Şimdi Ara

Kendi Kendini OnarabiLen Madde!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Fransız bilim adamları, ikiye kesilse bile kendini onarabilen ve yeniden yapışabilen bir materyal geliştirdiler.
    Fransız bilim adamları, ikiye kesilse bile kendini onarabilen ve yeniden yapışabilen bir materyal geliştirdiler.

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye göre, henüz ad verilmeyen ve bir tür yapay lastik olarak tanımlanan materyal, bitkisel yağ ve idrarın içindeki bir bileşikten yapıldı.

Yeni geliştirilen bu malzeme, kesildiğinde, diğer tarafına güçlü kimyasal çekim özelliğini koruyan bir yüzey üretiyor.

Böylece kesilen materyal, yapıştırıcı veya başka bir özel muameleye gerek kalmadan hiç ayrılmamış gibi yeniden yapışıyor.Fransız araştırmacılar, bu materyalin üretiminde "molekül mühendisliği"nden yararlandılar.

Kendi Kendini OnarabiLen Madde!!

Sabah

Haber7.com

• ne var bunda kırık bişi al japon yapıştırıcısını sür oda kendi kendine onarılmış sayılır
  • Bahsettiğin maddenin benzerini Aselsan vasıtasıyla TSK'nın helikopterlerinin(sanırım Skorsky idi) yakıt tanklarında kullanılıyor diye biliyorum.. Bir belgeselde izlemiştim, ama maddenin ismini vermemişlerdi.. Maddenin kurşunu geçirmediği söyleniyordu.. Ne kadar doğru bilemiyorum tabi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: sLyyy

Bahsettiğin maddenin benzerini Aselsan vasıtasıyla TSK'nın helikopterlerinin(sanırım Skorsky idi) yakıt tanklarında kullanılıyor diye biliyorum.. Bir belgeselde izlemiştim, ama maddenin ismini vermemişlerdi.. Maddenin kurşunu geçirmediği söyleniyordu.. Ne kadar doğru bilemiyorum tabi..

Yanlış. Helikopter yakıt deposunun dış çeperindeki özel köpükten söz ediyorsun. Depo delindiğinde sızan benzin ile temas eden köpük şişip katılaşarak conta vazifesi görüp deliği kapatarak yakıt kaçağını önler. Bütün savaş helikopterlerinde vardır bu. Sadece Aselsan'a özgü bir buluş değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.