Şimdi Ara

İşlemciyi 'Park' modundan kurtarmak.. (Konu Anlatımlı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
8
Favori
6.183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Merhaba arkadaşlar..

Uzun zamandır formatlamadığım sistemime (1 sene kadar) 2 gün önce format attım, ve güncellemeler almaya başladım (normalde hiç güncellemem )

Daha sonra bugün görev yöneticisinde işlemcinin çalışma şekli dikkatimi çekti ve bunun windows tarafından eklenen (büyük ihtimal güncellemelerden dolayı) cpu park özelliği olduğunu fark ettim..

Peki nedir bu cpu park ?

Cpu park adındanda anlaşılabileceği gibi, kullanılmayan işlemci çekirdeklerini kapatmayı sağlayan bir özellik, bu özellik güç tasarrufu, ısıl kaybı önleme gibi ekonomik işlevler sağlıyor..

Ancak biz oyun severlere ve yoğun bilgisayar kullanıcılarına dezavantaj sağladığını söyleyebilirim ve özellikle Amd işlemci kullananlara..

Amd işlemciler modüler yapıda oldukları için tek çekirdek performansını aslında 2 çekirdekten elde ederler, bir modüldeki 2 çekirdek tek çekirdek gibi çalışır..

Cpu park özelliği aktif olduğunda ise modülün içindeki çekirdeklerden biri park moduna geçer ve bir modüle gelen veri tek çekirdek tarafından işlenir (halbuki 2 çekirdek tarafından işlenmelidir)

İşte buda tek çekirdek performansını düşüren önemli bir dezavantajdır, hatta çoklu çekirdek performansınıda düşürür, bu yüzden intel işlemcilerdede bu özellik pasif bırakılır .. (battlefield 4 deki anlık takılmalardan sonra unpark yapılması buna bir örnektir..)

Not: Dizüstü bilgisayarlarda ısı artışı ve pil ömrünü kısaltacağından dolayı tavsiye edilmez..

İşlemleri yapmadan önce herhangi bir bozulmaya karşı regedit kaydınızın yedeğini almayı unutmayın.. (regedit/bilgisayar, sağ tık, ver, kaydet..)

İşlem Windows 7 altında denenmiştir, diğer işletim sistemlerinde (Xp,8.1vs) sağlıklı çalışacağına dair garantisi yoktur..

Evet aşşağıdaki resimde görüldüğü gibi, benim bilgisayarımda güncellemelerden sonra, 1, 3 ve 5. çekirdekler aktifken 2, 4 ve 6. çekirdekler park modunda çalışıyorlar..

Evet lafı fazla uzatmayalım ve bu özelliği kapatalım..

Öncelikle regedite giriyoruz, ctrl+f yaparak (yada düzen/bul' a tıklıyoruz) "0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583" kopyala-yapıştır yapıyoruz ve bul diyoruz, bulunan "Valuemax" ve "Valuemin" değerlerine tıklayarak girdilerini 0 yapıp tamam diyoruz. (örnek olarak; resimdeki 64 değerini 0 olarak değiştirdik)

Not: Açılan regedit sayfalarında, işlemci ile ilgili yazıların var olup olmadığına dikket edin..

Bütün bu işlemleri uyguladıktan sonra regediti kapatıp aşşağıdaki programı indiriyoruz..

http://www.coderbag.com/Uploads/Unpark-CPU-App.zip

Dosyaları Winrar içerisinden çıkartıp "Unparkcpu.exe" dosyasını çalıştırıyoruz.. (virüs taraması yapılmıştır)

Program açıldıktan sonra check status butonuna tıklıyoruz, ve program park olan çekirdekleri aramaya başlıyor, burda 2-3 dakika bekletebilir..

Evet görmüş olduğunuz gibi bütün çekirdekleri buldu, ancak ben daha önceden bu işlemi yaptığım için, şu an bütün çekirdekler unpark modunda, sizde cpular park yapıyorsa, o zaman çekirdeklerin yarısı (yani 8 çekirdekse 4' ü, Bende 6 çekirdek olduğu için 3' ü ) park modunda olacaktır.. Ve park modunda olan çekirdeklerin value değerleri "100" olarak gözükür..

Evet, en son "Unpark All" butonuna tıklıyoruz ve 2-3 dakika bekliyoruz.. İşlem bittikten sonra üstteki resimde olduğu gibi bütün çekirdeklerin karşılığında "Unparked" yazmalı ve Value değerleride "0" olmalıdır, yok eğer olmuyorsa demekki regeditte atladığınız bir kaç Value değeri olmuştur, oraya tekrar girip, göz gezdirip denemelisiniz..

Bütün işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatın..

Arka arkaya programlar açtım ve görüldüğü gibi diğer çekirdeklerde halaya katıldılar

Boştayken bile çekirdeklerin birlikte çalıştığından emin olun

Evet, Bu işlemi yapacak arkadaşlar öncelikle cpularını bir kontrol etsinler hurrraa, performans artışı var diye işleme dalıp boşa uğraşmayın

Hayırlı Günler..

Kaynak;http://www.youtube.com/watch?v=20v3lZuUi1s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GamTeli -- 22 Temmuz 2014; 20:20:14 >

• Guzel paylasim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • potur kullanıcısına yanıt
    Eyvallah abi, senin bf 3 sorunu ile ilgisi olabilirmi, park yapıyormu çekirdeklerin
  • quote:

Orijinalden alıntı: GamTeli

Eyvallah abi, senin bf 3 sorunu ile ilgisi olabilirmi, park yapıyormu çekirdeklerin

Yok cozdum onu sacma sapan bir ayar yapiyormus origin kaynakli

• quote:

Orijinalden alıntı: potur

quote:

origin in game > enable in game sorunu mu hocam???
  • ben hiç bişi yapmadım hepsi açık unparked sanırım :?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kickboxer_18 -- 18 Temmuz 2014; 2:10:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kickboxer_18

quote:

quote:

Aynen 2 kere format attim hdd bozuk sandim elimdeki harici hdd sokup icimdeki hdd yi cikardim sabit disk yaptim windowsu ona kurdum baktim gene olmadi arastirdim ve o sekmenim aktif oldugunu gordum cok sacma ama sorum oymus 70 ila 90 fps aliyorum su an

• quote:

quote:

quote:

quote:

Aynen 2 kere format attim hdd bozuk sandim elimdeki harici hdd sokup icimdeki hdd yi cikardim sabit disk yaptim windowsu ona kurdum baktim gene olmadi arastirdim ve o sekmenim aktif oldugunu gordum cok sacma ama sorum oymus 70 ila 90 fps aliyorum su an

aynı sorunu bende yaşadım sildim tekrar indirdim neler yaptım neeler ama böyle saçma bi sorunmuş ntten araştırdım oyunun içinde origin uygulamasını mı zorluyo acaba ? neden böyle kasma yapıyorki?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

aynı sorunu bende yaşadım sildim tekrar indirdim neler yaptım neeler ama böyle saçma bi sorunmuş ntten araştırdım oyunun içinde origin uygulamasını mı zorluyo acaba ? neden böyle kasma yapıyorki?

Sacmalik iste

• kickboxer_18 kullanıcısına yanıt
    Yok hocam, işlemciniz intel galiba, unpark olsaydı eğer 1. çekirdekte daha fazla yük olurdu bunda sıkıntı yok
  • quote:

Yok hocam, işlemciniz intel galiba, unpark olsaydı eğer 1. çekirdekte daha fazla yük olurdu bunda sıkıntı yok

imzama da bakmamışsın hocam :)
  • kickboxer_18 kullanıcısına yanıt
    Tamam, phenomlardada bu durum oluşabilir burdan dip not düşelim, parkingleri kapatın oyunlara asılın
  • bu islemin kagit ustunde bir zarari var mi ?

• Harika konu olmus dostum ellerine saglik parking durumu benim hosuma giden bisey asus suite 2 programindan epu kismina girip orayi high performance yaptigin zamanda parkingler ortadan kalkiyor hemen bilgiye sunayim :)) benimde dikkatimi cekmisti o olay ama islemcinin daha rahat calismasini sagliyor tabi fazla guc tuketmiyor vs ama bilmeyen icin buyuk sikinti :)

Ellerine saglik

• GlueN G kullanıcısına yanıt
    quote:

bu islemin kagit ustunde bir zarari var mi ?

Herhangi bir zararı yok, sadece işlemci olması gerektiği gibi çalışıyor ve performans olarak daha verimli oluyor

quote:

Harika konu olmus dostum ellerine saglik parking durumu benim hosuma giden bisey asus suite 2 programindan epu kismina girip orayi high performance yaptigin zamanda parkingler ortadan kalkiyor hemen bilgiye sunayim :)) benimde dikkatimi cekmisti o olay ama islemcinin daha rahat calismasini sagliyor tabi fazla guc tuketmiyor vs ama bilmeyen icin buyuk sikinti :)

Ellerine saglik

Eyvallah hocam, sağolun, programla duruma göre aktif/pasif yapmanın biraz daha getirisi olabilir, hatta internet kafe işletenlere bu olay güç tasarrufu olarak daha fazla yarar sağlıyacağı kesin, ancak ben şahsen pimpirikleniyorum böyle performans düşürücü bişey olduğunda, eminim bir çok kişide böyledir, sistemin gücünde aklım kalmamalı

• Hocam aklımda vardı yazmayı unuttum bende, dizüstülerde pek önermiyorum hem pil ömrü hemde sıcaklık bakımından, kusura bakmayın lütfen, sayfaya not düşeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GamTeli -- 18 Temmuz 2014; 4:12:06 >
  • GamTeli kullanıcısına yanıt
    Hocam dedıklerınızın aynısını bızzat yaptım.Bılgısayar bozuldu

Kesınlıkle regedit'de valuemin ve valuemax degerlerı harıcınde hıc bırseyı degıstırmedım.

-Ekran parlaklıgı degısmıyor ve en kısık sevıyede kaldı.
    -İşlemci 1.3 ghz yı gecmıyor.Bosta 1 ghz de calısıyor.
    -Oyunlarda ekran kartı kullanımı %30 u gecmıyor.Sureklı kasıyor.Birden 70 fps den 5 fpsye dusuyor.Sonra gerı duzelıyor.
    -Bilgisayarın performası dustu.Sankı ssd yı soktum geri hdd taktım.

Nasıl duzeltecez hocam?Windows 8.1 kullanıyorum.Butun cekırdekler aktıf ama bılgısayarın gucunun %10 unu kullanıyor gıbı hıssedıyorum.

Ha birde son olarak bilgisayar o kadar performanssız calısıyor kı ıslemcı ısınmıyor bıle.Yukde 55-60 dereceyı gecmıyor.Onceden yukde 80-85 derecelerde calısıyordu.

Lutfen yardım edın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headbanger_Kerry -- 18 Temmuz 2014; 7:29:20 >

• GamTeli kullanıcısına yanıt
    konu güzel olmuş.faydalı bir çalışma daha tebrikler
  • valuemax değerlerini değiştirirken az üstteki yazılara bakın.
    ACPI,USB,GRAPHICS gibi başka donanımlar varsa ve 0 yaparsanız habire kendilerini kapatma, ekran gitmesi vs. olabilir.
    sadece processor (işlemci) yazanları değiştirin.
    yanlışlıkla yaptıysanız "0" ı "ffffffff" olarak değiştirin (en yüksek)
    FX-8320 deki garip takılma sorunları çözüldü. teşekkürler bu arada.
  • Headbanger_Kerry kullanıcısına yanıt
    ahmetay74 A kullanıcısına yanıt
    Hocam sistem geriyükleme yaparsanız sorun ortadan kalkacaktır, bu işleminin windows 8 de sağlıklı olacağına dair bir fikrim yok o yüzden kusura bakmayın ancak ahmetay' ında dediği gibi farklı value değerlerini değiştirmişte olabilirsiniz, şimdiden geçmiş olsun gerekli dikkati sayfaya ekliyorum

quote:

konu güzel olmuş.faydalı bir çalışma daha tebrikler

Sağolun hocam teşekkür ederim

quote:

valuemax değerlerini değiştirirken az üstteki yazılara bakın.
    ACPI,USB,GRAPHICS gibi başka donanımlar varsa ve 0 yaparsanız habire kendilerini kapatma, ekran gitmesi vs. olabilir.
    sadece processor (işlemci) yazanları değiştirin.
    yanlışlıkla yaptıysanız "0" ı "ffffffff" olarak değiştirin (en yüksek)
    FX-8320 deki garip takılma sorunları çözüldü. teşekkürler bu arada.

Evet hocam konuya ekleme yapalım, value kayıtlarının olduğu yerde processor ile ilgili verilerin olması gerekiyor, aslında ben sadece "Valuemax" yazarak arama yapıp çıkan değerlerin hepsini 0 yaparak sorun yaşamadan kullandım, demekki herkezin regediti bir değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GamTeli -- 19 Temmuz 2014; 7:31:18 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.