Şimdi Ara

İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ?? (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
450
Cevap
11
Favori
387.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 5741g'yi sökebilen var mı ya; kafayı yicem....
  • 5741g yi ben manyakça bir sebepten ötürü söktüm. packard bell tm86 nın palmrest denen yeri kırılmıştı, ben de burayı aynı seriden daha şık ve kaliteli kasası olan acer 5741 inkiyle değiştireyim dedim, ama ufak parçalar arasındaki farklar yüzünden bütün kasayı tamamen değiştirmek zorunda kaldım :D (kasa boyutları, anakart modelleri aynı ama tırnak yerleri farklıymış)

fan temizlemek için bütün bilgisayarı parçalamanız gerekiyor. klavyeyi sökerek başlayacaksınız, sonra üst kapak sonra anakart ve derken anakartın altında kalan fanı buldunuz işte. biraz zahmetli bir işlem olduğunu söylemem gerek. ben doğan görünümlü şahin yaratmak için açmıştım, açmışken de temizledim ancak sadece temizlemek için açar mısın derseniz, bilgisayar kullanılamayacak düzeydeyse belki... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noble -- 11 Haziran 2012; 17:15:30 >
  • Temizledim ama gene de ısınıyor ya :( yok mu çözümü olan ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rashta

Temizledim ama gene de ısınıyor ya :( yok mu çözümü olan ?

Ben de bir kere temizlemiştim gene ısınıyordu daha sonra bilgisayar öğretmenim termal jeli değiştirmemi söyledi şimdi ısınma problemim çözüldü tabi ki ilk günkü gibi olmasını beklemeyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba arkadaşlar ;

benim Asus F3 serisi laptop um var ,yaklaşık 4 senelil. Son 1 senedir fan hiç susmadı :( power tuşuna bastığım andan itibaren fan son sürat çalışıyor ve gürültü çıkrıyor.

forumlarda okuduğuma göre ; fanın tozunu almak özellikle ızgarayı temizlemek çok işe yarıyormuş.

speedfan : Cpu Fan:5560 RPM- HDO : 45 -Temp1: 72 -Core 0 : 50 -Core 1: 52 bunlar normal değerler.. (laptop.ta hiçbir şey yok bu arada,her şeyi sildim pc rahatlasın diye;ama buna rağmen değerler böyle..)

arka kapağı açması kolay ; açmıştım,ama fan.ı sökmeye korkmuştum :(

bu sefer fan.ı da çıkartcam,nelere dikkat etmeliyim ? vidaları sökünce direk çıkar mı ?

bir de ızgara ve fan.ın içini elektri süpürgesiyle temizlesem olur mu ya da saç kurutma makinasıyla üfletsem ?

çok acemiyim,yardım edin lütfen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AA16242AA -- 11 Temmuz 2012; 13:24:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: odaf

quote:

Orijinalden alıntı: noble

quote:

Orijinalden alıntı: odaf

quote:

Orijinalden alıntı: muzlu puding

İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??

Acer 5741G notebookum var. Açan biri nasıl temizlendiği ile ilgili bilgi verebilir mi?

Arkadaşlar,

Bende de bunun 17" olanı var yani 7741G...
    Bu laptopun fanı üzerinde kapak yok...

Neresinden açılıp temizleneceğine dair fikri olan var mı?

Teşekkürler...

packard bell tm86 ve acer 5741g aynı bilgisayarlar, dolayısıla şu link iş görecektir

http://www.scribd.com/doc/46801687/17-Service-Manual-Packard-Bell-Easynote-Tm85-Tm86-Tm89

kesinlikle fanına en zor ulaşılan seri bu olabilir. kasayı üstten açmanız ve klavyenin olduğu paneli sökmeniz gerekiyor

Evet aynen öyle... nettn sökme videosunu izledim... Diğer notebooklarla alakası yok... Ben hiç bulaşmamaya karar verdim...

Hocam izlediğiniz video'nun linkini atabilirmisiniz mümkünse ?
    O kadar zormu bakalım ?

• ben dayanamdaım ,arka kapağı açtım sonra da fanı çıkardım :-D çok çok kolay bu işlem :)

sonra kulakçöpünü fana sokup ızgarayı temizledim,öyle böyle kir çıkmadı.. 15 kulak çöpü harcadım herhalde :D

sonra elektrikli süpürgenin ucunu pervaneyi çıkardığım yere soktum,kalan tozlar ve ızgara temzilendi. Fan.ı da üfleyerek temizledim(üflerken gözlerinizi kapatın ! ).

her şeyi taktım,en son süpürgeyle dışarıdan bi daha çektim ve laptop.u açtım. yaklaşık 4 senelik laptop,ilk kez temizlendi :-D

sonuç ; önceden speedfan ile sıcaklıklara baktğımda işlemciler 60 derece fan 5600RPM ydi hep.. oyun açarsam işlemciler 80e çıkıyordu..

şimdi işlemciler 33 derece , fan 3200 RPM . oyun açınca bile yukarıda yazdığım değerlere yetişemiyor

:-D 30 derece düştü ve pc ilk günkü haline döndü resmen :-D

çook mutlu oldum :-D

eskiden fan sesinden durulmazdı ; şimdi duyulmuyor..

internette okuren inanmamıştım , ama gerçekten işe yarıyormuş :-D

• Acer Aspire 5741G laptop'unu kullanıyorum.. Haliyle temizleme vakti geldi daha garantide ama hiç garantilik bir durumum olmadı Allah'a şükür
    Ancak içini açıp temizlemeliyim bilen, daha önce açmış olan avrsa tecrübelerini bizimle paylaşırsa çok sevinirim..
  • garantisi olduğu için içini açma derim ben.

en kolay haliyle,elektrik süpürgesinin ucunu fan çıkışına daya. İşini görür

ama sürekli orda tutma,fan kanatları hasar görebilir .
  • Arkadaşlar Acer 5520g kullanıcısıyım. Yaklaşık 2 haftadır ses sorunu var bilgisayarımda. Sağ altta Yüklü Ses Çıkış aygıtı Yok diye bir ibare var ve format filan nafile, işe yaramıyor. Uyumlu uyumsuz bütün driverları yükledim ama yine nafile. Sorunun yazılımsal olmama ihtimali gittikçe artıyor. Ne yaptıysam düzeltemedim.

Son olarak bilgisayarı açıp bakayım diyorum ama bunun ses kartı nerede onu bilmiyorum?
  • Öncelikle Bütün Forum Kardeşlerimin Ramazanı Mübarek Olsun Selamun Aleykum

Kardeşim Bende Bu Sorunun Bir Şikayetcisiyim Laptop Exper i5 İşlemci Var 1 Sene Oldu Alalı Acaba Bi Açıp Baksammı Korkuyorum Yanlıs Bişi Yapcam Diye Sadece Şeyi Anlamadım Bu Fanı Nasıl Sökeceğiz Detaylı Bir Anlatım Yapabilirmisin.?
  • Arkadaşlar merhaba ben bu işlemi tam anlattığınız şekilde yaptım termal macunu da sürdüm ama hala cihaz açıldıktan 5 dk sonra aşırı ısınma yüzünden kapanıyor? Başka bir önerisi olan varmı acaba?
  • Beyler bende casper nirvana var.Kapağını açtım fener tutarak baktım o ızgara veya filtre denen şeye bir sürü toz birikmiş.Benim sorunum sadece fanı nasıl sökebilirim 4 tane küçük vidayı çıkardım sonra çıkaramadım kırılır diye zorlamadım.Nasıl sökebilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soap Mactavish8

Beyler bende casper nirvana var.Kapağını açtım fener tutarak baktım o ızgara veya filtre denen şeye bir sürü toz birikmiş.Benim sorunum sadece fanı nasıl sökebilirim 4 tane küçük vidayı çıkardım sonra çıkaramadım kırılır diye zorlamadım.Nasıl sökebilirim?

Fanı yukarı doğru merkezinden çekin çıkması lazım eğer çıkmıyor ise ince uçlu bir düz tornavida ile alttan kastırın muhtemelen çıkar.
  • Söktüm ama zor oldu.Çok saçma yapmışlar.Fanın üstüne plastik ortası açık kapak yapmışlar , kapağı da bilgisayarın yan tarafına ızgaranın üstüne yapıştırmışlar .Kapağı biraz esneterek kaldırdım fanı alttan çektim.Öyle temizledim ama iyi oldu hava çıkışı daha fazla artık
  • samsung r530 jt101-tr kullanıorm ve asırı ısınıor özellkle oyun oynarken fanını temizlemeye karar verdim fakat hangi vidaları sökeceğime karar veremedm bilgisi olan arkadaslar bilgilendirirse sevinirim bazı vida yuvalarının yanında kdb, odd, h yazıları var bunlar bisey ifada ediyo mu

• yok mu arkadaslar bilgisi olan
  • 2008'de konuyu açmıştım. Ne mutlu ki pek çok kişi faydalanmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cüneyt Aykaç -- 2 Kasım 2012; 21:11:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muzlu puding

Acer 5741G notebookum var. Açan biri nasıl temizlendiği ile ilgili bilgi verebilir mi?

mesajınız epey eski ama hala lazım mı nasıl açıldığı?. ben geçen sene açmıştım açarken de her aşamada fotoğraflamıştım hala duruyorsa paylaşabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unut93 -- 3 Kasım 2012; 18:26:59 >

• merhaba benim casper nirvana tw8 laptobum var fan temizliği yapıcam ama fanı sökemiyorum az çok fanın arasından fön akinası ile temizledim ama daha detaylı temizlik yapmak istiyorum oyüzden tw8 için fan nasıl çıkıyo bilen varsa söyliyebilirmi en kısa sürede fanın fotosunu yollıyacağım...
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.