Şimdi Ara

Kendi Kombinizi, Tesisatınızdaki Kireçleri Kendiniz Temizleyin ;)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
1.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bulunduğum yerde sular aşırı kireçli ve 6 ayda bir kombiden mutfak ve banyodaki musluklara giden sıcak su boruları kireçlenmeden dolayı tıkanıyor. Kombi bakımı için gelen elemanlar da tesisat borusuna bir kimyasal basıp temizliyorlar ve ücret 150 TL :) Bunu kendim yaparım diyerekten bir işe giriştim ve sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle maliyet 70TL gibi bir şey. Tabi ki bundan sonraki temizlikleriniz bedava gelecek o ayrı :)

Gerekli malzemeler:
    1- Dalgıç Pompa 12v (Ben buradan set şeklinde aldım:https://goo.gl/LW9eqh )
    2- Porçöz Kireç Çözücü (Her markette, bakkalda blabilirsiniz sanırım 3,50TL gibi bir fiyatı var)
    3- 220V u 12V a çevirmek için adaptör. (LED lambalar için evde vardı onu kullandım ben. 12V 3A bendeki yeterli geldi.)
    4- ingiliz anahtarı (Tesisattaki tıpayı sökmek için.)

Kısaca anlatayım, resimleri sonra ekleyeyim.

Öncelikle kombiyi kapatıp kombinin altında kombiye giren soğuk su tesisatının vanasını kapatıp oradaki tıpayı söküyoruz. Oraya hortumu takmak için gerekli aparatı takıyoruz. Hortumun bir ucunu aparata, diğer ucunu da dalgıç pompaya takıyoruz. Daha sonra bir kovaya yaklaşık 5lt suyla 1lt kireç çözücü karıştırdım ve pompayı içerisine daldırdım. Daha sonra sıcak su gelen musluklardan birisini açtım altına da bir kova koydum pisliği göreyim diye, vana kapalı olduğu için su gelmemesi gerek. Sonra pompayı adaptöre bağlayıp çalıştırıyoruz. Yavaş yavaş ilaçlı suyu tesisata basacak musluktan gelecektir. Zaten porçöz'lü su gelince masmavi köpüren bir şekilde belli oluyor. Bir süre aktıktan sonra aynı şekilde evdeki tüm musluklar için aynısını yaptım. Toplamda 3 tane porçöz kullandım, her musluğa bir tane gibi.

Burada dikkat etmeniz gereken olay pompayı susuz çalıştırmayın. Su bitmeden durdurup su ekledim kovaya mesela.

En son olarak işimiz bitince hortumu tesisattan çıkarıp tıpayı taktım ve vanayı açtım. Bir süre içerisinde ilaçlı su olduğundan dolayı elinizi suya dokunmadan boşa akıtın. Serçe parmağım kadar zar zor akan musluklar şimdi gürül gürül :)

Siz de kendi tesisatınızı kendiniz çok daha uygun bir fiyata temizleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olabilir...

• Bravo

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hür Beyin H kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ediyorum ;)
  • Ah hocam bu mesajını keşke daha önce görseydim. 350TL'ye 6ay ayda 2 kere kombi suların aşırı kireçlenmesinden dolayı sıcak su gelmemesi yüzünden kasko yaptırdım 2020ye kadar. Ama bundan sonraki hayatım icin çok faydalı bir bilgi oldu.
  • cilekci kullanıcısına yanıt
    O da güzelmiş. Ee nasıl olacak gelip firma temizleyecek mi sürekli? Bugün başka bir arkadaşın evinde de denedik yine aynı işe yaradı ;) İlaç olarak tuz ruhu kullanmıştık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başarılı bir çalışma olmuş petekleri de bu mantıkla temizlenebilir herhalde

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tebrik ederim arkadaşım, helal olsun. Mümkün olduğunca eve usta sokmamaya çalışmak lazım, asla kendi yaptığın gibi yapmazlar. Gerçekten, dürüst, işinin ehli (zaten ne hikmetse onlar bize rast gelmiyor) ustaları tenzih ederim, eline tornavidayı alan ustayım diye çıkıyor ortalığa, sağlamı da bozuyorlar.
  • stentli S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ediyorum. Aynen ben de öyle düşünüyorum hocam. Bi iş yapıyoruz diye uğraşıyorlar, inanın kombinin dış kapağını açıp içindeki tozları siliyorlar temizliyoruz diye :D

• AlP3R67 A kullanıcısına yanıt
    Evet mantıklı olabilir. Ama içerisine yine aynı porçöz falan mı dökmek gerek ki acaba? Ben bir sefer temizledim onda da doğrudan şebeke suyu vermiştim.

• Küçük bir uyarı, tesisatınızda, özellikle de eklem yerlerinde en küçük bir nemlilik (kaçağa delalettir) ya da paslanma varsa bu yöntemle muhtemelen oralarda dahada açılacak ve kaçak çoğalacaktır. Bu tür belirtileri olanlar uygulamayı yaparken, bunları da onarmayı göze almalı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.