Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1743. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.276
Cevap
705
Favori
4.437.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17411742174317441745
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ramen-

quote:

Orijinalden alıntı: derya78

s.a arkadaşlar beko 31830 model klimam takıldı vakum yapıldı

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

teşekkürler

• derya78 kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, 12liğini de ben aldım haftasonu. Etrafta hiç boru yok, dış ünite duvarın arkasında falan mı acaba? Ben de borunun gözükmesini istemiyorum o yüzden sordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Hayırlı olsun yeni klimanız, 18.000 BTU için tüketim değerleri iyi gözüküyor. tabii dış sıcaklığın yüksek olması da büyük etken.

saolasınız hocam

diyelim dış ısı sıcaklığı 5 derece olsun 27 derecede 1,5 kw çeker mi tüketim

ben yaz kullanacağım 25 / 26 derecede 7 / 24 saat kullanımda bakalım ne yakar ayda 150 civarı ideal mi

150₺ yakmaz bile. Oda kapısı kapalı kullanılacaksa. Isıtmada deseniz anlarım ama soğutma bu. 25-26 derece de epey yüksek derece. Ben de de Mitsubishi Heavy 18 lik klima var. 80-90 metrekare eve vurdum yazın. 18-22-23 dereceleri kullandım genelde. Soğuğu çok severim. Aç kapa bir ay kullanıldı. 85₺ termosifon klima olmadan gelen elektrik faturası klima ile gelen 200₺ oldu. İnverter orta segment klima. Öyle 10-12 bin ₺ lik klima da değil. 115₺ klimam yakmış. Oda kapısı kapalı kullansam 30₺ gibi daha az yakardı tahminimce. Sizin klima da tahminimce dediğiniz derecede kullanacaksanız 100₺ yi geçmez faturaya etkisi. Bu arada tüm evi soğutmayacaksanız 7/24 çalıştırmaya gerek yok hiç. Ama derseniz ki tüm evi soğuturum o zaman 7/24 çalıştırmak mantıklı. Yine de hiç belli olmaz inverter klima sonuçta değişken elektrik tüketimi yapma özelliğine sahip.

s.a hocam kendim deneme yaptım

30 saat boyunca evde 1 adet buzdolabı + 1 saat çamaşır makinası + 1 saat elektrik süpürgesi + 5 kere su ısıtıcı + 1 tv çalıştı
    + 3 saat 27 derece set edilmiş ısıtmada klima kullandım

30 nisan 2017 saat 16:50 elektrik 1270,477 kw
    01 mayıs 2017 saat 21:50 elektrik 1276,717 kw

6,24 kw elektrik tüketimi yapmışım

klimayı yazın 30 m2 odada + çatı katında + açık mutfak + kapılar kapalı olarak 25 / 26 derecede set edilmişl halde kullanacağım
    ben 150 tl olarak sadece klima eletrik tüketimi hesapladım bakalım en fazla ne kadar gelecek

Evet çeker (belki de daha fazlasını), sonrasında setlenen değere yaklaştıkça tüketimi nominal değere yaklaşacaktır elbet. Kişiye göre değişir tabii ki ama 27 derece ısınmak için yüksek bir değer bence.

Tüketimi belirleyen çok etken var biliyorsunuz; setlenen değer 26 olsa, dış sıcaklık 30 derecede daha az 35 derecede daha fazla tüketim yapacaktır. 18.000 BTU için nominalin de altına düşeceğini varsayıp saatte tüketeceği kW'ı 0,6 kabul etsek,
    0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL
    7/24 kullanıldığında 0,6 kW'ın da altına düşeceği için 150 civarına ideal diyebiliriz.

Bu arada kullanıldığı alan kaç m2?
  • quote:

Evet çeker (belki de daha fazlasını), sonrasında setlenen değere yaklaştıkça tüketimi nominal değere yaklaşacaktır elbet. Kişiye göre değişir tabii ki ama 27 derece ısınmak için yüksek bir değer bence.

Tüketimi belirleyen çok etken var biliyorsunuz; setlenen değer 26 olsa, dış sıcaklık 30 derecede daha az 35 derecede daha fazla tüketim yapacaktır. 18.000 BTU için nominalin de altına düşeceğini varsayıp saatte tüketeceği kW'ı 0,6 kabul etsek,
    0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL
    7/24 kullanıldığında 0,6 kW'ın da altına düşeceği için 150 civarına ideal diyebiliriz.

yazın kullanılacak alan 30 m2 çatı katı açık mutfak 7 / 24 saat kullanacağım 25 / 26 derecede

şimdi ısıtmada denedim 3 saat boyunca 27 dereceye set edilmiş halde dış sıcaklık 18 derece idi

• quote:

0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL

peki gece 1 de kapatıp klimayı sabah 8 de açsam faturada azalma olurmu peki inverter modellerde yoksa 7 / 24 saat çalıştırmak mı mantıklı

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hayırlı olsun yeni klimanız, 18.000 BTU için tüketim değerleri iyi gözüküyor. tabii dış sıcaklığın yüksek olması da büyük etken.

saolasınız hocam

ben yaz kullanacağım 25 / 26 derecede 7 / 24 saat kullanımda bakalım ne yakar ayda 150 civarı ideal mi

150₺ yakmaz bile. Oda kapısı kapalı kullanılacaksa. Isıtmada deseniz anlarım ama soğutma bu. 25-26 derece de epey yüksek derece. Ben de de Mitsubishi Heavy 18 lik klima var. 80-90 metrekare eve vurdum yazın. 18-22-23 dereceleri kullandım genelde. Soğuğu çok severim. Aç kapa bir ay kullanıldı. 85₺ termosifon klima olmadan gelen elektrik faturası klima ile gelen 200₺ oldu. İnverter orta segment klima. Öyle 10-12 bin ₺ lik klima da değil. 115₺ klimam yakmış. Oda kapısı kapalı kullansam 30₺ gibi daha az yakardı tahminimce. Sizin klima da tahminimce dediğiniz derecede kullanacaksanız 100₺ yi geçmez faturaya etkisi. Bu arada tüm evi soğutmayacaksanız 7/24 çalıştırmaya gerek yok hiç. Ama derseniz ki tüm evi soğuturum o zaman 7/24 çalıştırmak mantıklı. Yine de hiç belli olmaz inverter klima sonuçta değişken elektrik tüketimi yapma özelliğine sahip.

30 saat boyunca evde 1 adet buzdolabı + 1 saat çamaşır makinası + 1 saat elektrik süpürgesi + 5 kere su ısıtıcı + 1 tv çalıştı

klimayı yazın 30 m2 odada + çatı katında + açık mutfak + kapılar kapalı olarak 25 / 26 derecede set edilmişl halde kullanacağım
    ben 150 tl olarak sadece klima eletrik tüketimi hesapladım bakalım en fazla ne kadar gelecek

Aleyküm selam . 27 derece epey yüksek derece. 24 ü geçmem ben genelde ısıtmada. Yazın da 22-23 arasında kullanıyorum klimamı. 25-26 derecede soğutmada oda kapısı kapalı 150₺ yakmaz bile dedim ya. Kendi klimamda 26 derecede dış kompresör çalışmıyor bile soğutmada içeriyi soğuttuktan sonra. 100₺ falan yakar tahminimce. Daha az da yakabilir. Ama daha fazla yakacağını pek düşünmüyorum. Ha oda kapısını açarsın 22-23 de kullanırsan 100₺ yi geçer ama sizin kullanım koşullarınızda geçmez. Ama ısıtmada fazla güvenmeyin klimanıza. Çünkü Beko bu ne olacağı belli olmaz. Benim gördüğüm eski on of klimalarında ısıtmada başarısızdı. Ama bu Yen'i modeli ısıtmada düzelmiş de olabilir. Kullanmadığım için bilemiyorum. Siz kullanıcı deneyimlerinizi yazın. Biz de okuyalım diğer kullanıcılara da referans olur hem

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

saolasınız hocam

Aleyküm selam . 27 derece epey yüksek derece. 24 ü geçmem ben genelde ısıtmada. Yazın da 22-23 arasında kullanıyorum klimamı. 25-26 derecede soğutmada oda kapısı kapalı 150₺ yakmaz bile dedim ya. Kendi klimamda 26 derecede dış kompresör çalışmıyor bile soğutmada içeriyi soğuttuktan sonra. 100₺ falan yakar tahminimce. Daha az da yakabilir. Ama daha fazla yakacağını pek düşünmüyorum. Ha oda kapısını açarsın 22-23 de kullanırsan 100₺ yi geçer ama sizin kullanım koşullarınızda geçmez. Ama ısıtmada fazla güvenmeyin klimanıza. Çünkü Beko bu ne olacağı belli olmaz. Benim gördüğüm eski on of klimalarında ısıtmada başarısızdı. Ama bu Yen'i modeli ısıtmada düzelmiş de olabilir. Kullanmadığım için bilemiyorum. Siz kullanıcı deneyimlerinizi yazın. Biz de okuyalım diğer kullanıcılara da referans olur hem

saolasın hocam teşekkürler

ben sadece 3 / 4 ay yazlıkta yazın kullanacağım soğutmada

Çatı katı ve açık mutfak olması dezavantaj olduğu için, 18.000 BTU tercih etmekle doğru bir seçim yapmışsınız.

Bu da çok değişken bir soru lakin nominalin de altına inebildiği ortamlarda inverter klimayı 7/24 çalıştırmak makul olanıdır.
    En sağlıklı kullanma biçimini sizin karar vereceğinizi düşünüyorum, klimanın üzerindeki LCD ekranın anlık güç tüketimini de göstermesi size bu konuda kolaylık sağlayacaktır.
  • quote:

0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL

Hocam daha da kısar kendini 0.6 yüksek bir rakam. Bence 0.3 e kadar kısması lazım iyi bir klimaysa

• quote:

quote:

0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL

peki gece 1 de kapatıp klimayı sabah 8 de açsam faturada azalma olurmu peki inverter modellerde yoksa 7 / 24 saat çalıştırmak mı mantıklı

Sabah 8 den gece 1 e kadar mı çalışacak yani? Oda kapısı kapalı olacaksa gerek Yok ama ha ben oda kapısını açarım tüm evi soğuturum bir de 22-23 de kullanırım dersen hocam o zaman daha mantıklı 7/24. Ama gerek Yok senin kullanım koşullarında.

• quote:

quote:

0,6 x 24 = 14,4 kW
    14,4 x 30 = 432 kW
    432 x 0,44 = 190 TL

yazın kullanılacak alan 30 m2 çatı katı açık mutfak 7 / 24 saat kullanacağım 25 / 26 derecede

şimdi ısıtmada denedim 3 saat boyunca 27 dereceye set edilmiş halde dış sıcaklık 18 derece idi

Isıtmada kullanmayacaksan niye test ediyorsun ki hocam. Asıl dışarısı - derecelerde olsun o zaman belli olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: face1tr

İstanbul anadolu yakasında, olefini marka klima almak istiyoruz. Nereden alabiliriz?

Neden olefini sorusuna cevabım; adamlar hava perdesi konusunda ülkede lider, ürün gamına klima da ekleyerek , benim savıma göre, ben klima konusunda her şeye vakıfım demeye getiriyorlar. Getirdikleri olefini klimaların reklamını falan hiç yapmıyorlar, daikin falan alsak, ödediğim paranın bir bölümünün reklama gittiği gün gibi ortada.

.

Bir de bunun servisini bulma kısmı da önemli

• Mr.Fussy kullanıcısına yanıt
    Yetkili servis listesi kullanma klavuzunda yazıyormuş, en son ne zaman güncellenmiştir bilemiyorum.
    Kolaylık olması açısından görselleri ekleyeyim;

• Karşıyaka Girne caddesindeki iklimsa 12bin'lik sigma comfort için 2000TL 9bin'lik için 1600TL kampanya yapmış 12 taksit yapıyor. Fiyat nasıl arkadaşlar?
  • Hocam klimanın kendisi İnternette 1950TL zaten.

Bu kampanya yapılmış hali ise yapmasalardı ne olacaktı kim bilir.

3 Yıl iklimsa güvencesi, SA gurubuna dahil olması benim açımdan güvenilirlik kriterini ön plana çıkartır.

İlave garanti yapılabiliyor mu bu markalarda bilemiyorum bunu bir sorgulamanızı rica ederim.

Girne caddesinde özler klima vardı bir zamanlar duruyor mu halen? Japon klimalar satardı o da, yakınsanız bir araştırın kıyaslayın mutlaka.

9 ve 12 arasındaki tercihiniz için de alan özellikleriniz etkendir
  • 9.000BTU için 250TL,
    12.000BTU için ise 35TL indirim yapmış gözüküyor.

1.600TL'ye 9.000BTU klima gayet iyi fiyat.
  • Ado kullanıcısına yanıt
    Hocam bugün geldi airfel 12.000btu klima ama servis kuruluma yarın gelecek içerisinden bakır boru seti çıktı servise vakum yaptırılması dışında söylemem veya unutabilecek leri benim hatırlatmam gereken birşey var mıdır acaba ?

• Ado kullanıcısına yanıt
    Hocam yanıtınız için teşekkür ederim. Özler'den 5-6 yıl önce toshiba almıştım :) İklimsanın geçerken büyük branda astıklarını görüp fiyat aldım. Bir boşluk yakaladığımda ilk iş keşif isteyeceğim hem sizin montaj öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar konusundaki bilgileri de soracağım kendilerine (vakum, elektrik tesisatı, ek boru gerekecek mi gibi).

9'luk ve 12'lik arasında kaldım açıkçası. Tam sınırdayım denilebilir. Daikin'in websitesindeki uygulamaya göre 6500 btu ihtiyacınız var diyor. Ancak odanın özellikleri şöyle:

İzmir/Çiğli
    Çatı katı
    20m2
    Güney cephe
    Çift camlı / tek pencere
    Odada tek kişi kalıyor

İzalasyon olarak:
    Dış cephede taş yünü & kompozit (ahşap görünümlü) dış cephe kaplaması var.

Çatının üst iskeleti ile arasında çatı boşluğu mevcut, odanın tavanı ile çatı arasında cam yünü & ahşap kaplama izalasyonu mevcut.

Klima bağlandığı takdirde klimanın dış ünitesi de güney cepheye bakacak.

• anelka68 A kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: önceki 17411742174317441745
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.