Şimdi Ara

Kasa sistemiyle kelime ezberleme (süper buluş)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
10
Favori
6.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://seyyahinsan.blogspot.com/2010/01/5-kasa-sistemiyle-kelime-ezberleme.html

arkadaşımızı gayet güzel bir buluşa imza atmış arkadaşlar tebriği hakediyor..

Sistemde tekrara daha az ihtiyacınız olan kelimler ileri bölümlere geçecek ve zor ezberledikleriniz ise önlerde yer alacak harika bence....

İster sadece kelime yazın ister cümle içinde yazın isterseniz eş anlam ve diğer anlamları falan yazın size kalmış...

AYnı yöntem sesli kelime ezberleme içinde uygulanabilir mp3 ile buda benden olsun :)

Neyse okuyun eminim beğeneceksiniz eğlenceli yöntem arayanlar kesinlikle baksın...

5 kasa sistemiyle kelime ezberleme

NOT; RESİMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN YUKARIDAKİ BLOG SİTESİNE TIKLAYINIZ....

Bu 5-kasa sistemi tam bir öğrenme makinesidir. Öğrenmek istediğin her bilgiyi teker teker küçük kağıtlara yazıyorsunuz. Her küçük kağıt için tek bir bilgi yazmanız gerekiyor. Arkalı önlü olacak şekilde. Örneğin ön kısmına ingilizce bir kelime, arka kısmına ise türkçe mealini. Ya da “Gauss yasası için gerekli olan 3 temel bilgi nedir?”gibisinden. Bunun gibi yüzlerce kelime için yüzlerce kağıt gerekecek. Her kelime için bu küçük kağıtlardan yapmanız gerekecek. İlk başta biraz zor gelse de bunun faydasını sonra göreceksiniz.
    Sonraki iş ise 5-kasa sistemini kurup, oluşturduğunuz bu kağıtları ilk bölüme yerleştirmek olacaktır. İlk bölüm 1 cm civarında olacağı için ve elinizde yüzlerce kağıt olduğunu düşünürsek, hepsini birden değil de, set biçimde koymanız iyi olacak. Bu 5-kasa sistemi için gerekli olan kutuyu ya kendiniz yapacaksınız(resimdeki gibi) ya da hazır satın alacaksınız. Yurtdışında bunlardan bolca satılıyor, Türkiye’de var mı yok mu bilmiyorum. Fakat hemen ümitsizliğe kapılmamız da gerekmiyor, çünkü bu kutuyu yapmak için gerekli olan ebatların ve hazır şablonu PDF şeklinde var. İndirip, iyi bir kağıt üzerinde çıktısını alıp, sonra da kutuyu yapmanız iyi olacaktır. Çünkü kutu olmadan, 5-kasa sistemini kullanmak da pek işe yarar bir şey olmayacak. Kutu da olmazsa, 5 tane mektup zarfı alıp, 1′den 5′e kadar numaralayarak kullanabilirsiniz. Sonuç olarak kutumuz hazır, ve doldurduğumuz kağıtlar da ilk kasanın içinde olacak(diğer dört kasanın hepsi boş).

Bundan sonraki yapılacak iş ise bu kağıtları öğrenmektir. Zaten bizim amacımız da bu. İşte şimdi 5-kasa sistemin mantığını uygulayacağız. O da kısaca şu şekilde:
    1. 1′inci kasadan bir kağıt çekiniz
    2. Kelimeye bakarak, karşılığını bulmaya çalışın
    3. Kağıdı ters çevirip cevaba bakınız
    4. Eğer doğru ise 2′inci kasaya yerleştirin, yanlış ise birinci kasaya tekrar koyunuz(kağıtların en arkasına)

Aslında mantık çok kolay. Bunu da 1′inci kasadaki tüm kağıtların bitimine kadar yapacağız. 1′inci kasa bittikten sonra, ertesi gün, ya da herhangi bir gün 2′inci kasa’ya geçeceğiz. Burada da yine aynı işlemi uygulayacağız. 2′inci kasadan bir kağıt çekip, bilgimizi kontrol edeceğiz. Eğer doğru ise, 3′üncü kasa’ya koyacağız. Yanlış ise 1′inci kasaya. Yani her zaman yanlış olan bilgileri 1′inci kasaya koyacağız. Sakın bir öncekine koymayınız. Yoksa 5- kasa sistemin en verimli olacağı noktalar bir işe yaramaz. Resime dikkatli bakarsanız 5′inci kasanın diğerlerine göre çok çok daha büyük olduğunu göreceksiniz. Çünkü bilgilerin biriktiği ve pekiştiği yer orada oluyor. Bu yöntemi 1-2 hafta düzenli olarak uygularsanız, tüm kasalar dolmuş olacaktır. 1′inci kasa’da kağıtlarınız olacaktır. 2′inci kasa’da da. Hepsiniz öğrenene kadar hep devam edeceksiniz. 1′inci kasaya her gün bakacağız. Her gün. Çünkü beynimiz de aslında bu şekilde çalışıyor. Gereksiz diye sandığımız çoğu şeyi başka yerler atarız. Fakat günde bir kere de olsa 1′inci kasaya bakarsak, bilgiler çok daha kalıcı olacaktır.

Üniversite öğrencileri bu yöntem ile bir çok şeyi daha iyi öğrenebilirler.
    Sonuç olarak, biraz disiplin ve günde 10-20 dk çalışma ile çok daha başarılı olacaksınız. Bunu görmek için de yapmanız gereken tek şey, bu sistemi oluşturmak ve gündelik olarak çalışmak. En az 2 hafta içinde sonuçlarını göreceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okaaaaaan -- 7 Aralık 2012; 23:27:22 >

• http://www.ezbergec.com/login.aspx

online kasa yöntemi..
  • Bu kasayı nasıl yapacağımıza dair PDF nerede?
  • http://tr.wikipedia.org/wiki/Aral%C4%B1kl%C4%B1_tekrar
    Aslında olay bu. Kağıt yazarak vaktinizi boşa harcamayın bence. İndirin Anki'yi, oluşturun kendi destenizi.
  • Deniyecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: King of Winter

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aral%C4%B1kl%C4%B1_tekrar
    Aslında olay bu. Kağıt yazarak vaktinizi boşa harcamayın bence. İndirin Anki'yi, oluşturun kendi destenizi.

Bilgisayarim yok

• Akıllı telefon ve tablet uygulamaları da var ve çok kaliteli. Ancak deste oluşturup, kart ekleyebiliyor musunuz ondan emin değilim.
  • Güzel bir sistem

• quote:

Orijinalden alıntı: King of Winter

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aral%C4%B1kl%C4%B1_tekrar

Mükemmel bir uygulama paylaşım için sağolun, teknoloji işte :) faydalanmak lazım...
  • Arkadaşlar kelime öğrenimiyle ilgili herşeyi tek bir başlık altında topluyacağım ve sürekli güncel tutacağım .

Konu başlığım :http://forum.donanimhaber.com/m_86513317/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

http://www.ezbergec.com/login.aspx

online kasa yöntemi..

sevgili okan , paylaşımın çok güzel . Siteye üye oldum , açıklamalarını da okudum lakin bir şeyi anlamadım.
    kasa yönteminde kelime ezberleme alıştırmalarına girdiğimde bir türlü bitmiyor ilk 20 kelime , hepsini doğru işaretledim en az kaç kere . Bitirince bir yere mi basmam gerekiyor anlamadım , öğrendiklerim listesine o ilk 20 kelimeyi atmıyor bir türlü . Sinir oldum

• teşekkürler gerçekten yararlı bi konu
  • Kasa olmaz, kavanoz olur olur farketmez. önemli olan 5 basamak olmalı, hatta istersen 10 yap daha sağlam olur.:)

Anahtar nokta : 3. kutuya gelseniz bile eğer ki kelimede hata yaparsanız tekrar direk 1. kutuya koyuyorsunuz, eee cezası bu :)

5.kutuyuda ayda bir veya 3 ayda bir tekrarlasan bile zaten yeter artık kalıcı hafızaya geçmiştir, bilemediğin çıkarsa yine 1. ye..

Tabi artık bunların android programları falan çıkmıştır, onlara yönelip uğraştan kurtulmanızda mümkündür...

Anki var biliyorsunuz, kelimeyi bilme derecenize göre sıklığı ayarlayıp ona göre soruyor, bildiğini sürekli sormuyor ağırlığı bilmediğine veriyor..

Kolay gelsin.
  • bu sistemin android versiyonu ne bilen varmı.
  • AnkiDroid'e bir kaç yerde denk geldim güzel diye söyleniyor.telefonuma indirdim ama henüz incelemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _PHOBOS_ -- 3 Ocak 2015; 2:48:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _PHOBOS_

AnkiDroid'e bir kaç yerde denk geldim güzel diye söyleniyor.telefonuma indirdim ama henüz incelemedim.

Adini merak etmiştim ne diye aratayim

• quote:

Orijinalden alıntı: turgayzeybek

quote:

Orijinalden alıntı: _PHOBOS_

AnkiDroid'e bir kaç yerde denk geldim güzel diye söyleniyor.telefonuma indirdim ama henüz incelemedim.

Adini merak etmiştim ne diye aratayim

Yazığm şekilde aratırsanız google play store da çıkar hocam.siyah dikdörtgen üzerinde mavi yıldız var simgesinde.
  • Evet beyler deneyen var mı ?

• Memrise Programı icat edildi sorry guys
  • https://quizlet.com/199988327/learn arkadaşlar ben bu siteyi kullanıyorum sizin sisteme benziyor. Faydalı olduğunu düşünüyorum tavsiye ederim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.