Şimdi Ara

Kader Saçmalığı (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
1
Favori
3.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ahahahah bak üstte söylediğimi yazmışsın arkadaşım açık açık kuzenlerin sana helaldir ve sadece sana has diyor aklın yok mu senin? diğer ayetlere de baksan kuranın tümüne de baksan bu yargı değişmeyecek . kuran madem indirildigi döneme ait bir kitap o zaman neden evrensel yazıyor? madem indirildigi döneme ait ve o dönemle ilgili şeyler yazıyor o zaman bu haksızlık olmaz mı? 1400 sene önce hepsi tutarlıydı ve insanlar kolay iman ediyordu ama şimdi çok tutarsız ve insan aklı almıyor neden daha önceki dönemlerde oldugu gibi şimdi de yeni bir kitap inmiyor? inmesi gerekiyor oysa. insanlığa yol gösterecek olan rehber bir kitaba o döneme aittir diyemezsin eğer söylersen o zaman o kitap insanlığa yol gösterici bir rehber değildir. biliyorum anlamayacaksın yine saçma cümleler kuracaksın ama napalım. günümüze hitap etmiyor diyorsun ya resmen kendinle çelişiyorsun ama farkında değilsin yazık çok yazık

• mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    toprak olunca keşke hayatını görebilsen . imkansızla uğraşacak kadar boş değilim diyorsun mantığa bak sen uçan atlara ayın ikiye bölünmesine gökten koyun gelmesine denizin ikiye yarılmasına tüm dünyanın sular altında kalıp bütün hayvanların aynı gemide aylarca yaşamasına inan sonrada benim söylediklerime mantıksız ve saçma gözüyle bak ha? bitarafımla güldüm

• e92v8 kullanıcısına yanıt
    Bakın Kuran o çağdaki olaylardan bahsediyor. Gelip de 21.yy'da böyle olacak şöyle olacak demiyor.
    O yüzden Kuran'ın anlattığı her şeyi günümüzdeki gözle tekrar anlamamız gerekiyor.

Kuran bir hikaye kitabı değildir. Yani hımm geçmişte firavun varmış Musa varmış deniz yarılmış diye bir okuma kitabı değildir.

Güzel anlamak güzel yorumlamak güzel mantık kurmak gerekiyor.

Bu yüzden bu kitaba öncelikle yaklaşım şeklinizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

Evet Kuran o çağa indirilmiş o döneme indirilmiş ama mesajı tüm insanlığadır. Evrenseldir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Özür dilerim zaman makinesine sahip olup zamanda yolculuk yapan bir insan olduğunuzu bilememişim. Sizin gibiler harcanıyor buralarda.
    yemeyince çarpıtmaya çamura yatma genel karakteriniz. o güldüğün tarafın kebap olurken irin irin diye inlediğini de göreceğim merak etme git şimdi accık oyalan
  • ya söylediğini inkar ediyorsun ya da diğer mesajda yanlış yazdın sen kuran indirildiği döneme aittir ve günümüze hitap etmesini beklemek anlamsız olur dedin şimdi onun tam tersini söylüyorsun. ben 4 sene boyunca başka hiçbir işle uğraşmadan 15 yaşımdan 19 yaşıma kadar sufi cemaatlerinde takıldım islami ilimler adı altında en aşağı 20-30 tane kitap bitirdim yaşın kaç bilmiyorum ama islam dinini benim kadar iyi araştırmadığına eminim. babam çok muhafazakar 5 vakit namazla büyüdüm ve adam islamı bana gerçekten sevdirmişti severek kılıyordum. ama bunca seneden sonra anladım ki kuran basit bir masal kitabı mucize dedikleri şeylerin 10 tanesinden 8 tanesi yok bildiğin ayıya dayı demişler, 1 tanesi çarpıtma, 1 taneside tesadüf. baktım gördüm mucize her kitapta var mısır yazıtlarından tut budizm kaynaklarına kadar hepsinde islamdan daha iyi mucizeler var dünyanın yuvarlak oluşu vs. vs. ama aslında hepsi ya tesadüf ya çarpıtma. kuran asla evrensel değildir evrensel olsaydı arapça dan başka dile çevrilince anlam kaymaları vs olmazdı tek dil olsaydı herkes aynı dili konuşsaydı işte o zaman evrensel olurdu.

• torlofan T kullanıcısına yanıt
    ahahahah mantığa bak peki sen nerden buldun zaman makinesini . bu söylediklerimi eski bir islam profesörü söylüyor kitabın adı islam tarihi adamın adını hatırlamıyorum aklıma gelirse yada bulursam eklerim. işine geleni al işine gelmeyeni zoruna gideni reddet ohh ne güzel dünya
    nereyi çarpıttım nerde çamura yattım söylesene? o asıl sizin işiniz dini açık büfe yapmışsınız işine geleni al işine gelmeyeni reddet . irin irin diye inlemeyide ilk defa senden duydum neyse menfaat uğruna iyilik yapan sen cennete insanlık için iyilik yapan ben cehenneme masal kitaplarına devam ama iyi oku ha
    basit iki örnekle konuya girdin. örneklerinle açıkladım. buna verecek cevabın olmayınca istediğin (nereyi çarpıttım nerde çamura yattım söylesene) hareketleri yapmış oldun. madem örnek verdin dansözlük yapmayacaksın

ilk yazdığım mesajı iyi oku cehalet bilgisizlik değilidr. bilmediğini bile bilmemektir dedim
    Yok benim cahil ve de tatlı suda yaşayan evrim geçirmemiş biri olduğumu iddia ettin de onun için herhalde bir zaman makinesi ile tatlı sudaki halimi gördün diye sanmıştım, benim hatam. Arap coğrafyasına gitmediğini anlamıştım yoksa senin gibi bilgili birisi bu kadar saçma bir yorum yapamazdı. Gerek yok zaten gitmene sen gez zaman makinen ile, boşver Arabın dinini, nasılsa inanmayacaksın.
  • Bir insanın hangi memlekette, hangi ailede, hangi renkte doğacağı (zenci mi beyaz mı) bu gibi değişmez şeyler kaderdendir. Geri kalan, günah sevap ahlaki değerler, iyi ya da kötü olma gibi şeylerse insanın kendi iradesi sonucu gelişen şeylerdir. Hiç kimse burda Allah'a iftira atmasın. O hatalardan münezzehtir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asus gl702 'nde dediği gibi konuyu açan üye biraz düşünse, nasıl biz robotları var ediyoruz programlıyoruz bizim istediğimiz gibi hareket ediyorlar ama gün gelecek kendi yaptığımız robotlar bizi sorgulamaya başlayıp kuralların dışına çıkacaklar ve kontrol kaybolmaya başlayacak ve dünya yok olacak yaradan da bizi böyle serbest bırakıyor programlamış ama eğer kuralların dışına çıkmak istiyorsan buyur çık diyor ve sonunu da sen hazırla diyor bugün bizler kainatı mahvediyoruz yakıyoruz yıkıyoruz ve bir yerden sonra kainat bize kusacak bu da doğa üstü felaketler ile insanlık helak olacak ha kalanlar olursa onlar yeniden dünya 'yı inşa edecekler ve insanlık o zaman yaradanını kabul edip yeniden başlayacak bu hep böyle olmuştur deprem olur ateist bile Allah 'ım diye sözlerini tekrarlamaya başlar inanmayacaksınız ama bunlar bir bir yaşanıyor. Konu açan üyemizde kuralların dışına çıkmak istiyor Allah 'ın varlığını arıyor ama yanlış arıyor aslında o her yer de ve içinde var etmek istediği kadardır istemezse seçim onun o düşünecek her koyun kendi bacağından asılır misali. Bizim suçumuz da inananlar olarak dini inancı yaradanı doğru anlatamıyoruz demek ki insanlığa ki kuralların dışına çıkılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 28 Şubat 2019; 4:11:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: e92v8

Mesela insanlığa yol gösterecek olan rehber bir kitapta peygambere hala kızları amca kızları dayı kızları falan hepsinin helal oldugu ve sadece muhammede has olmak üzere yazıyor(ahzab 50). şimdi sen bu ayeti okuyunca demiyormusun ulan böyle birşeyin 21. yüzyılda bize ne faydası var? düşünüp tutulacak birşey değil resmen kuzen ilişkisi, örnek alınacak birşeyde değil sadece muhammede has yazıyor ee ne yapıcaz peki?. saçmalık arkadaşım saçmalık bunun gibi yüzbinlerce örnek verebilirim sana
    Milyonlarca çelişki içinden sorulunca nedense hep ahzab 50 yi söylerler

"Adam bütün kadınları kendine helal kılmış, keşke ben peygamber olsaydım" diye ağzınızın suyu akıyor heralde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Mesela insanlığa yol gösterecek olan rehber bir kitapta peygambere hala kızları amca kızları dayı kızları falan hepsinin helal oldugu ve sadece muhammede has olmak üzere yazıyor(ahzab 50). şimdi sen bu ayeti okuyunca demiyormusun ulan böyle birşeyin 21. yüzyılda bize ne faydası var? düşünüp tutulacak birşey değil resmen kuzen ilişkisi, örnek alınacak birşeyde değil sadece muhammede has yazıyor ee ne yapıcaz peki?. saçmalık arkadaşım saçmalık bunun gibi yüzbinlerce örnek verebilirim sana
    yanlış yazmışsın ayeti.
    ayette "sadece sana has" dediği kısım "herhangi bir mümin eş"..diğerleri zaten diğer müminlere de helaldi.

ayeti düzeltiyim ben, sen şaşırmışsın;

"Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (ahzab 50)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 28 Şubat 2019; 23:46:10 >

bak kardeşim buna verecek cevabım yok tabi çünkü alakayı kuramadım. "onun bilmesi senin bildiğini göstermez" demişsin ben bizim bilmemeizle değil allahın bilmesiyle ilgili konuştum zaten. sonrada işçi patron ile ilgili bir örnek verdin. cehalet ile ilgili söz doğru katılıyorum fakat bu söz şimdi hayatında hiç kitap okumayan insanların bile diline dolanmış o yüzden pek kale almıyorum :)
  • torlofan T kullanıcısına yanıt
    tatlı su müslümanı nın kimlere dendiğini ve neden dendiğini bilmiyorsun o yüzden yaptıgın espride çok alakasızdı. arap coğrafyasına neden gideyim ve ne alakası var islamı öğrenmek için arap coğrafyasına mı gitmek gerekiyor? eğer öyle olsaydı dünyada müslüman kalmazdı zaten rahat ol :D
  • surfcasting S kullanıcısına yanıt
    bunu çok duydum ama şunu soruyorum bak insanın kendi elinde hadi eyvallah peki allahın biz doğmadan milyonlarca yıl öncesinden bile bizim doğumumuzdan ölümümüze kadar olan herşeyi saniyesi saniyesine biliyor bunu asla inkar edemezsin çünkü allah herşeyi bilir sonsuz kudrete ve hafızaya ve ilme ve sayamadıgım 99 özelliğe sahip :) allahın bildigide degismeyecek cünkü eger degisirse asıl mantıksızlık burda baslıyor allah dünyayı yaratırken bile biliyordu tüm insanların nasıl yaşayıp neler yapacağını. bu bir senaryo değil mi?
  • x2yk X kullanıcısına yanıt
    kardeşim robotlarla alakası yok durumun senin dediğin sorgulayan bir yapay zeka olursa olur biz islama göre nefsimiz olan ve kuralları kendimiz çizen varlıklarız robotlarla alakamız yok. ben deprem yaşadım allah demedim, kaza yaptım ölüyordum kan kaybından allah demedim hala aynıydım bu sizin söylediğiniz çok saçma ve tek bir örneği bile yok ben menfaatçi ve karaktersiz değilim ki düşüncemden ölecegim zaman vaz geçeyim sorgulayıp araştırıp islamdan çıkan herkes için durum aynıdır kimse ölüm anında allah demez(siz hariç çok gördük örneğini barda pavyonda silahla vurulup yaralıyken allaha dua eden). ben allahın varlıgını aramıyorum çünkü allahın varlıgınada yoklugunada hiçbir kanıt yoktur olamazda(felsefe yapıpta kalem sanatçı örneği gibi örnekler verenler kanıt bulmuyor sadece felsefe yapıyor unutmayın nihilizm yani hiççilikte bir felsefi düşüncedir ve dinleyince mantıklıdır). insanlık diyorsunda verilere bir bak dünyada kim neye inanıyor? türkiyede islam gittikçe azalıyor ateist deist agnostik sayısı gittikçe artıyor ve bunlar bilinenler ailesi ve çevresi müslüman olupta kimseye müslüman olmadıgını söyleyemeyen binlerce insan var. yaratılış bir felsefedir islam bir mitoloji ve alıntı dinidir masaldır ben müslümandım 19 yıllık dinimi ne olduda bıraktım sanıyorsun?

• quote:

bunu çok duydum ama şunu soruyorum bak insanın kendi elinde hadi eyvallah peki allahın biz doğmadan milyonlarca yıl öncesinden bile bizim doğumumuzdan ölümümüze kadar olan herşeyi saniyesi saniyesine biliyor bunu asla inkar edemezsin çünkü allah herşeyi bilir sonsuz kudrete ve hafızaya ve ilme ve sayamadıgım 99 özelliğe sahip :) allahın bildigide degismeyecek cünkü eger degisirse asıl mantıksızlık burda baslıyor allah dünyayı yaratırken bile biliyordu tüm insanların nasıl yaşayıp neler yapacağını. bu bir senaryo değil mi?
    sen hiç yaşamadın farzet..
    ahirettesin..Allah dedi ki; sen dünyaya gelseydin şunları şunları yapacaktın, bu yüzden senin yerin cehennem..deseydi..
    sen " e ben dünyada yaşamadım, ben şunları şunları yapmadım ki neden cehenneme gidiyorum ?" demez miydin.

işte sen "e ben yaşamadım ki neden cehenneme gidiyorum" dememen için yaşıyorsun ve kendi iradenle yapıyorsun ne yapıyorsan.

• chtsydn kullanıcısına yanıt
    hey hey ben kime ne anlatıyorum arkadaş bide felsefe böümünde takılıyorlar
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.