Şimdi Ara

İslamın yasakladığı şeyler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hayatın bir parçası olan şeyler mesela islama aykırı bilgisayar oyunlarını oynamamak ben müslümanken yapardım bana zor geldiği için dinden çıktım.Sahi Allah benim bilgisayar oynamamdan niye rahatsızlık duyuyor?Benim tutkum bu bilgisayar oyunlarını oynamak örneğin resident evil fanıyımdır koyu.Ama Allah yasaklayınca bırakmak zorunda kalmıştım şimdi kendimi özgür hissediyorum.Düşünün santrancı yasaklayan neden bilgisayar oyunlarınıda yasaklamasın dinde mantık aramaya gerek yok.

Haksız değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainfall2535 -- 21 Ekim 2017; 19:29:52 >

• @WILDBOYS
  • Yasakların amacı cenneti kazanmakmı yoksa uyutmakmı bence toplum bilinçlenmesin sistemi sorgulamasın bi nevi koyun gibi toplumlar oluşturmak biat etmek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu bolumde ne kadar bos konular aciliyor ya.Ciddi anlamda bu bolumun bir yoneticisi yok mu artik?

• islamda insan yaşamının her anı kutsal. tuvalete gidersin sağ ayağınla gireceksin; yemek yersin sofra duası okuyacaksın; elbise alacaksın kapalı olanları tercih edeceksin... yani hayattaki her ana islam karışır ama problem, bu yorumlamaları yaparken hadis denen rivayetlere uyulması. peygamber dönemi arap yaşayışı nasılsa o yönde yorumlama yapılıyor bu da insanları arap emperyalizmine maruz bırakıyor. yanlışım varsa düzeltin.
  • Satrançta at olur izi kalır

Bf 1 de yiğit olur adı kalır

Adam olduruyosun nesi sevap olsun yahu. Dellendirmeyin adamı kardeşim.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Satrançta at olur izi kalır

Bf 1 de yiğit olur adı kalır

Adam olduruyosun nesi sevap olsun yahu. Dellendirmeyin adamı kardeşim.

Captain Price adam mıdır
  • Alkolü sigarayı yasaklamıştır. alkol sigara faydalı şeyler mi?
  • Vücudu tahribata uğratan, bağımlılık yapıcı şeyler fakat ben şu an onlar sayesinde ayakta kalabiliyorum. Muhtemelen yakında bırakacağım; belki antipati toplayacak ama gördüğüm ruhsal faydaları saymakla bitmez. Bu kişiye göre değişen bir şey tabi, bazı alkolikler ve sigara kullanıcıları dertlerinden kaçmak için kullanıyor bu ürünleri. Dertlerini baskılasın diye, ama toprağın altına gömülen fidan çok daha hızlı büyür. Dertleri gömmek yanlış. Ben dertlerimin üzerine gitmek için bir takviye olarak kullanıyorum onları, ya da yaptığım yanlışı böyle rasyonalize ediyorum bilmiyorum.. Bakalım ne olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 9 Kasım 2017; 21:10:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

Vücudu tahribata uğratan, bağımlılık yapıcı şeyler fakat ben şu an onlar sayesinde ayakta kalabiliyorum. Muhtemelen yakında bırakacağım; belki antipati toplayacak ama gördüğüm ruhsal faydaları saymakla bitmez. Bu kişiye göre değişen bir şey tabi, bazı alkolikler ve sigara kullanıcıları dertlerinden kaçmak için kullanıyor bu ürünleri. Dertlerini baskılasın diye, ama toprağın altına gömülen fidan çok daha hızlı büyür. Dertleri gömmek yanlış. Ben dertlerimin üzerine gitmek için bir takviye olarak kullanıyorum onları, ya da yaptığım yanlışı böyle rasyonalize ediyorum bilmiyorum.. Bakalım ne olacak..

alkol veya sigaramı kullanıyorsunuz yani?
  • Dine inanmıyorum ama tabi müslüman kişiler daha iyi bileceklerdir ama ben kuranı okuduğumda oyun oynamanın yasak olduğuyla ilgili bir ayete rastlamamıştım.
  • Retrovski R kullanıcısına yanıt
    Dibidir. Aynı zamanda evliyadır. Cod 2 den beri yaşamına devam etmektedir.

Hadi yalan de bakam.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Dibidir. Aynı zamanda evliyadır. Cod 2 den beri yaşamına devam etmektedir.

Hadi yalan de bakam.

Syagılar hocam takipteyiz
  • Retrovski R kullanıcısına yanıt
    saygılar bizden.
  • oyun oynarken islama aykırı olan diğer şeyleri yaptığını düşündünüz mü hiç.

ben maç izlemeye gidiyorum farklı

ben maç izlerken küfür ediyorum, birilerini yaralıyorum farklı

Hayatta dengeyi kuracağız.

Ne kendine eziyet edecek ibadet et (namaz mesela) ne de bütün gününü oyuna ayırarak eziyet et.

Doktorlar da zararlı diyor hem sadece din adamları değil.

Daha geçen intihar edenler çıktı oyun yüzünden.

Sanırım bu sitedeki ateistler hiç araştırmamış bi çok şeyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: dnakres

oyun oynarken islama aykırı olan diğer şeyleri yaptığını düşündünüz mü hiç.

Ne kendine eziyet edecek ibadet et (namaz mesela) ne de bütün gününü oyuna ayırarak eziyet et.

hocam dengesizin biri intihar etti diye tüm oyuncular suçlanamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainfall2535 -- 10 Kasım 2017; 9:5:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rainfall2535

quote:

aklıma gelen oydu. Başka türlü zararları varsa onlar da söylenebilir. Ne biliyyim mesela oynadığın oyun seni sinirli hale getirebilir,

oyunun içeriğine bakmak lazım,oynayana bakmak lazım, amacına bakmak lazım,

bütün gün başka hiç bir iş yapmadan başından kalkmazsan bu da doğru değil bunu anlatmaya çalışıyorum.

• Bakın öncelikle haram ve mekruh, mubah kavramlarını iyi bilmek lazım. Bilgisayar oyunu oynamak yasak değil fazlası zarar yani sen asli görevlerini bir oyun uğruna boşlarsan o oyun mekruhlasir veya haramlaşır. Özünde haram olan şeyler var içki ve zina gibi birde sonradan haramlasan şeyler var (ör: buğday ekmeği yemek helal ama çalıp çırpıp yersen haramlaşır). Islam itidal dinidir ne ifrat ne tefrit. Helal olan şeylerde de aşırıya kaçmak veya yersizce yapmak insanı mekruh veya harama sürükleyebilir Ör: Doğru konuşmak helal, yalan konuşmak haramdır. Ama doğru söyleyeceğim diye düşmana devlet sırrını ifşa edersen haram işlersin.

Kısacası sığ bilgiyle hüküm vermek yerine biraz araştırılsa ehline sorulsa anlaşılmayan yerlerde problemler çözülür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~kasva~ -- 10 Kasım 2017; 11:36:14 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rainfall2535

quote:

aklıma gelen oydu. Başka türlü zararları varsa onlar da söylenebilir. Ne biliyyim mesela oynadığın oyun seni sinirli hale getirebilir,

oyunun içeriğine bakmak lazım,oynayana bakmak lazım, amacına bakmak lazım,

bütün gün başka hiç bir iş yapmadan başından kalkmazsan bu da doğru değil bunu anlatmaya çalışıyorum.

21 yaşındayım ben küçük çocuk değilim etkilenecek şekilde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.