Şimdi Ara

İyi bilgiaayarımda Düşük Fps Alıyorum Yardım Lazım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar ben Dell dizüstü G 15 5515 bilgisayar aldım. Ve Minecraft da 120 140 gibi fps değerleri beklerken aldığım fps değeri 40 sanki 40 da kilitlenmiş gibi yukarı çıkmıyor.

Nvdia denetim masasından ayarları yaptım performansa aldım gpu yu nvdia rtx 3050 olarak belirledim, oyunda ayarlarımı yaptım hala daha 40 fps

Bilgisayar özellikleri

Dell G 15 5515

İntel Core İ5 11400h 2.2ghz Turbo Boost 4.5 Ghz

DDR4 8 Gb Ram

Nvdia GeForce Rtx 3050 Ekran Kartı

• Merhaba, öncelikle yeni bilgisayarın hayırlı olsun.

Minecraft'tan önce gerçekten bilgisayarın diğerleri gibi çalışıyor mu? https://www.userbenchmark.com üzerinden sistemini test et. Orada free download var, bir exe inecek, 10 dakikalık bir benchmark var. Sonuç linkini de paylaşırsan yorumlayabiliriz. Burada bakacağımız şey 11400H, RTX3050 olan sistemler için sıralaman nerede. Eğer gerilerdeysen sisteminde ters giden şeyler var. Sıralaman diğerleri gibiyse hatta daha iyiyse o zaman oyunlarında optimizasyon sorunları vardır. Oyuna göre sonuç aramaya başlarsın.

Gelelim Minecraft'a... Mobil grafik kartı olduğu için RTX 3050 çok kısıtlıdır. Hangi Minecraft'ı kullanıyorsun Windows mu Java mı? Java'da görüntüler güzel ama biraz daha kasıyor, Tlauncher ile Optifine ile Java'da biraz daha fazla FPS alabilrsin. Windows sürümü ise epey bir hızlı... Minecraft'ın hangi sürümünü kullanıyorsun bilmiyorum ama render uzaklığını 4, grafikleri fast yap. Bulutları kapa, Max framerate'i sonuna kadar arttır. Ve oynarken kontrol et, görev yöneticisinden Performans tabında, RTX3050'nin grafikleri sonuna kadar açılmalı, eğer hareket yoksa diğer tümleşik ekran kartı çalıştırıyor demektir.

Bir de Ram'in keşke 16 olsaydı, o da etki edebilir. Mutlaka arkaplanda her şeyi kapa. Memreduct tarzı Ram temizleyiciler kullan.

• Pilde oynarken laptop kendini zorunlu tasarruf moduna mı alıyor acaba? Pilde oynuyorsanız pirize takıp oynamayı deneyebilirsiniz.

• E_Y_B_H_P_T E kullanıcısına yanıt

Benchmark testini gerçekleştirdim pek anlamam ama sonuçlar şu şekilde

• Erdu22 E kullanıcısına yanıt

Merhaba, o kadar da anlaşılmaz değil Userbenchmark'ta o kırmızı_sarı_yeşil barda ortalamanın üstünde olmak lazım. Ekran kaydı açmışsın hiç gerek yok. Keşke sonuç linkini paylaşsaydın işlemci, ssd hepsini görürdük neyse, paylaştıklarından:

Grafik kartı: Grafik kartın kullanılıyor sorun yok ama sonuçlar çok kötü de değil iyi de değil. Ortada kalmış. Bende 3050 Ti Laptop vardı, orada sonuçlar yeşilin en sonlarındaydı... Benchmark gerçekleştirirken Tarayıcı dahil her şey kapalı olsun. Dediğim gibi ekran kaydı da açma. Laptop prize takılı olsun. Bu arada test yapılırken o çıkan oyunu oynayabilirsin. Kırmızı mavi ve yeşil kutucuklara vurmaya çalış. Oyun bitince tekrar oynama, geri sayımın bitmesini bekle.

Ram: Sistemin RAM'i son hızda kullanamıyor, BIOS arayüzünden XMP etkinleştirmekten bahsetmiş. Laptop'ta olacağını sanmıyorum. Yine de konuyu internette araştır. Ama ondan önce dediğim gibi her şeyi kapatarak tekrar test et.

Her Şeyi kapatarak test ettim sonuçlar

UserBenchmarks:

CPU: Intel Core i5-11400H - 82.3%

GPU: Nvidia GeForce RTX 3050 Laptop GPU - 36.7%

SSD: Om3pdp3-ad NVMe KDI 512GB - 162.9%

RAM: Unknown HMAA1GS6CJR6N-XN 1x8GB - 30%

MBD: Dell G15 5511

Birde BIOS da XMP ile ilgili herhangi birşey yapamıyorum bu fps yi nasıl yükseltebilirim.

Birader niye sonuç linki paylaşmıyorsun, neyse...

Aynı sistemin 8 değil 16 GB Ram olsaydı ne olurdu diye karşılaştırmalı baktım Userbenchmark'ta çok değişen bir şey yok.

https://www.userbenchmark.com/page/captcha?dest=https%3A%2F%2Fwww.userbenchmark.com%2FPCBuilder%2FCustom%2FS0-M1575224.1578285.1484083.1466825vsS0-M1575224.1578285.1484083.1466526

GPU gücün nedense düşük çıkıyor.... O sayfada

Load baseline user benchmarks tıklarsan senin sisteminin benzer sonuçları çıkıyor. Orada GPU ortalama 50 seviyesinde. Senin 30.

Load alternative user benchmarks tıklarsan 16 GB Ram olursa sonuçları var. Orada da GPU ortalama 50 seviyesinde.

Neden GPU'n tam performansta çalışmıyor anlamadım. Acaba RAM'in etkisi var mı? Örneğin şu Youtube'da şu videoda +10 fps arttığı: https://www.youtube.com/watch?v=ju3JL_rXDPQ ve şu videoda dual Ram'in performansa iyi geldiğinden bahsedilmiş: https://www.youtube.com/watch?v=M5bRHPu6f0o Eğer RAM upgrade edeceksen mevcut RAM'in tıpkısı olmalı ve tabii ki slot olmalı.

Sistemine ait bütün driverları tekrardan gözden geçir. Ürünün resmi sayfasındaki destek kısmından indir dene. Sonra Win güncellemelerinden varsa indir.

• G15 5515 ve rtx 3050 ama laptopta "rtx 3060 ve üzeri" ekran kartı olsaydı BIOS güncellemesiyle mux switch gelirdi, fps de sağlam artardı. Dell markasının kullanıcılarına attığı bir kazıktır 3050 sahiplerine mux vermemek.

Benim vereceğim tavsiye farklı olacak:

** Laptopu Hdmi veya DisplayPort ile FullHD bir monitöre bağla. ** Fps artması lazım. Oyundan oyuna değişir, ram tek-çift kanalsa değişir.

- Mux switch nedir? Bu özellik sayesinde laptopu harici bir ekrana bağlamadan ekran kartının tam gücünü kullanabilmesi mümkün olur. Optimus devre dışı kalır, sadece harici karttan görüntü çıkışı olur. Sizin fps artışları için laptopu harici ekrana bağlamanız gerekiyor. Bunu bir deneyin, fps memnun ederse ve laptopu sadece monitöre bağlı kullanacaksanız RAM takviyesine (BELKİ, garanti veremem) gerek kalmayabilir.

• sreylare kullanıcısına yanıt

Bu arada eski bir laptopumda Xmp olayını denedim, oyunlarda gözle görülür bir fark hissetmiyorsunuz. Renderda hiç denemedim. Laptopta Xmp açmanın 2 şartı vardır:

Laptopun Bios'unda Xmp desteği olmalı + Hyperx (Fury) Impact gibi ikili satılan Xmp destekli Ramlere sahip olmalısınız.

Laptopun içindeki marka modelin aynısından alıp dual yapmak en garanti ve ucuz yoldur.

Aşağıdaki alıntı mesaj takip ettiğim bir başlıktan geldi:

Alıntı

metni:
    Oyunlarda mutlaka "tam ekran iyileştirmesini devre dışı bırakmak" gerekiyor sadece. Bu şekilde FPS limiti sorunlarından kurtuluyorsunuz.

Evet, Exe'ye sağ tıklayıp Uyumluluk/Compatibility tabında ayarları görürsün. Denemeni tavsiye ederim.

Bir de hangi Minecraft oynuyorsun? Java, Tlauncher, Windows Bedrock?

• Orijinal minecraft var ben de java sürümü

İlk mesajında ekran kartının performans ayarlarını oyuna göre düzenlendiğinden bahsetmiştin.

Sadece minecraft.exe'yi mi düzenledin? Eğer Java kullanıyorsan doğru java.exe'yi seçmelisin.

Aşağıdaki videodaki adam doğru java.exe'yi seçmek için epey uğraştı (daha doğrusu nasıl olduğunu gösterdi)

https://www.youtube.com/watch?v=ymJuTW6aSXQ

Bu video'daki anlatılanları yapıp denemeni tavsiye ederim.

• Evet fps değerlerim sonunda cıktı 165 200 oldu lakin aşırı derecede drop yiyorum

165 iken her 10 15 sn de bir 5 e 10 a düşüp geri yükseliyor gerçekten çok garip bir oyun bu

• quote:

Orijinalden alıntı: Erdu22

Evet fps değerlerim sonunda cıktı 165 200 oldu lakin aşırı derecede drop yiyorum

165 iken her 10 15 sn de bir 5 e 10 a düşüp geri yükseliyor gerçekten çok garip bir oyun bu

Nasıl çıktığını paylaşır mısın?

Bir de Windows versiyonu gerçekten güzel, bazı arkadaşlarım Java'yı çok daha beğeniyor, tam bir klasik diyor. Ama bence Windows sürümü çok daha optimize üstelik Ray Tracing desteği de var.. Keşke satın alabilsen, önce deneme yap tabi.

şöyle bir video gönderiyorum

oyun hep bu şekilde çalışıyor.

Teşekkür ederim, benzer ayarları yaptım çok iyi FPS aldım. İyi oyunlar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.