Şimdi Ara

Kaloriferden gelen TIK TIK TIK sesler ??? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
0
Favori
63.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    ucuz olanlar yapar böyle , E.C.A kullanmanızı tavsiye ederim
  • dagıldım ya tam komedi herkes kendine göre bişiler yazmış
    bende yazem bare
    kardeş sen mors alfabesi biliyormusun ögren bence
    belki çok gizli casusların konuşmalarına şahit olmuşsundur ve şimdi seni arıyolardır espri erbattı
  • quote:

Orjinalden alıntı: aytekcengiz

2. kombi bu aynı şey gene... sorun bence borularda onlarıda değiştirmek gerekiyor...
    quote:

Orjinalden alıntı: eddie_bg

o zaman kombiyi değiştirin

kesin çözüm evini değiştir
  • kedidir kedi korkma boşuna
  • Genleşmeden kaynaklanır tabi bunu inşaatı yapanın düşünmesi gerekirdi yani boruların alt kata indiği veya üst kata çıktığı yerde boşluk bırakması gerekirde ama genelde bunu yapmıyorlar borunun etrafına komple beton döküyolar ve sonuç....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wanker -- 31 Ocak 2005, 14:49:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: darker

quote:

Orjinalden alıntı: aytekcengiz

2. kombi bu aynı şey gene... sorun bence borularda onlarıda değiştirmek gerekiyor...
    quote:

Orjinalden alıntı: eddie_bg

o zaman kombiyi değiştirin

kesin çözüm evini değiştir

• fan takmayi denedinmi...
  • Bu forumu bu yuzden seviyorum, her seyi sorabiliyoruz

Forumumuz cok yasa !!!

Forumumuz cok yasa !!!

Forumumuz cok yasa !!!

Cevaplar icin saolun, seslere katlanacagiz herhalde
  • hava vardır peteklerde ...
    tabi tık tıktan tık tık a da fark var :-)
  • bizdede oluyor ama bizim evde daha acayip şeyler de olduğı için normal geliyo artık
  • quote:

Orjinalden alıntı: pew

bizdede oluyor ama bizim evde daha acayip şeyler de olduğı için normal geliyo artık

Evde kim yaşadağına bağlı olarak değişir tabe
  • zın zın zın zın zın zın zın zın
  • Şu Beyaz'ın yusuf yusuf hareketini aradım koca google da bulamadım tüh ya cuk oturacaktı
  • quote:

Orjinalden alıntı: erjohn

dostlar bu ses su pompalamas1 s1ras1nda su dewirdaim pompas1ndan gelir yani arkada_1n oturduu ew kalorifreli ise kazan dairesinden,yok kombili ise kombiden ghelir kapa1n1 açs1n we dewirdaim motaorunu bir kademe yukselts1m hem daha çok 1s1n1r hemdde sesten kurtulur

+1
  • Apartman yöneticisine söyle kaloriferlerin havasını aldırsın. Yahut nefesi kuvvetli bir hoca çağır(yusuf yusuf)
  • peteklerde hava alma yerlerı vardır havalarını alarak cozume ulasabılecegın gıbı reglaj ayarı da yapman ıcap edebılır.
  • Bizim evde de çok oluyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu hortlatıcam ama bunu bu tarz sorunları yaşayanlar olursa direk burdan bilgi sahibi olsunlar istedim.
    Ben bir süredir bu konudan rahatsızdım ve sorunu sonunda araçtırmalarım sonucunda bulduğum bir yazıdaki bazı yöntemleri deneyerek kendim giderdim.
    Konu'nun Google Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasına rağmen kesin bir çözüm içermeyen konuya çözüm içeren bir cevap eklemek istedim. Umarım bu sorunu yaşayanlara yardımcı olur.

İnsanı strese sokan petekten gelen sesin sebebi nedir? Birkaç farklı sebebi olabilen bu arıza, genellikle kalorifer peteklerinin kalitesi ile alakalıdır. Bir kaloriferin ısınması esnasında ses geliyor, ısındıktan sonra ses kesiliyorsa petek malzemesinin ısındıkça genleşmesindendir. Zamanla malzemelerin özellikleri bozulabilir. Genleşme kabiliyetini yitiren bir malzeme, belirli bir müddet sonra ses yapmaya başlayabilir. Eğer sorununuz bunun gibiyse; ya ısınana kadar 5 dakika bu sese katlanacaksınız ya da petekleri değiştirmek zorundasınız. Bir de peteklerin musluklarından gelen ses vardır. Bu durum ise genellikle termostatik vanalarda görülür. Vanalar kendiliğinden ayarlı olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler. İçerisinde bu ayarlamayı yapan bir iğne bulunur. Suyun itme gücü ile açılıp kapanan bu iğne, bozulduğunda kendi kendine tık tık diye ses yapmaya başlar. Radyatör vanalarındaki sesin sebebi de budur. Çözüm konusuna gelince vanayı değiştirmek en akıllıca yöntem olacaktır. Bu tık sesleri arasında farklar vardır. Genleşmeden ve vanalardan kaynaklanan ses, iki metalin birbirine çarpma sesi gibidir. Eğer su sesiyle karışık çarpma sesleri geliyorsa, onun da nedeni farklıdır.

Genelde sistemin kirlenmesi ile içeride oluşan kireçlenmeler ve küçük parçaların devir daim esnasında çarpması ile bu sesleri duyarız. Alüminyum peteklerde daha fazla görülen bir sorundur. Petek temizleme makineleri ile sadece banyodaki ya da herhangi bir peteği sökerek bütün tesisatı ve petekleri oradan yıkamak mümkün. Diğer çözümlere göre daha az maliyetli ve kirletmeyen bu yöntem, en çok tercih edilenidir.

Peteklerde ve kombide ses oluşmasını neden olan bir etken daha vardır. Bu sorunun çözümü bu en masrafsız ve kendi yapabileceğimiz belki de tek iştir. Bu problem de peteklerde hava sorunu oluşmasıdır. Öncelikle bir peteğin içinde hava olup olmadığını ısısına bakarak anlayamayız. Peteğin yarısının ya da tamamının hava dolu olması durumunda durumu fark edebiliriz. Aksi takdirde kaloriferde ses yapmasından hava anlaşılamaz. Hava suyun içinde devir daim yaparken döndükçe ses yapar. Borudan geçtiği kısımda çok ses olmasa da özellikle peteğin içinden dolaştığı esnada ses olur. Sessiz ortamda, özellikle de gece çok daha net ve rahatsız edici duruma gelir. Çözümü ise çok basittir. Peteklerin içindeki havayı boşaltmak yeterlidir.

Hava alma purjör anahtarı veya bir düz tornavida ile peteğin sağ ya da sol üst köşesindeki vidaya benzeyen kısmı çevirerek içinden hava atıp tamamen su geldiğini görene kadar beklemektir.
    Bunu tüm peteklerde yaptıktan sonra havasını almış oluruz.
    Kombi altındaki su doldurma vanasından kombi basıncını da 1,5 e getirdikten sonra işlem biter.
    Petekten ses geliyor, kalorifer ses yapıyor, radyatör vanasından tık tık ses geliyor diyorsanız hepsinin nedeni ve çözümü bunlardır.

Kirlenen petekler ses yapar mı sorusunun cevabının evet olduğunu söylemiştik. Zaten 2 yılda bir düzenli olarak radyatör petek temizliği yaptırırsanız kirlenen peteklerin ses yapması durumunun önüne geçmiş olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guazy -- 29 Kasım 2018; 4:9:30 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.