Şimdi Ara

James Webb Uzay Teleskobu'nun odağında bu kez Jüpiter var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Son birkaç günde NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen çarpıçı fotoğrafları paylaşmıştı. NASA, ilk paylaşımlarında nebulalar ve galaksi grupları gibi derin uzay fotoğraflarını yayınlamıştı. Şimdi ise teleskobun merceği daha tanıdık bir yere dönerek Jüpiter ve onun uydusu Europa gözlemleniyor.

Çekilen görüntüler James Webb Teleskobu'nun kalibrasyon aşamasında elde edilen görüntülere dayanıyor. Kalibrasyonun bir diğer amacı ise yeni teleskobun yakın uzay araştırmalarında gezegen, uydu ve diğer gök cisimlerini gözlemlemek için kullanılıp kullanılamayacağını anlamaktı. Görünen o ki bunun cevabı olumlu.

Hedef, Güneş Sistemi'mizi yakından incelemek

Çekilen fotoğraflar öncekiler gibi büyüleyici bir görüntü sunmasa da önem derecesi esasında değişmiyor. Paylaşılan görüntülerde Jüpiter'in halkaları net bir şekilde görülürken gaz devinin Büyük Kırmızı Noktası da görülüyor. Bunun yanında gezegenin en ünlü uydusu Europa'nın yanında Thebe ve Metis uyduları fotoğraflarda yer alıyor.

Bilim insanları, Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus gibi uydulardan fışkıran maddeleri görüp göremeyeceğimizi merak ediyor. Webb, bu merakı gidermek için kullanılacakmış gibi duruyor. Gelecekte Güneş Sistemi'mizden çok daha fazla fotoğraf görebiliriz.

Öte yandan elde edilen görüntüler Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) kullanılarak çekildi. Bu, kalibrasyon testinin bir kısmının parçasıydı. Zira NASA, James Webb Teleskobu'nun hareket halindeki cisimler ve aynı zamanda Jüpiter gibi parlak gök cisimlerinin yakınlarındaki cisimleri gözlemleme kabiliyetini görmek istiyor. NASA tarafından yapılan açıklamada ise teleskobun tüm testlerden başarılı ayrıldığı bildiriliyor.

Kaynak:https://www.engadget.com/james-webb-telescope-jupiter-images-072407786.html

• Uzayı unutun.
    Yani başımızdaki aya doğru düzgün gidilip bir kurulum yapılamadı daha.
    Neymiş Mars'a seyahat baslicakmista biletler simdiden satilmaya baslanmista.
    Boş beleş masallar.
    Önümüzdeki 100 yıl için Mars'a gidip orada yaşam oluşturma fikri ile aya 4 şeritli yol yapma fikri arasında benim için fark yok. İkiside birbirinden saçma.
    Belki 200 300 yil sonra olabilirdi ama oda imkansız ben Dünya'nın 300 yil daha insana dayanabilecegini sanmiyorum.
    Hizla ilerleyen teknoloji hızla Dünya'nın sonunu getiriyor.
    Herkes laylaylom şuan. Çok değil 3 nesil sonra bambaska bir Dünya olacak. İçerisinde uçulan kaçıran değil yaşam savaşı verilen..
  • Bulunduğu yörüngeden Jüpiteri çekebilmek için geniş açılı lensi kullanmışlardır :D
  • Gaz gezegen. Çekirdeği hala gizemli... Yüzeydeki akıl almaz süratli fırtınalar. Hadi bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartal172 -- 15 Temmuz 2022; 21:37:42 >
  • Hey gidi Hubble...

James Webb Uzay Teleskobu'nun odağında bu kez Jüpiter var
  • uzay madenciliğine bir adım daha yaklaşıldı. şu motor işini çözerlerse geriye radyasyonu yenmek kalacak...

• İlk fotoğraf galaksiler, nebula lardı. Nerde ise 10 üzeri 10 mesafe daha yakından görüntü aldığın zaman yüzeydeki kayaçların minerallerini görebilmen lazım değil mi.
  • Uzayı unutun.
    Yani başımızdaki aya doğru düzgün gidilip bir kurulum yapılamadı daha.
    Neymiş Mars'a seyahat baslicakmista biletler simdiden satilmaya baslanmista.
    Boş beleş masallar.
    Önümüzdeki 100 yıl için Mars'a gidip orada yaşam oluşturma fikri ile aya 4 şeritli yol yapma fikri arasında benim için fark yok. İkiside birbirinden saçma.
    Belki 200 300 yil sonra olabilirdi ama oda imkansız ben Dünya'nın 300 yil daha insana dayanabilecegini sanmiyorum.
    Hizla ilerleyen teknoloji hızla Dünya'nın sonunu getiriyor.
    Herkes laylaylom şuan. Çok değil 3 nesil sonra bambaska bir Dünya olacak. İçerisinde uçulan kaçıran değil yaşam savaşı verilen..
  • Bir kaç gün içinde yüksek kaliteli ve detaylı bir Jüpiter fotosu gelebilir diyorlar.
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt

dünya için de yüksek kaliteli ve detaylı bir foto gelebilir mi sence?

hatta biraz düşününce, dünyanın etrafında dönen 370bin küsür sayıda olduğu söylenen parçaların, kızılötesi bir bakışını da görsek çok güzel olurdu. saturn'un halkaları gibi olmasa da bir şeyler görebiliriz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haykoatmaca -- 17 Temmuz 2022; 6:48:24 >
  • Teknolojisinin anlatıldığı, yapılışının anlatıldığı uzunca kaliteli bir james webb uzay teleskobunun belgesi beklenmekte ✴️🪐
  • Ya bu yıldızlardaki ışık kırılmasının kapladığı alan fazla, görüntüyü işgal ediyor. Keşke bir çözümü olsa.

• Photoshop ile yap sonra ceymis ben gönderdi. :) Benim şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz. :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.