Şimdi Ara

Kader Saçmalığı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
1
Favori
3.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    o senaryoyu yaşayıp gitmekte aynı şey oluyor fark eden bir şey yok. allah ben doğdugumda biliyordu bugun klavyede bu cümleleri yazacagımı cehenneme gidecegimide biliyordu peki neden yarattı? tıpkı öğrencisini kalacagını bile bile onu sınava sokan öğretmen gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: e92v8

o senaryoyu yaşayıp gitmekte aynı şey oluyor fark eden bir şey yok. allah ben doğdugumda biliyordu bugun klavyede bu cümleleri yazacagımı cehenneme gidecegimide biliyordu peki neden yarattı? tıpkı öğrencisini kalacagını bile bile onu sınava sokan öğretmen gibi
    o senaryoyu yaşayıp gitmek nasıl aynı oluyor?
    sen ahirette sormaz mıydın "e ben yaşamadım ki, bunları yapmadım ki neden cehenneme gidiyorum" diye?

ben olsam sorardım, girmediğim bir sınavdan neden kaldım diye sorardım..sen de sorardın.
  • mr.jk M kullanıcısına yanıt
    işte bende onu diyorum ya öbür dünya diye bir şey yok bu milattan önceleri bile uydurulup günümüze kadar gelen bir mitolojidir hadi var olsun ve bende cehenneme gideceğim, allaha sorarım ben neden sana inanmalıydım diye, sen muhammed zamanındaki insanlara ve ondan öncekilere mucize gösterdin bizde öyle birşey yok ben kanıtsız inanmam, sen muhammed zamanındaki insanlara indirdiğin kuran hep o zamanla ilgili o kitabı şimdi okuyunca anlam bozulmaları ve çelişkiler çıkıyor diye sorarım, kitabında mucize dediğin şeyler diğer kitaplarda veya diğer dinlerde de var budizmde dünyanın yuvarlaklığı bile söyleniyo ben neden diğer dinlere değilde seninkine inanayım derdim. allaha soracagım milyonlarca soru var ama neyseki bilim diye birşey var da bu tür hurefeleri masalları gerçeklerden ayırabiliyoruz
  • quote:

işte bende onu diyorum ya öbür dünya diye bir şey yok bu milattan önceleri bile uydurulup günümüze kadar gelen bir mitolojidir hadi var olsun ve bende cehenneme gideceğim, allaha sorarım ben neden sana inanmalıydım diye, sen muhammed zamanındaki insanlara ve ondan öncekilere mucize gösterdin bizde öyle birşey yok ben kanıtsız inanmam, sen muhammed zamanındaki insanlara indirdiğin kuran hep o zamanla ilgili o kitabı şimdi okuyunca anlam bozulmaları ve çelişkiler çıkıyor diye sorarım, kitabında mucize dediğin şeyler diğer kitaplarda veya diğer dinlerde de var budizmde dünyanın yuvarlaklığı bile söyleniyo ben neden diğer dinlere değilde seninkine inanayım derdim. allaha soracagım milyonlarca soru var ama neyseki bilim diye birşey var da bu tür hurefeleri masalları gerçeklerden ayırabiliyoruz
    kader kavramından nerelere kaydın birden..birden kendin oldun ha şöyle ya..senin amacın kaderi falan öğrenmek değilmiş işte gördük.
    bıktık artık bu saçma konularınızdan, birşeye saçma diyorsun açıklama istiyorsun, açıklayınca da ben zaten innamıyorum diyip işin içinden çıkıyorsun.
    neden açtın o zaman bu konuyu madem inanmıyorsun?
    neden inanmadığın kader kavramına cevap istiyorsun?

Sadece Tek bir kişiden sade öz ve mantıklı bir açıklama bekliyorum o yüzden
  • quote:

Sadece Tek bir kişiden sade öz ve mantıklı bir açıklama bekliyorum o yüzden
    sen bence açıklama falan beklemiyorsun, sen zaten tercihini yapmışsın, burda birşeylere cevap verilince hemen konuyu saptırıp başka konulara geçiyorsun, çünkü amacın gerçekleri öğrenmek değil burda manüpile yapmak, nasıl inanıyrosan git ona inan, sen zaten inancını belirlemişsin, boşuna buralarda tiyatro oynama.
  • e92v8 kullanıcısına yanıt
    Evet doğru ben bilmiyorum hiç bir şeyi, sen çok çok iyi biliyorsun. Turhan Dursundan mı öğrendin öğrendiklerini? Espri yaptığımı sanman da hiç yakışmadı senin gibi üstün zekalı birisine.

Bir de sen babana da bu üslupla konuşacak kadar yürekli misin acaba yoksa delikanlılığın sadece klavye başına geçince mi oluyor?

Bak burda çok inanmayan gördüm ilk defa sana bu üslupla yazıyorum bu kafayla bana yazmaya devam edersen daha da fazlasını yazarım sana.

Sana neler yaşatmışlar bilmiyorum ama psikolojini yıktıkları belli ondan din düşmanı olmuşsun, cahil olduğunu bilemeyecek kadar cahilsin. İnanmaman seni ilgilendirir de eleştiri yapacaksan önce bir neyin ne olduğunu araştırıp öğren, bir hocanın kucağından başka hocanın kucağına atlayıp millete ahkam kesme.

Hayat kısa git hayatını yaşa milletin dini değişince senin hayatın güzelleşmeyecek. Sen yine sen olarak kalacaksın.
    Benim sana diyecek bir şeyim yok ve Allah niye doğruyu göstermedin diye de benden hesap soracak olsun razıyım ama sana ayıracağım zamanı 1 değil belki 100 kişi değiştirme şansına ayırırım daha iyi. Yapay zeka diyorsun şuan robotlar en ilkel gelebilir sana ama 100 yıl 500 yıl sonra o robotlar seni yönetebilecek bunu elon musk 'ından tut hawking 'e kadar birçok kişi böyle görüyor bilim oraya gidiyor biz insanlar kendi var ettiklerimizle gün gelecek yönetiliyor olacağız. Atlas ve darpa nın yaptıklarını görüyorsundur bir insanın yapamayacağı şeyleri yapıyor artık 100 200 yıl sonrasını artık yaşayanlar görecek ve ne olacak dünya 'yı katlettiğimiz için tabiat ana bize kusacak ve helak olacağız kalanlar da yine yaradana sığınacak bu abd filmlerinde bile bu şekilde işlenir büyüküz süperiz en güçlü biziz diye filmin başlarında işlenir senaryo sonra filmin sonunda başrol ve 5 10 oyuncu bir bakarlar dünya mahvolmuş her yer yanıyor gökdelenler harap atş su su ateş olmuş her şey birbirine girmiş bir şekilde tanrı amerika 'yı korusun diye sonunu getirirler bu nedir agaaaa alttan alttan işleniyor işte sana bu ama sen abd de bile inanan kalmadı hatta daha da ileri giderek Türkiye bile islamdan kaçıyor dersin evet kaçabilir bu sayı artıyor olabilir ama olması lazımda olacak kiiiiiiiiiii helak olalım aklımız başına gelsin çünkü insanlık inançları dinleri doğru anlatamıyor insanlığa anlatamayınca da bir kesim dinden kaçıyor Allah yok diyor çünkü sizleri kaçıranlarda bizleriz biz inanıyoruz diyoruz ama sizleri yoldan çıkarırkende göz yumuyoruz, o yüzden diyeceksin bana film senaryo hayal dünyası verme ama görüyorum ki 15 20 yıl önceki bilim kurgu filmleri bile adamlar o kadar çok ileriyi görüyorlar ki bugün geleceğe dönüş filmini zevkle izlerdik ama bugün bakıyorum her şey gerçek olmaya başladı son iki yıldaki bilim kurgu filmlerine bakıyorum adamlar 15 20 yıl sonra neler yapmış olacaklar diye şimdiden görmeye başladım.

Kehanetler bile anlatıyor 2080 'de bu olacak yeni din çıkacak cart olacak curt olacak sende bunun bir kısmına şahit olacaksın ama unutma ki sende bende vademiz dolunca gideceğiz. Ve bana ben Allah demedim falan da deme çok duydum bana kimse Allah dedirtemez deyip altındaki sandalye oynasın aklı alınan insanları unutma ki sadece bir vücut bulan varlıksın ve gücün bir yere kadar ve o vücut gün gelecek belki karacaahmet mezarlığı 'nda belki başka bir yer de toprak olacak. Her şeyi yapabileceğiz her şeyi düşünebileceğiz Allah 'ı bile yok ya da var edebileceğiz içimizde gezegenleri de dolaşacağız belki yeni medeniyetler keşfedeceğiz bir yerden bir yere 1 saniye de ulaşabileceğiz organ üretip ömrümüzü de uzatacağız 150 yıl da yaşayacağız amaaaaaa ölüme engel olamayacağız. Nasıl görmek istiyorsan gör. İki ya da 200 araştırma okuyarak din yok sallamışlar demekle bir insanoğlu bir vücut bunu çözdüğünü sansa idi insanlık yeni bir oluşuma geçerdi ama bir insan anca kendini değiştirdiğini sanıyor işte sorunda bu. Her helaktan sonra insanlık dinlere inanmasa idi bugün hala din min olmazdı.

5 vakit namaz kılan hiç namaz kılmayan birinden dini konuda daha bilgilidir dersek komik olur.
    Yıllarca sufi cemaatlerinde takıldım demişsin.
    Şunu sana söyleyebilirim ki
    Cemaatmiş, tarikatmış, zikirmiş, hacıymış,hocaymış geç bunları.

Okuduğun kitapları,bilgini küçümsemiyorum. Seni olumsuz bakış açından çıkmanı öneriyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • torlofan T kullanıcısına yanıt
    Turan dursundan veya bir başkasından ,bir kitaptan, internetten, bir insandan öğrenmem neyi değiştirir? ben babama bu üslupla konuşmam da sana konuşup konuşmamam klavye delikanlısı oldugumu göstermez erkek mi kesildin birden kaç yaşındayım sanıyorsun. daha da fazlasını yaz bakalım. psikolojim iyi din düşmanıyım evet dinin insanlar üzerindeki etkisini görüyorum çünkü sizin gibi tatlı su müslümanları "gerçek islam bu değil" falan filan zırvalarıyla asıl islamı geçiştirip bilinçaltınızda kurdugunuz dini yaşıyorsunuz. neyin ne oldugunu gayet iyi biliyorum sen rahat ol islam dahil bütün dinleri araştırdım kurcaladım 19 yaşıma kadar müslümandım namaz kılıyordum cemaatlere gidiyordum hocaların kucagında atlayanları görüyoruz ben hocalara itibar etmem sadece söylediklerine uyuz oluyorum ve biliyorum ki dünyadaki sakallı cübbelilerin hepsi bir araya gelse bir ateist bilim adamının insanlığa olan faydası kadar fayda veremezler. ben hayatımı yaşarım koçum altımda arabam kaldıgım evim. milletin dinini değiştirmeye çalıştıgımda yok. sen iki bin üç bin yıl öncesinin mitolojilerine inan benim hayatıma laf etme

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    homo deus kitabını oku orda anlatıyor zaten yapay zekanın insanları yönetebileceğini ama yapacak olacak diyemezsin çünkü bu sadece bir ihtimal. ben tüm kalbimle müslüman değilim bir dine inanmıyorum ve asla allah demeyecegim çünkü inanmıyorum. sen ölünce allah dersin, budist ölünce buda der, hristiyan ölünce god der, her dinin tanrısı ayrıdır ve herkes son nefesinde kendi tanrısını sayıklar ama benim bir tanrım yok o yüzden başıma ne geldiyse de kendi aksiliklerim yüzünden geldiğini biliyorum o yüzden bunu bir tanrıya bağlamıyorum
  • Emrah Dağıstan E kullanıcısına yanıt
    hocam üste çık 20 kere aynı meseleyi açıp genişleterek bir aptala anlatır gibi anlattım ama her seferinde aptal ben oldum

• biliyorum hocam namazla dini bilginin alakası olmadıgını veya cemaatle şunla bunla ama ben gerçekten araştırdım bu işin peşini bırakmadım ilk sorguladıgım zamanlar 19 yıl boyunca inandıgım ve çevremdeki herkesin inandıgı dine atıp tutmak çok zoruma gidiyordu yok diyordum olmaz diyordum ama en sonunda o cezaevinden çıktım beynim betonlaşmıştı ve betonları kırdım. şimdi herşeyi daha iyi kavrıyorum. allah melek şeytan cin cennet cehennem bunların hepsinin taaa milattan önceki yıllarda bile insanlar tarafından söylenen şeyler oldugunu ve dönüp dolaşıp bugünlere geldiğini, bütün dinlerin eskilerden bir kopya ve onun gelişmiş versiyonu oldugunu, kuranda yazan çoğu şeyin mısır hindu budizm vs. yazıtlarında oldugunu, mucizelerin aslında mucize değil sadece abartı ve çarpıtma oldugunu ve bunun gibi mucizelerin budizmde bile oldugunu görünce artık inanmam için bir sebebim kalmadıgını gördüm. senide bu cezaevinden çıkmaya davet ediyorum

bak kardeşim bu mesajdan başla üst mesajlara doğru bi göz gezdir istersen kim açıklama bekliyor kim manipüle ediyor görürsün. konuyuda asla saptırmadım hep çizgimde gitmeye çalıştım siz örnkleri açtıkça bende açtım ne yapabilirim saçma sapan örnekler verilince? yok patron işçi yok efendim allaha demeyesin diye. bunları geçin kardeşim değiştiremezsin işte allah seni yarattıgında sonucu biliyor bak tek anlatmak istedigim şu cümle işte birdaha yazıyorum iyi oku "allah seni yarattıgında sonunda ne olacagını biliyor ve sen bunu asla değiştiremezsin ne yaparsan yap allahın bildigi o sonuç değişmez" bunu defalarca genişlettim anlattım hala anlamıyorsunuz arkadaş tiyatro oynayan sizsiniz yaptıgınız her iyilik menfaat için sizde iman yok çıkar var.
  • ilahi gücün dostumuz kankamız panpamız olmadığını idrak edersek, her seferinde malumu ilan eden bir şey eğer ki aynı zamanda da gelişim kaydetmiyorsa(insanlık), k(g)ader denen şey bir nebze anlaşılabilir.

ilahı karşısında mağlub olmak bir kader midir? veya göktekini red ediş halinde yerde hemi de yanı başımızda zuhur eden iki adet ilah bize boşuna inkar etme zira ben görülebilen olanıyım mı? demektedir.

.............................

kader konusu çok geniş bir konu iken alan daraltması,savunma hücum koordinasyonu ile dar bir mevkide cereyan eden olaylar silsilesi olarak anlam kazanır. iki kale var veya iki pota var sanrısı kaderin zehabıdır. aslında tek bir pota ve tek bir kale vardır. taraflar mevcuttur ancak taraf algısındaki 'diğeri' ya da 'öteki' denen şey gökselliği tanımamadan uzak 'bir diğer sen'i' anlatır.

kişi alter egosuna ilahiyat vasfı vermesi için mesela temsil tevkil ve imza yetkisini devretse bu oluştaki tanrisal tutumu kader konusundaki açmazını da açıklar.

................................

kendinden menkul anlayışın biçimselliğine rağmen kendisi malik olanın taraf algısını tekleştiren şey kaderse, tekilliğin tanımı kader denen argumantife yapışır.

tekilliğin saçma hali ise madem tekildir o halde neden çoklanmış hakikatlerin varlığını ileri sürebiliyorum şeklinde makes(son) bulmasındandır.

.................................

kader eksik, gader ise kusur denen iki ayrı prensibin göksel olanca anlatımından ibaret bir hal olmalıdır. eksik görülen giderilir kusurlu yapı kusursuz olarak iade edilir. bu bakımdan kader sorunsalındaki kişinin eksik ve kusur prensibinden bi haber olması veya karıştırması ya da eksiğin veya kusurun tanımını yapamayıp bu nedenle anlamaması nedeniyle döngüsellik kazandığı düşünülmektedir.

..................................

kader ilahiyat kaynaklı değil(doğum yolu) ise 'sen'i' yaratan şeyin tavrı önemlidir ve fakat 'sen' denen özne nesneden özneleşmeye yöneldiğinde(yaratıcıya iman) bu kere oluşan 'sen' kendi tayincin olarak farklılaşmış addedilirsin.

..................................

doğum yollu kader seni tayin etme bakımından sorgulanamaz iken 'sen' denen şeyi oluşturacak yaratıcı inancı bu kere paylaşımcıdır.

• quote:

homo deus kitabını oku orda anlatıyor zaten yapay zekanın insanları yönetebileceğini ama yapacak olacak diyemezsin çünkü bu sadece bir ihtimal. ben tüm kalbimle müslüman değilim bir dine inanmıyorum ve asla allah demeyecegim çünkü inanmıyorum. sen ölünce allah dersin, budist ölünce buda der, hristiyan ölünce god der, her dinin tanrısı ayrıdır ve herkes son nefesinde kendi tanrısını sayıklar ama benim bir tanrım yok o yüzden başıma ne geldiyse de kendi aksiliklerim yüzünden geldiğini biliyorum o yüzden bunu bir tanrıya bağlamıyorum
    Hee öyle yok demeyeceğim vallahi adama öyle bir dedirtirler ki adını bile unutursun kendini bile unutursun derken. Neyse sen yaşa derken duymuşum duymamışım umrumda değil. :)
  • x2yk X kullanıcısına yanıt
    böyle diyenleri çok gördüm. ejderhalara inanmıyorsam 15. kattan atladıgım zaman gel beni kurtar diye sayıklamam, diş perisine inanmıyorsam dişim çıksın diye yastıgımın altına çıkan dişimi koymam, allaha inanmıyorsam son nefesimde aklıma bile gelmez -ki ölümden döndüğüm oldu trafik kazasında çok fazla kan kaybettiğimi gördüm ama bi an olsun allah demedim hala aynıydım-. siz böyle kendinizi avutun "kandırılmış insanların en zor kabul edeceği şey kandırıldığıdır" bunuda bi kenara yaz islam yeryüzünden silinince bilim tek gerçek din olunca hatırlar durursun
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.