Şimdi Ara

(KARDEŞÇE TARTIŞIYORUZ) Bilgisayar Mühendisliği Balondur Diyenler Gelin Bakalım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
5
Favori
10.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • EDİT: Popüler konular listesine giriş, birbirinden kaliteli +125 yorum, samimi ve kırıcı olmayan tartışma ortamı, +7200 görüntülenme için teşekkürler DH ahalisi ve kıymetli yöneticileri

NOT: Bu konu kesinlikle doktor / öğretmen arkadaşları incitmek için yazılmamıştır, tercihlerinizin başımızın üstünde yeri vardır. Bilgisayar balon diyenlerin fikrini beyan etmesi için açılmıştır.

Bir nesil öncesine öğretmenlik dediler, herkes öğretmen oldu, şimdi öğretmenler atanamıyor
    Bize tıp diyorlar, herkes tıbba gidiyor, resmi rakamlara göre 2020'lerde doktor açığı bitiyor. İnanmayan yök başkanının açıklamasına bakabilir:

https://www.medimagazin.com.tr/hekim/tip-egitimi-tus/tr-yok-baskani-hekim-ve-hemsire-ihtiyaci-2024te-bitecek-kontenjanlar-tekrar-degerlendirilecek-2-22-75817.html

Tıpta talebi arttıracak aman aman bir şey olmamasına rağmen çağ bilgisayar çağına kayıyor, her şey yazılıma kayıyor.
    *"NİTELİKLİ"* bilgisayar mühendisi ihtiyacı artıyor.

Tıp mezunu hastanede çalışırken (asla küçümsemiyorum), ceng mezunu adam alakasız bir fabrikada bile çalışabilir.

Bu kadar ciddi istihdam potansiyeli olan bir şey nasıl balon olabilir?

NOT: Parası çok, ceng yazıyom yeahh diyenleri de savunmuyoruz, yanlış anlaşılmasın

Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Daha Çok Bilgi İçin:
    https://www.technogezgin.com/bilgisayar-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptanyaziyor -- 11 Ağustos 2019; 22:34:34 >

• Mesleğin geleceği çöp demedim. Attığın yer de ODTÜ ki ben işsiz de kalır demedim. Orijinal bir şey üreten tabi ki parayı kırar lakin problem şu, her yazan orijinal bir şey üreteceğim diyor, her yazan ben yurtdışına gideceğim Apple, Microsoft, Google ile çalışacağım diyor. Attığın videodaki hocada buradaki şirketler tarafından kapışılıyor diyor. ODTÜ ülkemizin en iyi okullarından biri. Burdaki şirketlerin öğrencileri kapmaya çalışması normal. Lakin yurtdışında ilk 500'de bile değil. Örneğin Microsoft var olduğundan beri bünyesinde 100 kadar Türk çalıştırmış, şu anda 10 kadar Türk çalıştırıyormuş. Bu kişiler de zaten Türkiye'nin en iyi okullarını derece ile bitirmiş ve ABD, Japonya, Almanya gibi yerlerde Yüksek Lisans, Doktora tamamlamış kişiler.
    Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır. ODTÜ, Boğaziçi gibi yerlerden bile yüzlerce mezun çıkarken 3-5 tanesi dünya devi şirketlerde çalışabiliyorken adını duymadığım okullara gidip tıpa dişe vb laf atıp ben Elon Musk olacağım havalarında dolaşanları anlamak güç. Bu yüzden balon diyorum işte, burada atıp tutanların çoğu Türkiyede herhangi bir şirkete girip ortalama bir hayat sürecekler herkes gibi, ama onlara sorsan top şirketler kapıda bekliyor
    Hocam süper bir yorum . Diğer konu da bunu belirtmeye çalışıyordum bende . Bilgisayar mühendisinin yapabileceği işi dışarda alay lı olarak tabir edebileceğimiz çok kişi var . Ama arkadaşlar bunu anlamak istemiyor . İstanbul’daki firmaların hepsi kriz durumunda . Hergün işçi mühendis çıkarıyorlar . Çıkamaya da devam edecek . Endüstri 4.0 diye bir yalan attılar şimdi ortaya . Neymiş efendim şöyle teknolojik yatırımlar olacakmış , şöyle teknoloji gelişecekmiş . Ya beyler burası Türkiye . Şakamısınız bilmiyorum ama teknolojik gelişmelerimizin hepsi bir yalandan ibaret . Ülkede nerde fabrika kaldı ya adam akıllı . Üretim yapılan neresi kaldı ??? Herşeyimiz dışarıdan hazır gelirken hangi teknolojik gelişiminden bahsediyorsunuz siz bana ?
    Konu vizyonsuz tıpçılarla + matematikten 3 neti olan zeki arkadaşlarımızla dolmuş. Bu sene Bilgisayar Mühendisliğinin balon olma yolunda ilerlediğine ben de katılıyorum bu da bazı arkadaşların da açıkladığı gibi bölümün belli bir zeka seviyesi ve yetenek gerektirdiği.( Üst düzey konumlara gelmek için) Bu yüzden de bölümün popülerleriğinden dolayı tercih eden arkadaşlar ilerde işsiz kalacak neyin ne olduğunu çok geç anlayacaklar. Tıptaki duruma da biraz benziyor ama tıpta en yeteneksiz adam bile 6 sene sonunda parasını kazanmaya başlıyor. En azından şimdilik. Ama BM de bu durum geçerli değil. Ama boş demek ayrı balon demek ayrı şey. Bilgisayar mühendisliğ boş bir meslek değildir ki aksini iddia edenle tartışma zahmetine bile girmem. Bu yazdıklarım da onlarla tartışmak için değil ileride bu mesleği düşünen arkadaşları yanlış bilgilendirmemek içindi.
  • Ateşli EE’ciler ve zorla tıp yazdırılanlar gelmeden yerimizi alalım

Umarım güzel argümanların sunulduğu bir başlık olur da kafamız açılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • davetheloser kullanıcısına yanıt
    umarım güzel bir tartışma ortamıyla ufkumuz fırlar hocam
  • millet yurtdışında ortaokullulara yazılım falan öğretiyor bizimkilerin kafaya bak ĞAĞHH PUU (balgam efekti)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanrikutalp -- 10 Ağustos 2019; 19:17:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Okudum. Fakat fikrimi değiştirecek bir şey bulamadım.

ceng boştur. net.

• öyle boştur demekle olmuyor hocam

sen de bir kaç argüman (sebep) sunsan
  • tanrikutalp T kullanıcısına yanıt
  • Tıp açığının 2020 de kapanacağına dair kanıt sunabilir misin?

• Ben 2020 değilde 2024 olarak biliyordum.
    Bu arada bir düşün belli bir aradan sonra bu bölümde doygunluk noktasına gelecek. Zamanında öğretmenlik nasıl geldiyse bu da gelecek. O yüzden KPSS ya da herhangi bir sınava tabi tutabilirler.

• EDİTLENDİ:
    https://www.medimagazin.com.tr/hekim/tip-egitimi-tus/tr-yok-baskani-hekim-ve-hemsire-ihtiyaci-2024te-bitecek-kontenjanlar-tekrar-degerlendirilecek-2-22-75817.html

buyur bu yök başkanının ağzından

https://www.memurlar.net/haber/726930/doktor-ihtiyaci-2024-te-sona-erecek-kontenjanlar-azaltilacak.html

buyur kardeşim, bizzat bakan demiş burada da. bu sene yerleştiysen dert etme bu arada

bu arada 2020'lerde yazıyor yazıda, net tarih 2024'müş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptanyaziyor -- 10 Ağustos 2019; 19:28:59 >

• https://www.memurlar.net/haber/726930/doktor-ihtiyaci-2024-te-sona-erecek-kontenjanlar-azaltilacak.html

Bir kaynak olarak Memurlar.net ama olsun iş görür

• eternal55 E kullanıcısına yanıt
    Pratisyen hekim açığı kapanabilir lakin uzman doktor açığı çok uzun bir süre daha kapanmaz

• lustral seyahat kullanıcısına yanıt
    uçan balon mu
  • kaptanyaziyor kullanıcısına yanıt
    30 saniye hızlı çıktın benden Kaptan

• lustral seyahat kullanıcısına yanıt
    Van Psikoloji miydi hocam?

• davetheloser kullanıcısına yanıt
    linki direkt paylaşıp yorumu sonra editledim

o değil de tetikteymişsin
  • kaptanyaziyor kullanıcısına yanıt
    Uzman doktor açığı dediğim gibi uzun bir süre daha kapanmaz yazıda bile 2030'a kadar yolu var demişler
    En kötü cerrahi seçilir orada uzun süre açık kapanmayacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-30ED6F310 -- 10 Ağustos 2019; 19:30:50 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.