Şimdi Ara

Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGAHTA, BARGAHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR. KARAMANOĞLU MEHMET BEY (13 Mayıs 1277)

Karamanoğullarının üçüncü hükümdarı Karamanoğlu Mehmet Bey, millet olarak yaşamanın ilk şartı olarak, dil birliğinin sağlanması gerektiğine inanıyordu. Kendi dilini ve kültürünü hor görüp başka kültürlere özenenlere karşıydı. 1277 yılında yayınladığı fermanla Türkçe den başka bir dil konuşulmasını yasakladı.

Yedi asır önce Türkçe ye verilen değeri günümüzde görememek aşağıda okuyacağınız şiirdeki gibi sizlerinde yüreğini sızlatıyorsa artık dilimize sahip çıkmanın zamanı gelmiş demektir.

Arıyorum

Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum.
    Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
    Bir ferman yayımlamıştı;

Bu günden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste, meydanda
    Türkçeden başka dil konuşulmaya diye,
    Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını,
    Çarşıyı, pazarı köyü, şehri
    Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim,
    Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
    Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
    Gösteri adamının showman, radyo sunucusunun discjokey,
    Hanımağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkânın store, bakkalın market, torbasının poşet,
    Mağazanın süper, hiper, gros market,
    Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlân tahtasının billboard, sayı tabelâsının skorboard,
    Bilgi alışının birifing, bildirgenin deklârasyon,
    Merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
    Beldelerin girişinde wellcome,
    Çıkışında, good-bye okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın body-guard,
    Sanat ve meslek pirlerinin, duayen,
    İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Seki'nin, alanın platform, merkezin center,
    Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
    Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

İş hanımızı plâza, bedestenimizi galleria,
    Sergi yerlerimizi center room, show room,
    Büyük şehirlerimizi, mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food,
    Yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde,
    Hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
    Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
    Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
    Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
    Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezintisini picnic,
    Bilgisayarı computer, hava yastığını air-bag,
    Pekâlayı, oluru okey diye söyleyeniniz var mı?

Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
    Yaşa, varol sevinçleri, oley oley,
    Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
    Cafe-show levhasının altında,
    Acının da acısı, nes-kaaave içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
    Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
    Özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
    Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik.
    Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey i arıyorum,
    Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
    Bir ferman yayınlamıştı....
    Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

ALINTIDIR..

• bu söze bende hastayım karamanoğulları gerçek bir Türk devletidir , osmanlı gibi çorba değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: vendeta

bu söze bende hastayım karamanoğulları gerçek bir Türk devletidir , osmanlı gibi çorba değildir.

Senin o çorba dediğin devlet ,600 yıl dünyaya medeniyeti öğretmiş,islama hizmeti en çok veren devlet olmuştur,içinde her tür millete yaşama hakkı vermiştir,ama sen bu milletlerden rahatsız oluyorsan ırkcılıkla,kafatascılıkla hiç bir devlet yaşayamaz, yaşayamamıştır
  • o milletler osmanlıyı arkadan hançerlemedi mi ne hikaye anlatıyorsun.
    quote:

Orjinalden alıntı: everst

quote:

bu söze bende hastayım karamanoğulları gerçek bir Türk devletidir , osmanlı gibi çorba değildir.

Senin o çorba dediğin devlet ,600 yıl dünyaya medeniyeti öğretmiş,islama hizmeti en çok veren devlet olmuştur,içinde her tür millete yaşama hakkı vermiştir,ama sen bu milletlerden rahatsız oluyorsan ırkcılıkla,kafatascılıkla hiç bir devlet yaşayamaz, yaşayamamıştır
  • O arkadan hançerleyenler arasında Türkler de vardı,ihanet bir millete özgü değildi,batının da etkisiyle son yıllarda ırkcılık-kavimcilik empoze edildi,o milletler arasında Türk olmayan ama Osmanlıyı ayakta tutmaya çalışan insanlarda vardı
  • ne diyosun sen be hangi Türk hançerlemiş osmanlıyı hangi Türk bağımsızlık istemiş osmanlıdan , sen inkılap tarihi de bilmiyorsun orada kurulan zararlı cemiyetlerden hangisi Türk.Türk milleti osmanlı için şehit olmaktan başka bir şey yapmadı ağzını topla .
    quote:

O arkadan hançerleyenler arasında Türkler de vardı,ihanet bir millete özgü değildi,batının da etkisiyle son yıllarda ırkcılık-kavimcilik empoze edildi,o milletler arasında Türk olmayan ama Osmanlıyı ayakta tutmaya çalışan insanlarda vardı
  • quote:

ağzı olan konuşuyo...
  • bilimsel gerçeği söyledim , azıcık tarih okuyun kafanıza göre sallamayın , ben osmanlıca bilirim sen bilir misin ?
    quote:

Orjinalden alıntı: deepbluexxx

quote:

ağzı olan konuşuyo...

• yanlış anlaşılmasın ben osmanlıyı severim ama bu tarihsel gerçeği değiştirmez , osmanlı yöneticileri Türk'ten çok devşirmeydi.osmanlı 1914-1918 ittihat terakki dönemi hariç hiç Türkçü olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vendeta -- 28 Şubat 2007; 13:10:08 >
  • Tarihi bile bilmediğiniz,araştırmadığınız açık,hainler her milletten vardı,belki sadece Türklerden oluşan bir oluşum ihanet etmedi ama diğer milletlerdden oluşan gruplarla beraber Osmanlıya karşı beraber oldular,Hiç bir Türk ihanet etmedi sözünüzden Bu ari-üstün ırk safsafatalarına inandığınızı anlıyorum
  • quote:

bilimsel gerçeği söyledim , azıcık tarih okuyun kafanıza göre sallamayın , ben osmanlıca bilirim sen bilir misin ?
    quote:

quote:

ağzı olan konuşuyo...

evet biliyorum.. ama osmanlıcayı bilmekle osmanlı tarihi bilmek arasındaki farkı bilip bilmediğini de merak ediyorum doğrusu..

• Tanrı çeşitliliği seviyor. Kutsal kitapta bile "Birbirlerinizi tanıyasınız diye sizi milletlere böldüm" diyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Tanrı çeşitliliği seviyor. Kutsal kitapta bile "Birbirlerinizi tanıyasınız diye sizi milletlere böldüm" diyor.

Benim taptığım tanrının kitabında öyle bir şey yazmıyor. Hangi tanrının kitabı bu?
  • quote:

yanlış anlaşılmasın ben osmanlıyı severim ama bu tarihsel gerçeği değiştirmez , osmanlı yöneticileri Türk'ten çok devşirmeydi.osmanlı 1914-1918 ittihat terakki dönemi hariç hiç Türkçü olmadı.

Senin ittihat terakki dediğin adamların hemen hemen hepsi masondu,mason teşkilatları ile Osmanlı'nın kuyusu kazanların başında gelir,kendilerinin Türk olduğu bile şüphelidir
  • bu üstün ırk meselesi değil karakter meselesidir.Türkler osmanlıyı kendi devleti gördüğü için ihanet etmedi ama başta yunan rum en sonda ermeniler olmak üzere tüm azınlıklar hem organize hem de bireysel olarak ihanet etti .sana bir örnek vereyim ne demek istediğimi anla , bilirsin traplusgarp'ı italyanlara kaptırdık, italyan pislikleri anlaşmaları çiğnereyerek traplusgarpı tek taraflı işgal ettiğinde osmanlı devleti italyanlıarı derhal trablusgarpı boşaltmaları aksi halde savaş çıkacağı şeklinde tehdit etti. O dönemde osmanlı dışişleri bakanı bir ermeni dönmesiydi ve italyanlara gizlice haber uçurdu Türklerin savaşmaya gücü yok blöf yapıyorlar diye sonuçta tarplusgarp elimizden uçtu anladın mı şimdi ihaneti .osmanlı azınlıklara gösterdiği hoşgörünün bedelini ödemeştir kanından başkasına güvenmeyeceksin.
    quote:

Tarihi bile bilmediğiniz,araştırmadığınız açık,hainler her milletten vardı,belki sadece Türklerden oluşan bir oluşum ihanet etmedi ama diğer milletlerdden oluşan gruplarla beraber Osmanlıya karşı beraber oldular,Hiç bir Türk ihanet etmedi sözünüzden Bu ari-üstün ırk safsafatalarına inandığınızı anlıyorum

• tarihi senden iyi bildiğim gerçek.
    quote:

quote:

bilimsel gerçeği söyledim , azıcık tarih okuyun kafanıza göre sallamayın , ben osmanlıca bilirim sen bilir misin ?
    quote:

quote:

ağzı olan konuşuyo...

evet biliyorum.. ama osmanlıcayı bilmekle osmanlı tarihi bilmek arasındaki farkı bilip bilmediğini de merak ediyorum doğrusu..

• ittihat terakki abülhamit'in ajanları tarafından yakalanmamak için bir süre mason localarını kullanmıştır ama iktidara gelince Türk milliyetçiliği yapmıştır.içlerinde kurtuluş savaşının kahraman komutanları vardır.
    quote:

quote:

yanlış anlaşılmasın ben osmanlıyı severim ama bu tarihsel gerçeği değiştirmez , osmanlı yöneticileri Türk'ten çok devşirmeydi.osmanlı 1914-1918 ittihat terakki dönemi hariç hiç Türkçü olmadı.

Senin ittihat terakki dediğin adamların hemen hemen hepsi masondu,mason teşkilatları ile Osmanlı'nın kuyusu kazanların başında gelir,kendilerinin Türk olduğu bile şüphelidir

• neyse ben çıkıyorum tarihe duygusal değil objektif bakın , sonuçta bende osmanlı ile gurur duyuyorum ama gerçekleri inkar edecek değilim.
  • quote:

tarihi senden iyi bildiğim gerçek.
    quote:

quote:

quote:

quote:

ağzı olan konuşuyo...

bunu neye dayanarak söylüyosun bay dahi???

• nedir bu ya, birisi osmanlıya laf dedimi faşit damarlar kabarıyo hemen, kimsenin maşallah laf söylettiği yok osmanlıya
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.