Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1843. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: TK- , TK- Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 8 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18411842184318441845
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaslar bir hafta once fujitsu marka klima aldim cogunlukla isinma icin klimayi yetkili servisten aldim neyse kurmaya geldiler ikitane genc cocuk ise basladilar firma sahibide arabanin yaninda bekliyor elemanlar kurmaya basladilar bir baktim kuran arkadas suriyeli kisa anlatiyorum adam nerdeyse turkce bilmiyor klimayi kurdu ama berba etti dis uniteyi takmak icin cam dar oldugu icin ipe bagladilar duvarlara vura vura surte surte yukariya cektiler bir baktim takoz koymamislar uyardim tekrar dis uniteyi ipe baglayip asagiya indirdiler takoz koyup yukari cektiler duvatlara surte surte 4 dak vakum yapti itiraz ettim bukadar yeter dedi kurulum tamamlandi neyse dedim servis kagidini imzaladim gittiler ama benim icime hic sinmemisti servis kagidina baktim 4 metre boru kullanildi yaziyor halbuki eleman 2 metre kullandim dedi hepsinden onemlisi kurulumu yapan suriye vatandasi kardesimizin yetki belgesi varmiydi bende fujitsuyu aradinm herseyi anlat y im ve suriyeli arkadas klima egitimi varmi belgesi varmi bunu bana gosterin yoksa geriye alin kabul etmiuorum dedim 2 gun gec tt i hala elemanlarinin egitim v.s arayipta bana belgeleyemiyorlar berbat bir kurulum oldu tuketici hakem heyetine gitsemmi sizler olsaniz ne yaparsiniz adamlar cok cok acemiydi ne bir yaka karti ne bir yazi vardi ustlerinde tisortle geldiler sonradan dis uniteyi kontrol ettim her yeri cizi arkasindaki havalndirma izgaralari yamulmus ne yapmak lazim

• quote:

Orijinalden alıntı: necmi657

merhaba arkadaslar bir hafta once fujitsu marka klima aldim cogunlukla isinma icin klimayi yetkili servisten aldim neyse kurmaya geldiler ikitane genc cocuk ise basladilar firma sahibide arabanin yaninda bekliyor elemanlar kurmaya basladilar bir baktim kuran arkadas suriyeli kisa anlatiyorum adam nerdeyse turkce bilmiyor klimayi kurdu ama berba etti dis uniteyi takmak icin cam dar oldugu icin ipe bagladilar duvarlara vura vura surte surte yukariya cektiler bir baktim takoz koymamislar uyardim tekrar dis uniteyi ipe baglayip asagiya indirdiler takoz koyup yukari cektiler duvatlara surte surte 4 dak vakum yapti itiraz ettim bukadar yeter dedi kurulum tamamlandi neyse dedim servis kagidini imzaladim gittiler ama benim icime hic sinmemisti servis kagidina baktim 4 metre boru kullanildi yaziyor halbuki eleman 2 metre kullandim dedi hepsinden onemlisi kurulumu yapan suriye vatandasi kardesimizin yetki belgesi varmiydi bende fujitsuyu aradinm herseyi anlat y im ve suriyeli arkadas klima egitimi varmi belgesi varmi bunu bana gosterin yoksa geriye alin kabul etmiuorum dedim 2 gun gec tt i hala elemanlarinin egitim v.s arayipta bana belgeleyemiyorlar berbat bir kurulum oldu tuketici hakem heyetine gitsemmi sizler olsaniz ne yaparsiniz adamlar cok cok acemiydi ne bir yaka karti ne bir yazi vardi ustlerinde tisortle geldiler sonradan dis uniteyi kontrol ettim her yeri cizi arkasindaki havalndirma izgaralari yamulmus ne yapmak lazim

Kimse sizi paranızla rezil edemez,klima resmen defolu olmuş. Çizik çizik yamulmuş klimayı niye kullanacaksınız ki ? O sebeple tüketici haklarına başvurmanızı tavsiye ederim ardını asla bırakmayınız...

• tesekkurler aslinda hic ugrasmak istemiyorum ama klimayi kurarken yaptiklari her haraket yanlisti daha oncede mitsubishi electric klimam vardi adamlar tam bir prof tu 1 ayda 3 kere aradilar sorun varmi diye,

4 metre bakir boru yazmis ama olctugumde 2 .20 mt kullanmis bu konuyuda sordum incelenecek dediler benim encok takildim kurulumu yapan teknikerin klima konusunda aldigi egitimi bir belgesi varmi servis 5 yildan beri yanimizda calisiyor dedi isterse 50 yil calissin bu adam bu isin egitimini almismi soruyorum 2 gun oldu hala elemanlarinin yetkili teknik servis belgelerini bana gosteremiyorlar kim kabul ederki yetkisiz birinin kurulum yapmasini

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fujitsu bolge m.d aradilar. benim soylediklerim ufak tefek seyler miş boyle seylere cok takilma dedi siz klimanizi açın kullanin sikinti cikarsa bizi arayin 2 yil garanti veriyoruz zaten dedi

valla bilemedim ne yapacagimi servis fisinede imzaladim tuketici hakem heyeti derseki servis formunu imzalamissin dermiki bu durumlar nasil işliyor bilgisi olan arkadaslar vardir cevap verirlerse tesekkur ederim

• Merhabalar

ECA Spylıs ta hangi markanın motoru kullanılıyor bilgisi olan var mı?

35 metrekare işyeri için tavsiyelere açığım ayrıca bu işten neredeyse hiç anlamıyorum 5000 cıvarı bütçe ile 24000 lık model tavsıye edecek olan varsa memnun olurum. Özellikle ısıtma için kullanilacak, arıza yapmayıp özellikle düşük sıcaklıkta çalışması önemli (-20 ve altı mesela). Verimlilik 2. Sırada benim için. Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şebboy -- 26 Ekim 2017; 22:22:35 >
  • aydında özellikle ısıtma için kullanılacak 12000 lik klima ariyorum. tavisyesi olan var mi?

baymak'in meshur modeli sogutma icin harika isitma icin kotu diyorlar.

yukarida bir arkadas lg yi onermis var mi tavsiyesi olan?
  • Merhaba arkadaşlar, evde 24000btu Siemens klima kullanıyorum, belli bir süre sıcak üflüyor sonra bir süre sıcak üfleme kesiliyor sadece fan üflüyor sonra durup tekrar defrost olup sıcak üfleme yapıyor.

Bu durum normal mi? Yoksa hep sıcak mı üflemeli?

• halil_tuyun48 kullanıcısına yanıt
    dış ortam sıcaklığına ve hedef sıcaklığa göre bu durumun sıklığı değişebilir. Eski tip bir klimanız var ise +7 gibi dış sıcaklıklarda hadi defrost yapabilir.
  • hunter87 H kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam,normalde bu şekilde çalışıyor fakat dün cosa termostat kurduktan sonra fan hiç kapanmadı,ama üflediği sıcaklık ısıtmayacak kadar düştü.Kendi kumandasıda düzen almadı.Klimaya reset atmanın yolu var mıdır?

http://www.siemens-home.bsh-group.com/tr/urun-listesi/arsiv/S1ZMI24602 Klima bu hocam

iç ortam sıcaklığına göre inverter klimalarda kapasite değişikliği olur ve durmadan çalışmaya devam ederek enerji tasarrufu sağlar. Bulunduğunuz yerdeki dış ortam sıcaklığı ve istediğiniz sıcaklık nedir? cosa bildiğim kadarıyla klimaya ısı konusunda değil, sadece ayar konusunda işlem yapmasını sağlıyor. Yani cosa nın algıladığı değil kendi ölçtüğü sıcaklığa göre çalışmaya devam ediyor cosa, bu konudan emin olmasam da benim sistemimden gözlemlediğim bu şekilde. Bu klima da en fazla -15 dereceye kadar normal çalışması devam eder ama 7 dereceden düşmeye başladıkça ısıtma kapasitesi de düşecektir ve hedef sıcaklık ne kadar yüksek tutulursa kapasite sürekli max. seviyede olacağından defrost sıklığı artacaktır.
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sende söyleyince anladım ki sanırım sorun klimada değil, ilk defa kullandığım için arıza var sandım. Cosa dediğin gibi hedef sıcaklığa ulaşmaya çalışıyor.

Oda sıcaklığı 16 derece

Dış sıcaklık 4 derece

Oda 50 metre kare camlar alimiyum

6 saat sonra 20.5 dereceye ulaştı tahmini normal midir bu durum?

Klimayı açıp kapatıyor musun yoksa sürekli açık mı? İlk başta önce duvarı, eşyaları ısıtıp sonra ortam ısınıp normale dönmeye başlar ortam, yani havayı tek çevrimde ısıtabilirsin fakat duvardan gelen soğuğu kesebilmen zaman alacaktır ki dış ortam sıcaklığın artık ciddi düşmüş durumda olması sürenin uzamasına neden oluyor. Sıcaklığı sabit tutabilmen için klimayı sürekli açık bıraknan lazım. Tek camlı alüminyum pencere ve büyük ihtimal binanın yalıtımı olmayışı hep enerji sarfiyatı ve iklimlendirme süresini uzatıp konfordan uzaklaştırıyor.

Hocam grafik bu şekilde, sabah 6 gibi açtım, oda sıcaklığı 16 dereceydi saat 14.30 gibi 21 derece olmuş. Camlar ısı cam ama evin yalıtımı zayıf.Klimayı sürekli açık tutsam daha mı ekonomik olur.Günde en fazla 7 saat oluyoruz odada.

• Dalgalanmaların fazla olması yalıtımın zayıf olduğunu gösteriyor gafikte de. Pencerelerin contaları falan eskimişse bi kontrol edip değiştirmeyi deneyin eğer eskiyse. İnverter klima aç-kapa durumlarında ekonomikliğini kaybeder, oda sıcaklığı değiştiğinde oluşacak farkları kapamak için daha fazla enerji ihtiyacı doğar. İnverter klimalar kapasiteyi düşürdüğü için enerji sarfiyatı da diğer klimalardan çok daha az olur. Günde 7 saat de olsa evde bulunduğunuz süre akşamları olduğundan en soğuk zamana denk geliyor ve her gün soğumuş odayı tekrar ısıtmaya çalışıyorsunuz ve her gün aynı olay başa dönüyor ve sizde bu şartlarda ısınamıyorsunuz. Eğer kar yağan bir yerde yada eksi dereceleri görüyorsanız zaten klimayı kapattığınız an tekrar ısınamamayı göze almanız gerekir bence. En azından gece yatınca kapatıp ertesi gün gündüz evin en sıcak olduğu zaman açarsanız daha makul olur mevcut durumdan.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz zaman dilimi uygulamasına göre çalıltırcam.Son bir soru kaldı kafamda salonu ortadan 1cmlik mdf sürgü kapı ile bölmeyi düşünüyorum. O zaman oda 50metrekareden 12 metrekareye düşecek bu durumun 24000lik klima için ciddi bir enerji tasarrufu sağlar mı?

12 m2 lik alan, 24k klima için fazla küçük olduğu için bu sefer de sıklıkla dur-kalk yapacağı için hem konfor çok düşecek hemde on-off klimalar gibi çalışacağı için tasarruf da düşecektir. 25-30 m2 altına pek inmeyin derim. Bölmeden oluşacak kaçaklarda canınızı sıkar diye düşünüyorum. 12 m2 alan için min kapasite değeri çok aşağılarda olan en fazla 12k klima alınır ki o bile çok fazla, pek doğru bile sayılmaz, siz 24k klima ile aynı alanı iklimlendirmek istiyorsunuz. Bence izolasyonu düzeltmeniz çok daha iyi olur. Mümkünse de doğalgaz ile iklimlendirmek daha doğru tabi :)

O zaman dediğiniz gibi odayı bölmek yerine perncereleri pvc yaptırmak daha mantıklı olacak,doğalgazın gelmesine malesef birkaç yılı var.Klimaya bir şekilde alışacağız.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yanlış ve hatalı işlemlerden kurtardınız :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil_tuyun48

O zaman dediğiniz gibi odayı bölmek yerine perncereleri pvc yaptırmak daha mantıklı olacak,doğalgazın gelmesine malesef birkaç yılı var.Klimaya bir şekilde alışacağız.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yanlış ve hatalı işlemlerden kurtardınız :)

Dışardan geleni engellemek çok daha mantıklı kesinlikşe. Klimadan sonra doğalgaza da geçseniz işinize yarayacak, yazın kullanmak istediğinizde de sarfiyatınızı azaltacak. Dış cephe yalıtımı da yapılabilirse çok iyi olur. Eğer bina olarak mümkün değilse içten yalıtımı da değerlendirmenizi öneririm.

• kombiyi bu yıl hiç yakmadım, yaklaşık 4 yaşında ve pvc olmasına rağmen çok beğenmediğim pencereleri var evimin. Rapordan da göreceğin gibi dış cepheden etkilenmem çok daha az. Yaklaşık 40m2 amerikan mutfaklı bir alanda duruyor termostat. Yazın bu alanda 24k arçelik klima ile haftaiçi akşamları yaklaşık 6 saat haftasonuda daha uzun süre çalıştırarak aylık ek 50 lira gibi bir fatura geliyor ki hala inanamıyorum desem yalan olmaz. Dış cepheden etkiyi minimize edince hem ısıtma hem soğutma kolay oluyor. Oda termostatını faturadan çok konfor için kullanıcam, bahar aylarında oda ısısının artması ve kombinin su sıcaklığına göre çalışması, kombinin de salonda olması ve ses durumlsrı bizi rahatsız ediyor. O yüzden bu şekilde hem sabit bir ısı ve daha düşük bir fatura, daha rahat kontrol ile devam edicez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunter87 -- 4 Kasım 2017; 21:12:49 >

• 
Sayfa: önceki 18411842184318441845
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.