Şimdi Ara

Klasöre erişim sorunu - Yetkili izni alma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
3
Favori
78.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba, mümkün olduğunca yalın anlatmaya çalışacağım. 2 bölümden oluşan harici diskimin, ikinci bölümündeki dosyalarda 'Erişim İzni' problemi yaşıyorum.

Önceden Windows 7 x64 ile sorunsuz kullandığım Seagate disk, yaptığımız bir bakım sırasında Windows XP x86, Windows 7 Home Basic x86 ve Windows Starter x86 kurulu bilgisayarlar arasında bir süre gezdi. Sonra aniden (Software isimli) ikinci kısımda erişim engellendi. Resimdeki 12 klasör ve içeriklerinin tamamı şu anda kilitli. Açmak için aşağıdaki yolu izlemek zorundayım. (Mesajın sonunda sorum ve işe yaramayan çözüm önerileri yer alıyor.)

Devam'a tıkladığımda;

Klasörün özelliklerindeki Güvenlik sekmesinde sırasıyla Devam > Yeni sahip listesinden kendimi seçiyorum > Tamam > Uyarı penceresinden tekrar Tamam

Güvenlik sekmesinden tekrar Devam'a tıklayıp,

Sırasıyla (biraz aşağı kaymış olan) ok işaretli işlemleri yapıyorum.

Yetkiyi 'Everyone' olarak ayarladıktan sonra yaptığım işlemler de yine şöyle;

Kendi kendimden izin aldığım bu klasörün içindeki her bir alt klasör ve dosya ise bu işlemden hiçbir şekilde etkilenmiyor. Ve bu uyarı klasör içinde örneğin 200 dosya varsa hepsi için teker teker 'Devam' demeyi gerektiriyor... Bu işlem bittiğinde klasörü artık açabiliyorum. İçindeki herhangi bir klasörü açmaya çalıştığımda ise film başa sarıyor;

Dosyalar için de aynı şey geçerli. Herhangi bir müdahale söz konusu değil. Açma, kopyalama, silme, yeniden adlandırma gibi işlemlerin hiçbiri yapılamıyor. Durumu internetten araştırdım, etrafa sordum. Birkaç yöntem buldum ancak hiçbiri işe yaramadı. Zaman kazanmak açısından bu yöntemleri sıralıyorum;
    - Sürücü özelliklerinden genel erişim izni alma (Alt klasörlere ve dosyalara uygulanmıyor)
    - CMD Komut satırından TAKEOWN komutuyla sahiplik alma (Erişim engellendi uyarısı)
    - Sağ tık menüsüne yerleştirilen Take Ownership komutu (regedit içine gömülen dosya)
    - Sistemi MiniXP cdsi ile boot edip FindAndMount programı ile diski taratma (sonradan bunun sorunla hiçbir alakası olmadığını öğrendim)
    - Unlocker (64-bit) ile dosya kilidi açma / taşıma

Ayrıca sorunun oluştuğu andan sonra bu bölüme kopyaladığım dosyalarda herhangi bir sorun yok, dilediğim işlemi yapabiliyorum ama hatanın oluştuğu an diskte olan dosyaların tamamında bu sorun var. Yukarıda resimlerle anlattığım yöntemle kendi kendime izin vererek dosyalarıma erişebiliyorum ancak 203GB boyutunda yüzlerce klasör ve binlerce dosyadan oluşan bir yığına tek tek bu şekilde izin vermek haftalarımı hatta aylarımı alabilir. Bu soruna topyekün bir çözüm olduğunu düşünüyorum ancak ne olduğunu bilmiyorum Sistemim Windows 7 Ultimate x64, sorunla alakalı yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.

• Günaydın
    Eklediğiniz resimlere bir şeyler yazdım. Birde bunları yaparak deneyin.

Bu tür işler için size bir kod veriyorum.
    Aşağıdaki kodların tamamını kopyalayarak(quote: hariç), Yeni Metin Belgesi içine kaydedin ve dosya uzantısını da mutlaka .reg yapın. İsterseniz ismini de Sahiplik Al olarak değiştirebilirsiniz.
    Bu reg dosyasına sağ tıklayın ve Birleştir ile kaydını girin. Artık ulaşmak istediğiniz veya açamadığınız dosyaların üzerine sağ tıkladığınızda, Yönetici simgesi ile birlikte Dosya Sahipliğini Al olarak bir menü gelecek. Bunu çalıştırın. Artık dosya yada klasörlerinize sorunsuz erişme hakkına sahip olacaksınız.
    Kolay gelsin ve başarılar..

Dosya Sahipliğini Al KODU
    quote:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]
    @="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"
    "IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]
    "IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]
    @="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
    "IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay_KG -- 11 Eylül 2011; 7:54:35 >

• Bay_KG öncelikle çok teşekkür ediyorum, Windows Kayıt Defteri içine eklediğimiz kod yöntemini daha önce denemiştim ve işe yaramamıştı. Yine de tekrar denedim, fakat komut etkisiz kalıyor.

Buna rağmen resimlere yaptığınız ekleme sorunumu çözmüş gibi görünüyor. "Gelişmiş > Şimdi Bul > Administrators > Tam yetki" sıralamasında yöneticiler yerine Everyone olarak yapmak gerekiyor çünkü harici diski başka bir bilgisayara taktığım zaman ondaki yönetici farklı olduğundan bu klasörleri açmıyor. Yada listeden farklı bir seçenek girilmeli, henüz kurcalamadım - bilemiyorum. Ama artık dosyalarımın çoğuna erişebiliyorum. Birkaç klasörde farklı bir şeyler denemişim sanırım onlara henüz ulaşamadım ama birkaç kurcalamadan sonra onları da halledeceğime eminim. Sorunu çözen püf noktası da "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" kutusunu işaretlemek oldu. Ne anlama geldiğini bilmediğimden kurcalamamıştım. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

• Günaydın
    Sorunu kısmen hallettiğinize sevindim.
    Evet işin püf noktası "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" kutusunu işaretlemektir. Çünkü o kutucuk aynı klasör, alt kalasör ve içindeki tüm dosyalara yönetim izin vermek anlamına gelir.

HDD'yi farklı bilgisayarlarda kullandığınıza göre, "Everyone kullanıcıya tam yetki" vermeniz, sizi bir çok sıkıntıdan kurtaracaktır katdeş.
    Koly gelsin..
  • Aynı sorun harici diskimde oluşan silinmeyen dosyalar vardı.Anlattığınız yöntemle sildim dosyaları.@Bay_KG hocam anlatım için çok teşekkürler.
  • arkadaslar aynı sorun bende de var..

Dediğiniz gibi izinleri full control yapıyorum ama sadece o dosya için oluyor alt klasörleri için olmuyor..

"Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" e tıklayıncada dosyayı tekrar acınca sahibi olabilirsiniz gibi bir yazı cıkıyor.. (Resimdeki...)
    her ne kadar kapatıp acsam aynıseylerı denesemde alt klasörler için bu işlemi geercekleştiremedim..

• quote:

Orijinalden alıntı: myimmortal

arkadaslar aynı sorun bende de var..

Dediğiniz gibi izinleri full control yapıyorum ama sadece o dosya için oluyor alt klasörleri için olmuyor..

"Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" e tıklayıncada dosyayı tekrar acınca sahibi olabilirsiniz gibi bir yazı cıkıyor.. (Resimdeki...)
    her ne kadar kapatıp acsam aynıseylerı denesemde alt klasörler için bu işlemi geercekleştiremedim..

Selam
    Yaptığınız işlemi HDD üzerine sağ tıklayarak, Özelliklerine girin ve Güvenlik sekmesinden yapın.

Oradaki tüm kullanıscıları kaldırın(Pencere içinde hiç bir kullanıcı kalmaması gerekiyor) ve yeniden aşağıdaki kullanıcı ve sistem erişimlerini ekleyin.
    Authenticated Users
    SYSTEM
    Administrators (Bilgisayarınızın adı\Administrators)
    Users (Bilgisayarınızın adı\Users)

Aynı pencere altındaki Gelişmiş butonuna tıklayın ve yeni açılan penceredeki Sahip sekmesine geçin. Alttaki Düzenle butonuna tıklayın ve yeni açılan pencerede Administrators (Bilgisayarınızın adı\Administrators) kullanıcıyı seçerek en alttaki kare kutucuğu işaretleyin ve Uygula butonuna tıklayın.
    Klasör ve altındaki dosyaların tarama işlemi gerçekleştikten sonra, normal şatrlarda her klasör ve dosyayı açmanız gerekir. Eğer açılmıyor ise, muhtemelen bir sorun var demektir. Bunun da Virüs olabileceğini tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek.
    Kolay gelsin..

• Teşekkürler Bay_KG

Dediğiniz gibi yapmaya başladım ama tüm HDD deki dosyaları tarıyor tararken bazı dosyalarda hatalar buluyor.. Acıkçası bitirmesini bekleyemedim..
    Başka bir yöntemle dosyaları sildim.. Sorunu olan arkadaşlar için anlatayım:

İçindeki dosyaları silmek istediğiniz en üst klasörden sırasıyla:

Properties, Security, Edit yapıp Bay_KG arkadaşımında sölediği gibi hepsini sildim.

Sonra yine;

Authenticated Users
    SYSTEM
    Administrators
    Users

isimlerini ekledim.

Not: Parantez içindekileri yazarsanız kabul etmiyor sadece Administrators ve Users yazın kendisi parantez içindekileri ekliyor..

daha sonra, Securiy e geri dönüp Advanced, Chance Permission a tıklıyoruz.

Kendi PC adımızı seçip aşağıdaki
    Replace all child object permissions with inheritable permissions from this object
    kutucugunu isaretleyip onaylayıp cıkıyoruz..

Dosyaları değiştirmek için izinler bilgisayarımız adına oldugundan istediğimiz dosyayı silebiliyoruz..
    "Bilgisayarım ingilizce oldugu için icon isimlerini ing. olarak yazdım"

Umarım sorunu olanlar için faydalı olur..

• buna benzer bir sorun bende de var.
    Seagate Hdd 1Tb kullanıyorum. normalde her zaman girebiliyordum. fakat şu an Hdd içindeki herhangi bir dosyaya girerken "F:\RECYCLER\0xA225D5DBD.exe Windows tarafından bulunamıyor. ismi doğru yazdığınızdan emin olup yeniden deneyin." ibaresi çıkıyor. ve dosyalar kısayol dosyaları gibi. dosyaların kapasitesi kb cinsinden. herşey silinmiş gibi, fakat hdd'nin boyutuna bakınca dosyalar silinmemiş gözüküyor.

sizin yaptığınız işlemleri yaptığımda da

"Güvenlik bilgisi sistemi uygulanırken hata oluştu.
    F:\system volume information
    erişim engellendi" ibaresi çıkıyor.

ne yapmalıyım? nasıl düzeltebilirim. ve dediği gibi system volume information dosyası Hdd nin içinde yok. gizli şekilde de yok.
     Klasöre erişim sorunu - Yetkili izni alma Klasöre erişim sorunu - Yetkili izni alma

• mexdan M kullanıcısına yanıt
    Selam
    RECYCLER Windows XP'ye ait Geri Dönüşüm Kutusudur.. Resimden gördüğüm kadarı ile bu F: sürücüsü bir XP'ye takılmış ve oradan bir şeyler silindikten sonra Geri Dönüşüm Kutusu boşaltılmadan, bu birim Win7 de kullanılmaya başlanmış..

Geri Dönüşüm Kutusu bilgileri;
    RECYCLER Windows 2000, 2003 ve XP,
    $Recycle.Bin Windows 7, 8 ve 8.1 içindir..

Korunan ve gizli klasör seçeneklerini açarak, RECYCLER klasörüne Administrators için tam yetkiyi verdikten sonra silebilirsiniz.. Eğer virüs bulaşmışsa bunu combofix gibi 3. parti yazılımlarla temizlemek mümkündür..

2. resimdeki durum ise;
    System Volume Information klasörü, o birimi ait bilgileri içerir.. Bunu başka bir diske kopyalarsanız, disk içindeki bilgiler saçmalamaya başlar ve hâttâ çok şeyi kaybedebilirsiniz..

Sorunu gidermek için, diski bağlayın, Başlat arama penceresine CMD yazın, görünen cmd.exe'ye sağ tıklayarak, Yönetici olarak çalıştırdıktan sonra, çalışan komut penceresine aradaki boşluklara dikkat ederek, chkdsk F: /f yazın ve ENTER tuşuna basın.
    Bu şekilde disk taranmış ve gerekli denetimler yapılmış olacaktır..

Eğer durum değişmiyorsa, içindeki verileri bir yere kopyalayın ve o birime format yapın..
    Bilginize ve kolay gelsin..

• myimmortal M kullanıcısına yanıt
    Selam
    Aradan uzun bir zaman geçmiş ama ben o PARANTEZ içindekileri bilgi amaçlı yazmıştım ve siz onlarıda birlikte kullanmış olduğunuzdan elbette kabul etmeyecektir.
    Doğru olanı sonradan kavramış olacaksınız ki, yazdıklarınızla sorunu aşmışsınız..

Umarım her hangi bir yerde yazılmış metinlerdeki PARANTEZ olayına dikkat ederek komutları uygularsınız.. :)
    Kolay gelsin..
  • herhangi bir linux sürümüyle dosyaları kopyalayabilirsiniz.
    livecd bir linux u cd veya usb ye yükleyin sonra pc ye takın , linux açılacak oradan istedeğiniz dosyalara engelsiz olarak ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

quote:

Orijinalden alıntı: myimmortal

arkadaslar aynı sorun bende de var..

Selam
    Yaptığınız işlemi HDD üzerine sağ tıklayarak, Özelliklerine girin ve Güvenlik sekmesinden yapın.

Oradaki tüm kullanıscıları kaldırın(Pencere içinde hiç bir kullanıcı kalmaması gerekiyor) ve yeniden aşağıdaki kullanıcı ve sistem erişimlerini ekleyin.
    Authenticated Users
    SYSTEM
    Administrators (Bilgisayarınızın adı\Administrators)
    Users (Bilgisayarınızın adı\Users)

Aynı pencere altındaki Gelişmiş butonuna tıklayın ve yeni açılan penceredeki Sahip sekmesine geçin. Alttaki Düzenle butonuna tıklayın ve yeni açılan pencerede Administrators (Bilgisayarınızın adı\Administrators) kullanıcıyı seçerek en alttaki kare kutucuğu işaretleyin ve Uygula butonuna tıklayın.
    Klasör ve altındaki dosyaların tarama işlemi gerçekleştikten sonra, normal şatrlarda her klasör ve dosyayı açmanız gerekir. Eğer açılmıyor ise, muhtemelen bir sorun var demektir. Bunun da Virüs olabileceğini tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek.
    Kolay gelsin..

Bende böyle hatalar mevcut.

Sorunum şu,harici hdd'nin içindeki her şeyi boşaltmak istiyordum.Bir klasör şifrelenmiş ya da şifrelenmeye hazır hale getirilmiş.Kopyalarken bana yedek sertifikanız alınsın mı demişti windows,bende almıştım.Fakat bu klasörün içindekileri ne görebiliyor,ne taşıyabiliyor,hiçbir şey yapamıyorum.Linux'da da denedim.Kopyalamıyor,ne yapabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hun Göktürk Uygur -- 7 Ağustos 2014; 20:23:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Günaydın
    Eklediğiniz resimlere bir şeyler yazdım. Birde bunları yaparak deneyin.

Bu tür işler için size bir kod veriyorum.
    Aşağıdaki kodların tamamını kopyalayarak(quote: hariç), Yeni Metin Belgesi içine kaydedin ve dosya uzantısını da mutlaka .reg yapın. İsterseniz ismini de Sahiplik Al olarak değiştirebilirsiniz.
    Bu reg dosyasına sağ tıklayın ve Birleştir ile kaydını girin. Artık ulaşmak istediğiniz veya açamadığınız dosyaların üzerine sağ tıkladığınızda, Yönetici simgesi ile birlikte Dosya Sahipliğini Al olarak bir menü gelecek. Bunu çalıştırın. Artık dosya yada klasörlerinize sorunsuz erişme hakkına sahip olacaksınız.
    Kolay gelsin ve başarılar..

Dosya Sahipliğini Al KODU
    quote:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Dosya Sahipliğini Al]
    @="Dosya Sahipliğini Al"
    "HasLUAShield"=""
    "NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Dosya Sahipliğini Al\command]
    @="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
    "IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"

Bu dosya sahipliğini alı sonra nasıl kaldırabiliriz?

•  Klasöre erişim sorunu - Yetkili izni alma

Ve harddiski kaldıramıyorumda
  • Bay_KG kullanıcısına yanıt
    hocam merhaba size bir sorum var bu konular hakkinda bilgi sahibisiniz yardimci olursaniz cok makbule gecer:) sorunum şu : dün internet cafeden rarlı ve exe li dosyalar indirdim ve flash a attim butun dosyalari. Sonra eve geldim laptopa flashi bir taktim içi boş yani attigim dosyalar yok . Bende nette arastirdim ve recovery programlariyla o dosyalari geri getirdim ama bu seferde rarlar sorunlu acilmiyor hata veriyor rarlarin icine giremiyorum exe lerde calismiyor . Bunun cozumu var mi :?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: go_can

hocam merhaba size bir sorum var bu konular hakkinda bilgi sahibisiniz yardimci olursaniz cok makbule gecer:) sorunum şu : dün internet cafeden rarlı ve exe li dosyalar indirdim ve flash a attim butun dosyalari. Sonra eve geldim laptopa flashi bir taktim içi boş yani attigim dosyalar yok . Bende nette arastirdim ve recovery programlariyla o dosyalari geri getirdim ama bu seferde rarlar sorunlu acilmiyor hata veriyor rarlarin icine giremiyorum exe lerde calismiyor . Bunun cozumu var mi :?

@go_can Ben üstteki konuyu okuyordum ve sizin sorunuzu gördüm, (bilgisayar teknisyeniyim) bilgisayarınızdaki sorun %99 virüs kaynaklıdır, bu virüsler çeşitli şekillerde ve mahiyetlerde virüslerdir. İnternet cafe den dosya indirmesi yapmak vesaire doğru değil bence, çünkü güvenlik olmaz oralarda ve virüs bulaşma ihtimali yüksektir. 1 Yapmanız gereken full bir virüs tarayıcı (güncellemesi yapılmış) program ile (Avg İnternet Security yada Kapersky İnternet Security gibi) flaş'ta dahil bütün bilgisayarınızı taratmanız gerekir, varsayılan ayarda olmalıdır, yani antivirüsün orjinal ayarlarına dokunmamanız tavsiye edilir, (silinmesini istemediğiniz ve virüs olmadığından emin olduğunuz programlar varsa yedek alabilirsiniz yada winrar ile arşiv dosyası yaparsınız, bazı antivirüsler winrar arşivlerini taramazlar) yada 2'ci yöntem olarak bilgisayara format atmanızı ve bütün disklerinizi biçimlendirmenizi ve flaş belleğinizide biçimlendirmenizi tavsiye ederim. Bazı forumlarda virüs silmek için küçük bir programcık tavsiye ediyorlar, ben bunu size tavsiye etmem bilgi sahibi değilseniz ve ileri derecede bilgisayar kullanmayı bilmiyorsanız (deneyimlilikte yetmiyor), çünkü windows u bozabiliyor bunlar ve bozuyor da bir bakarsınız windows çökmüş şakası bile olmaz bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iyi_biri -- 28 Kasım 2014; 3:30:49 >

• Bay_KG kullanıcısına yanıt
    merhaba

kardeşimin pc sini kullanıyorum..

guest hesabı açık bende..

bir program kuracağım sürekli yönetici parolası soruyor geçemiyorum..

kardeşimde vermiyor şifreyi..

winrar bile kuramadım nasıl aşarım bunu
  • Çok teşekkürler, iki saattir uğraşıyorum. İşin püf noktası "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" seçeneğiymiş.
  • Champarator kullanıcısına yanıt
    Selam
    İnternet Cafeedeki bilgisayarda Deep Freeze kurulu ise, bu gibi sorunları yapıyor. Her ne kadar kurtamış olsanız da, maalesef dosyalar sizin de dediğiniz gibi açılmazlar..
    Deep Freeze çok hain korumaya sahip bir yazılım. :) Bu gibi durumlarda yaz devre dışı bırakıldıktan sonra flash belleğe kopyalayacaksınız, ya da CD-DVD'ye yazdıracaksınız. Yazdırdıktan sonra da başka bir bilgisayarda test gerçekleştireceksiniz..
    Kolay gelsin..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.