Şimdi Ara

Kısa süreli yüksek devir motora zarar verir mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Şu boşta gazlama olayını servis, ustalar falan yapıyor. Aracım daha 5000 km iken güncelleme amaçlı servise gittim. Dizel motorda köklediler gazı boştayken. Forumdan zararlı olduğunu okumuştum, ama heriflerde yetkili servis tartışmak istemediğim için bir şey demedim ne amaçla yapıyorlar bu uygulamayı merak konusu.( 10 saniye süreyle 4/5 defa dip gazla yaptılar)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayaştakalmazsana

arkadaşlar sıcak araç, benzinli ya da dizel turbo ya da değil devir kesiciye girene kadar kısa süreli bağırtmak motora zarar verir mi?
    Örneğin 2 viteste ara sıra yapıyorum gazı dipleyip koltuğa yapışma hissi hoş oluyor ama bi yandan da aklıma bu geldi.

İkincisi devir kesici motoru korumak için deviri kesiyorsa aslında sorun olmaz diye düşünüyorum.

bu dediğiniz yeni nesil dizel araçların kitapçıklarında yazıyor. aracın partikül filtresini temizlemek adına otobana çıkıp ikinci viteste bir müddet gidin şeklinde. hatta bunu yapmadığı için sıfır aldığı Passat'ına 5 bin tl civarında masraf çıkaran tanıdığım var.
    parça aşınması söz konusu değil. zira yağlanmış yüzeyde birbiriyle çalışan iki parça birbirine temas etmez.
    motorun yağına suyuna bütün bakımlarına dikkat ettiğiniz sürece arabanıza kötü gelmesinden ziyade ara ara gazlamanın tabiri caizse arabanın ciğerlerini açacağı çok yaygın bir görüştür, benzinli ya da dizel turbolu ya da değil.
    iyi gazlamalar.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.