Şimdi Ara

Java ile Yazılıma Başlamak </> Fakat Sonrasında Gelen Tereddüt

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
1.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, biraz araştırma yaptıktan sonra Java'nın her yerde kullanıldığı, çok yaygın olduğu vs. gibi bilgiler okuyup, başta mobil oyunlar olmak üzere uygulama geliştirmek için Udemy'den Java ve Android Studio dersleri aldım. Şu an çok basit programlar falan yazabiliyorum çok daha başlardayım ve Java'nın oyun geliştirmeye çok da müsait olmadığını, C# veya C++ gibi dillerin çok daha hızlı çalıştığı gibi şeyler okuyorum. Ayrıca, Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorları da Java desteklemiyor. Sizce Java'yı bırakıp başka bir dile mi yönelsem yoksa önce algoritma ve işin mantığını kavradıktan sonra mı böyle şeyleri kafaya taksam? (NOT: Photoshop ve diğer bir kaç basit 3d modelleme yazılımlarını kullanabiliyorum, belli bir seviyede grafik ve lowpoly modeller hazırlayabilirim.)

• Eğer amacın oyun yazmak veya o tarafla ilgilenmekse C# veya C++ tercih etmelisin. Java dili ile yapabileceğin araçlar var fakat popüler değiller.

Algoritma ve işin mantığını c# veya c++ ile de öğrenebilirsin. Java ile kendini sınırlama bu konuda.

Java ile geliştirme yol haritası için şu youtube kanalından birçok bilgi edinebilirsin:https://www.youtube.com/user/koushks/playlists

Java tarafında genellikle bulacağın işler arka-plan(backend) tarafı olacak. Muhtemelen spring-boot veya büyük veri araçlarını kullanacaksın.

Eğer amacın android uygulamalar geliştirmekse (oyun harici konuşuyorum), kotlin tarafına ağırlık vermeni öneririm.

Her yerde kullanılıyor kısmını ise şu şekilde değiştirmeliyiz: pek çok şirketin arka-plan kısmında kullanılıyor, hibernate + mysql/postgresql ile birlikte.

• quote:

Orijinalden alıntı: monarch25

Eğer amacın oyun yazmak veya o tarafla ilgilenmekse C# veya C++ tercih etmelisin. Java dili ile yapabileceğin araçlar var fakat popüler değiller.

Algoritma ve işin mantığını c# veya c++ ile de öğrenebilirsin. Java ile kendini sınırlama bu konuda.

Java ile geliştirme yol haritası için şu youtube kanalından birçok bilgi edinebilirsin:https://www.youtube.com/user/koushks/playlists

Java tarafında genellikle bulacağın işler arka-plan(backend) tarafı olacak. Muhtemelen spring-boot veya büyük veri araçlarını kullanacaksın.

Eğer amacın android uygulamalar geliştirmekse (oyun harici konuşuyorum), kotlin tarafına ağırlık vermeni öneririm.

Her yerde kullanılıyor kısmını ise şu şekilde değiştirmeliyiz: pek çok şirketin arka-plan kısmında kullanılıyor, hibernate + mysql/postgresql ile birlikte.
    Şu an için dediğiniz terimlere çok yabancıyım fakat az çok ne demek istediğinizi anladım. Hali hazırda İngilizce Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim ve bölümü bırakmak istiyorum, aslında en kısa yoldan para kazanmayı hedefliyorum keyif aldığım şeyleri yaparak. Kotlin için de yeni bir dil olması beni endişe ettirdi fakat yeniliklere de açık olmak lazım günümüzde. Hâlâ kafam çok karışık

• Yoksa maddi getirisi daha kısa süre içerisinde olabileceği için (?) bu işin web tasarım kısmına mı yönelsem HTML veya PHP gibi?
  • Unity MS'in ürünü ve C# kullanıyor. Kendi alanında başarılıdır aynı sekilde Unreal Engine / UE de. Fakat olaya iş açısından bakıyorsan bunlarla tatmin edici iş bulman zor cunku cok iyi bilip üstüne kusursuz ürünler çıkarman gerekli, cunku yapacağın app binlerce cihazda çalışacaktır ve o aşamaya gelene kadar yıllarca çalışman gerekli.

Java işleri genelde firmalar verir, geliştirdiğin app sunucuda çalışır. Java geniş bir alandır fakat o geniş alanı parçalara böldüğünde öğrenmesi kolaydır ve cok iş ilanı olduğu için iş almak da kolaydır. Ayrıca Corona sonrası remote-job Java işleri de arttı. Unity ve UE gibi oyun yönelimli işler remote-job'a pek uymaz, stüdyo gibi yerlerde birkaç kişilik ekip halinde geliştirilir.

PHP Java'dan da kolay ve hızlı öğrenilebilir. Ancak onda da belli bazı frameworkleri iyi bilmen gerekli, Laravel, Symfony, Doctrine gibi. Framework olayına cok girmeden Magento gibi paket yazılım da öğrenebilirsin, magento işleri son yıllarda arttı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Java da çok kapsamlı tabi ama ben yaptığım ürünü somut olarak görmek istiyorum, bilmiyorum şu an için çok şey mi istiyorum. Ayrıca Java için öğrenilmesi de zor diyorlar dediğiniz gibi ve ben oyundan da ziyade aslında bir an önce kendi hayatımı finanse etmek istiyorum, sürekli video oyunu oynamayı ve sosyal medyada vakit geçirmeyi kendime yediremiyorum. Her şey bir yana bunları örgün eğitimde öğrenmeyip kendi çabala öğrenmek de çok zor. Umarım altından kalkabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet54. -- 10 Nisan 2020; 2:27:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bu işe girecekseniz temelden girin. Yani algoritma nedir nasıl çalışırdan başlayın. Diğer türlü havada kalır. Daha sonra yazılımın ne konusunda uzmanlaşmak istediğinize karar verin. Bugün web sitesi tasarlayan da kendine yazılımcı diyor. Makine öğrenmesi üzerine çalışanda halbuki çok farklı alanlar.

• Teşekkür ederim, peki algoritma öğrenirken bir yandan da kodlamaya devam edeyim mi? Udemy'deki derslerimi iade ettim. İlk etapta öğrenmesi daha kolay bir dil öğreneyim diyorum.
  • Udemy gibi video tabanlı eğitim materyalleri gerçekten öğrenmeyi sağlamaz. Programlama bilgisayarınızda program yazarak, deneyerek öğrenilir.

yaptığım ürünü somut olarak görmek istiyorum derken GUI uygulamasını kastediyorsan Java FX ile onu da yapıyor. Herşey kendi yaptığın gerçek bi uygulama ile başlar örneğin ilk başta bir MySQL veritabanından JDBC ile veri çekip, Java Swing ile hazırladığın bir GUI ekranda veriler arasında navigasyon yapmayı sağlayan bir program yaz. Daha sonra JDBC yerine Hibernate, Swing yerine FX 'e terfi et. Daha sonra Hibernate yerine JPA / Java Persistence API'ye geç ve sonra kıyısından köşesinden GlassFish Application Server 'a geç. Ondan sonra Avrupa'daki remote-job Java işlerinden istediğine başvur.Unutma işveren algoritma biliyor musun, Udemy'den eğitim aldın mı diye sormaz, elindeki işi sorunsuz yapabilecek misin bir tek onu sorar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dil oyle secilmez. Ilerleyisinizde hata var. Ne yapmak istediginizi secersiniz once. Oyun mu yapacaksiniz? Web app mi? Mobile app mi? mobile app ise hangi platform ya da platformlara.

Bunlara karar ver ondan sonra su dil bu dil meselesine bak. Cunku ne yapacagini secmezsen kursu alsan da ee simdi ben ne yapacagim ee bu List ne ise yariyor diye kalirsin. Yazilimda amac bir sey uretmektir.
  • Teşekkür ederim cevaplar için, elimde algoritmayla ilgili bir kitap var. Biraz orda ilerleyip yakın zamanda da kodlamaya başlayacağım sanırım.

• Mehmet54. kullanıcısına yanıt
    işin sadece piyasa kısmını düşünüyorsan c dillerini öğrenmen sana bir şey katmayacaktır şu zamanlarda.ama ben sadece öğrencem diyorsan ona da bir şey demem.ben biraz öğrenme kısmındayım.eğer bir şeyler kazanmak istiyorsan yeni dillerden öğrenmeye başla.eskinin sana bilgiden başka getireceği bir şey yok
  • Most Popular Programming Languages to Learn in 2020 are:
    Kotlin
    HashiCorp Configuration Language: HCL
    Go
    Javascript
    Typescript
    Python
    Java
    PHP

Şöyle bir liste buldum bilmiyorum ne kadar gerçeği yansıtıyor. Javascript, Python veya Kotlin gibi diller mantıklı gibi duruyor.
    ilk önce bunlara başlamadan önce net bir yol haritası çiz.mesala ne yapacaksın.projen ney? şimdi bunların hepsini birden öğrenmeye kalkışırsan o zaman hiç bir şeyi yapamazsın boşu boşuna zamanın gider.
  • Yok hepsi aynı anda değil, yani bunlardan biri olabilir diye düşündüm.

Ve yine şöyle bir grafik buldum, Kuzey Amerika ve Avrupaya baktığımızda JavaScript ve Python bayağı önlerde geliyor. Sanırım seçimim Python'dan yana olacak.
    mesala sen bir proje söyle ben ona göre yönlendiriyim dil konusunda seni
  • Çok zor ve büyük bir soru benim için. Tabi ki gönülde hep bir 3D mobil oyun yapma isteği olacak fakat kısa vadede bu yoldan maddi bir kazanç sağlayamayacağımı düşünerek bir şirketin işini freelance/remote-job şeklinde yapmak isterim. Proje olarak aklıma pek bir şey gelmiyor ama bir veritabanı vs. gibi şeyler diyebilirim. Bu arada, şu ana kadar verdiğim cevaplarda tutarsızlıklar olabilir, çok fazla şey okuyup çok fikir değiştiriyorum. Emin olduğum tek şey bu işi öyle ya da böyle öğrenmek, bir şeyler üretmek.
    şimdi söyle ben kısa yoldan kendimi örnek veriyim.ben oyun indirme sitesi hakkında projem var.1,5 aydır beri uğraştım.daha faaliyete geçirmedim.kazanç sıfır.kazansam bile kuruşlarla ifade edilecek bir para.değer mi senin fikrin.eğer ben bunu daha az süreye indirgemek istioyrum diyosan direk wordpress senin için daha uygun.projeni daha hızlı hayata geçirirsin.işin en önemli kısmıda içerik üretmen yani insalara daha çok hitab edecek şeyler.adenseden iyi gelirler elde edenlerde var.
  • Python'ı bayağı kafaya taktım, ileride web sitesi vs. için de başka dillere yönelinebilir. Müzikle ve fotoğrafçılık ile de uğraşıyorum bunun ile ilgili bir şeyler de geliştirebilirim. Siz ne kullanıyorsunuz bu arada?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.