Şimdi Ara

kabin hesaplama programı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
0
Favori
12.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • daha önce foruymda açılmış konularda kabin programları var bunları indirdim.program litre olarak veriyor fakat cm ölçü vermiyor bunun için bir program var mı yada litreyi cm çevirmek için bir formul yada program varsa paylaşımınızı bekliyorum saygılar...

• WinISD betayı dene o cm olarak verir.
  • yaw üstad çok özür diliyorum kullanışını biliyorsan yardımcı olabilirmisin.yükleme yaptım programı açtım ama nereye hangi değerleri yazacağımı kısaca anlatırsan sevinirim.uzun işse msn imzamda eklersen konuşabiliriz.
  • Kusura bakma iki gündür yoğunum biraz bakamadım..
    Programı açtın..
    [New] yapıyorsun doğal olarak,
    Eğer program database'de istediğin bass varsa direkt onu seçiyorsun (ki çok zor)
    Eğer yoksa ve bass ının thiele small parameters'ini biliyorsan sağdaki [own drivers] e giriyor ve yanındaki [New] tuşuna basıyorsun.
    Sana boş bir sayfa açıyor, oraya bu parametrelerden sahip olduklarını giriyorsun. Ama qts, qms, qes ve vas olmadan kabin hesaplayamazsın.
    Sonraki sayfada kaç hoparlör kullanacağını soruyor,
    Sonrakinde de kabin tipini-->
    [closed] = Kapalı kabin, en iyi faz cevabı veren dizayndır ama çok altlara inemez,
    [vented] = portlu kabindir, en iyi bas cevabını veren tipti ama faz cevabı b.k gibidir,
    [4th order] = 4 ncü derece bant geçiren filtre kabin (yorum yok)
    [6th order] = 6ncı derece bant geçiren filtre kabin [hiç yorum yok]
    Neyse birini seçtin diyelim.. Önüne çıkan sayfada ikinci tabda [box] seçeneği var, orada ideal kabin hacmini veriyor. [box shape] tuşuyla da [board tickness] yani sunta kalıonlığını girip optimuma basarsan sana ne ebatta kabin yapacağını gösterir.
    Hepsi bu kadar. Kolay gelsin.

• Bu arada sen halen bizim foruma niye üye değilsin???? Seni kınıyorum...
  • üstad yardımların için çok teşekkür ederim sitene baktım gerçekten çok güzel hemen üye oluyorum

saygılar...
  • üstadv ya bu Qts Qms filan bu değerleri ben nerden bulcam adam beni arayıp şu wooferi göre kabin yap geliyorum diycekben o anda nerden bulcam o değerleri.bunlar için bi liste veya tablo hazır bulamazmıyız
  • Birincisi mutlaka markalı ve modelli hoparlörler alman gerekli. Ondan sonra zaten internette bulman mümkün hepsini. Sonuçta bunlar toplu olarak "thiele small parameters" başlığı altında bulunabilir. Ama bu parametreleri olmaya bir hoparlör pusulasız gemiciye benzer ve ne sonuöta ne elde edeceğini asla bilemezsin. Yani üzgünüm
  • 1 lt = 1 dm3 = 1000 cm3
  • arkadaşlar uzun süredir araştırıyorum ama bu Qts Qms değerlerini bi türlü bulamadım işin gerçeği çok da anlamıyorum bu olaylardan daha yeni forumda vukuf oluyorum böyle terimlere ben bu woofer'a 31*31*46 -mdflerle birlikte 35*35*50- kabin düzdüm tabi boyutlar tamamiyle kafadan istediğim sesi alamıyorum lütfen yardım arkadaşlar bıktım araştırmaktan

http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/pg/product/details/0,,2076_310069929_36308_tab=B,00.html?compName=PNA_V3_ProductDetailsComponent

özellikleri:

Nickel-Coated Foamed IMPP (Injection Molded Polypropylene) Rigilite™ Composite Cone Woofer with Spin Finish
    Cone-Integrated Conical Domes for High Cone Rigidity
    One-Piece Cone Construction for Reduced Distortion
    Butyl Rubber Surround
    Direct-to-Cone Voice Coil Mounting Ring (Patent Pending)
    Conex Damper with Damper Ring
    Lead Wires Integrated into Damper for High Reliability and Improved Power Transfer
    Large Diameter (2-5/8"), Long Throw Voice Coil
    Oversized Glass-Imide Voice Coil Bobbin
    Projected Pole Yoke with Vented Pole
    High-Energy Strontium Magnet with Bumped Back Plate
    Anti-Resonant Basket Design
    Dual Voice Coil (2x4 Ohm) Design for Increased System Flexibility
    Large Gold-Plated Binding Posts
    Low-Q Design for use in Extremely Small Sealed Box (0.6 cubic foot recommended)

Specifications

600 Watts Max Music Power
    150 Watts Nominal Power Handling
    Frequency Response: 18-2,500Hz
    Sensitivity (Efficiency): 91dB (1W/1m)
    2 Ohm or 8 Ohm Rated
    *yukarıdaki linkten alıntıdır

• Çok saçma! Pioneer gibi dünya çapında firma subwoofer üretiyor ama parametreleri yok!
    Malesef parametreleri olmadan düzgün kutu yapamazsın dostum. Ancak genel olarak yaklaşık 50lt lik portlu bir kabin yaparsan portunu da 10cm x 30cm gigi yaparsan 35Hz civarında kesin frekansı alabilirsin. Tabii tamamen faraziye!
  • quote:

Orjinalden alıntı: drhardware

WinISD betayı dene o cm olarak verir.

tesekkürler
  • üstad yardımlar için teşekkür ederim.şimdi imalat yapacağım için hangi wooferi alayım.adam bana diecek şu woofer a göre bana kabin yap die ben nerden bileceğim böle bı sıkıntı ile karşı karşıyayım.
  • paran varsa JBL GTO 1002D al ama daha ucuza JBL GT4-10 var fiyatları %50 farklıdır. Bildiğim kadarıyla GTO 1002d - 180-190YTL diğeri 125-130YTL. İkisi de oldukça tatminkar. Ama GTO dan 24Hz diğerinden 28Hz kesim frekansı alırsın. Her ikisi için hesaplamalar bende var. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki 24Hz doğal kesim frekansı çok çok iyi bir rakamdır. Piyasadaki çok iyi aktif subwooferlerin çoğu 30Hz verir.
    Elindekini gittigidiyorda felan rahat satarsın. Pioneer meraklısı çok piyasada. Biraz zarar edeceksin artık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhardware -- 7 Mart 2007; 14:22:13 >
  • Yaw pardon arkadaş onun parametrelerini vermiş zaten. Özür dilerim... Satmana gerek yok sanıorım onları kullanabilirsin. Programı kullanmakta sıkıntın olursa yardımcı olurum.
  • Ayrıca hesapladığım kadarıyla senin Pioneer çok hoş bir alet değil ne yazık ki
    45Hz den aşağı inemiyorsun portlu kabinle..
  • arkadaşlar çok teşekkür ederim sonunda adamakıllı bir cevap aldım şimdi programa bakacağım daha önce kurcalamıştım bu programı ama elimde tam veriler olmadan bir şey yapamamıştım tabi gerçekten çok teşekkür ediyorum
  • @drhardware arkadaşım çok teşekkür ediyorum sonunda aradığım boyutları buldum ama portlu kabinde port uzunluğunu 69,5 cm falan gösteriyor bu nasıl olur onu soracaktım bir de ben bu wooferi eartquake 4300t araba anfisiyle evde kullanıyorum acaba portlu kabin mi önerirsin, portsuz mu bir de eski 35*35*50 kabinimin boyutlarını küçültüp verilen litreye sadık kalıp bu kabini kullansam nasıl sonuç alırım?
    önerilerini bekliyorum...
    Selamlar...
  • Hmm. Elinde 35x35x50 kabin var demek. Bu güzel. Eğer 18 lik suntadansa yaklaşık 40lt eder. Eğer kabinimizi 45Hz e tune edersek 10cm çapında 22,2cm uzunluğunda bir port koyman gerekir. Port uzunluğu kabinin rezonansını belirler. Senin sub zaten 45Hzin altına düşemiyor yani programın belirttiği 35Hz lere inmen yok. Zaten o zaman çok uzun port oluyor. Ayruca port uzunluğunun yanında veren Vent/Match değerinin 15 veya altına olması lazım ki port sesi duymayasın.
    Neyse sen elindeki kabini kullan, iç duvarlarını elyaf döşe ki yanısma olmasın, önüne veya arkasına bir yere 10luk pimaştan 22,2 cm kesip yerleştir, dikkat portun boyu çok kritiktir. Ayrıca portu herhangi bir yüzeye veya hoparlöre en az 7,5cm uzakta tutman lazım. Bir de mümkün olduğunca köşe birleşim noktalarından hava kaçırmasın kabin. Dinlerken de sana en uzak noktaya ve mümkünse odanın köşesine koy (köşeden en az 15 cm uzakta).
    Bu arada amplifikatörünün sub filtresi var mı?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.