Şimdi Ara

İşlemci Fanı Dönmüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisayari actigimda 2 3 sn donup duruyor ve siyah bir ekran geliyor cpu fan error diye devam et diyince bios aciliyor. Sogutucunun cpu fana takilan kismi takip cikardim ancak duzelmedi ne yapabilirim?
    Anakart asus m5a97 evo r2.0
    Cpu fx8320
    Cpu cooler cm hyper 212x

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• fan bozuk ise acılmaz
  • İşlemci fanı ve soğutucu, işlemci soket yuvasına tam oturmuyor olabilir bu yüzden işlemci fanı ve soğutucusunu dikkatlice çıkararak yeniden soket yuvasına tam ve doğru oturacak şekilde takın. Taktıktan sonra hafifçe sağa sola oynatın, gevşek durumda olup olmadığını kontrol edin.
  • Fan dönüyorsa büyük ihtimalle sağlamdır.Fakat cpu fanını anakart üzerinde bulunan CPU_FAN yazan 4 pinlik yuvaya takmazsan bilgisayar açılmaz.Doğru yuvaya doğru şekilde taktığına emin ol derim.
  • İslemciyi sokmedik herhangi bir sekilde o yuzden yuvaya oturmama gibi bir problem yok ellemedim hic sadece 4 pinlik cpu fan kablosunu cikarip taktim belki duzelir diye ancak duzelmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SH4K3R

İslemciyi sokmedik herhangi bir sekilde o yuzden yuvaya oturmama gibi bir problem yok ellemedim hic sadece 4 pinlik cpu fan kablosunu cikarip taktim belki duzelir diye ancak duzelmedi.

Kapak açık bi şekilde çalıştırıp fanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Pin li kablo bağlı olduğu halde dönmüyorsa zaten otursa da oturmasa da bi anlam ifade etmez. Fan dönüyorsa oturup oturmadığına bakın. Pinli kablo ile biraz oynayın dişleri kontrol edin. Olmuyorsa ya anakartın fan girişinde problem var yada fanın ömrü doldu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TahaFurkann

quote:

İslemciyi sokmedik herhangi bir sekilde o yuzden yuvaya oturmama gibi bir problem yok ellemedim hic sadece 4 pinlik cpu fan kablosunu cikarip taktim belki duzelir diye ancak duzelmedi.

Kapak açık bi şekilde çalıştırıp fanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Pin li kablo bağlı olduğu halde dönmüyorsa zaten otursa da oturmasa da bi anlam ifade etmez. Fan dönüyorsa oturup oturmadığına bakın. Pinli kablo ile biraz oynayın dişleri kontrol edin. Olmuyorsa ya anakartın fan girişinde problem var yada fanın ömrü doldu..

Power tusuna ilk bastığımda 2 sn kadar donup duruyor hocam. Su zamana kadar cpu fan girisindeki kabloya ellemedim bile o yuzden orada sorun oldugunu sanmıyorum takip cikardim ancak durum ayni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TahaFurkann

quote:

Power tusuna ilk bastığımda 2 sn kadar donup duruyor hocam. Su zamana kadar cpu fan girisindeki kabloya ellemedim bile o yuzden orada sorun oldugunu sanmıyorum takip cikardim ancak durum ayni

fanı anakarttan ayırıp dışarda biraz bakman da fayda var. Gerekirse elinle biraz çevir ve mekanizmanın temiz olup olmadığını da kontrol et, yuvayı yağlayabilirsin. Ancak fanı çıkarırken dikkat et ayakları kırarsan masraf çıkar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.