Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1158. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir - 12 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11561157115811591160
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gimmeluck

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505
    inverter mutlaka yeter hocam :) ama cihaz düz olunca tüketim artar..

hocam 12K ama 40m2 oldugundan surekli full güçte çalışcak invertarın ne farkı faydası olacak ki burda, onu anlamadım. yani düz motor , alanfazla buyuk oldugundan 12bin maxda calısırken inverter da aynı şekilde hic devir dusemiycek ve o da mesela max 13de calışıcak " sürekli ". ( bu durumda da elelktrik tuketimi daha fazla bile olacakmış -kocausta dedi :)

bu arada neden kimse koşullarıma dikkat çekmiyor?
    burada dısarısı 33 iken, 8 derece dusurup 25 yapabilir mi bu klima derken,

-- evin hangi yöne baktıgı ( dogu) öğleden sonra gunse alıp almadıgı ( almıyor)
    -- hangi ilde oldugu ( bursa)
    -- yalıtım durumu ( yeni yalıtım sorunsuz)

hiçbirini dikkate almıyorsunuz ki bu bahsettigim farklar 5 dereceye kadar fark bile yaratabilir..

tabi yine bunlar benim fikrim de anlamaya calısyıorum sadece .. ve de ucuza kapatmaya calısıyorum :)
    bu krokideki evi dısarda hava 33 derece iken içeriyi 25 yapabilir miyim, surekli calısması gerekse bile

gözüm o alanın ortasında duvar felan yok değilmi kalite bir inverter al korkma ben sanrım daha öncede yazdım size. ama sakalım yokki kusura bakmayın. dolu video yayınlıyorum çıkarım ne olabilirki.

alın siz 40 m2 12lik mszge ben size garantisini veriyorum. devamlı çalıştırcaksınız klimanızı yaz boyunca öyle aç kapa yapmıycaksınız. bunu duymak istiyorsanız duydunuz. ama yok airfel yok gree green vs klasik klimalarla tabi çok tüketirsiniz. yani parasına göre herşey. ben anlıyorum sizi ama daha farklı konuşamam.

siz videoları izleyin altındaki uzun yazıları okuyun bir kez. ben kimsenin bedduasını almak istemem. kaliteli inverter klima kısmaycak diye bir şey yok. alın 24c ye çalışsın klimanız. siz boşverin kocausta abimi o benim abim ama huysuz bir ihtiyar benim gibi şimdi bana bağrır çağırır gene canı sağolsun. filtereler kirli felan demiş videoları yayınladığım gün gece okudum yazıyı ve hemen resim çektim yok öyle bir şey.

birkez kirli olsa kliam daha çok enerji çeker ve zorlanır.

bakınız metbrave arkadaşta korkuyorudu 15lik aldı çok bile diyor.

yok gücüm yok diyorsanızda airfel inverter alın carrier alın chc alın zibro 65 alın alın ama ille inverter alın derim ben size.

metbrave
    evet geriye donup ona bakabildim bu saatte :)

gunes alan diye belirtiyorlar,

hocam doguya bakmak filan bunlar da onemli degil mi?

notÇ: daha once de yrdımcı olmustun gecen hafta kardesimekucuk salon icin 12k inverter aldık.

onun durumunun benle alakası yok :)

ben bu mesajınızı okurken doğuda ve tüm gün güneş almadığınızıda dikkate aldım. yazın sabah bir kaç sat kuzey cephenize gelir güneş sonrası 3- en fazla 4 saat cepheden görürsünüz her ne olursa olsun bu alacağınız güneş güney batı cephesi kadar etkili değildir. güneş ancak saat 12den itibaren tavan yapar siz bu durumu atlatırsınız. sonrasında güney batıya döner. esas kızgınlık zamanı ozaman başlar ve batana kadar kavurur ortalığı densede güneş batımına yakın son 3,4 saati güneşte bir kırılma yaşanıyor.

ben güney batı cepheliyim güney cephem az saat 14.30 gibi daha çok cam olan batı cepheden oldukça sıcak alıyor. çünkü güneşi tam tepeden dik olarak kızgın saatlerde alıyor. günde 3 saat tüketim artıyor tabiki. (üstelik ben çatı katıyım) ama genede videoyu izlediyseniz o sayfada yazdım. klima genede tam yük çalışmıyor. max btu lara çıkmıyor. akşam 18 gibi ister istemez bir akşam kırılması oluyor ve inverter cihazlar çok hasssas gereçekten bu durumu çok iyi algılıyor. ve klima %75 tasarruflu çalışmasına devam ediyor.

ben net ahatırlamıyorm kardeşinizi için klima durumunu. sadece inverterin çok tüketim yapmıyıcağını yazdığımı hatırlıyorum sizin için. kardeşinizin klimasıda hayırlı olsun.

siz kalite bir klima alırsanız tüketimden korkunuz olmasın. gücünüz yetmiyorsa diğer inverter markalarda kalite klima kadar olmasada genede klasikten çok tasarruflu çalışır korkunuz olmasın. yeterki devamlı çalışsın yok ben günde 3-4 saat çalıştırıcam olayı olmaz yazın buna inanın. klasik alsanız bile çalıştırmadan duramazsınız.

• Arkadaşlar merhaba 24 m2 alan için 24000 klima takılır mı kapıyı açık tutup diger odalarıda soğutmak istiyorum klima sadece soğutma amaçlı kullanılacak. klima Fujitsu AWYZ24LBCZ Nocria uygun fiyata buldum kaçırmak istemiyorum acil cevap bekliyorum bilgili arkadaşlardan avantajı ne olur ve dezavantajı ne olur saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: suatin

Değerli dostlar sizlerin görüşlerinize ihtiyacım var.

Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde yalıtımı olmayan, pencereleri demir, zemin kat, 15 - 20 metrekare bir odada kullanılmak üzere inverter klima almayı düşünüyoruz. Tavisyelerinize ihtiyacım var. Isıtmadan ziyada soğutma ön planda olacak. Biliyorunuzdur yaz aylarında orada sıcaklık 60 dereceleri görüyor. Bir de kirada oturuyorlar yeni bir eve taşındığında daha büyük bir oda olursa diye BTU olarak bir yükseğini almayı düşünüyor. Benim kayınçom. Ben 12000 BTU yeter dedim. O illa 16000 olsun diyor daha büyük eve taşınırsam kullanırım diyor. Siz ne diyorsunuz? Şu aralar kampanyada ürün var mı?

Oda kötü yalıtımlı üst kat bile olsa bunlar rahatça halleder, daha büyüğe hiç gerek yok.
    Başka yere taşındığınızda da 25 m2'ye kadar mekanı ısıtıp soğuturlar:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as12-0933-inv-fiyati,448028.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-fiyati,449070.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-13-skv-fiyati,140316.html

• quote:

Orijinalden alıntı: mac14

Arkadaşlar merhaba 24 m2 alan için 24000 klima takılır mı kapıyı açık tutup diger odalarıda soğutmak istiyorum klima sadece soğutma amaçlı kullanılacak. klima Fujitsu AWYZ24LBCZ Nocria uygun fiyata buldum kaçırmak istemiyorum acil cevap bekliyorum bilgili arkadaşlardan avantajı ne olur ve dezavantajı ne olur saygılar

Dezavantajı hiç olmaz, çünkü inverter.
    O klima ile çok daha büyük hacimleri de her türlü şartlayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Arkadaşlar merhaba 24 m2 alan için 24000 klima takılır mı kapıyı açık tutup diger odalarıda soğutmak istiyorum klima sadece soğutma amaçlı kullanılacak. klima Fujitsu AWYZ24LBCZ Nocria uygun fiyata buldum kaçırmak istemiyorum acil cevap bekliyorum bilgili arkadaşlardan avantajı ne olur ve dezavantajı ne olur saygılar

Abi teşekkür ederim cevap için benim kastım dezavantaj olarak fazla el. sarfiyatı olmaz mı
  • quote:

quote:

quote:

Abi teşekkür ederim cevap için benim kastım dezavantaj olarak fazla el. sarfiyatı olmaz mı

Ondan hiç korkmayın.
    Tam tersine bile olur.

Eğer düz tip olsaydı kötüydü.

• tekrar teşekkür ederim ve hayırlı günler dilerim
  • quote:

quote:

Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde yalıtımı olmayan, pencereleri demir, zemin kat, 15 - 20 metrekare bir odada kullanılmak üzere inverter klima almayı düşünüyoruz. Tavisyelerinize ihtiyacım var. Isıtmadan ziyada soğutma ön planda olacak. Biliyorunuzdur yaz aylarında orada sıcaklık 60 dereceleri görüyor. Bir de kirada oturuyorlar yeni bir eve taşındığında daha büyük bir oda olursa diye BTU olarak bir yükseğini almayı düşünüyor. Benim kayınçom. Ben 12000 BTU yeter dedim. O illa 16000 olsun diyor daha büyük eve taşınırsam kullanırım diyor. Siz ne diyorsunuz? Şu aralar kampanyada ürün var mı?

Oda kötü yalıtımlı üst kat bile olsa bunlar rahatça halleder, daha büyüğe hiç gerek yok.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-fiyati,449070.html

Çok teşekkür ederim ustam. Mitsubishi olarak önerebileceğiniz model var mı?

Edit: Kayınçomla konuştum para sorun değil alabileceğim en iyi marka model ve BTU hangisi diye soruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatin -- 8 Haziran 2013; 11:56:19 >

• quote:

quote:

quote:

Çok teşekkür ederim ustam. Mitsubishi olarak önerebileceğiniz model var mı?

Edit: Kayınçomla konuştum para sorun değil alabileceğim en iyi marka model ve BTU hangisi diye soruyor.

Mitsubishi olarak, ve para önemli değilse bunlar:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-msz-fd35va-fiyati,797779.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-srk35zjx-s-fiyati,463175.html

Genel olarak, para önemli değilse bu:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-13-pkvp-fiyati,130536.html

• Tekrar teşekkür ederim ustam. Ben ona ilk önerdiğiniz toshibayı almasını tavsiye ettim. Fazla para verince daha mı iyi soğutacak sanki?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kramerica

klima seçimi konusunda bildiklerini paylaşan herkeze teşekkürler özellikle 9köy arakadasa
    alarko flair 12 aa sabit 12000btu aldım 2 oda 1 hol toplam 33 metrekareye
    9köyün tavsiyesiyle mitsubshi alaıcaktım 1950 tlye ama romanyadaki fiyatının 1100 tl tüm vergiler dahil olduğunu öğrenince klimaplusa çok kızdım bir millet bu kadar kazıklanmaz diye vazgeçtim arçelik yerine alarko aldım iyimi yaptum kötümü yaptım zaman gösterecek.
    ama tahminimden daha sessiz miş klima onu gördüm.

hayırlı olsun kardeş birşey değil. 33m2 yeter ama aynı serinliği eldeedemezsiniz tabiki. umarım inverter almadığınıza pişman olmazsınız klimanızın zevkine alışınca.

ben size evet daha kaliteldir dedim klasik seri ME için doğruya doğru ben şahsen 600 dah afazla verirdim hatta 8-9 yüz verip CHC serisi alın demiştim yada gücünüz yoksa 1500 efelan airfel alın demiştim yine inverter. hayırlısı olsun artık.

klimaplus un çok suçu yok hocam aldığınız her malın %70 i vergi. mesela yurt dışında gree lerin rakamalrına bakarsanız daha çok moraliniz bozulur aman bakmayın bu kez kısays dah kötü olur. (sizin klimanızda gree dir aslen) tekrar güle güle kullanınız.

bende dediğiniz gibi greele aynı makina zannediyordum hatta koçtaştan 11000btu gree alıcaktım 300 tl daha az fiyata ama maalesef kalmamıştı ama alarkoya söyledim makinanız greemiş o fabrikada üretiliyormuş diye alarko satıcısının söylediğikim size bunu söylediğse ispatını isteyin biz çinde yaptırıyruz ama gree nin fabrikasında yada greeye yaptırmıyoruz başka bir fabrikaya yaptırıyoruz ama kasalar benzerliğinden bu söylentiler çıkıyor isterseniz size hem greenin hem bizim fabrikaların resimlerini gösterebilirim dedi bende sıkıntı yok benim için istersenin greede yaptırın ben sıkıntı olduğundan alarkoyu tanırım elin çinlisi tanımam dedim.
    inverter olayını 3-5 farkı klimacıya sordum max %20 az yakar demekteler (işi gerçekten bilenler yoksa arçelik satıcısına sorsan %50 diyor) bende zaten max 4 ay kullanıcam günde 3-4 saat açık duruyor daha fazla para vermek gereksiz geldi invertere
    şu an dışarısı 31 derce istanbulda 2 odada güneş alıyor saat 11-12 beri klima yaklaşık 16 derecede 1 saatir çalışıyor ve çalıştığı odada (14 metrekare)zaten soğuktan durulmuyor bu odayı yakalşık 5 dakkıda soğutuyor diğer odada rahat rahat gayet yeterli bir soğukta duruluyor ve ben 12000 btu aldığımdan memnunum zaten keşfe gelen satıcılarda 12000btunun yetrli olduğunu belirtmişti.
    klima iyi yaada kötü demek için çok erken inşallah arızasız şekilde kullanmak nasip olur
    klimadan vergi bildiğim kadarıyla sadece kdv var %18 romanyada da %20 civarında bir vergi var maalese tüm distrubutorler bizi kazıklamak için uğraşıyor romanyada 1100 tl alabilecğim klimayı burda 1950tl ye almak kanıma dokundu ondan almadım birde satıcı arkadaş demezmi elektrikçi çağırın diye dedim 750 tl başka markalardan fazla veriyorum birde elektrikçiye mi para vericem dedim oda maalesef dedi bende aradım alarkoyu dediler elektrikçiye gerek yok direk prizden güç alıyor bizim makinalar diye bende gelin takın dedim o zaman.
    bakalım zaman göstericek alarko ne derece kalitelimi kalitesizmi
    ama anladımki sadece tek odayı soğutmak için en ucuz klimayı bile alsanız hayli hayli iş görür.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hypericum

Toshiba RAS 18 mantıklı bir çözüm olur sanırım ama EER değeri bazı yerlerde 2.82 gözüküyor. Düşük değil mi bu ? Sadece soğutma amaçlı kullanacağım

Edit : Toshiba 'nın sitesinde 3.52 görünüyor. Hangisi doğrudur ?

http://www.toshiba.com.tr/ras-18-n3kv-skv-inverter-klima-p7.html

arkadaşlar 2,82 belki de 5 sene önceki modellerdeydi... Toshiba'da sabit hızlı klima da vardı. artık yok...

eski katalog bulamadım... kesin konuşamıyorum yalnız ekte güncel EER ve SEER dökümanı var..

akillitasarruf.com alarko ve toshiba bayisi olarak her türlü teknik yardımda bulunabilir. türkiye'nin en uygun fiyatını donanım haber kullanıcılarına verebiliriz.

• quote:

ben bu mesajınızı okurken doğuda ve tüm gün güneş almadığınızıda dikkate aldım. yazın sabah bir kaç sat kuzey cephenize gelir güneş sonrası 3- en fazla 4 saat cepheden görürsünüz her ne olursa olsun bu alacağınız güneş güney batı cephesi kadar etkili değildir. güneş ancak saat 12den itibaren tavan yapar siz bu durumu atlatırsınız. sonrasında güney batıya döner. esas kızgınlık zamanı ozaman başlar ve batana kadar kavurur ortalığı densede güneş batımına yakın son 3,4 saati güneşte bir kırılma yaşanıyor.

ben güney batı cepheliyim güney cephem az saat 14.30 gibi daha çok cam olan batı cepheden oldukça sıcak alıyor. çünkü güneşi tam tepeden dik olarak kızgın saatlerde alıyor. günde 3 saat tüketim artıyor tabiki. (üstelik ben çatı katıyım) ama genede videoyu izlediyseniz o sayfada yazdım. klima genede tam yük çalışmıyor. max btu lara çıkmıyor. akşam 18 gibi ister istemez bir akşam kırılması oluyor ve inverter cihazlar çok hasssas gereçekten bu durumu çok iyi algılıyor. ve klima %75 tasarruflu çalışmasına devam ediyor.

ben net ahatırlamıyorm kardeşinizi için klima durumunu. sadece inverterin çok tüketim yapmıyıcağını yazdığımı hatırlıyorum sizin için. kardeşinizin klimasıda hayırlı olsun.

siz kalite bir klima alırsanız tüketimden korkunuz olmasın. gücünüz yetmiyorsa diğer inverter markalarda kalite klima kadar olmasada genede klasikten çok tasarruflu çalışır korkunuz olmasın. yeterki devamlı çalışsın yok ben günde 3-4 saat çalıştırıcam olayı olmaz yazın buna inanın. klasik alsanız bile çalıştırmadan duramazsınız.

aynen oyle hocam kuzeyden biraz alıyor sabah,, sonra kayboluyor gunes :)
    videolarınız biliyorum, pratikte gosteriyorsunuz kızmayın ama kocaustanın mantıklı terorileriyle de uyuşmuyor
    sonuc olarak;

Doguya bakan gunes almayan iyi yalıtımlı 40m2 lik salon, amac dısarısı 33ken iceriyi 25 tutmak.

Düz olursa
    1) Airfel 12.000 düz 950 tl
    2 ) Gree 11.000 düz 1000 tl.
    3 ) Gree 17.000 düz 1.350 tl

dusunuyordum ama

tavsiyeniz üzerine inverter dusunursem airfel 12k lık inverter almam herhalde çünkü sanırım invertarı 2011den beri üretiyorlarmış sadece, problemli olabilir boyle seyler.
    hangi inverter var o zaman uygun fiyatlı 12k lık bilmem ki

4. secenek olarak inverter tavsiyesi var mı?

1 mi 2 mi 3 mü 4 mü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 8 Haziran 2013; 19:11:08 >

• quote:

Tekrar teşekkür ederim ustam. Ben ona ilk önerdiğiniz toshibayı almasını tavsiye ettim. Fazla para verince daha mı iyi soğutacak sanki?

o zaman git seg al

evet fazla para verince daha iyi çalışacak
  • quote:

quote:

videolarınız biliyorum, pratikte gosteriyorsunuz kızmayın ama kocaustanın mantıklı terorileriyle de uyuşmuyor
    sonuc olarak;

Doguya bakan gunes almayan iyi yalıtımlı 40m2 lik salon, amac dısarısı 33ken iceriyi 25 tutmak.

Düz olursa

dusunuyordum ama

tavsiyeniz üzerine inverter dusunursem airfel 12k lık inverter almam herhalde çünkü sanırım invertarı 2011den beri üretiyorlarmış sadece, problemli olabilir boyle seyler.

1 mi 2 mi 3 mü 4 mü

Gecen hafta auer in 12000lik inverterini 1229 tl ye aldim electroworldden.. Nette en ucuz fiyati 1600lerdeydi.. Montaja gelen usta fiyati duyunca ben de bu aksam gidip alayim, acaba kalmis midir dedi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Müverrih

quote:

quote:

sonuc olarak;

Düz olursa

dusunuyordum ama

1 mi 2 mi 3 mü 4 mü

Gecen hafta auer in 12000lik inverterini 1229 tl ye aldim electroworldden.. Nette en ucuz fiyati 1600lerdeydi.. Montaja gelen usta fiyati duyunca ben de bu aksam gidip alayim, acaba kalmis midir dedi..

hayırlı olsun...

• @klima5505 hocam alan ben degilim benim bi üstteki tavsiye sorum hala devam ediyor
    fiyatı iyiymiş o ,Aurein hayret DHA sıcak fırsatlarda hiç yazmadı.. abi alo diyim elctrowrold bursaya
  • quote:

quote:

sonuc olarak;

Düz olursa

dusunuyordum ama

1 mi 2 mi 3 mü 4 mü

Siz düz tip 12'lik alın, eğer faturayı düşünüyorsanız.

İnverter özellikle ilk çalışmada nominalin üstüne yüklenip DÜŞÜK VERİMLE çalışır.
    Alet mekana küçük olduğu için de belki devamlı olarak üst kapasitelerde çalışacak, katalogta görünen 3.61'in çok altında, 3'ten de düşük verimlilikte tüketim yapacaktır.

Dışardaki kompresör sesi düz tipte daha yüksektir, burası tamam.
    İnverterin bir artısı da "keskin soğuk" vermemesi, bu yönüyle de konforlu.

İnverter en çok ta sessizliği-konforu, dur kalk yapmaması nedeniyle tercih edilir.
    Sizin orada düz tip klima çok uzun aralıklarla dur-kalk yapacaktır, gene içeriye küçük geldiği için keskin soğuk ta üfleyemeyecektir.

Kısacası, sizin mekanda 12'lik klima sözkonusu olduğunda; ekonomi için düz tip, konfor için inverter tercih edilmeli.

*Marka olarak bu aralar en hesaplı inverter de F/P olarak Airfel. Birçok yerde 1400 lira civarına satılıyor. Bu paraya bu inverter çok iyidir.

• Öncelikle bu forum'da,tüm katılımcılara yardımcı olan forum kıdemlisi arkadaşlara teşekkürler.Almış olduğum MSZ-GE42VA klima bugün meta klima tarafından montajı,ve 25 dakika süren vakumlama işleminden sonra çalıştırılarak bitirilmiştir.(Bu arada klimaya elektrik işlemi olarak 3 x 2.5 kablo ve 16amp sigorta buat'tan çekilerek halledilmiştir) İlk çalışma başlayınca izlenim olarak dış ünitenin çalıştığını ancak elle kontrol ettikten sonra anlıyorsunuz.İç ünite ise görüntü ve dizayn olarak mükemmel diyebilirim.iç ünite sesi ise fan 4. kademede ses oluyor sessiz konumunda ise zaten ismi üstünde gerçekten duyamıyorsunuz. Econo cool modu ayrı bir özellik'midir bilemiyorum.Benim takıldığım tek konu ise hava akım yönünün elle ayarlanması,oda zaten fazla kullanılan bir şey değil bir kez ayarlandığı zaman zaten öyle kalır diye düşünüp fazla kafaya takmıyorum.Şimdilik sizlerle bunları paylaşıyorum ilk fatura geldiği zaman o bilgileri'de sizlerle paylaşacağım. İyi akşamlar

• quote:

@klima5505 hocam alan ben degilim benim bi üstteki tavsiye sorum hala devam ediyor
    fiyatı iyiymiş o ,Aurein hayret DHA sıcak fırsatlarda hiç yazmadı.. abi alo diyim elctrowrold bursaya

Özür dilerim hocam.. yanlış anlaşılma olmuş...

12000lik cihaz yarım saatte 45m2 mekanı 25 c yapamaz.

tam kapasite seçilmiş bir inverter cihazın bile 1-2 saatte kendini kıstığını düşünürsek...

ama bu cihaz eninde sonunda yine otomatik yapacaktır uzun süreli kullanımda...

duvarı delme konusunda haklısınız fakat. 2 farklı yerde hava akımı konusundan ısı eşitlenecektir. ama hiç değilse 12lik cihaz oraya kullanılabilir. eğer uzun süreli kullanıp,uygun sıcaklık değerine getirirseniz verim alırsınız...

• 
Sayfa: önceki 11561157115811591160
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.