Şimdi Ara

İşlemci Isınma Sorunu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
3.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İllaki her AMD kullanan power user olmak zorundamı herşeyi bilecek ısınma problemlerine karşı. AMD'yi suçsuz çıkarmak için ne kadar büyük çabalar harcanıyor sayfalarca yazı yazılıyor.

O zaman şöyle yazsın kutusuna, Sayın AMD kullanıcısı, işlemcimiz ısınıyorsa bu bizden kaynaklanmıyordur, sizin bios update yapmayı, bios ayarları yapmayı, anakart takmayı, soğutucu takmayı dört dörtlük bilmeniz gerekmektedir. Eğer bunları bilmiyorsanız çıkın forumlarda araştırın.. Ürünlerimize ısınıyor diye bokluk atmayın..

Şimdi bir seride bir işlemci çok iyi çıkabilir, bir işlemci rezalet çıkabilir. AMD'deki bu dengesizlik zaten genel istatistikten ortaya çıkıyor. Konu overclock olduğunda bile iki farklı BE işlemci çok farklı sonuçlar alabiliyor aynı soğutucular ile. Buda aynı seride işlemciler arasında farklılıkların fazla olması işlemcilerinde üretim sırasında kalite kontrol aşamasında biraz gevşek davranıldığının göstergesidir. Yani marjlar geniş tutularak daha fazla işlemcinin satışa yönelik kutulanmasına imkan sağlanmıştır. Bunun sebebi basit, kısıtlı üretim gücü ile Intel ile yarışabilmek. Geçmiştede yaşadığı bütün ısı problemleri bu temel rekabetten ve üretim kapasitesindeki limitten kaynaklanmıştır.

Şimdi aşağıdaki maddelerden kaç tanesinin işlemciyi 40C birden ısıtabileceğine bakalım..

1:Bios (İmkansız.. Sadece sensör hatasına sebep olabilir.. Fakat işlemci CNQ kapalı iken ve %100 yük altında iken bile 60C'yi geçmemesi lazım)
    2:Voltaj ( Mümkün, fakat sslerde görüldüğü gibi voltajla ilgili bir problem yok )
    3:Frekans ( Mümkün fakat yine ssler bu maddeyi eliyor )
    4:Sogutucu klipsleri ( Mümkün, fakat arkadaş defalarca söktüm taktım doğru takıyorum diyor )
    5:Sogutucu macunlari ( Mümkün yine arkadaş doğru yapıyorum diyor, ki ahım şahım işler değil bunlar azda sürsen bolda sürsen 100C görmez işlemci )
    6:Islemciye ait isletim sistemi aplikasyonlari(WindowsXP) ve isletim sistemi guc ayarlari(Windows Vista ve 7) ( İmkanı yok. )
    7:Islemci sogutucusuna dair yapilan bios fan ayarlari ( İmkanı yok, eğer fan yaprakları dönerken gözle seçilemiyorsa yeterinde soğutuyordur, 100C'ye çıkmaz. Delta T yüzünden 100C'den çok öncesinde denge noktasını bulur idleda)
    8:Kasa fanlari yetersizligi ( İmkanı yok )
    9:Kasa fanlari montaj hatasi ( İmkanı yok )
    10:Guc kaynagi yetersizligi ( İmkan mümkünatı yok. Güç kaynağı yetersizliği vdropp'a sebep olur. Buda işlemcinin daha soğuk çalışmasına sebep olur )
    11:Bilgisayar kasasi konumu ( Bu kadar ısıtmasına imkanı yok )
    12:Manyetik ortam duzensizligi ( Bu noktadan sonra star trek vari bir moda girilmiş )
    13:Kasa topraklamasi ( Mümkün değil, yük birikmesi ve sonunda anakartın yanmasına sebep olabilir fakat yük bir kürenin sadece yüzeyinde birikeceği gibi bir bilgisayardada kasanın dış yüzeyinde birikir taki boşalana kadar )
    14:Diger donanimlardan kaynaklanan frekans ve voltaj problemleri ( İmkanı yok, anakartın üzerindeki her köprü parçası HT frekansına bağlı, işlemci iç hızlarıda HT frekansına bağlı. Ekran kartı zaten tamamen bağımsız. )
    15:Sistem geneline islemcinin yetersizligi.. ( İmkanı yok, bu işlemci 24 saat %100 yük altında çalışsa bile stok fanla o sıcaklıklara ulaşamaması gerekir. )
    16:Bilicsizce yapilmis Hizastirma ve Voltaj arttirma.. ( Bu kesinlikle olabilir, fakat arkadaş sıfır almışsa ve bios ayarlarını bile yapmayı bilmiyorsa buda ihtimal dışı kalıyor. )
    17:Anakart hatali okumasi ( Kesinlikle bu olabilir. Fakat burdada bu kadar AMD ısınıyor konularında herkezinmi anakartı yanlış okuyor diye insanın aklına geliyor )
    18:Anakart hatali uretimi ( Üst madde ile aynı sonuç )
    19:Anakart uzerinde iletken obje. ( Bu olabilir, ama öyle mükemmel bir noktada durması gerekiyorki anakartı yakmayacak fakat işlemci beslemesine etki edecek, arkadaşın voltajlarında bir problem yok bu durumda buda ihtimal dışı. )
    20:Anakart kasa montaj hatasi ( İmkanı yok, isterse anakartı amuda kalkmış monte etsin. Konvansiyonel ısı dağılımı diye birşey var.

İnsanların ortak bir problemi var, sadece konu konu bakarak problemler çözülmeye çalışılıyor ki büyük bir çoğunluğu çözülmemiş durumda. Şimdi adama 20 madde önermek kolay, AMD'den kaynaklanmayan 20 madde. Ben biliyorum 20 maddesi. Ama bu 20 maddeyi ben senden daha çok biliyorum edasıyla yazarken problemi yaşayan kişiyi ne gibi bir duruma soktuğunu düşünmüyor bile. Bu arkadaş bilgi konusunda yetersiz anladığım kadarı ile, niye böyle 20 maddelik bir gövde gösterisi yaparsınki. Maddelerin zaten 15 tanesini kafadan elemen lazım. O 15 tanesi konuların %90'nında ele zaten ilk mesajı okuduktan sonra.

Arkadaşım problemin işlemcide, elektron kaçağı artmış olabilir, işlemci çekirdeğinin üstünü kaplayan IHS'nin ortası üretim sırasında ısıdan dolayı fazla çökmüş olabilir, yani 20 tane dış etken varsa 50 tane iç etken bulabilirsin. O yüzden ilk yapman gereken işlemcinin kontrol etmek. Bunun işlemcinden kaynaklı olup olmadığını bulmanın basit bir yolu var, işlemciyi aynı veya farklı bir modelle değiştir bir yerden ödünç alıp, sonra aynı problemi yaşıyormusun bak.

• kardeş eline sağlık bu fikirleri ve önerileri herkez yapamaz ben fikir hem tecrüne hemde mantığını birleştirmiş olarka yaptığınız bu aydınlatıcı bilgi umarım sıkıntı çeken arkadaşalra yardımcı olmuştur artık
  • Oncelikle ramlerini, sloylardan 3 ve 4 numarali slota takacaksin...
    Bios'u aciyorsun..
    Advanced Setup monusune giriyorsun orda sirasiyla

HT Frequency [Auto] Bunu 10 carpani yapabilirsin.. yada belki farkli bir sekilde yaziyorsa, bunu 200 ile carpilacak bir rakam vermen gerek.. ve sonra bilgisayari restart edince, Windows acinca CPU-Z ekraninda HT Link: 1000 olarak gozukmelidir. Bios'dan bu ayari yapacaksin.

CPU Virtualization [Disabled] Buna gerek yok.
    AMD C&Q [Disabled] Ilk once islemcinin normal calisma degerlerini bulalim ondan sonra bunu ayarlariz. Simdilik Disable verecez..

Bunlardan sonra Advanced Chipset Setup monusune giriyorsun..

DRAM Frequency [Auto] Bunu 800mhz olacak sekilde ayarlayabilirsin... daha fazla veremezsin..
    DRAM Timing Mode [Auto] Bunu Auto'da birak..
    Share Memory Auto Detection [Disable] Disable olacak..
    Surround View [Auto] Disable olacak veya ayarlanamaz sekilde kendisi birakmistir.
    DCT Unganged Mode [Disable] Disable seklinde kalacak.. Bu ayar Phenom ve yeni Athlon II islemciler icin...

Daha sonra PC Healt Status monusune gireceksin.. Burda fan ayarlarini yapacagiz.. Karsina sunlar gelecektir..
    Smart Fan Function Press Enter
    Shutdown Temperature Disabled
    Warning Temperature Disabled
    CPU Temperature : 50°C/122°F (isin komik yani burda sistem test sirasinda da 50 derece ile calismis.. Bu asamada bu anakartin fan ayarlari ile ilgili bir durumu var anlasilan...)
    System Temperature : 34°C/93°F
    CPU FAN Speed : 2616 RPM
    SYS FAN Speed : 0
    CPU Vcore : 1.360V
    VDIMM : 1.824V

Bunu secip actiginda bir alt monu gelecektir karsina... eger islemci faninda 4 adet pin varsa yani soketin ucunda 4 delik varsa, burdaki ayarlari yapacaksin..
    SMART FAN Control [Enabled]
    SMART Fan start PWM value 40 (simdi bu deger fan'in donus hizi ile alakali. oldugu gibi kalabilir.)
    SMART Fan start TEMP.(°C) 50 (bu fanin ilk calismaya basladigi deger.. Bu degere gore fan, islemci 50 dereceye ciktiginda calismaya baslayacak.. Bu deger egeri 30 dereceye indirmeni oneririm..Cunku eger 50 derecede kalirsa, islemci 50 dereceye cikana kadar, fan calismayacaktir.)
    DeltaT1 +3
    SMART Fan Slope PWM value 4 PWM value/°C (Bu deger ise fan'in islemci derecesi basina kac PWM calismasi gerektigini gosteriyor.. burdaki degere gore 50 dereceye ulastiktan sonraki her 1 derecede 4 PWM artacak.. dilersen derece basina daha cok veya daha az PWM verilmesini saglayarak, derece basina yaklasik olarak ne kadar hizli donmesi gerektigini saptayabilirsin..)

Bu sekilde mantigini anladiktan sonra ayarlayabilirsin..

Baska hic bir seye bakmana gerek yok... butun bunlari bitirdikten sonra devam edebilirsin; zira "Frequency/Voltage Control" kismindaki "CPU Voltage" 0 olarak kalablir.. Bu bir milivolt degeridir ve, bunu 0 altinda ayarlayamazsin.. Bu sebepten bu anakartta voltaj kismak gibi bir opsiyon yok... Bu islemcinin fabrika cikis voltaji zaten 1,35'dir ve zaten CPU-Z'de oyle gozukuyor... kisaca boyle bir ayar yapmana gerek yok..

• quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

Oncelikle ramlerini, sloylardan 3 ve 4 numarali slota takacaksin...
    Bios'u aciyorsun..
    Advanced Setup monusune giriyorsun orda sirasiyla

HT Frequency [Auto] Bunu 10 carpani yapabilirsin.. yada belki farkli bir sekilde yaziyorsa, bunu 200 ile carpilacak bir rakam vermen gerek.. ve sonra bilgisayari restart edince, Windows acinca CPU-Z ekraninda HT Link: 1000 olarak gozukmelidir. Bios'dan bu ayari yapacaksin.

CPU Virtualization [Disabled] Buna gerek yok.
    AMD C&Q [Disabled] Ilk once islemcinin normal calisma degerlerini bulalim ondan sonra bunu ayarlariz. Simdilik Disable verecez..

Bunlardan sonra Advanced Chipset Setup monusune giriyorsun..

DRAM Frequency [Auto] Bunu 800mhz olacak sekilde ayarlayabilirsin... daha fazla veremezsin..
    DRAM Timing Mode [Auto] Bunu Auto'da birak..
    Share Memory Auto Detection [Disable] Disable olacak..
    Surround View [Auto] Disable olacak veya ayarlanamaz sekilde kendisi birakmistir.
    DCT Unganged Mode [Disable] Disable seklinde kalacak.. Bu ayar Phenom ve yeni Athlon II islemciler icin...

Daha sonra PC Healt Status monusune gireceksin.. Burda fan ayarlarini yapacagiz.. Karsina sunlar gelecektir..
    Smart Fan Function Press Enter
    Shutdown Temperature Disabled
    Warning Temperature Disabled
    CPU Temperature : 50°C/122°F (isin komik yani burda sistem test sirasinda da 50 derece ile calismis.. Bu asamada bu anakartin fan ayarlari ile ilgili bir durumu var anlasilan...)
    System Temperature : 34°C/93°F
    CPU FAN Speed : 2616 RPM
    SYS FAN Speed : 0
    CPU Vcore : 1.360V
    VDIMM : 1.824V

Bunu secip actiginda bir alt monu gelecektir karsina... eger islemci faninda 4 adet pin varsa yani soketin ucunda 4 delik varsa, burdaki ayarlari yapacaksin..
    SMART FAN Control [Enabled]
    SMART Fan start PWM value 40 (simdi bu deger fan'in donus hizi ile alakali. oldugu gibi kalabilir.)
    SMART Fan start TEMP.(°C) 50 (bu fanin ilk calismaya basladigi deger.. Bu degere gore fan, islemci 50 dereceye ciktiginda calismaya baslayacak.. Bu deger egeri 30 dereceye indirmeni oneririm..Cunku eger 50 derecede kalirsa, islemci 50 dereceye cikana kadar, fan calismayacaktir.)
    DeltaT1 +3
    SMART Fan Slope PWM value 4 PWM value/°C (Bu deger ise fan'in islemci derecesi basina kac PWM calismasi gerektigini gosteriyor.. burdaki degere gore 50 dereceye ulastiktan sonraki her 1 derecede 4 PWM artacak.. dilersen derece basina daha cok veya daha az PWM verilmesini saglayarak, derece basina yaklasik olarak ne kadar hizli donmesi gerektigini saptayabilirsin..)

Bu sekilde mantigini anladiktan sonra ayarlayabilirsin..

Baska hic bir seye bakmana gerek yok... butun bunlari bitirdikten sonra devam edebilirsin; zira "Frequency/Voltage Control" kismindaki "CPU Voltage" 0 olarak kalablir.. Bu bir milivolt degeridir ve, bunu 0 altinda ayarlayamazsin.. Bu sebepten bu anakartta voltaj kismak gibi bir opsiyon yok... Bu islemcinin fabrika cikis voltaji zaten 1,35'dir ve zaten CPU-Z'de oyle gozukuyor... kisaca boyle bir ayar yapmana gerek yok..

Çok çok teşekkür ederim akşam deneyeceğim şuan evde değilim. Yanlız ben 2 gb ramı çıkarttım dün satıcaktımda 2 gb takılı slot değişimi yapayım mı onada?

• quote:

Orijinalden alıntı: alikaya00

Çok çok teşekkür ederim akşam deneyeceğim şuan evde değilim. Yanlız ben 2 gb ramı çıkarttım dün satıcaktımda 2 gb takılı slot değişimi yapayım mı onada?

bir bak bakalim hangi slotlara takili... bunun alakasi biraz performans ile alakali isinmaya etkisi yok..
  • tamam eve gidince bakayım hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: AbsoluteZero

İllaki her AMD kullanan power user olmak zorundamı herşeyi bilecek ısınma problemlerine karşı. AMD'yi suçsuz çıkarmak için ne kadar büyük çabalar harcanıyor sayfalarca yazı yazılıyor.

O zaman şöyle yazsın kutusuna, Sayın AMD kullanıcısı, işlemcimiz ısınıyorsa bu bizden kaynaklanmıyordur, sizin bios update yapmayı, bios ayarları yapmayı, anakart takmayı, soğutucu takmayı dört dörtlük bilmeniz gerekmektedir. Eğer bunları bilmiyorsanız çıkın forumlarda araştırın.. Ürünlerimize ısınıyor diye bokluk atmayın..

Şimdi bir seride bir işlemci çok iyi çıkabilir, bir işlemci rezalet çıkabilir. AMD'deki bu dengesizlik zaten genel istatistikten ortaya çıkıyor. Konu overclock olduğunda bile iki farklı BE işlemci çok farklı sonuçlar alabiliyor aynı soğutucular ile. Buda aynı seride işlemciler arasında farklılıkların fazla olması işlemcilerinde üretim sırasında kalite kontrol aşamasında biraz gevşek davranıldığının göstergesidir. Yani marjlar geniş tutularak daha fazla işlemcinin satışa yönelik kutulanmasına imkan sağlanmıştır. Bunun sebebi basit, kısıtlı üretim gücü ile Intel ile yarışabilmek. Geçmiştede yaşadığı bütün ısı problemleri bu temel rekabetten ve üretim kapasitesindeki limitten kaynaklanmıştır.

Şimdi aşağıdaki maddelerden kaç tanesinin işlemciyi 40C birden ısıtabileceğine bakalım..

1:Bios (İmkansız.. Sadece sensör hatasına sebep olabilir.. Fakat işlemci CNQ kapalı iken ve %100 yük altında iken bile 60C'yi geçmemesi lazım)
    2:Voltaj ( Mümkün, fakat sslerde görüldüğü gibi voltajla ilgili bir problem yok )
    4:Sogutucu klipsleri ( Mümkün, fakat arkadaş defalarca söktüm taktım doğru takıyorum diyor )
    5:Sogutucu macunlari ( Mümkün yine arkadaş doğru yapıyorum diyor, ki ahım şahım işler değil bunlar azda sürsen bolda sürsen 100C görmez işlemci )
    6:Islemciye ait isletim sistemi aplikasyonlari(WindowsXP) ve isletim sistemi guc ayarlari(Windows Vista ve 7) ( İmkanı yok. )
    7:Islemci sogutucusuna dair yapilan bios fan ayarlari ( İmkanı yok, eğer fan yaprakları dönerken gözle seçilemiyorsa yeterinde soğutuyordur, 100C'ye çıkmaz. Delta T yüzünden 100C'den çok öncesinde denge noktasını bulur idleda)
    10:Guc kaynagi yetersizligi ( İmkan mümkünatı yok. Güç kaynağı yetersizliği vdropp'a sebep olur. Buda işlemcinin daha soğuk çalışmasına sebep olur )
    12:Manyetik ortam duzensizligi ( Bu noktadan sonra star trek vari bir moda girilmiş )
    13:Kasa topraklamasi ( Mümkün değil, yük birikmesi ve sonunda anakartın yanmasına sebep olabilir fakat yük bir kürenin sadece yüzeyinde birikeceği gibi bir bilgisayardada kasanın dış yüzeyinde birikir taki boşalana kadar )
    14:Diger donanimlardan kaynaklanan frekans ve voltaj problemleri ( İmkanı yok, anakartın üzerindeki her köprü parçası HT frekansına bağlı, işlemci iç hızlarıda HT frekansına bağlı. Ekran kartı zaten tamamen bağımsız. )
    15:Sistem geneline islemcinin yetersizligi.. ( İmkanı yok, bu işlemci 24 saat %100 yük altında çalışsa bile stok fanla o sıcaklıklara ulaşamaması gerekir. )
    16:Bilicsizce yapilmis Hizastirma ve Voltaj arttirma.. ( Bu kesinlikle olabilir, fakat arkadaş sıfır almışsa ve bios ayarlarını bile yapmayı bilmiyorsa buda ihtimal dışı kalıyor. )
    17:Anakart hatali okumasi ( Kesinlikle bu olabilir. Fakat burdada bu kadar AMD ısınıyor konularında herkezinmi anakartı yanlış okuyor diye insanın aklına geliyor )
    19:Anakart uzerinde iletken obje. ( Bu olabilir, ama öyle mükemmel bir noktada durması gerekiyorki anakartı yakmayacak fakat işlemci beslemesine etki edecek, arkadaşın voltajlarında bir problem yok bu durumda buda ihtimal dışı. )
    20:Anakart kasa montaj hatasi ( İmkanı yok, isterse anakartı amuda kalkmış monte etsin. Konvansiyonel ısı dağılımı diye birşey var.

İnsanların ortak bir problemi var, sadece konu konu bakarak problemler çözülmeye çalışılıyor ki büyük bir çoğunluğu çözülmemiş durumda. Şimdi adama 20 madde önermek kolay, AMD'den kaynaklanmayan 20 madde. Ben biliyorum 20 maddesi. Ama bu 20 maddeyi ben senden daha çok biliyorum edasıyla yazarken problemi yaşayan kişiyi ne gibi bir duruma soktuğunu düşünmüyor bile. Bu arkadaş bilgi konusunda yetersiz anladığım kadarı ile, niye böyle 20 maddelik bir gövde gösterisi yaparsınki. Maddelerin zaten 15 tanesini kafadan elemen lazım. O 15 tanesi konuların %90'nında ele zaten ilk mesajı okuduktan sonra.

Arkadaşım problemin işlemcide, elektron kaçağı artmış olabilir, işlemci çekirdeğinin üstünü kaplayan IHS'nin ortası üretim sırasında ısıdan dolayı fazla çökmüş olabilir, yani 20 tane dış etken varsa 50 tane iç etken bulabilirsin. O yüzden ilk yapman gereken işlemcinin kontrol etmek. Bunun işlemcinden kaynaklı olup olmadığını bulmanın basit bir yolu var, işlemciyi aynı veya farklı bir modelle değiştir bir yerden ödünç alıp, sonra aynı problemi yaşıyormusun bak.

Sanada Çok Teşekkür ederim hocam ama orda demişin galiba sıfır almısın işlemciyi hayır sıfır almadım 15 günlüktü aldıgımda burda cagdasoneren nickli arkadastan almıstım 15 günlüktü daha 8-9 ay kullandım bi sorun cıkmadı ama sonra böyle bi ısınmayla karşılaştım.

• Koyu renkli yazilar bana ait...

quote:

İllaki her AMD kullanan power user olmak zorundamı herşeyi bilecek ısınma problemlerine karşı. AMD'yi suçsuz çıkarmak için ne kadar büyük çabalar harcanıyor sayfalarca yazı yazılıyor.

Senin asagida benden alarak yazdigin, faktorlerin altina ben soyle bisey yazmisim.. "bunlar disinda islemciye de dayanan hatalar vardir. olabilir de. ama bu tip durmlara gelmeden once bu yukardaki maddeleri kontrol etmek yerinde olur. hatta ilgili islemcileri farkli anakartlarda deneyen arkadaslar da mevcuttur. ondan sonra islemciyi garantiden degistirebilir veya garantisi gecmis ise baska bir islemci ile degistirebilirsiniz.. "

Tamam o zaman arkadas islemciyi degistirsin.. Kesinlikle sen haklisindir.. Zaten boyle bir kesinlik icinde yazdiysan sorun yok. Boyle diyelim mi o zaman?

60 dereceyi gecmemesi lazim demissin ya; orda "gecememesi lazim" demen gerekiyordu. Cunku zaten maksimumda restart atar.
    SS'lere cevaben yazilmadi
    SS'lere cevaben yazilmadi
    arkadasin cevabina, cevaben yazilmadi
    arkadasin cevabina, cevaben yazilmadi ama islemci sogutucusu daha once sokulmus ise, ilgili "orjinal pad"'in yukseklik yaratmasi durumu var.(cunku Athlon'larda macun pad seklinde hazir geliyor ve islemciden sogutucuyu ayirirken macunun azcik kalin bir yapiya sahip olmasindan dolayi katlanip, yukseklik yapabiliyor)
    SS'lere cevaben yazilmadi ama Athlon 4000+ kullandigim sirada "CPU Driver" yuklu olmaksizin, hatali okudugunu gordum. Yine benzer seyleri 690G chipsetli anakartlarda WindowsXP'de yasadim. Diger taraftan Windows7'nin Guc ayarlari kisminda kendi sogutma prensipleri var ve bunlari aktif ve deaktif edebiliyorsun. Bunlar bazen anakartin "Bios ayarlarindaki fan ayarlarina cakisabiliyor..
    Normal sartlarda AMD islemcisi 80 derece olupta restart nasil restart atmaz onu bir anlamak lazim.. Kaldiki arkadasin islemci sogutucusu PWM olmayabilir..
    Onden hava almayan ve arkadan sadece PSU'dan hava vermeye calisan bir kasa hayal et..
    fan yonlerinin sadece iceriye veya sadece disariya dogru calistigini hayal et.
    Burdaki guc kaynagi yetersizligini, guc kaynaginin eksikligini sadece watt dusuklugu olarak degerlendirme. Dandik PSU bile olabilir. Kaldiki boyle bir olayi cok yasadim ve sicakliga etkisi var.
    zaten islemcinin bu kadar isinmasina imkan yok. o zaman kadar restart atmasi lazimdi. Cok sayida tahta dolap ve kutuphane icinde veya bolmesinde duran, uzeri kapakla kapatilmis ve arkadaki fanlari bloklanmis cok kasa gordum..
    Muzik seti ile kolonlar arasina da birakilan ve uzerine buzdolabi manyetigi yapistirilan kasalar var..
    Duzgun vidalamasi yapilmamis kasalar var. Hatta bazi guc kaynaklari, kasaya ayrica toprak kablosuna sahip..
    Eger, donanim miktari buyukse ve HT koprusune bagli hatlar simultane degilde, gorev atama mantiginda calisiyor ise, HT koprusu isi uretir..Bu ozellikle bir cok anakartta kapalidir. Bios modlama ile daha fazla performans icin bu ozellikler calistirilabilir.
    sacma belki ama zaten 80 derece calismasi bile sacma... Hani restart..
    Zaten bu yaziyi konuyu acan arkadasa yazmadim..
    Gordugum bir sistem'de butun ayarlar duzgundu.. ama malesef mosfet ve kondansator problemi yuzunden, islemci yaktik.
    Zaten havada soludugumuz herseyi goremiyoruz.. ama anakart arkasinda gercekten toz birikebiliyor ve temizleyemiyoruz. Sac teli de bir islemciyi yakabilir. ama bir islemcinin anakart arkasindaki pinlerine degebilir. Sans bu ya..
    Binbir turlu insan var, islemci bacagi buken, sogutucu klipsleri takamayan, ram oturtamayan, PSU kablolarini eksik takan..

Bunlar konuyu acan arkadasa yonelik yazilmadi zaten.. "AMD isinir" diye genelleyen arkadasa yonelik yazildi.. Ben bunlari sorun yasayan kullaniciya yonelik yazmadim.. ama ben bunlari kontrol ederim... nitekim ben bu 20 faktoru arkadasa kontrol etsin diye de yazmadim bunlarin bir cogu elendi ve bir cogu esgecildi.. ben debiliyorum neyi soyleyip soylemiyecegim..

Boyle bir sansin olmadigini dusun.. Bakamiyorsun.

Koyu yerler tarafima aittir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 31 Ağustos 2010; 14:16:40 >

• quote:

Doğru söze ne denir.

Genel olarak AMD ısınmaz diyelimde rahatlasın bazıları.

Son zamanlarda bazı AMD işlemcilerin aşırı ısınmasının sebebinin kullanıcı hatası olmamasıda, bu ürünlerin üretiminden bir takım hatalara sahip olabileceği fikrini uyandırıyor bende.

• Ben AMD isinmaz diye bisey demiyorum bastan beri.. yanlis anlasilma olmasin... Ben Intel'in de bu kadar isi uretebildigini ve hatta bazen uzerine cikabildigini soylemeye calisiyorum.. ama hic kimse Intel isinir demiyor..

http://www.pugetsystems.com/blog/2009/02/26/intel-core-i7-temperatures/

http://enthusiast.hardocp.com/article/2008/11/06/intel_core_i7_920_overclocking_heat

http://www.tomshardware.co.uk/heatsink-heatpipe-cpu,review-31668-4.html

• quote:

Ben AMD isinmaz diye bisey demiyorum bastan beri.. yanlis anlasilma olmasin... Ben Intel'in de bu kadar isi uretebildigini ve hatta bazen uzerine cikabildigini soylemeye calisiyorum.. ama hic kimse Intel isinir demiyor..

http://www.pugetsystems.com/blog/2009/02/26/intel-core-i7-temperatures/

http://enthusiast.hardocp.com/article/2008/11/06/intel_core_i7_920_overclocking_heat

http://www.tomshardware.co.uk/heatsink-heatpipe-cpu,review-31668-4.html

İntel ısınır, AMD ısınmaz.

Her AMD konusunda gereksiz yere AMD avukatlığı yapma artık. İstediğini söyledik.

İşlemci dediğin şey ısınır. Az ısınanı vardır çok ısınanı vardır. TDP değerine bakarsın, anlarsın ne kadar ısınacağını. Intel yada AMD olmasına göre değişmez.

Isının dağıtılması soğutucu ile alakalıdır, stock fanlar stock işlemciyi nominal düzeyde tutmak üzere mühendisler tarafından tasarlanmıştır.

Aynı TDP'deki iki işlemcinin sıcaklıkları farklı ise, bu soğutma ile alakalıdır işlemci ile değil.

---

1. link için: İşlemcinin High-K silikon olmasından kaç derecede stabilliğinin bozulacağını denemişler. 100 Derecede termal kontrol devreye girmiş ve işlemcinin hızını sıcaklığı sabit tutacak şekilde düşürmüş. Normalde bu noktaya gelmemesi lazım işlemcinin, ancak gelirsede gayet stabil çalışıyor.

2. link için: 2.7ghz stock hızına sahip işlemciyi 3.8ghz yaparsan, isterse IBM üretsin işlemciyi; yine bu şekilde açığa çıkan ısı değeri ve dolayısıyla sıcaklıklar fırlar.

3. link için: Yine OC yapıldığında stock soğutucunun yetersiz kaldığını anlatmışlar. Anormal olan bir durum yok.

Yani işlemcinin sıcaklığı, AMD yada Intel olması değil ortama verdiği ISI değeri ile alakalı, TDP değeri ile alakalı, soğutucu ile alakalı.

Sonuç: AMD'de Intel'de ısınır. TDP'si daha yüksek işlemci daha çok ısınır.

Intel işlemcilerin tavsiye edilmesinin en büyük sebeplerinden biride, ürettiği birim ısı başına performansının AMD işlemcilere kıyasla çok daha yüksek olmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 1 Eylül 2010; 15:22:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

1. link için: İşlemcinin High-K silikon olmasından kaç derecede stabilliğinin bozulacağını denemişler. 100 Derecede termal kontrol devreye girmiş ve işlemcinin hızını sıcaklığı sabit tutacak şekilde düşürmüş. Normalde bu noktaya gelmemesi lazım işlemcinin, ancak gelirsede gayet stabil çalışıyor.

2. link için: 2.7ghz stock hızına sahip işlemciyi 3.8ghz yaparsan, isterse IBM üretsin işlemciyi; yine bu şekilde açığa çıkan ısı değeri ve dolayısıyla sıcaklıklar fırlar.

3. link için: Yine OC yapıldığında stock soğutucunun yetersiz kaldığını anlatmışlar. Anormal olan bir durum yok.

Yani işlemcinin sıcaklığı, AMD yada Intel olması değil ortama verdiği ISI değeri ile alakalı, TDP değeri ile alakalı, soğutucu ile alakalı.

Intel işlemcilerin tavsiye edilmesinin en büyük sebeplerinden biride, ürettiği birim ısı başına performansının AMD işlemcilere kıyasla çok daha yüksek olmasıdır.

Ben bunu soyluyorum zaten...

1 Linkden: "Our recommendation is to keep Intel Core i7 CPUs under 80C. That gives you a healthy margin in case you’re running a heavy load on your CPU on a particularly hot summer day."

2 Link icin gormenizi istedigim 2,6 derecede stok sogutucu ile ulasilan derecelerdi.. zaten normal oldugu icin gosterdim degerleri... AMD'ye yakin diye..

3 Linkden: "Intel’s retail cooler never reaches less than 48°C at its stock idle speed"

ben performans ile ilgili bisey yazmadim... daha dogrusu bu konuda performans ile ilgili sadece arkadasa anakart ve bios ayarlari hakkinda bilgi verdim... bunun disinda burda performans iddiam zaten yok...

Benim AMD isinmaz diye bir iddiam yok.. sadece fazla isiniyorsa yapabileceklerini onermek konusunda yardimci oluyorum..

quote:

İşlemci dediğin şey ısınır. Az ısınanı vardır çok ısınanı vardır. TDP değerine bakarsın, anlarsın ne kadar ısınacağını. Intel yada AMD olmasına göre değişmez.

Isının dağıtılması soğutucu ile alakalıdır, stock fanlar stock işlemciyi nominal düzeyde tutmak üzere mühendisler tarafından tasarlanmıştır.

Aynı TDP'deki iki işlemcinin sıcaklıkları farklı ise, bu soğutma ile alakalıdır işlemci ile değil.

bunlar konusunda hemfikiriz zaten ben tersini iddia etmiyorum ki. sizin davranisiniz hem asiri hem gereksiz...

• Aynı şeyi söylüyorsak, AMD işlemcim yanıyor diye açılan başlıkta "Neden Intel işlemcilerde ısınıyor denmiyor?" diye ağlamazsın.
  • quote:

Aynı şeyi söylüyorsak, AMD işlemcim yanıyor diye açılan başlıkta "Neden Intel işlemcilerde ısınıyor denmiyor?" diye ağlamazsın.

Ben aglamiyorum zaten.. AMD islemciler isiniyor diye aglayan bir baskasi var.. Ona cevaben Intel islemcilerinde benzer sekilde isindigini soyluyorum.. Farkli degil yani.. Dikkatli bakarsaniz goreceksiniz.. Bir kac konuda yazmis zaten.. "Ghost Recon Advanced" isimli arkadas..

http://forum.donanimhaber.com/m_42431625/mpage_1/f_/key_//tm.htm#42431625

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 1 Eylül 2010; 23:35:33 >

• quote:

quote:

Aynı şeyi söylüyorsak, AMD işlemcim yanıyor diye açılan başlıkta "Neden Intel işlemcilerde ısınıyor denmiyor?" diye ağlamazsın.

Ben aglamiyorum zaten.. AMD islemciler isiniyor diye aglayan bir baskasi var.. Ona cevaben Intel islemcilerinde benzer sekilde isindigini soyluyorum.. Farkli degil yani.. Dikkatli bakarsaniz goreceksiniz.. Bir kac konuda yazmis zaten.. "Ghost Recon Advanced" isimli arkadas..

Okudum onunda yazdıklarını. Hattaha senin anlamak istemediğin şeyi anlayıp yazdım orayada.

Adam AMD işlemciler ısınıyor Intel ısınmıyor demiyor.

Dediği AMD işlemcilerle ilgili son günlerde ısınma problemi şeklinde çok başlık var.

Sonra sende hemen çıkıp ağlıyorsun "ama hic kimse Intel isinir demiyor.."

Hala diyorum, Intel-AMD-VIA-IBM... Ne olursa olsun, hepsi ısınır...

• quote:

quote:

quote:

Okudum onunda yazdıklarını. Hattaha senin anlamak istemediğin şeyi anlayıp yazdım orayada.

Adam AMD işlemciler ısınıyor Intel ısınmıyor demiyor.

Dediği AMD işlemcilerle ilgili son günlerde ısınma problemi şeklinde çok başlık var.

Sonra sende hemen çıkıp ağlıyorsun "ama hic kimse Intel isinir demiyor.."

Hala diyorum, Intel-AMD-VIA-IBM... Ne olursa olsun, hepsi ısınır...

ben genellemesinden dolayi ona cevap verdim.. onun disinda son cumlende hemfikirim.. kapatalim bittisin...

• Hocam napttınız böyle baya yazılar yazılmış ama bende şunu söyleyebilirim eskiden beri ısı sorunu intelin daha çoktur özellikle p4 2.8 lerde amd hatalar hariç (anakart hatası olabilir işlemci hatası olabilir veya başka birşey olabilir) amd nin ısınma sorunu çok azdır intele göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikaya00

Hocam napttınız böyle baya yazılar yazılmış ama bende şunu söyleyebilirim eskiden beri ısı sorunu intelin daha çoktur özellikle p4 2.8 lerde amd hatalar hariç (anakart hatası olabilir işlemci hatası olabilir veya başka birşey olabilir) amd nin ısınma sorunu çok azdır intele göre.

P4 işlemciler ısınıyorduda AMD Athlonlar buz gibi mi çalışıyordu? En son hangi jenerasyon işlemcileri kullandın sen?

Core serisi işlemciler performans dengi bir Phenom işlemciden çok daha az ısınıyor örneğin.
  • Dostum genel olarak konuştum ben eskilerde intelin ısı sorunu vardı amd de yoktu suanda amdnin yok intelinde yok ama eskiden vardı tekrar söylüyorum genel olarak konuştum.
  • quote:

Her AMD konusunda gereksiz yere AMD avukatlığı yapma artık. İstediğini söyledik.

---

Yazında sana katılıyorum. Siyah ile yazılan yerlere istinaden birşey söylemek istiyorum.

Çok büyük bir yanılgı mevcut neredeyse bütün kullanıcılarda.

Bir işlemcinin TDP değeri işlemcinin ürettiği ısıyı göstermez sadece kategorize eder. Bir işlemcinin TDP değeri o işlemci ile birlikte kutulanan soğutucunun dağıtabileceği maksimum ısı miktarıdır. Yani 65W TDP iki ayrı model intel/amd işlemci aynı ısıyı üretmez, yanlarında aynı soğutucu verildiği 65W TDP yazılır. İşlemci ortalama 30W ısı açığa çıkarıyor olabilir, 60W ısı açığa çıkarıyor olabilir. Burdaki TDP sadece yanında verilen soğutucunun maks ısı atış gücünü temsil eder. Dikkat ederseniz bütün bir seri 65W yazar, extreme editionlar 2 katı.. 3.0GHZ aynı cache A işlemcisi ile 3.33GHZ aynı cache B extreme edition işlemcisi neredeyse aynı ısıyı çıkarır. Ama bakarsınız birinin TDP'si 65W'tır birininki 125W .. TDP kesinlikle işlemcilerin ortaya çıkardıkları ısı ile alakalı değildir. Extreme Edition veya Black Edition TDP yüksek olmasının tek sebebi yanlarında verilen özel soğutuculardır.

Hatta iki tane i7 930 işlemciyi ele alalım. Bir tanesi 50W ısı açığa çıkarırken bir tanesi 70W çıkarabilir. Bazen aralarında iki kat bile olabilir. Bunun sebebi üretimde daha az hatalı işlemci daha elektron diffusion/migration yaratır ve daha az ısınır. Zaten işlemcide asıl ısı üreten şey devreler değildir, tranzistörler değildir, bu tranzistörleri birbirine bağlayan veriyollarıdır. Isının %90'ı bu veriyollarından dolayı ortaya çıkar. Bu veriyolları üzerlerinden yüksek frekansta sinyal geçerken bunlara karşı direnç gösterir, buda ısının açığa çıkmasına sebep olur. Overclock edilen işlemci daha yüksek sinyal hızında bu hatlardan veri gerçirmeye çalıştığı için daha yüksek direnç oluşur daha fazla ısı açığa çıkar. Hatta zamanla bu hatlar sürekli aşırı sıcak çalışırsa üzerlerinde delikler oluşur, aynen bir ampuldeki tungsten telin zamanla incelip yanması gibi bu nano boyutlardaki hatlarda da delikler oluşur ve bu delikler daha fazla direnç oluşturur daha fazla ısı açığa çıkar zamanla işlemci eski frekans değerlerini yapamaz ve gitgide daha hızlı bozulmaya başlar.

Bu durumda aynı TDP değerine sahip iki işlemcinin aynı işi yaparken ortaya çıkardıkları ısı çok farkedebilir. Tabiki Intel'de de bir i7 930 kullanıcısı 22C SS verirken bir diğeri 40C ss verir ve neden böyle der. Bunun sebebi şanstır. Tabi Intel i7 975 olabilecek bir çipi i7 975 stoğuna ihtiyaç olmadığı için i7 930 olarak paketlemiş olabilir ve 22C ss veren arkadaşa denk gelmiş olabilir.

Neden AMD'de bu problem daha çok oluyor. Her zaman AMD ile ilgili tartışmalarda konularda aynı cümleyi kullanıyorum. Üretim kapasitesi. AMD kısıtlı üretim kapasitesi ile aşırı fazla modelde Intel ile piyasada ayakta kalma savaşı veriyor. Bir işlemci modelinin satışı çok fazla olursa alt modellerden işlemci çekirdeklerini o modele kaydırabilir. Tabi bunu tek tek her çekirdeği her türlü nem/sıcaklık versiyonunda deneyerek yapamaz. 65W TDP bir soğutucuya sahip bir işlemci ortalama 65W ısı üretirse bu o soğutucuyu maksimum zorlayan bir değer olur. Hava sıcaklığı ile soğutucunun sıcaklığı arasındaki fark azaldıkça soğutucunun havaya ısı transferide düşer, bu durumda soğutucu kazanamayacağı bir savaşa girer, işlemciden soğutucuya aktarılan ısı soğutucudan havaya aktarılan ısıdan daha fazla olur ve soğutucunun sıcaklığı yükselir taki soğutucu ile hava arasında yeterinde sıcaklık farkı oluşup işlemciden soğutucuya aktarılan ısı kadar soğutucudan havaya aktarılan ısı aktarılabileceği noktaya gelinceye dek. Bu 70C'de olabilir, 90C'de olabilir yada işlemcinin kendini kapatacağı x sıcaklığına kadar hiçbir zaman dengeye oturmayabilir.

Peki AMD bu kadarmı zor durumda, tabiki hayır. Ama 2 firmanın rekabet ettiği bir piyasada firmaların başına gelebilecek en kötü şey müşterinin aradığı ürünü bulamamasıdır. Bu hem firma imajını sarsar, hem müşteriyi diğer firmaya yönlendirebilir artı satışı yapamamış olursunuz. Benim ürettiğim ürün dünyanın en iyi ürünü olsun, televizyonda 20dakkada bir reklam vereyim, müşteri ürünümü fellik fellik arayıp bulamazsa arkamdan hem güler hemde küfreder.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.