Şimdi Ara

Java 10 Neden Bukadar Hizli Geldi ? (Birkac ay sonra da Java 11 geliyor.)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

java 9 un gelmesi zaten beklenen birseydi cunki java 8 2014 de cikti. ve sonra yaklasik 3-4 sene sonra yani eylul 2017 tarihinde java 9 cikti. fakat daha aradan 1 sene bile gecmemesine ragmen java 10 cikti. ve yine cok ilginctirki 4-5 ay sonra 2018 in sonlarina dogru java 11 cikicak. sizcede burada siradisi birsey yokmu ?

yalnisim varsa duzeltin. bildiklerim bunlar.

tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolojikSorunlu.insan -- 13 Nisan 2018; 14:42:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Boyle yapmalari sinir bozucu olmus. az kalsin Java 10'u kuruyordum. birkac ay sonra Java 11 geliyor. 9 dan Java 11'e atlayacagim. Java 9 LTS olmamasina ragmen bazi onemli degisiklikler getirdi. ornegin moduller, private interface metodlar, vs...

anlasilan her yeni cikan surumde LTS olmasa bile yenilikleri takip etmekte fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolojikSorunlu.insan -- 11 Nisan 2018; 12:47:35 >
  • 6 ayda bir yeni versiyon? Bence teknik gereklilikten cok başka bazı planlar var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • java 11 de çok farklı içerik geliyor bilginize
  • metetekir M kullanıcısına yanıt
    ne gibi?

• Bu sık versiyon değiştirme olayı gereksiz versiyon no kalabalığına yol açacak. Daha ufak projelerde kullanılan dinamik dillerde bile böyle bir olay yok. Oracle Google'a Java'yı lisans şartlarına aykırı kullandığı için $8-9Milyar ödetmeye mahkum etti haberinden sonra bu olay pek iyi olmadı. Neyse ki Scala var ve tasarımcısının böyle garip hırsları yok.

• hocam Scala cok tuhaf bir dil. internette hep Scala'yi oven basliklar gordum neden Scala Java'dan daha iyidir diye. madem Scala bukadar iyiyse neden Bukadar az bilinyor?

Birde Scaladaki en cok tuhafima giden seyler: Java librarylerini kullanabiliyor (hepsini olmayabilir) olmamiz, Java kodunu Scala ya cevirebiliyor olmamiz.

cok garip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolojikSorunlu.insan -- 12 Nisan 2018; 11:45:2 >
  • c# taki var anahtar sözcüğü eklenmiş,iyi olmuş bence type inference'ı eklemeleri.

ama hala lambdaları ve fonksiyon adreslerini tutabileceğimiz bir function pointer yada benzeri delegate gibi bir araç yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koccan9 -- 12 Nisan 2018; 12:28:28 >
  • konu dışı ama c++11 den itibaren baya c++ atağa geçti.c++'a auto keywordu eklendi önceden C'de deprecate olmuş bir anahtar sözcüktü ama c++11 ile dirildi.bence piyasadaki diller functional programming'e kayıyor yani lambdalarla programlama,event tabanlı programlama nodejs'teki gibi,yani arkada bir framework var,akışı bizden teslim alıyor ve yeri geldiğinde bizim callbacklerimizi çağırıyor örneğin c++'taki stl algoritma kütüphanesi gibi c# taki lambdalı linq gibi.

dillere yeni özellik eklemelerinden ziyade derleyicilerin daha optimize kod üretmesi sağlanmalı.cppcon da lafı geçmişti
    hardware is getting faster software is getting slower gibisinden.

https://www.youtube.com/watch?v=fHNmRkzxHWs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koccan9 -- 12 Nisan 2018; 12:44:19 >

• psikolojikSorunlu.insan P kullanıcısına yanıt
    Java Class Library & Collections 10+ yıl boyunca geliştirilip kullanıldığı için Scala onlardan yararlanıyor, bu gayet normal. Scala ile ilgili kitaplara bakarsan değişkenlere val / var belirteçleri ekleyerek tür belirtmeyi bir adım öteye taşıyor, val dersen değişken immutable / sabit oluyor, var dersen değişken oluyor. JavaBean gibi komponent sınıfları tanımlarken get/set metodlarını tek tek tanımlama yerine sınıfın başına case belirteçi koyuyorsun, get/set, equals, toString gibi tüm JB metodlarını bir seferde ekliyor. Scala ile Hello World dışında birşey yapmadım fakat Big Data alanında fonksiyonel yapısı ve Java Byte Code hızı sayesinde cok iyi calışıyormuş. Java Spring 'i geliştiren Rod Johnson artık Scala kullanıyormuş. son olarak Scala son aylarda TIOBE endeksine (ilk 50) girdi yani artık popüler sayılabilir.

• Bu şartlarda Java 5 öğrenmek çokmu gereksiz olur?

• quote:

Orijinalden alıntı: Akakçe

Bu şartlarda Java 5 öğrenmek çokmu gereksiz olur?
    Soru biraz hafif. Cunku Java 8'in %80'i Java 5 ile aynı yani Java 5 öğrenmek demek, Java 8'in %80'ini öğrenmek demek. Aslında %80'den de fazlası fakat ben muhafazakar oran verdim. Java 9 = Java 8 + JShell uçbirimi, projelerde geliştirilmiş paket isimlendirmesi ve IDE kolaylıkları. (yorum)

• Hocam sizin dediğiniz Head First Java'ya başladım ama bir anda nesneye yönelik programlamaya geçmeye çalıştı.

Şu anda bazı Youtube kanallarından çalışıyorum ama sürekli yeni sürümler geldiğinden geride kalmaktan endişe ediyorum.

Bu arada Riot.im'i kullanmıyormusunuz artık?

• Akakçe kullanıcısına yanıt
    Riot.im'de çeşitli bazı sorunlardan (Spammer, güvenlik) dolayı Status.im 'e geçtim. O da Riot.im altyapısını kullanıyor ayrıca UI'si cok daha estetik.

https://chat.status.im/#/room/!ULQoKDGCJbLEhrGrYt:status.im

HFJ kitabını ünite ünite çalışmak zorunda değilsiniz ki. Nesneleri hiç çalışmadan Data Structures ünitesine bakabilirsiniz örneğin veya son ünitelerde uçbirimde external JAR kullanan bir uygulama nasıl derlenir, nasıl executable JAR yapılır onları anlatıyor, ona da bakabilirsiniz veya tam ortadaki ünitede Swing anlatılıyor ona bakarak basit bir GUI ekranı yapabilirsiniz. HFJ kitabında üniteler birbirine sıkı sıkıya bağlı değil, her bir ünite başlı başına ayrı bir kitap gibi.

Versiyon meselesine gelince. Java 5 = %80 Java 8. (aslında %90+) veya kabaca Java 8 = Java 5 + Lambdas :) ve Java 8 ~ Java 9 :) Yani endişelenecek bir durum yok.

• Hocam izin verirseniz bende size, 3-4 gunde bir programlama (Java, ...) ile ilgili sorular sormak istiyorum. Status.im'den, veyada baska bir yerden sorabilirmiyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolojikSorunlu.insan -- 13 Temmuz 2018; 0:55:7 >
  • psikolojikSorunlu.insan P kullanıcısına yanıt
    Status.im 'de yukarda verdiğim linkteki odaya mesaj bırakırsan oradan görebilirim. Status.im e bazen günlerce girmediğim oluyor bazen günde birkaç kez giriyorum. Bu arada geçen Mart çıkan Java by Comparison isimli kitabı da tavsiye edebilirim. Programlar nasıl daha doğru ve okunaklı yazılabilir ona dair örneklerle anlatıyor iyi bir kitap.

• Riot.im'e girip Home Server'i linkteki gibi değiştiriyorum ama hâla Riot.im'deyim. Server değişmiyor.

HFJ'yi dediğiniz gibi yapacağım.

• Akakçe kullanıcısına yanıt
    Yo home server linkini değiştirmeyeceksin. Sadece linki direkt tıkla. Acan sayfaya giriş yap.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.