Şimdi Ara

Java öğrenmek istiyorum ama sağlam bir şekilde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
4
Favori
6.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar bilkent ee okuyorum cs101 102 adı altında java öğreniyoruz güya ama öğrenemiyorum gerçekten sanki boşa dinliyorum gibi geliyor

Maddi bütçem var javayi gerçekten çok iyi öğrenmek istiyorum sizce neler yapmalıyım

İngilizcem ortanın üstü

Udemydeki en revaçtaki java kursunu almayı düşünüyorum ne dersiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim zamanımda Bilkent EE/CS gibi bölümlerin tüm kontenjanını parlak, zehir gibi adamlar burslu olarak doldururdu. O kişilerin böyle pejmürde, eğitimsiz çoluk-çocuk takılan forumlara akıl danışmak durumunda olacağını tahayyül edemiyorum. Siz paralı mı okuyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Yarı bursluyum 3200 ile ve etrafımdakilerde benim gibi düşünüyor

Ayrıca dh de takılan herkes öyle değil

• Udemy veya benzeri video kursları tavsiye etmem. Java konusunda O'Reilly 'nin head first java kitabını tavsiye ederim, bu kitabı incelersen göreceksin, javayı her yönüyle (Classes/Objects, GUI/Swing, Generics/Data Structures, networking, EJB, Servlets) yüzlerce resim ve tablo ile anlatıyor, daha ötesi yok. Diğer kitaplarda birşeyi takip ederken 'bu neden böyle oldu?' diye sorarsın bazen, cevabı kitapta yoktur, Internette ararsın ve bazen Internette dahi bulamazsın, kafan daha cok karışır. Bu kitapta 'bu neden böyle oldu?' diye sorulabilecek kısımlarda yazarlar açıklamasını yapmış, o konuda cok iyiler. Bu kitap o kadar başarılı oldu ki, head first ruby, head first programming gibi başka dillerde de aynı tarzda kitaplar üretmişler onları da gösterecek şekilde bir SS, altta.

• Okumadim ama cok duydum methini “Head First” serisinin.

Hocam kendinizi bu kategoriye sokmuyorsunuz degil mi? Cok az da olsa birazcik 3-5 bilen, ara sira kafa dagitmaya buraya gelenler var yine de aramizda.

• mghfreud M kullanıcısına yanıt
    Yıllar önce Java'yı öğrenmek için kursa yazıldım ancak tek satır kod yazmayı dahi öğrenemedim. Sonra Türkçeye cevrilmiş bir kitap aldım yine birşey öğrenemedim. Sonra Amazon'da bayağı bir araştırdım ve bu kitabı buldum ve sonunda birşeyler öğrendim. Ancak bu kitapla dahi öğrenmem cok kolay olmadı, ilk başta aylarca uğraştım diyebilirim.

• kmesne kullanıcısına yanıt
    Benim zamanımda yarı burslu diye birşey yoktu, kalite düşüyor demek ki...

Yine de EE/CS alanında TRnin en iyi 4-5 üni.sinden birindesin. Bir bilgi ve araştırma yuvası, 21.yy dayız internet, iletişim peak yapmış, onları kullanman gerekirken gelmiş "yazılım öğrenecem" diyen "yazılım işi" (ne demekse) bulup 2500tl maaş alırsa kendini şanslı sayan, ismi-cismi belli olmayan kişilerin verdikleri cevaplardan mı medet umuyorsun?

internet teki ingilizce review lara bak işte, etrafındaki arkadaşlarınla birleşip(madem hepsi aynı fikirde) ortak birkaç kitap/kurs neyse satın alın, niye bunlar aklına gelmiyor da gelip şu ortama soruyorsun?

yaptığın şeyin hiçbir mantığı yok, trollükten başka.

Yine yanlış değerlendiriyorsun olayı. Bir kere konu sahibi Java'yı sağlam şekilde nasıl öğrenirim diye sordu o konuda yardım etmeden hiçbir ipucu dahi vermeden direkt Türkiye'deki eğitim sistemi ve Internetteki kullanıcı profiline geçiyorsun. Internette veya gerçek hayatta coğu kişinin profili yetersizdir bu bilinen bir gerçek ve bu her alanda her meslekte geçerlidir.

Konu sahibinin bu foruma soru sorması için de "ismi-cismi belli olmayan" kişilerin verdikleri cevaplar diyerek eleştiriyorsun fakat zamanında Stanford CompSci mezunu, Google kurucusu Larry Page te Javayla ilgil sorular sormuş hem de bir Java dokumantasyonuna bile bakmadan Read The Fuckin Manual / RTFM yapmadan sormuş, ismi cismi belirsiz biri de dokumandaki yeri göstererek sorusunu cevaplamış, Larry Page'i de eleştirelim bari.

• Yazarak ogrenirsin. Programlama temelin ve ingilizcen zaten vardir varsayimiyla en iyisi official kaynaktan, guncel API 'lara bakarak ve yazarak ogrenmek.

https://docs.oracle.com/javase/tutorial/

Kitaplar ve videolar yayimlandigi tarihteki halleriyle kaldiklarindan guncel olmama problemi tasiyorlar. Bu sebeple programlama dilini kitaptan ogrenmekten ise, genel gecer programlama yaklasimlarini kitaplardan ogrenmek daha dogru. Pragmatic Programmer kitabini alip okumak iyi de, sayfalarca Java kodu iceren kitaplari baslangic icin ben tavsiye etmem. Advanced konseptler icin ise mantikli. Ornegin Java'ya hakim olduktan sonra Joshua Bloch ' un Effective Java kitabindan cok sey ogrenebilirsin.

Kod okuyarak da cok iyi ogrenilir. Zamanin vardir yeterince, github ve topcoder SRM lerini inceleyerek farkli seyler yakalarsin. Ayni problemi baska insanlar nasil cozmus diye arastirmak ogreticidir.

Programlamayi bir kere ogrenirsin ve bu ogrenme sureci hic bitmez, programlama dili ise bunu ifade ettigin syntax yalnizca. CS 101 ve 102 altinda amac programlama dilini anlatmaktan ziyade, data structures, algorithms vs tarzi mevzulari anlatmak oldugundan dilin spesifik yanlarina pek girmezler. Amac dili ogretmek degildir zira. Zaten okulda ogretilen konseptlerin senin hayatin boyunca anlamli olacak konseptler olmasi gerekir. Programlama dilleri degisir, kullanimi azalir. Bu sebeple spesifik olarak bir programlama dilini ogretmek amac olmaz universitede, zira programlama dilleri sadece bir aractir.

Benim bu konudaki tavsiyelerim:
    1) copy paste kod yazma, yazdigin kodun ne anlama geldigini bilerek yaz. Sagdan soldan degil, official API 'indan arastirarak ve anlayarak yaz. Daha cok zaman harcarsin ama daha saglam temele oturtursun.
    2) Open source un nimetlerinden faydalan. Indirdigin JDK bir CS ci icin cennet. Ac core Java kodlarini incelene. Sadece BigDecimal class ' ini bile inceleyerek bir suru sey ogrenirsin.
    3) Dedigim gibi en iyi yol yapmaktir. Syntax'i ve elindeki tool'lara hakim ol. Temel algoritma ve data structure bilgin olduktan sonra problemleri cozmeye basla. Hepsini kendin yap. En sonunda ortaya bir sey cikar. Muhendisligin keyfi burada zaten. B*ktan da olsa bir probleme cozum uretecek bir uygulama yap. Optimizasyon yap. Ayni problemi daha hizli cozmeye calis. Ayni problemi farkli sekilde cozmeye calis. Sana verilen problemi dusunme yalnizca, karsina cikabilecek baska problemleri de dusun yazarken.

Kitap ve video tavsiyesi kisisel bir mevzu. Ben sahsen kitaplari syntax ogrenmek icin degil, official doc'larda goremeyecegim seyleri gorebilmek icin okumayi seviyorum. Video icin de aynisi gecerli.

Son olarak da, ici bos olanin sesi cok cikar. Cok konusup da sana pratikte yarari olan hic bir sey soylemeyen egolu tipleri umursama. Akademik hayatta da, is hayatinda da bolca varlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

Benim zamanımda yarı burslu diye birşey yoktu, kalite düşüyor demek ki...

Yine de EE/CS alanında TRnin en iyi 4-5 üni.sinden birindesin. Bir bilgi ve araştırma yuvası, 21.yy dayız internet, iletişim peak yapmış, onları kullanman gerekirken gelmiş "yazılım öğrenecem" diyen "yazılım işi" (ne demekse) bulup 2500tl maaş alırsa kendini şanslı sayan, ismi-cismi belli olmayan kişilerin verdikleri cevaplardan mı medet umuyorsun?

internet teki ingilizce review lara bak işte, etrafındaki arkadaşlarınla birleşip(madem hepsi aynı fikirde) ortak birkaç kitap/kurs neyse satın alın, niye bunlar aklına gelmiyor da gelip şu ortama soruyorsun?

yaptığın şeyin hiçbir mantığı yok, trollükten başka.

Niye insanları küçümsüyorsun ve kendini övüyorsun anlamadım, yok benim zamanımda yarı burslu yoktu hee kalite sensin kaliteyi sana göre belirliyoruz bravo sana

Bide milletin maaşına laf atmışsın yesinler egonu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenyapamayansayısal -- 9 Şubat 2018; 15:37:30 >

• Udemydeki saçma sokum derslere gidip dünyaları bayılmanı tavsiye etmem.

Onun yerine coursera aylık üyelik al istediğin dersi dinle data structure, Management vs

Java python

• Dersleri hangi harf notuyla geçtiniz?
  • ya bir kitap onerecegim de bu kitap kesin zayen bilkent de de ders kitabidir o yuzden soylemeye korkuyorum.

neyse yine de soyleyecegim, bence bu kitabi takip ederek ve internetteki slaytlarina bakarak, hafta hafta implementasyonlari kendiniz yaparak javayi giris seviuesinde ogrenmemeniz zor.

the art and science of java

kitap bence iyi, uni de bu kitap olmasina ragmen ogrenemediyseniz ya sizde hata var (odevleri kendiniz yapmadiniz kopya cektiniz sonra da gelisemediniz) ya da hocaniz da sorun var (gayet de mumkundur, inanirim) ya da ikisi birden (buyuk ihtimal durum bu). bence bu kitaba calisilarak java belli noktaya kdar ogrenilir.

akabinde uni de Data structures dersi Java uzerinden islenmekteyse o dersi almanizi oneririm, projeleri sayesinde javaniz giris seviyesinden orta seviyeye ulasir.

sonrasinda uni de software engineering dersi varsa ve java ile veriliyorsa almanizi ve projelerde grup varsa yan gelip yatmayip yapmanizi oneririm, bu sayede ileri duzey java programicisi (junior developer) tadina varirsiniz. bu ders ile ilgili olan head first design patterns basarili bir kitap. ama dersinizin textbooku tabiko head first olmayacaktir, tahminen uml patterns isimli uzun ve asiri soyut kitap olacaktir ne yazikki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R41NM4K3R -- 26 Şubat 2018; 21:55:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fenyapamayansayısal

Udemydeki saçma sokum derslere gidip dünyaları bayılmanı tavsiye etmem.

Onun yerine coursera aylık üyelik al istediğin dersi dinle data structure, Management vs

Java python

Hocam 25tlye almayi düşünüyordum. Su yazilim bilimi adli kanaldaki hocanın java serisi vardi. Türkçe kaynak olmasina ragmen ayrıntılı duruyordu degmezmi. Youtube videolari fazla temel duruyor. Suanda ingilizcem pek iyi degil ogrenmeye calisiyorum ama tutorial anlayacak seviyede degilim malesef :(

• realexile R kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar.. yukarda önerdiğim Head First Java / HFJ kitabı, Oracle tarafından da resmi olarak öneriliyor! Buyurun bakınız:http://www.oracle.com/technetwork/topics/newtojava/downloads/index.html

Evet arkadaşlar Java'yı öğrenmemi sağlayan bu kitabı ben önerdiğim gibi Java'yı geliştiren firma da öneriyor. Bu kitabı özel kılan şey, iki yazarından biri olan Kathy isimli kadın, öğrenme teorisini çok iyi bilen biri, insanların bir konuyu nasıl öğrendiğini enine boyuna araştırmış ve edindiği tüm şeyleri bu kitapta uygulamış. Evet kitap 2. baskısını Ocak 2005'te yapmış ve 13 yılda Java 5 oldu Java 9 ancak kitap hiç güncellenmemiş ve bundan kaynaklı az da olsa sorunlar da var (örneğin kitaptaki RMI / Remote Method Invocation örneğini aynen denediğinizde çalıştıramazsınız cunku Java 7'deki RMI paketi Java 5 uyumlu değil) ancak RMI kitaptaki 15-16 üniteden sadece birinin yarısının konusu, genel olarak bakıldığında yine güncel sayılabilecek bir kitap.

Ve Java EE konusu var bir de... Bahsettiğim HFJ kitabında Java EE konularına bağlantı var ancak tabi ki bir Java SE kitabı kalkıp tüm Java EE konularını anlatamaz, öyle birşey beklenemez zaten. Java EE konuları için JackRutorial 'ı tavsiye ederim:http://www.jackrutorial.com/ tüm tutorialları ücretsiz ve Youtube ta gayet iyi baya iyi ScreenCast'leri var. Hani birşey kitap veya PDF değil de Screencast/Video olması gereken bir konu varsa, JackRutorial tam o gerekli konuları ScreenCast/Video yapmış yani gereksiz yere sırf video olsun diye yapmamış.

Tavsiye ettiğim bu iki kaynak ta İngilizce cok temel ve sade düzeyde kullanılıo. Yani anlaşılmaz gereksiz yere karışık İngilizce kullanmamışlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Arkadaşlar.. yukarda önerdiğim Head First Java / HFJ kitabı, Oracle tarafından da resmi olarak öneriliyor! Buyurun bakınız:http://www.oracle.com/technetwork/topics/newtojava/downloads/index.html

Evet arkadaşlar Java'yı öğrenmemi sağlayan bu kitabı ben önerdiğim gibi Java'yı geliştiren firma da öneriyor. Bu kitabı özel kılan şey, iki yazarından biri olan Kathy isimli kadın, öğrenme teorisini çok iyi bilen biri, insanların bir konuyu nasıl öğrendiğini enine boyuna araştırmış ve edindiği tüm şeyleri bu kitapta uygulamış. Evet kitap 2. baskısını Ocak 2005'te yapmış ve 13 yılda Java 5 oldu Java 9 ancak kitap hiç güncellenmemiş ve bundan kaynaklı az da olsa sorunlar da var (örneğin kitaptaki RMI / Remote Method Invocation örneğini aynen denediğinizde çalıştıramazsınız cunku Java 7'deki RMI paketi Java 5 uyumlu değil) ancak RMI kitaptaki 15-16 üniteden sadece birinin yarısının konusu, genel olarak bakıldığında yine güncel sayılabilecek bir kitap.

Ve Java EE konusu var bir de... Bahsettiğim HFJ kitabında Java EE konularına bağlantı var ancak tabi ki bir Java SE kitabı kalkıp tüm Java EE konularını anlatamaz, öyle birşey beklenemez zaten. Java EE konuları için JackRutorial 'ı tavsiye ederim:http://www.jackrutorial.com/ tüm tutorialları ücretsiz ve Youtube ta gayet iyi baya iyi ScreenCast'leri var. Hani birşey kitap veya PDF değil de Screencast/Video olması gereken bir konu varsa, JackRutorial tam o gerekli konuları ScreenCast/Video yapmış yani gereksiz yere sırf video olsun diye yapmamış.

Tavsiye ettiğim bu iki kaynak ta İngilizce cok temel ve sade düzeyde kullanılıo. Yani anlaşılmaz gereksiz yere karışık İngilizce kullanmamışlar.

Peki benim gibi ingilizce bilgisi olmayanlara nasıl bir JAVA kaynak önerirsiniz ? :)

• achilles132 kullanıcısına yanıt
    Derinlemesine Java - Önder Teker çeşitli açılardan iyi bir kitap.

1- Sayfa formatı oldukça iyi. Kod satırları farklı font ile basılmış, net görünümlü.
    2- Çeviri kitap değil. Sıfırdan, Türkçe yazılmış bir kitap.
    Ceviri olmayan başka bazı Türkçe kitaplar O'Reilly'nin kitaplarından çalıntı şekilde ceviri olabiliyor. Bu kitapta öyle bir sorun yok.
    3- Temel Java SE konularına ek olarak JSP, JDBC ve Servlet gibi java EE konuları da var.
    4- Bu kitapla temel Java 'yı öğrendikten sonra Java 'yı profesyonel olarak kullanmak istersen aynı yazarın

Derinlemesine Java ORM, JPA & Hibernate
    Derinlemesine Java MVC, JSF & PrimeFaces
    Derinlemesine Java Patterns, CDI & Spring
    Derinlemesine Java EJB, JMS & Web Services

adında 4 Java EE kitabı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 23 Mart 2018; 15:4:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Derinlemesine Java - Önder Teker çeşitli açılardan iyi bir kitap.

1- Sayfa formatı oldukça iyi. Kod satırları farklı font ile basılmış, net görünümlü.
    2- Çeviri kitap değil. Sıfırdan, Türkçe yazılmış bir kitap.
    Ceviri olmayan başka bazı Türkçe kitaplar O'Reilly'nin kitaplarından çalıntı şekilde ceviri olabiliyor. Bu kitapta öyle bir sorun yok.
    3- Temel Java SE konularına ek olarak JSP, JDBC ve Servlet gibi java EE konuları da var.
    4- Bu kitapla temel Java 'yı öğrendikten sonra Java 'yı profesyonel olarak kullanmak istersen aynı yazarın

Derinlemesine Java ORM, JPA & Hibernate
    Derinlemesine Java MVC, JSF & PrimeFaces
    Derinlemesine Java Patterns, CDI & Spring
    Derinlemesine Java EJB, JMS & Web Services

adında 4 Java EE kitabı var.

Tamamdır teşekkürler.O'Reilly'nin kitaplarının bir tr versiyonu olabilecğeini düşünmüştüm.Bunlarla başlamayı deneyeceğim :)

• achilles132 kullanıcısına yanıt
    O'Reilly 'nin kitaplarını uzun yıllar önce 2000'lerin başlarında Pusula Yayıncılık Türkçe'ye cevirip yayınlıyordu ancak sonradan ne olduysa hiçbir yayınevi o işe girmez oldu. En son 2009'da Kodlab yayınevinin İleri Düzey PHP ve MySQL kitabını aldım, onda MySQL ile ilgili kısımlar O'Reilly'nin MySQL Internals kitabından düzenleme ceviriydi, ondan sonra zaten Türkçe kitap almaz oldum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.