarihi eser dediğime yıllar öncesi için hiçte fena özellikleri yoktu çok aşırı soğuklar olmadıkça kombi öncesi ortamın havasını pek hala kırıp bazende tek başına ısıtır idi.. şimdi ki inventer güncel teknolojiye sahip dedesi pencere tipi gibi anca ortamı havasını kırıyor. Bir türlü 20 derecenin üstüne çıkaramadım hala bir şeyler deniyorum bakalım durum hoş görünmüyor. 30 alıyorum insafsız bari 27 28 geçtik 25 gel hadi olmadı oda sıcaklığına gel yok tık yok sabahtan akşama 8 kadar deniyorum nafile bir çok marka dakikalar içinde maksimum seviyeye yaklaşıyor. Bakalım servise müracaat edeceğiz gibi ama bu gibi özel ihtisas isteyen ürünlerde firmaların tabana kadar yansıyan bilgili teknik personeline denk gelmekte zor tabi..

O eski makine yenisine 10basar..Malesef hayal kırıklığına uyrayacaksınız....

usta, arçelik pencere tipleri son yıllara kadar hep daikin miydi? (yani pencere tipleri üretimden kalkana kadar demek istiyorum)

Aynen öyle ,son 2-3 senesinde onunda içine etmişlerdi. 5300 sadece soğutma ve benim çok beğendiğim 4300 IP Heat Pump pencere tipi mükemmel aletti. Zaten etiketinde de Daikin lisansı ile üretilmiştir yazardı.Tabi o zamanlar Türkiye de Daikin diye klima tanımıyoruz.Hatta Arç. ilk splitleride Daikin da fason yaptırılmıştı.Düşünsene Daikin Arç. fason üretim yapıyor.Yav be....O zamanlar Türkiye de en kral klima Westinghaus ve Carier di.Birde Feders ve tek tük Amana vardı. Japon uzak doğu gelince hepsi silindi gitti.

Son zamanlar ürettikleri pencere tiplerine pistonlu kompresör koydular,bas bas bağırıyordu...4300 IP lerde o tarihte Rotary vardı.Toz pislik içinde hala çalışanı var yahu.Hatta yakında bir tane sökeceğim...İstersen sana göndereyim len...

buna benzer bir konu hatırlıyorum. onun için sordum özellikle. çünkü bir doktorun muayenehanesinde var zangır zangır ötüyordu içimden demiştim bu daikin olsa bukadar ötmezdi:)

len o klimayı senin müzeye kaldır harbiden. benim yerim olsa gönder derdim veya senin çırağa gönder onu aha bulduk bak adamını.

len 55 klima, al sana bak süper klima sağdan soldan çöp toplayıp adam edicem diye uğraşıyordun airfel gree mree arçelik mits alt serileri bile hepsini bu pencere tipi bin kere katlar. hemde süper orijinal daikin ürünü olup, ülkemize göre nostaljik bir kliman olmuş olur. hemde süper portatiftir herşeyi kendi içinde. öp ustanın elini hadi bakam bu kıyağımıda unutma.

• quote:

ben sizin zjps aldığınızı hatırlıyordum hatta onun için aşağı kuruluma gerek yok yazmıştım yanlış anlamışım ozaman. demek bu zmps bukadar zayıf hayret ya bu üreticilere. bunun adına rekabet bile denmez. düpedüz hırsızlık.

• Aslında zjps düşünmüştüm ama 2 tane ihtiyacım var.. Beni çok zorlayacak birini şimdi alıyım birini de 8 ay sonra alırım diye bu modeli seçtim.. Neden tamamen ekonomik..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tubaufuk

9köy kardeşim teşekkür ederim ne güzel açıklamışsın,bak şimdi general 12000 liği geçen hafta gelip montaj yaptılar,700 tl dediğim gibi 3mt bakır boru montaj içinde..Gelen usta da öyle bir naletti ki sorma adamın elemanı vardı gene de bende yardım ettim dış üniteyi kaldırıp montajlamaya,neyse işi bitti parayı verdim tekrar tekrar sayıyor uyuz oldum herife yoksa 20,30 atcaktım bahşiş de daha da gıcık oldum vermedim bahşiş,herneyse ses vardı zaten ama adamlar gitti daha da çok ses arttı sanki camımın önünde traktör çalışıyor,dedim bu dış ünite ne ayak...Açtım telefn aldığım yere dedimki ben bahçelievlerdeki müşteriniz bu traktörü camımın önünden alın dedim ses yok şaşırdı ,dedimki tekrar ünite ünite dış ünite sökün bunu burdan komşular zekecek belamı,tamam dediler, yani bakalım bugün gelip değişcekler, o arada geçen hafta dan beri sorunlu olan dış ünite ile çalıştırdım sıcaklığına bakayım die belki alakası yoktur ama bozuk olan dış ünite ile bile geçen soğuk havalarda bile 1 saat de içeriyi sauna gibi yaptı,soğukluğunu bi deneyeyim dedim gerçi hava soğuk ama sıcak olan içerinin sıcağını kırdı baya bi soğuttu,dış ünite değiştikten sonra bi yazayım,birde vakum yapmadılar çünkü biz iş yerimizde vakumluyup getiriyoruz dediler,öyle olabilir mi?

benim 2 gün girme imkanım olmadı.

tabiki vakumlayıp getiriyoruz olayı en büyük klasik yalan:(

Alıntıları Göster
    sıfır değil 2.nci el bunlar ya kontrol ediolar, çalışıyorlar felan o arada vakumlayabilirler sanırım .benim merak ettiğim montajdan önce mesela atölyede vakumlama gerçekleştirmiş olabililrler değil mi?
    sıfır değil 2.nci el bunlar ya kontrol ediolar, çalışıyorlar felan o arada vakumlayabilirler sanırım .benim merak ettiğim montajdan önce mesela atölyede vakumlama gerçekleştirmiş olabililrler değil mi?

• quote:

Arkadaşlar mrb

Arkadaşım toshibanın bütün serileri diyenleri dinlemeyin neye göre, ömürlerinde görmüşlermi acaba.
    skv serisi soğutmada başarılı değildir.
    Alacaksınız başınız yanacak.
  • 
Sayfa: önceki 12961297129812991300
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.