Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1415. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.246
Cevap
703
Favori
4.432.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14131414141514161417
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: zx6r

klimanın mucidi Carrier dır. Carrier klimaları kalitelidir. Toshiba Carrier'dan daha çok kendini geliştirmiştir. tekonolijeri daha yüksek ve verimlidir. bu 2 markanın klimaları gönül rahatlığı ile alınabilir. Bu konuda Mitsubishi de fark atan markalardan demem o ki klima yercihinde bu 3 marka üzerinde durursanız daha sağlıklı sonuca ulaşırsınız.

Öyle bir benzetme yaparsak Carrier = BMW - Toshiba = Mercedes Mitsubishi = Audi

Klima alırken İnverter lü olmasına dikkat ediniz. İnverter lü klimalar az enerji harcayıp yüksek verimldir. Enerji sınıfları genellikle A+ - A++ - A+++ şeklindedir. bu tipler saatte 10-12 kuruş arası enerji harcarlar. soğutma ısıtma ve hava temizleme gücü yüksektir.

Klimayı taktıracağınız yerin kalıtsal özellikleride dikkate alınmalıdır. Güney cephe mi güneş alıyormu, binanın ısı yalıtımı mantolama vs var mı ayrıca klimayı takacağınız odanın m2 değeride kapasite bakımından önemlidir.

yapı marketlerinde satılan ucuz klimaları tercih ederseniz kısa sürede akışkan gazları tükenip ortamda istenilen derecede ısıtma, soğutma yada hava temizleme yapamayacaktır. böylelikle enerji sarfiyatı artacak bakım yapılması gerekecektir.

size tavsiyem uzun vade de kesin sonuç için bu 3 markayı tercih ediniz.

Hocam benim de anlamadığım neden Carrier Midea'ya ürettoriyor klimasını ?

Carrier ısıtma ve klima da Brezilya, Arjantin ve Şili'de havalandırma (HVAC) ürünleri imalatı ve dağıtımı için Çin Midea Grubu ile bir ortak girişim kurdu. Midea ortak girişimin yüzde 51'i ve Carrier yüzde 49 oranında sahibi oldu. Ortak girişim üç ülkede Carrier'ın mevcut HVAC işlemleri kapsar ve aynı zamnda Midea dünyanın önde gelen konut klima üreticisidir.

Bu ortak girişim Midea ile Carrier'ın global stratejik ilişkilerini güçlendirir ve Brezilya, Arjantin ve Şili'de konut ve hafif ticari HVAC sistemlerinin üretim ve dağıtım genişletir. Bu işlem, dört yıl önce başlattığı Carrier'ın iş dönüşümün tamamlanması yönünde önemli bir kilometre taşıdır.

yani kısacası Carrier Midea'yı dağıtım zinciri olarak kullanmakta.

• quote:

Orijinalden alıntı: bps

Bende 5 tane klima var. Sanyo, samsung arçelik ve iki tane ME. Burda alüminyum kondenserden kastedilen kondenser'in içindeki boruların alüminyum olması, boruları çevreleyen ince yaprakların alüminyum olması değil. Kondenserin içindeki borular bakırsa ısı yayılımını sağlayan ince yapraklar aluminyumsada önemli değil.

maşallah hocam denemiş olurusn hangiis iyi diye :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuros

quote:

Orijinalden alıntı: thunderstruck7

Şunu söyleyeyim bosch klimalara 1 kere servise gittiğimi hatırlıyorum. Birinde kondensatör arızası (10-20 tl lik bir parça). He gaz basma, montaj/demontaj onları saymadım tabii ki. Ama cihaz kaynaklı sorunu çok az hatırlıyorum dostum için rahat olsun. Zaten evine takılacaksa kapılar kapalı olacak ve hava akımı olmayacağı için sürekli çalışma gibi bir durum olmayacak diye düşünüyorum. Ses konusunda o kadar endişelenmene gerek yok yani. Eğer öyle çok sıcak bir memlekette oturmuyorsanız Mitsubishi' ye falan gerek yok

yer ankara, amaç soğutma...

su anda salon 31 derece su an disarisi 27 derece... disari sicakligi 30a gelince salon 34 oluyor (saat1300 gibi) ve bu gece 2200ye kadar
    (yani disarisi tekrar 24e dusene kadar) böyle..

forumda falan hep bosch için fason uretim midea ile ayni denilmiş. Sen ust segmente atinca tekrar sorma ihtiyaci hissettim. sasirdim yani.

benim hesaplarima gore salonuma (30m2 ve balkon içeri katildigi için asiri gunes aliyor) 18000lik bir birim gerekiyor.

bu kapasitede de kotu markalar bile 1600-1800 civarina cikiyor. Mitsubishi de 15000lik bir birim 3800tl.

Ben servis tecrübelerimi paylaşıyorum sizinle, tabi bunlar 2 yıl önceki tecrübelerim. Açıkçası sağlam bir montaj ile vestel hariç hepsi iyi idare ediyor markaların. Ama altını çizerek söylüyorum sağlam bir montaj ile

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kuros

quote:

Şunu söyleyeyim bosch klimalara 1 kere servise gittiğimi hatırlıyorum. Birinde kondensatör arızası (10-20 tl lik bir parça). He gaz basma, montaj/demontaj onları saymadım tabii ki. Ama cihaz kaynaklı sorunu çok az hatırlıyorum dostum için rahat olsun. Zaten evine takılacaksa kapılar kapalı olacak ve hava akımı olmayacağı için sürekli çalışma gibi bir durum olmayacak diye düşünüyorum. Ses konusunda o kadar endişelenmene gerek yok yani. Eğer öyle çok sıcak bir memlekette oturmuyorsanız Mitsubishi' ye falan gerek yok

yer ankara, amaç soğutma...

su anda salon 31 derece su an disarisi 27 derece... disari sicakligi 30a gelince salon 34 oluyor (saat1300 gibi) ve bu gece 2200ye kadar
    (yani disarisi tekrar 24e dusene kadar) böyle..

forumda falan hep bosch için fason uretim midea ile ayni denilmiş. Sen ust segmente atinca tekrar sorma ihtiyaci hissettim. sasirdim yani.

benim hesaplarima gore salonuma (30m2 ve balkon içeri katildigi için asiri gunes aliyor) 18000lik bir birim gerekiyor.

bu kapasitede de kotu markalar bile 1600-1800 civarina cikiyor. Mitsubishi de 15000lik bir birim 3800tl.

Ben servis tecrübelerimi paylaşıyorum sizinle, tabi bunlar 2 yıl önceki tecrübelerim. Açıkçası sağlam bir montaj ile vestel hariç hepsi iyi idare ediyor markaların. Ama altını çizerek söylüyorum sağlam bir montaj ile

eyvallah hocam :)

az once keşifçiler gitti.

iyi ki gelmişler. bizim kafamiza gore taktiririz koydururuz dediğimiz yerler hikaye imiş.

bakalim.

cok sagol cevaplarin için.

• quote:

Orijinalden alıntı: kamyonmuro

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: kamyonmuro

beyler bi sorum olacaktı evimde 2 tane 9luk bi 18lik klima var.9luk klima saat başına ne gibi bi değer yakar sizce fan hızı orta derecelerde 24 derecede çalıştırıyorum

Yaklaşık 800 W/saat bölgenizde elektriğin kaç kr olduğuna bağlı.

adana çukurovada oturuyorum nerden bakabilirim

Yaklaşık olarak 40 kr. 800w 32 kr. Saatlik tüketim. 24 saatin 18 saatinde çalışsa (dur kalk yapacağı için) 5Tl 76 kr yakar. Kaç saat kullanacaksınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mitsubishi al, kafan rahat olsun. Arçelik aldık bin pişmanız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bps

Bende 5 tane klima var. Sanyo, samsung arçelik ve iki tane ME. Burda alüminyum kondenserden kastedilen kondenser'in içindeki boruların alüminyum olması, boruları çevreleyen ince yaprakların alüminyum olması değil. Kondenserin içindeki borular bakırsa ısı yayılımını sağlayan ince yapraklar aluminyumsada önemli değil.

Maşşalhah. : ) Hepsi aynı yerde mi?
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    hocam mesela 20dk açıyorum 24 derecede soğutuyorum odayı kapatıyorum 2 saat sonra falan geri açıyorum 15dk falan soğutuyorum o şekilde kullanıyorum.Günde 3 4 saat civarı çalışıyor yani.2 3 lira gibi bi değere mi denk geliyor?
  • interwap kullanıcısına yanıt
    Aynı evde. Salondaki 14.000 lik diğerleri 9-12.000 lik. Elektrik yönünden tasarruflu oluyor. Nerede ihtiyaç varsa oranınkini çalıştırıyoruz.
  • varsa yoksa daıkkın :D
  • quote:

ben vestel klima taktırdım 1 ay kadar önce. servis iyi iş çıkardı. ilk gelen klimanın iç ünitesi sorunlu idi vakumlama dahil her işi yaptılar. sonra tekrar gelip sağlam klima ile bir daha vakumlama yaptılar. bakır boruları 90 derecelik açı ile değil de daha yumuşak kıvrımlarla döşediler. A yerdeki servis kötü montaj yapıyor diye B yerindeki de kötü olacak değil.

sağlam montajdan kastınız nedir anlamadım biraz açar mısınız ?
  • ACİLL!!

Samsung AR 5000 24.000Btu ile Siemens SIZMA 124603 24.000Btu arasında kaldım.Hangisini tavsiye edersiniz?

salon 55-60m²

bütçem 2.500 civarı

Bugün bu ikisinden birini alacağım başka bir tavsiye yoksa durum biraz acil! Ben samsungu almak istiyorum dizaynı teknolojisi ve inverter olusu bnm için artı puan ama aynı sekilde siemenste beyaz esyada 1 numara.baya tereddütte kaldım.Marka fanatikligim yok hangisi uzun omurlu olur sorunsuz olur onemli olan o.

Klima konusunda zerre bilgim yok.Kurulum sırasında vakum mu istenmeli yada kurulduktan sonra yapılması gereken bir işlem var mı?Bu ve bunun gibi bilgilerede ihtiyacım var.Vakum nedir gerekli midir vs..
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakabus_

quote:

ben vestel klima taktırdım 1 ay kadar önce. servis iyi iş çıkardı. ilk gelen klimanın iç ünitesi sorunlu idi vakumlama dahil her işi yaptılar. sonra tekrar gelip sağlam klima ile bir daha vakumlama yaptılar. bakır boruları 90 derecelik açı ile değil de daha yumuşak kıvrımlarla döşediler. A yerdeki servis kötü montaj yapıyor diye B yerindeki de kötü olacak değil.

sağlam montajdan kastınız nedir anlamadım biraz açar mısınız ?

Sağlam montajdan kastım şudur; borular fazla bükülmeyecek, boruların içinde toz, kir olmayacak, borular dış ortamdan bant ve sünger ile muhafaza edilecek, arta kalan boru öyle boş boş sallanmayıp dış ünite arkasında daireler şeklinde bükülerek bağlanacak, gider borusu için iç üniteye hafif meyil verilecek ki yoğunlaşan su dışarı çıksın iç kasada dolanmasın. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama sana şunun garantisi verebilirim 3 yıl içinde kesinlikle iç ünite kasasında çatlak oluşacak ve su akmaya başlayacak evin içine. Altına da imzamı atarım. Kasası çatlamayan vestel yoktur arkadaşlar.

Ve eğer ki sürekli gelip pembe bir tüp ile gaz basıyorlarsa, emin olun bir yerlerde kaçak var. Dış üniteyi alıp serviste kaynak yaparlar büyük ihtimal ile yani biz öyle yapardık. Güle güle kullan inşallah senin kasa sağlam çıkar dostum

• karakabus_ K kullanıcısına yanıt
    Sağlam montajdan kasıt, işin ehli olan bir ustanın, acele etmeden, özenli bir montaj yapmasıdır.

Ki bu işlem;

1- Keşif+kapasite+model ve marka belirleme.
    2- İç ünite askı sacının bütün vida deliklerinin kullanılması.
    3- Terazide bir asma işlemi.
    4- Dış ünite bina cephesine asılacak ise cephenin durumuna uygun bağlantı elemanları ile sabitlenmesi.(gerektiren durumlarda epoksi ile rijitleme)
    5- Dış ünitenin konsol ayaklara kauçuk takozlar ile sağlam bir şekilde bağlanması.
    6- Montaj için kazır kit kullanılmıyor ise klima modeline göre uygun damar çapında ve sayısında elektrik kablosunun, bakır boruların üzerine takılan uygun et kalınlığındaki kauçuk izolasyon malzemesiyle beraber borulara bağlanması.
    7- Üzerine (aşağı-yukarı) yönüne dikkat edilerek dekoratif bandaj sargısının 1/1 oranında bindirmeli sarılması.
    8- Boru uçlarına kaliteli bir havşa takımı ile havşa açılması.
    9- İç ünite inyonlarına boruların rakorlu bağlantısı sızdırma yapmayacak şekilde yapıldıktan sonra azot ile süpürme yapılması.
    10- Azotlu süpürme sonrası dış ünite rakor bağlantılarının da aynen iç ünitede gösterilen itina ile yapılması.
    11- Sonrasında azot ile tesisatın uzunluğuna göre minimum 10 bar'da kaçak testinin yapılması.
    12- Kaçak testinde olumsuz bir durum olmaması durumunda sistemdeki azotun tahliyesi.
    13- -1 ATM'ye kadar vakum işlemi.
    14- Uygun miktarda soğutucu gaz şarjı ile sistemin çalışır vaziyete getirilmesi işlerini kapsar.

Tabi bütün bu işlemlerin haricinde, montaj yapılan mahallin özel koşulları da göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler varsa uygulanması gerekir.

• its full speed or nothing kullanıcısına yanıt
    Hocam senin de dediğin gibi siemens BEYAZ EŞYADA bir numara, Klimada kesinlikle değil.

İklimlendirme teknikeri olarak söz konusu iki marka arasında tavsiyem samsung olur. (Tabi ki model özelliklerini incelemeden sadece markalara göre söylediğim bir şey bu)

Son iki yılda Samsung klima olarak Türkiye piyasasına çok büyük öncelik verdi ve atılım yaptı.

Alacağınız klimanın çıkarabileceği olası bir problemde en hızlı ve sonuç odaklı çözüm alacağınız firmalardan biridir.
  • thunderstruck7 kullanıcısına yanıt
    İç üniteyi MEYİLLİ TAKMAK mı ??

Bullshit...
  • thunderstruck7 kullanıcısına yanıt
    Yukarıda dediğiniz işlemlerin tamamını yaptılar. Vestel alma sebebim işyerimdeki klimaların hepsi Vestel ve çoğu 7-8 senelik. Hala çalışıyorlar. Sadece gaz dolumu oluyor.
    Pembe tüp hiç görmedim sadece takmaya geldiler.
    Şuanda problem yok ve olmayacak diye bişi de yok sonuçta insan yapımı. İnşallah o dediğiniz problem ile karşılaşmam.
    Açıklamalarınız için teşekkürler.

• karakabus_ K kullanıcısına yanıt
    Gaz dolumu oluyor diyorsun. Bir yerde kaçak yoksa neden gaz dolduruyorlarki. klimaların gazı eksilmez.
  • 13tuğrul10 kullanıcısına yanıt
    İç üniteyi asarken su terazisi kullandı hocam. İç ünite meyilli olmalı derken duvara giren borunun yere 180 derece değil de 190 - 200 derece olursa suyu daha iyi dışarı atar demek istedi arkadaş herhalde benim anladığım kadarıyla.

• @13tuğrul10 Bak şimdi sincap sen oturduğun yerden küçük ellerinle yazıyorsun, ama benim büyük ellerim 3 sene boyunca o dış üniteleri taşıdı, duvarları deldi, vakum yaptı, gaz bastı, gerekirse dış ünite içini açıp kaynak yaptı. Bilmediğin konulara bullshit mullshit falan deme! İç ünite içinde yağunlaşan sıvı hafif bi meyil yardımıyla tahliye borusuna gitmezse zamanla duvardan su akacaktır. Umarım açıklama yeterli olmuştur. Tabi şimdi yeni aletlerde daha farklı bir tahliye sistemi olabilir. Ama ben hep taktığım iç ünitelere gözle görülmeyecek bir meyil veririm. Bu da tecrübe ve ustalıkla alakalıdır, senin anlayamayacağın şeyler yani bunlar yorma kafanı.

@karakabus_ Üstad eğer kaçak varsa gaz basılır, kaçak yoksa gaz basılmaz. Sizin iş yerinde incelersen iç ünitenin altından hafif bir su akıntısı vardır mutlaka, eğer yoksa da ne diyeyim vestel şaşırttı beni diyecek söz yok

• 
Sayfa: önceki 14131414141514161417
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.