Şimdi Ara

Jantın araçtaki yol sesine etkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar aracın orjinal jantlarını değiştirmek aracın yol sesine etki eder mi acaba, genelde bakıyorum orjinal jantlarını değiştiren insanlar cogunlukla 5 kollu jant takıyorlar, yani genel olarak 5 kollu jantlar daha cok begeniliyor kullanıcılar tarafından. Ama araba üreticileride cogunlukla daha fazla kollu jantlarla satıyorlar araclarını yani orjinal jantların (5 kollu jantlar kadar) boşluğu olmuyor üstünde, acaba 5 kollu jantlarda daha fazla bosluk oldugu için daha fazla yol sesi üretiyor olabilir mi diye düşünüyorum? Belki üreticilerde yol sesini düşürmek için daha çirkin ama yol sesi az jantları mı takıyorlar sıfır araclara, jantını bu şekilde değiştiren arkadasların yorumları neler

• hiç mi yorum yok arkadaslar
  • Ben öyle hissedilir bir farkı olacağını pek sanmıyorum janttan dolayı tamemen görsellik
  • Janttan ziyade lastiğin yanak kalınlığı ses konusunda daha büyük bir etkendir diye düşünüyorum.
  • Bu konuyu ben de merak ederim. Ama araç üreticilerinin sık kollu jant yapmalarının sebebi bence çok kollu jantın ebatı daha büyük göstermesi ve bir ihtimal (modeline göre değişir elbet) fren disklerini soğutmada yardımcı olması. Sese etki edeceğini ben de zannetmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rstknksl

Janttan ziyade lastiğin yanak kalınlığı ses konusunda daha büyük bir etkendir diye düşünüyorum.

Yanak kalınlığı ne yönde etkiler sesi? İnce yanak mı daha az ses yapar kalın mı?
  • İnce yanaklı lastikler bozuk asfaltta, çukurlarda daha fazla ses yapıyor.
  • Jantın sesle doğrudan bir ilgisi yok.Çok kollu jantlar 5 kollulara göre daha dayanıklı ve ağır olur (aynı koşullar altındaki jantları değerlendirirsek).

Tekerlekle sesin bütün ilişkisi yere temas eden lastiklerle ilgilidir.Lastiğin hamurunun yumuşak yada sert olması,yanak kalınlığı,desen yapısı yol sesine bunlar etki eder.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.