Şimdi Ara

(KARDEŞÇE TARTIŞIYORUZ) Bilgisayar Mühendisliği Balondur Diyenler Gelin Bakalım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
5
Favori
10.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu devirde bilgisayar okuyan da ne biliyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğru uzmanlıklarda hâlâ açıklar çoğu yerde var ama onlarda belli bir yere kadar belki 5 sene de olmaz ama 10 sene kalmadan kapanabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • zaten hocam, çoğu kişi sıradan doktor olduğu için kapanan açık orası

nitelikli adama her alanda ihtiyaç vardır, atanamayanların olduğu meslekler dahil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptanyaziyor -- 10 Ağustos 2019; 19:33:15 >
  • 2020’de tıp fakültesine giren bir kişi en erken 2030 yılında uzman olacak zaten. O yüzden 2030 yılı tıp planı olan bir kişi için çok uzak bir gelecek değil.

• Boş değil ama kesinlikle balon. Her BM yazan hoop kendini yurtdışında SpaceX, Microsoft ile çalışacak sanıyor. Bunu başarabilecek kişi sayısı sınırlı arkadaşlar kimse kendini kandırmasın. Bunu başarmak için de önünüzde çok zorlu bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Derece yaptınız Bilkent-Boun BM girdiniz size teklifler yağmayacak. Derece yapamadınız GTÜ, YTÜ, İYTE girdiniz işiniz daha da zor. Oysaki burada her türlü sıralamaya sahip adam kendini Elon Musk sanıyor 4 sene sonra direkt Google ya da Apple ile çalışacağını sanıyor. 50 bin sıralam yapmış adam, küçümsemek için demiyorum, 5-10 bin yapıp tıp yazanları küçümsüyor. Onlar hastanede 10bin alırken kendisi Elon Musk olup yüz bin dolarlar alacakmış Böyle tipler oldukça da balon olmaya devam edecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xakler -- 11 Ağustos 2019; 10:54:32 >

• Bilgisayar okumadan çok iyi yazılımcılar ve bilgisayar mühendislerinin yaptığı tüm işleri yapabilen elemanlar var piyasada ama ben tıp, diş okumayan doktor görmedim

• Xakler kullanıcısına yanıt
    hocam genel itibariyle haklısın da iki şey kafama yatmadı

1) tamam bölüme gerçekçi olmayan hayallerle gelen çok da bu bölümün geleceğini çöp yapmaz ki hocam? orijinal bir şey üreten adam parayı kıramaz mı? geleceği açık, aklına gelmeyecek uçuk bir işte bile çalışabilir cengdekiler. ha maaşını bilemem ama :D

2) o teklif yağma mevzusununa gelirsek, direkt o iyi ünilerin hocaları öyle bir şey var diyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=kogTG_-CjhI
    2.20'den itibaren izlemelisin (tabi 15 saniye kadarcık ehehe)

çekinmeden karşı tez sunun hocam, bize ne kadar faydalı bir şey yaptığınızı anlatamam

3)
    EDİT: Hocam bir konudaki görüşünüzü de merak ettim. Aile zoruyla tıp gibi bölümleri yazan çoğunluk hakkında ne düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptanyaziyor -- 10 Ağustos 2019; 20:3:37 >

• murphyslaw M kullanıcısına yanıt
    güzel ve yaratıcı yorumlar akmaya başladı.

güzel tespit hocam da peki o elemanlar sayıcak az değil mi?

sence nitelikli, tecrübeli veya kendini doyasıya geliştirmiş bir mühendis eder mi?

bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın
  • kaptanyaziyor kullanıcısına yanıt
    Valla hocam ben de kendim denemedim. Sayılarını da bilemiyorum ama daha gitmeden ilgisi olanlar birçok şeyi yapabiliyor. İnternette de eğitici veri bulmak çok kolay bu bölümle ilgili. Bazı üniversiteler yetenekli öğrencileri sınavsız alıyor hatta BAÜ almıştı bi tane başka var mı araştırmadım. Bi tane de daha okurken 10 bin tl kazanan duymuştum bölümden önce geliştirmiş kendini yani

yani olay bizde bitiyor her halde :D
    teşekkürler hocam
    Önemli değil, bu arada ben "bilgisayar balondur" demiyorum. Sadece tıp mezunları işsiz kalmaz bunu söylemek isterim. Ülkede suriler de sağ olsun nüfus baya hızlı artıyor. Maaşlar düşebilir belki bilemiyorum. Hastanede çalışıyorlar demişsiniz, herkes bunu bilerek seçiyor bu bölümü. Aslında bölüm kıyaslamak mantıksız, ülkenin hepsine ihtiyacı var. Sadece mühendisle de sadece doktorla da yürümez. Yani forum birbiriyle boşuna tartışıyor

benim çalıştığım firmanın bilgi işlem departmanında tümü diplomalı olmakla beraber çoğu bilgisayar mühendisliği mezunu. Ve halende firmanın iş ilanlarında tercihen bilgisayar mühendisliği mezunu diye belirtiyorlar. Sen bu bilgileri dışardan sağdan soldan toplayıp mı yazdın yoksa şuan çalıştığın yerde mi böyleleri var?

• BttomleS B kullanıcısına yanıt
    Diğer yorumlarımda da belirttiğim gibi sağdan soldan duyduklarımı söyledim, sağdan soldan duyduğumu ve araştırmadığımı da dile getirdim. Hayır herhangi bir fabrikada çalışmıyorum

Mesleğin geleceği çöp demedim. Attığın yer de ODTÜ ki ben işsiz de kalır demedim. Orijinal bir şey üreten tabi ki parayı kırar lakin problem şu, her yazan orijinal bir şey üreteceğim diyor, her yazan ben yurtdışına gideceğim Apple, Microsoft, Google ile çalışacağım diyor. Attığın videodaki hocada buradaki şirketler tarafından kapışılıyor diyor. ODTÜ ülkemizin en iyi okullarından biri. Burdaki şirketlerin öğrencileri kapmaya çalışması normal. Lakin yurtdışında ilk 500'de bile değil. Örneğin Microsoft var olduğundan beri bünyesinde 100 kadar Türk çalıştırmış, şu anda 10 kadar Türk çalıştırıyormuş. Bu kişiler de zaten Türkiye'nin en iyi okullarını derece ile bitirmiş ve ABD, Japonya, Almanya gibi yerlerde Yüksek Lisans, Doktora tamamlamış kişiler.
    Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır. ODTÜ, Boğaziçi gibi yerlerden bile yüzlerce mezun çıkarken 3-5 tanesi dünya devi şirketlerde çalışabiliyorken adını duymadığım okullara gidip tıpa dişe vb laf atıp ben Elon Musk olacağım havalarında dolaşanları anlamak güç. Bu yüzden balon diyorum işte, burada atıp tutanların çoğu Türkiyede herhangi bir şirkete girip ortalama bir hayat sürecekler herkes gibi, ama onlara sorsan top şirketler kapıda bekliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xakler -- 10 Ağustos 2019; 20:13:26 >

• yine bi halt bilmeyenler toplaşmış ne kadar az bilgili insan gorüyorum ne ceng balon ne de tıp
    gercek hakikat ileri seviye yetenekli EE dir ders programına bakın ceng ile ee yi kıyaslayın iyi bi ee ci aybı zamanda program yazabilendri
    türkiyede ceng =programlama yapmadır kimse kimseyi yemesin hatta dünya da da böyledir,bilgisayar mühendisleri donanıma cok yakın degillerdir
    daha cok bilgisayar bilimlerine yakındır bilemiyorum 1970 lerde nasıldı belki o zamanlardan kalmadır genel kanı ama ders programında daha cok bilgisyar okuyanlara nasıl bilgisyara kısa yoldan ve efektif yolda bişileri anlatabilirsini ogretiyorlar donanım bilmek pek de lazım olmuyor kısacası ne ceng balondur ne de ee ikiside ıleri seviye de ayrısan seylerdir ama ee cengi dover cünkü atasıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murphyslaw

Bilgisayar okumadan çok iyi yazılımcılar ve bilgisayar mühendislerinin yaptığı tüm işleri yapabilen elemanlar var piyasada ama ben tıp, diş okumayan doktor görmedim
    Hocam süper bir yorum . Diğer konu da bunu belirtmeye çalışıyordum bende . Bilgisayar mühendisinin yapabileceği işi dışarda alay lı olarak tabir edebileceğimiz çok kişi var . Ama arkadaşlar bunu anlamak istemiyor . İstanbul’daki firmaların hepsi kriz durumunda . Hergün işçi mühendis çıkarıyorlar . Çıkamaya da devam edecek . Endüstri 4.0 diye bir yalan attılar şimdi ortaya . Neymiş efendim şöyle teknolojik yatırımlar olacakmış , şöyle teknoloji gelişecekmiş . Ya beyler burası Türkiye . Şakamısınız bilmiyorum ama teknolojik gelişmelerimizin hepsi bir yalandan ibaret . Ülkede nerde fabrika kaldı ya adam akıllı . Üretim yapılan neresi kaldı ??? Herşeyimiz dışarıdan hazır gelirken hangi teknolojik gelişiminden bahsediyorsunuz siz bana ?

bölüm kıyaslamak mantıksız, ülkenin hepsine ihtiyacı var. --> Çok doğru, ülkenin (asla küçümsemiyorum) inşaat işçisine de ihtiyacı var

konuyu açma sebebimiz de aslında;
    -balon diyenler trolllemesine moral bozmak mı istiyor bunu öğrenmek.
    -veya mantıklı sebepleri olanların bizimle paylaşıp bizim kafamızı açması.
  • Xakler kullanıcısına yanıt
    bu yorumu keşke başa sabitleyebilseydik.

hocam bu arada forumda elon olacam falan diyenler troll itibar etmeyin.
  • Kesinizmirliksk2 kullanıcısına yanıt
    hocam üstte BttomleS hocamızın bir yorumu var, onu okur musun?

bir de üretim yapılan neresi mi kaldı? giydiğimiz kıyafet, oturduğumuz mobilyalar, halılar falan, yediğimiz yiyecekler (özellikle hazır gıdalar)... bunlar aklıma ilk gelen örnekler daha.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptanyaziyor

bölüm kıyaslamak mantıksız, ülkenin hepsine ihtiyacı var. --> Çok doğru, ülkenin (asla küçümsemiyorum) inşaat işçisine de ihtiyacı var

konuyu açma sebebimiz de aslında;
    -balon diyenler trolllemesine moral bozmak mı istiyor bunu öğrenmek.
    -veya mantıklı sebepleri olanların bizimle paylaşıp bizim kafamızı açması.
    Hocam ben inşaat son sınıfdayım . Açık açık kendi bölümüme de balon diyorum . Ve bunda ciddiyim . Şu an ülkede mühendislik mesleğinin geneli balon durumunda . Bunu gördüğüm tecrübe ettiğim için diyorum . Makina da balon , endüstri şu an çok tercih edilen bir meslek . İleriki 10 senede oda balon olacak .

Ya ben çok sevdiğim kendi mesleğime bile balon diyorum . Niyetim kesinlikle trollemek değil . Bakın rakamları tamamen sallıyorum . Bilgisayardan senede 15 bin mezun versin . Bu 15 binden inanın bana 50-100 kişi arası çok çok güzel yerlerde çalışabilir . Geri kalanı sürünecek . Çünkü bu mesleğin İstanbul’dan başka ekmek kapısı tok Türkiye’de . İnşaat müh mesela . İş yok abi şu anda ciddi iş yok . Sektör öyle doymuş ki . Kendini okurken çok sağlam geliştirmen , insan ilişkilerinin konuşma diksiyonunjn ve yalan kabiliyetinin çok üst düzey olması lazım ki iş bulasın . Bakın bana inanın ağzı laf yapan ve güzel yalan söyleyebilen birisi , isterse bölümü sonuncu bitirsin aranan adam o olur . Bilgi bir yere kadar .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.