Şimdi Ara

İşlemci hakkında teknik bilgisi olan varmı? Bozuk cpu nasıl anlaşılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
37.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İşlemcinin bozulduğu nasıl anlaşılır? İşlemci bozuk olursa bilgisayar açılır mı?

• Bir bilen yok mu? İşlemciyi garantiye göndereceğim.
  • biraz daha açıklayıcı olabilrmisiniz?sorun nedir?
  • işlemci öyle kolay kolay bozulacak bir olay değil ya. bilgisayarda bir sorun varsa bakacağın en en son şey işlemcin olsun. hele ki pentium 4lerden sonraki bütün işlemcilerde pin olmadığını düşünürsek.
  • işlemci bozuksa bios hatası alırsın ve bilgisayar açılmaz cpu eror diye bir hata gelir....fakat cpu oldukça korunaklı bir bileşendir diyelim sıcaktan devreleri yandı;imkansız çünkü cpu 100 dereceye kadar asla yanmaz ve 89.9 derecede pc kendini resetler fakat eğer cpu'yu yanlış taktıysan statik elektrik nedeniyle anakart pinleri yanar gene cpu'ya birşey olmaz yani en son bakacağın şey cpu olmalı....
  • ben 2600k yi ilk aldigimda hatali oldugunu üçuncü gun cozebilmistim gayet bildigin calisiyo sitres testlerinden bile gecirmistim ama pc uc yada dort denemede anca aciliyodu acildiktan sonra gayet stabil calisiyodu bide cpu-z ile bakildiginda bilgiler gozukmuyodu her neyse islemciyi intele gonderdim sonuç bellek arizasi nedeniyle islemcimi degistirdiler ummadik tas bas yarabiliyo.
  • Benim pc bazen açılıyor bazen açılmıyor.Durup dururken kitleniyor.Bilgisayarcıya götürdüm en sonunda.Anakart arızası dedi.Garantiye gönderdim anakartı.Geldiği zaman açıkta sadece anakart, işlemci, ram ile çalıştıdırdım cpu update ile ilgili hata veriyor.Yine kitleniyor.Açılmama yine yapıyor.

Ram sağlam (Yeni aldım)
    Power sağlam (Baktırdım)
    Anakart sağlam (Garantiden geldi)

Geriye başka ne kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AYDS

Benim pc bazen açılıyor bazen açılmıyor.Durup dururken kitleniyor.Bilgisayarcıya götürdüm en sonunda.Anakart arızası dedi.Garantiye gönderdim anakartı.Geldiği zaman açıkta sadece anakart, işlemci, ram ile çalıştıdırdım cpu update ile ilgili hata veriyor.Yine kitleniyor.Açılmama yine yapıyor.

Ram sağlam (Yeni aldım)
    Power sağlam (Baktırdım)

Geriye başka ne kalıyor.

işlemciyi gönder gitsin bu arada işlemcinin modeli neydi
  • Amd Athlon 2 x2 250
  • Sana başıma gelen bir olayı anlatayım işlemcide bozulur ama nasıl bozulur şu şekilde
    1.mainboard dan statik elektirik atlaması
    2.bileşenlerinin (CPU nun) Bozuk yada hatalı olmasından
    3.mainboard dan veya işemciden bir pin in yamuk olması ve yerine oturmaması gibi durum
    lar
    Bu liste daha uzar ama en temel sebepler bunlar

işlemci bozulursa ne olur: işlemci bozulursa bios tarafından uyarılırsın. "Cpu eror" gibi ama eğer mainboard da sorun varsa
    o zaman Tepki vermez led leri yana bilir fanlar 1 tur atabilir ama çalışmaz....
    eğer işlemci sağlam mainboard bozuksa (Başıma geldi) her şey çalışır ama ekrana görüntü gelmez(hiç birşey...)
    Bunlar en temel ve herkezin başına gelen şeyler
  • Arkadaşlar benim bilgisayarı bayadır kullanmiyordum depoda duruyordu bu gün bi bi dosya lazım oldu bilgisayarı açmaya çalıştım pover tuşuna bastım bilgisayar iki saniye falan açıldı fanlar çalıştı ama ekran hala yanıp sönüyordu sonra kendi kendine yeniden açıldı aralıklarla bip sesi çıkartarak bir dakika içinde kapandı napabilirim yardımcı olursanız sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AYDS

Benim pc bazen açılıyor bazen açılmıyor.Durup dururken kitleniyor.Bilgisayarcıya götürdüm en sonunda.Anakart arızası dedi.Garantiye gönderdim anakartı.Geldiği zaman açıkta sadece anakart, işlemci, ram ile çalıştıdırdım cpu update ile ilgili hata veriyor.Yine kitleniyor.Açılmama yine yapıyor.

Ram sağlam (Yeni aldım)
    Power sağlam (Baktırdım)

Geriye başka ne kalıyor.

Hocam anakartın bios güncellemesini yaptın mı? Anakartın işlemcini desteklemediği bir bios sürümünde olabilir.
  • AYDS kullanıcısına yanıt
    Yazılım, hdd ya da ssd

• quote:

Orijinalden alıntı: OBG

Sana başıma gelen bir olayı anlatayım işlemcide bozulur ama nasıl bozulur şu şekilde
    1.mainboard dan statik elektirik atlaması
    2.bileşenlerinin (CPU nun) Bozuk yada hatalı olmasından
    3.mainboard dan veya işemciden bir pin in yamuk olması ve yerine oturmaması gibi durum
    lar
    Bu liste daha uzar ama en temel sebepler bunlar

işlemci bozulursa ne olur: işlemci bozulursa bios tarafından uyarılırsın. "Cpu eror" gibi ama eğer mainboard da sorun varsa
    o zaman Tepki vermez led leri yana bilir fanlar 1 tur atabilir ama çalışmaz....
    eğer işlemci sağlam mainboard bozuksa (Başıma geldi) her şey çalışır ama ekrana görüntü gelmez(hiç birşey...)
    Bunlar en temel ve herkezin başına gelen şeyler
    İyi günler kardeşim. Benim de eski pc anakart modeli AsRock 775i945GZ üzerinde olan eski işlemci intel Pentium 4 650 ile normal şekilde açılıyor ve çalışıyor pc. Ama aliexpress'ten yeni aldığım İntel Core 2 Duo E4700 işıemciyi takıyorum, tüm fanlar dönüyor, ama ekrana görüntü gelmiyor. Nedeni ne olabilir? e4700 gözle görülür hasar bozukluluk yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Shahin23

İyi günler kardeşim. Benim de eski pc anakart modeli AsRock 775i945GZ üzerinde olan eski işlemci intel Pentium 4 650 ile normal şekilde açılıyor ve çalışıyor pc. Ama aliexpress'ten yeni aldığım İntel Core 2 Duo E4700 işıemciyi takıyorum, tüm fanlar dönüyor, ama ekrana görüntü gelmiyor. Nedeni ne olabilir? e4700 gözle görülür hasar bozukluluk yok.

Alıntıları Göster
    bu arada bios güncellemesini de yaptım e4700 için. ama sonuç yok
  • İşlemci hatasını anlamanın tek yolu başka bir işlemciyle sistemi denemek maalesef çünkü bunca yıldır işlemci hatasıyla ilgili çokça sorun yaşadım en son 2500k işlemciyle sistem açılıyor oyun vb de oynarken seri şekilde resetlemeye ve 124 sistem hatası ( mavi ekran ) almaya başlayınca başka işlemci ile deneyince işlemcinin bozulduğunu anladım

Kolay bozulan bir parça olmamakla birlikte yüksek voltaj ile uzun süreli overclock ile kullanma, hearsink ( özellikle de ağırsa ) üzerine baskı uygulamak , thermal macunu çok fazla sürmek ( pinlere kadar bulaşabiliyor ) vb gibi nedenlerle bozulma ihtimali hep bulunuyor

• Ben laptopun kapağını çıkardım.Fanın kablolarını sökmeden tornavidalrını söküp temizledim ssd nin tornavidalarını çıkarıp yuvasını temizledim sonra herşeyi yerine takıp kapağı kapattım
    Bilgisayarı açtığımda işlemci çekirdeğim 4 olmasına rağmen 1 gösterdi CPU-Z programında da öyle gösterdi mantıksal işlemci 8 di oda 1 e düştü aynı uygulamada o da 1 oldu görev yöneticisinde de öyle gösteriyor ne yapmam gerekiyor?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.