Şimdi Ara

Kamyon / Tır şoförü olanlar gelebilir mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
1
Favori
5.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, 27 yaşındayım ve istanbulda yaşıyorum. şuan B sınıfı ehliyetim var ve Pazartrsi günü itibariyle sürücü kursuna gidip ehliyetimi büyütüp C+E ehliyeti alıp + SRC+Psikoteknik+Djital ehliyet gibi bütün evraklarımı tamamlayıp kamyon yada tır şoförü olmak istiyorum. Daha çok uzun yol olmak üzere yurtiçi ve yurt dışı ağırlıklı çalışmak istiyorum. Çocukluğumdan beri araç sürmeye merakım var zaten ama ben bu işe meraktan yada zevk olsun diye değil maddi sıkıntılarımdan kurtulmak için gireceğim. Ben üniversite hatta lise mezunu bile değilim dolayısıyla benim gibi adamların yapacağı iş bellidir ya özel güvenlik görevlisi olacaksın yada şoför olacaksın veya bi fabrikada amemelik yapacaksın. Fabrikada da çalıştım, özel güvenlik görevlisi olarak da çalıştım aldığım ücret 1.500 TLyi hiç geçmedi. fabrikada yine haftasonu tatilin falan var ama güvenlik sektöründe oda yok ben tatil peşinde değilim çok para peşindeyim. İstediğim ücreti aldıktan sonra tatil hiç önemli değil. Ufak çağlı bir araştırma yaptım ve bunun sonucunda, istanbulda harfiyat tır/kamyon şoförleri 2.500 ile 3.500 arası maaş alıyorlar. Bu benim için çok çok iyi bir para. Yani 1.500 liraya göre çok iyi ve ben kafama koydum kesinlikle bu işi yapacam. Öyle çok fazla da değil 4-5 yıl kadar çalışacağım birikim yaptıktan sonra işi bırakacağım ama baktım ki parası çok iyi işimden de çok memnunum devam ederim. Etmezsem restoran açıcam.

Bu sektörde olanlar da vay efendim göründüğü kadar kolay değil vay efendim başka iş yap falan diyorlar bunları diyenler de şoförlerin ta kendisi. Çünkü piyasaya yeni şoförlerin gelmesini istemiyorlar ki piyasa bize kalsın diye. Hal böyleyken ağzı olan konuşuyor. Benim akrabam harfiyat tır şoförü ve bir kaç gün onun yanında işe çıktım gördüm gözlemledim. Tır SCANİA ve full otomatik. Basit ve kolay bir tır hatta kullandım da o tırı. Tabi bütün araçlar bu kadar basit ve kolay değil. Benim sırtığı dayıyacağım bir babam yok bir kardeşim yok dolayısıyla kendi ekmeğimi kazanmak zorundayım ve birikim yapmak zorundayım. Yapamazsın edemezsin diyenlere hiç kulak asmıyorum. Sanki onlar üstün yetenekli diğer insanlar gerizekalı. Öyle düşünüyorlar herhalde. Bana imkan verilse uçak bile kullanırım. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Herkese bol kazançlar sevgili dostlar.

• Kardeşim o tırı düz herkes kullanıyor onu bikere kullandın diye ben bu işi çözdüm diyemessin kar yağdığında kullanabilirsin ama gizli buzda görüyorum ben şoförüm diyenleri allah yolunu açık etsin vurup kırmadan öğrenemessin zaten her zaman bu araba düz gitmeyecek geri gideceksin her gittiğin yerde tarla gibi alan olmayacak şansın yaver gitsinki işi çözene kadar öle yerler denk gelmesin tırcının kabusu gizli buz ve ahmak ıslatan yağmurudur benim asıl işim tırcılık değil eniştemin scaniası ile yazın beraber gidiyorum yola gitmessem oda onunla gidince hep ben kullanıyorum ama kışın çıkmam üstüne 2500 tl maaş alanlar asgari ücret üzerinden sefer hesabı çalışanlar onlarda günde 13 15 saat çalışıyor bu sektör kimsenin babasının malı değil senin dediğin kimse yeni istemiyor muhabbeti senin uydurman zaten mal sahibi sana kolay kolay araba teslim etmez tecrübeli şoför varken neden 250 300 bin liralık aracı sana versin o adamlar senin yanında göbeğini kaşıya kaşıya iş bulur sen elinde ehliyet ile gezersin kapı kapı sanada tavsiyem rampayı çıktığın viteste in, retarderim var diye güvenme,kendini ucuza satma, başkasına yaranmak için uykusuz araba kullanma, patron için tako hilelerine sakın bulaşma, gizli buz ve ilk yağmura dikkat et

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben bunu kullanırım dersen her türlü kullanırsın ve hiç bir araba o scania kadar kolay değil kamyon şoförlük tırcılık ustalık ister

• anil3434 kullanıcısına yanıt
    Maşallah Özgüven Tavan Yapmış.!
    Yillardir Bizim Şoförler İle Yola Gidip Gelirim Yillardir Tir Surerim Ama Benim Bile Kendime Güvenemiyip Direksiyona Gecmediğim Zamanlar Oluyor,Hele Birde Hafriyat Isi Hic Hic Kolay Değil Damperi Kaldirmak Icin Zemine Bakacaksin,Korukleri İndireceksin vs vs Daha Cok Şey Bilmek Gerekirken Maşallah Siz Tırı Oyuncak Gibi Görüyorsunuz Galiba.
    Bizde Şoför Calistiriyoruz Aldigi Maas 1.500 tl Seferde 200 Tl Yol Parasi Aliyor Ayda 6 Sefer Yola Gidip Geliyor(Adana-istanbul,Adana-Izmir) Yani Şoförün Elinde Ayda 2700 tl Civarı Para Geçiyor Yemek Parasi Dahil Buna,Size Bu İse Girme Diyenler Piyasa da Kendilerinden Baska Şoför İstemediklerinden Değil,Sizin Iyiliğiniz İçin Girmenizi İstemiyor.Ben Şoförümü Seçerken Önce Guvenilir Olmasina Deneyimli Olmasina Bakarım Gerisi Onemli Değil Benim İçin.

• Arkadaşım şoförü seçerken güvenilir olmasına bakacaksın tabi ki buna bakmazsan hata edersin zaten. Lakin benim güvensiz biri olmadığım kanaatine nereden vardın onu anlamadım ? İstanbulda çok kurs araştırdım taban fiyat yapmışlar C almak için 1.700 TL istiyorlar ama vereceğim bu parayı. Ehliyet-src-psikoteknik gibi evrakların toplam tutarı 3.000 TL. Ben bu evraklara bu kadar para verdikten sonra kimse kusurabakmasın 1.500-2.000 TL'ye çalışmam. Yinede büyük konuşmayayım ama 2.000'den aşşağıya siddin sene çalışmam burası kesin. Yarın başvuru yapacağım. SRC'ye geçen ay kaydoldum ocakta sınava gireceğim. Ehliyet için de yarın ilk kayıt başvurusunu yapacağım. Ve sen işveren olarak tırını düşünürsün ama insan canını düşünmezsin. Kaza olsa önce tırım dersin elemanım demezsin. İşte bu çok yanlış. Mal mülk yerine gelir bir şekilde ama can gittimi gelmez. Zaten işe ilk başladığımda şahısla çalışmayacam. Şirketle çalışıcam. Bazı şirketler hiç tecrübersi olmayana bile tır veriyorlar. Şahıs vermez ama şirket verir. Şhısın 1-2 tane tırı vardır şirketin 150-200 tane... Şirkert araçlarının da kaslosu sigortası her şeyi vardır zaten. Adamın tırına bişey olsa gider kaskodan alır parayı.

Ayrıca uzun yıllardır tır kullananlar bile kaza yapıyor. Daha geçen gün benim gözümüm önünde oldu. 20 yıldır tırcı bi abi gözümün önündeki çöp konteynırını görmedi, dorseyi konteynıra çarptı konteyner uçtu gitti tabi arabanında demiri yamuldu ve lastiği gümledi... Bunu yapan 20 yılluık tır şoförü dikkatini çekerim!! Kaza yapmak sadece mesleğe yeni başlayanlara özgü bir olay değil. Daha büyük bir kaza da olabilirdi. Kazayı herkes yapabilir herkesin başına gelebilir. İster 20 yıllık olsun ister 2 aylık olsun. Ama sen şoför olarak dikkatli olduktan sonra hiç bir şekilde kaza yapmazsın. (Sana çarparlarsa o ayrı) Genel olarak dikkat dikkat dikkat! Şoförün dikkatli olanını seçeceksin tecrübeli olanını değil. Bizimde abi tecrübeliydi bak gözünün önündeki konyetnıra vurdu lastiği patlattı.

• anil3434 kullanıcısına yanıt
    1.500-2000 tl ye çalışmam diyorsun,mazota gelen zamlar,otoyol paraların,taksidi derken senin bana maliyetin sigorta ile beraber ayda 3000 tl yi gecerken ben sana gidip te nasil 2000 tl vereyim??
    Benim şoförüm ayda 1.500 tl ye çalışır,ayda 5-6 sefer,seferde 200 tl alir ayda 6 sefer atsa 1.200 tl de ordan alir(yemegi,sahsi harcamalari herseyi içinde) ne yaptı ayda 2.700 tl sigorta,stobaj derken 400 tl de ordan ne yaptı 3.100 bazen sofor geldigi gün geri yola gidiyor ordan da 50-100 veriyosun aylik maliyeti 3.500 tl yi buluyor
    Ben şoförüme bu imkanlari sunuyorum,maasini gunu gününe veriyorum,ay basi geldiginde once onun maasini verip sonra arabamin taksidini harcamalarini yapıyorum,bugüne kadar da soforume uyumadan gel hemen gel su zaman gel demedim,eger ben varsam yaninda beaber sürüp durmadan geliyoruz o yatar ben surerim,ben yatarım o surer,her türlü imkanı sunarim şoförüme ama şoför alkol alip direksiyona geçiyor alkollu yakalaniyor ehliyeti kaptırıyor.O sofor bi kazaya karissa ölümlü bi kaza olsa ben bu isin altindan nasil kalkacagim???
    Aracamin hasarini kasko odemez,karsi taraf tazminat alir benden ben ne yapacağım?? Her zaman mal sahibi ni suçlu görüyorsunuz da bunlari neden görmüyor sunuz? Benim Aracimin Kaskosu var benim icin önce şoförüm onemlidir,soforun hatasindan kaynaklanan kazam olmadi cok şükür
    Benim babam 25 yıl kamyonculuk yaptı,2011 de tir aldik kendi çalışmayı birakti sofor çalıştırıyor tiri kendi sürmüyor bazen geri geri yanasmada sıkıntı çekiyor zorlaniyor bazen ufak tefek çarpıyor(sofor veya ben yoksam mecbur babam yanaşıyor yoksa ben gayet guzel yanastiriyorum) simdi babam sirf geri geri yanasamiyor diye şoför lugu kotu mu? Kendisi 30 yillik sofor ve eline ehliyet alip geri geri yanasan bircok şoförü cebinden çıkartır.Piyasa da sofor cok ehliyeti alan ben sofor oldum diyor ama tecrube varmi?Deneyim Varmi? Büyük Firmaların araci cok bi kaza olsa adamlar kaskodan parasini alir Seninle de kimse ilgilenmez buna emin ol

• Eğer benim konumu gorduysen ki gormediysen profilimden konuma bakabilirsin :) 1 sene oncesine kadar elimde meslek yoktu azmettim Allah bu azmimi gordu ekmek kapisi acildi burda laf salatasi yapanlara aldirma...

Topla. Belgelerini buyuk sirketleri gez illaki birinden biri alacak yedek sofor olarak
  • Bende hafriyat kamyonunda şoförüm damperde tecrubem var tır ehliyetine yukselttim tum evraklarim tam ama hala tır kullandiricak bir babayiğit bulamadim hemde sektörün icindeyim adamlar güvenmiyor ama bu durum simdilik boyle artik 4. Aydan sonra ehliyetin varsa gozun kapali teslim etmek zorunda kalıyor lar cunki yazın sofor bulunmaz hint kumasi adamlar taksici hayatinda tır görmemiş görüyorum ama mecburen sofor olmadigi icin sıfır scania volvo vs gibi baba tirlari teslim etmisler yani kisacasi bu iş yaz aylarında basvuru yapıp ogrenmek istiyorum dersen havada kapiyorlar hic cekinme madem kafaya koydun yap öyle saga sola kafani takma bak ben 3 aydir issizim kamyon sektörunde dahi is bulamiyorum bulduklarimda essek gibi calisirsan 2000 tl veririz diyorlar kisacasi uzun yol bekar adamın işi o yuzden girmiyorum. Bakalim kismet bulursam bir tır tecrubem kamyonda oldigu icin zorlanmam sadece geri giderken dorse hafriyat ta cabuk kaciyor yanasacagin yere düz le arabayi ufak dokunuslarla yanasmayi dene yavas yavas ogreniriz diye dusunuyorum bazi arkadaşlar zor filan demis zor olmayan is varmi? Ben 15 gun piyasada 20, yil tır kullanmış adamin yaninda hic bir engel yağış buz yokken 150 metrelik ucurumdan ucacaktim arabanın burnu ucurumun ucunda kaldi yani bu isler tecrübe den cok allah cc takdirine kalmis. Şoförüm diyenleri de görüyoruz damperi açık otobana çıkıp tabelalarda asılı kaliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tevhid571 -- 12 Şubat 2017; 21:23:46 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.