Şimdi Ara

İşlemci Isınma Sorunu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
3.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Anladım hocam. TDP (Thermal Design Power, Thermal Design Point) işlemcinin çalışması için dizayn edildiği miktarı yani dolayısıyla (biraz kayıplada olsa) dışarıya verdiği ısı miktarı diye biliyordum.

Wikide de yazmış amcalar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

Soğutucunun limitiymiş. Ancak işlemcinin termal dizaynı (nominal çalışma sırasında ürettiği ısı) olarak dediğimi hesaba katarsak, düşündüklerim doğru oluyor.

Bu yeni durumda da dediklerimde çok bir farklılık olmuyor, sonuçta işlemci 120W ısı üretirken yanında verdikleri soğutucu 60W TDP li olmayacaktır, birbirlerine uyumlu olacaktır. Böylece soğutucusunun TDP'sinden de anlaşılabilir bir işlemcinin ne kadar ısı yaydığı.

• canerpense arkadaşım helal olsun sana demek istediğimi anlıyabildiğin ve anlatabildiğin için tşk ederim desemki burda amd çok ısınıyor 5 para etmez desem bu hakarettir doğru değil benim demek istediğim hep açılan ısı şikayet ilanları amd oluyor bunu demek istedim yoksa isteyen istediğini kullanabilir fikir özgürlüğü var değilmi kardeş
  • Konu sahibi 1 yildir islemciyi kullaniyordu.. Sorunsuz..
    Brisbane serisi.. 65watt TDP..
    Son zamanlarda olusan bir durum var.. islemci isinmaya baslamis..
    Fan sesi problemi yok...

Kisacasi TDP ile alakali bir durum yok..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

Konu sahibi 1 yildir islemciyi kullaniyordu.. Sorunsuz..
    Fan sesi problemi yok...

İşlemci ile alakası var. AMD ile alakası var. Demek istediğim şeyin TDP değil işlemcinin termal dizaynı olduğunu biliyorsun, okurkende öyle anladığından eminim.

Şimdi çevirme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

quote:

Fan sesi problemi yok...

İşlemci ile alakası var. AMD ile alakası var. Demek istediğim şeyin TDP değil işlemcinin termal dizaynı olduğunu biliyorsun, okurkende öyle anladığından eminim.

Şimdi çevirme.

Komiksin.. "TDP ile "termal dizayn" arasinda nasil bir fark var "diye dusunmeme sebep oldun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

quote:

Fan sesi problemi yok...

Şimdi çevirme.

Komiksin.. "TDP ile "termal dizayn" arasinda nasil bir fark var "diye dusunmeme sebep oldun.

Yukarıda cevabı yazılı arkadaşım. Cahil cahil konuşmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 4 Eylül 2010; 12:52:45 >

• @canerpense
    Zaten yukaridaki cevaba senin bakman lazim. Bana cahil diyorsun da. Ne yazdigini iyi oku.

Bana yazdigini seyi yapistiriyorum "TDP degil, islemcinin termal dizayni oldugunu biliyorsun"

Oncelikle kisisel olmaya basladi. Sonra saygisizlik ettigini unutma. Yok efendim, "cevirme" yok efendim,"cahil cahil" falan. Bunlara gerek yok.
  • Hadi hocam hadi, yazdıklarımı ve verdiğim linki okumuyorsun...

Neyse başka işin vadır senin önemli işlerin. Daha kurtarılacak AMD hissesi çok.

Kişiselleştirmeden bitiriyorum tartışmamızı.
  • Bisey savunmuyorum. Artik sana bisey de soylemiyorum. Bu yaptigin ve goster tavir hem ayip, hem saygisizca. Eger birini suclayacaksan git, Absolutezero'yu sucla. Cunku Ben onla hemfikirim.

Ilgili konuda gecen islemci 65watt ve yerine uretilmis bir islemci yok. Yani 4 cekirdekten kucltulmus bir islemci degil. Uzerindeki sogutucu da orjinalse, 90watt TDP islemci icin uretilmis bir sogutucu. Yani fan yetersizligi gibi bisey soz konusu degil. O seriyi kulllandim.

Brisbane islemci ile Windsor islemci sogutucusu com uzun sure beraber kullanildi. Kisaca konudaki arkadasin problemleri TDP ile ilgili degil. Bunuda markayi korumak gibi bir amacla soylemiyorum. Sana anlatmaya calisiyorum.

Bitir artik, gina geldi.. Bir buyugun olarak konuyu hakaret ve asagilama ile kapatabilecek kisi sen degilsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 5 Eylül 2010; 15:49:57 >
  • quote:

Bisey savunmuyorum. Artik sana bisey de soylemiyorum. Bu yaptigin ve goster tavir hem ayip, hem saygisizca. Eger birini suclayacaksan git, Absolutezero'yu sucla. Cunku Ben onla hemfikirim.

Ilgili konuda gecen islemci 65watt ve yerine uretilmis bir islemci yok. Yani 4 cekirdekten kucltulmus bir islemci degil. Uzerindeki sogutucu da orjinalse, 90watt TDP islemci icin uretilmis bir sogutucu. Yani fan yetersizligi gibi bisey soz konusu degil. O seriyi kulllandim.

Brisbane islemci ile Windsor islemci sogutucusu com uzun sure beraber kullanildi. Kisaca konudaki arkadasin problemleri TDP ile ilgili degil. Bunuda markayi korumak gibi bir amacla soylemiyorum. Sana anlatmaya calisiyorum.

Bitir artik, gina geldi.. Bir buyugun olarak konuyu hakaret ve asagilama ile kapatabilecek kisi sen degilsin..

Ben daha kaç kere yazacağım TDP değeri işlemcinin değildir diye. TDP değeri yanında verilen soğutucunun max ısı atım değeridir. Bundan yola çıkarak 65W TDP özelliği ile kutulanmış bir işlemcide 90W ısı atım gücüne sahip bir soğutucu olduğunu nasıl belirtebiliyorsunuz? O işlemci için 65W TDP deniyorsa yanında verilen soğutucu 65W enerjiyi dağıtabilir bu kadar basit.

Örnek: E8600 65W TDP / E8200 65W TDP .. İkisinin ortalama ortaya çıkardığı ısı aynımı sizce? Sadece ikisi ilede aynı soğutucu veriliyor. E Peki E7200.. Oda 65W TDP.. odamı 65W ısı yayıyor? Hayır onun yanında da E8600 ile verilen aynı soğutucu veriliyor. Hadi 45nm'den 65nm'ye gecelim E7200 vs E6850.. Aynı TDP.. E4300.. 2MB Cache 1.8GHZ buda 65W TDP.. Bunların hepsi aynı ısıyımı üretiyor? Bırakın artık şu TDP muhabbetini 50. mesajım bu konuda TDP'nin işlemci ile bir alakası yoktur, yanında verilen soğutucu ile alakalıdır. Intel 65nm ve 45nm bütün dualcore işlemcilerinde aynı soğutucuyu kullanmıştır hepsi 65W TDP.. ( Intel işlemcileri ezbere bildiğim için sadece onlardan örnek verdim. Aynı şey AMD içinde geçerli. )

Senin kullandığın işlemcide, işlemcilerde bu sorun olmayabilir fakat bu arkadaşta olmuş. İşlemcisi zamanla veriyolu hasarına uğramış ve şu anda 65W bir soğutucu yetmiyor ürettiği ortalama ısıya. Garantiye gitmesi gerekiyor işlemcinin. Daha açık ancak bu kadar yazabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: AbsoluteZero

Ben daha kaç kere yazacağım TDP değeri işlemcinin değildir diye. TDP değeri yanında verilen soğutucunun max ısı atım değeridir. Bundan yola çıkarak 65W TDP özelliği ile kutulanmış bir işlemcide 90W ısı atım gücüne sahip bir soğutucu olduğunu nasıl belirtebiliyorsunuz? O işlemci için 65W TDP deniyorsa yanında verilen soğutucu 65W enerjiyi dağıtabilir bu kadar basit.

Windsor islemci ile gelen sogutucu ile, Brisbane islemci ile gelen sogutucu ayni kullanildi..
    quote:

Örnek: E8600 65W TDP / E8200 65W TDP .. İkisinin ortalama ortaya çıkardığı ısı aynımı sizce? Sadece ikisi ilede aynı soğutucu veriliyor. E Peki E7200.. Oda 65W TDP.. odamı 65W ısı yayıyor? Hayır onun yanında da E8600 ile verilen aynı soğutucu veriliyor. Hadi 45nm'den 65nm'ye gecelim E7200 vs E6850.. Aynı TDP.. E4300.. 2MB Cache 1.8GHZ buda 65W TDP.. Bunların hepsi aynı ısıyımı üretiyor? Bırakın artık şu TDP muhabbetini 50. mesajım bu konuda TDP'nin işlemci ile bir alakası yoktur, yanında verilen soğutucu ile alakalıdır. Intel 65nm ve 45nm bütün dualcore işlemcilerinde aynı soğutucuyu kullanmıştır hepsi 65W TDP.. ( Intel işlemcileri ezbere bildiğim için sadece onlardan örnek verdim. Aynı şey AMD içinde geçerli. )

islemcilerin de "termal gucleri" oldugunu soyluyorum.. sogutucunun TDP degerini asmadigi surece, onerilen sogutucularla garanti dahilinde 2-3 sene, tercihen problemsiz 4 sene kullanilabildikleri icin sogutucunun veya kutunun uzerine olasi sogutucu TDP degerini yazalar.. "TDP" kelimesini kullaniyorum ama "Thermal Power" denilen sey sadece sogutucu icin degildir.. ama guc tuketim siteleri bu Thermal Power'i yazmaktansa TDP degerini guc tuketimi olarak sunar.(ben demiyorum oyledir. Ben sizinle hemfikirim zaten..).. Outhervision buna ornek zaten.
    quote:

Senin kullandığın işlemcide, işlemcilerde bu sorun olmayabilir fakat bu arkadaşta olmuş. İşlemcisi zamanla veriyolu hasarına uğramış ve şu anda 65W bir soğutucu yetmiyor ürettiği ortalama ısıya. Garantiye gitmesi gerekiyor işlemcinin. Daha açık ancak bu kadar yazabilirim.

Bunu soyluyorsun da 1 senedir normal kullanilan ve daha gecen gunlere kadar normal kullanilan ve sonrasinda normalde restart atmasi gerekn isilarin ustune cikip calismasina devam eden bir islemciden bahsediyoruz.. isin komigi 50 dereceye kadar fan idle modda calisiyor.. TDP diye tutturdunuz senin dedigini anliyorum ve en basinda da anladim.. yazini da okudum... benim lafim TDP'ye veya islemcinin TP'sine degil zaten.. bundan kaynaklanmis olabilmesi dusuk bir ihtimal diyorum.. ilk once olasi bir baska problemin olusup olusmadina bakilmali dedim... hatta senin dedigin gibi baska bir anakartta denemeyi de belirttim..

Hakli oldugunuz konularda bir sorunum yok zaten ama bunu bu sekilde alayci tavirla soyleyen arkadasim da ayri bir dava haline geldi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 6 Eylül 2010; 12:49:38 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.