Şimdi Ara

ISIL DENGE VE HAL DEĞİŞİMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • D Açıklayabilir misiniz ISIL DENGE VE HAL DEĞİŞİMİ

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Ozkutleyi değiştiren şey sıcakliktir.sıcaklik deismediyse d de değişmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaynayan bir sivinin sicakligi sabittir. O yuzden hacmi de degismez ve ozkutle de sabit kalir. Kutlesi azalir cunku buharlasip gaz haline gecerler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    Kütlesi azalıyorsa özkütle azalmaz mı peki eğer hacmi değişmiyorsa? Ben aldığı ısı hacmini de değiştirebilir diye düşünmüştüm. Bilgilendirirseniz sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: elfozlr

Kütlesi azalıyorsa özkütle azalmaz mı peki eğer hacmi değişmiyorsa? Ben aldığı ısı hacmini de değiştirebilir diye düşünmüştüm. Bilgilendirirseniz sevinirim

Hocam ozkutle neden azalsin ki? Bir bardak suyun da damacana suyun da ozkutlesi aynidir. Kutleleri farkli olmasina ragmen. Toplam kutle miktari degismiyor ki. Sadece gaz oluyor. Sivinin kutlesi azalir, gaz kutlesi artar toplam kutle degismez. Sivi buharlastigi icin hacmi de azalacak ozkutle sabit kalacak haliyle.

İsi aldigi icin hacmi artmaz diye biliyorum. Sicakligin artmasi gerek onun icin.

• Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    Fizik dersim cidden kötü, kusura bakmayın. Şimdi yanlış akgılamadıysam ilk paragrafta hacmi azalır, 2. paragrafta hacmi değişmez yazmışsınız. Eğer sakıncası yoksa hangisi doğru açıklayabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden 😊

• quote:

Orijinalden alıntı: elfozlr

Fizik dersim cidden kötü, kusura bakmayın. Şimdi yanlış akgılamadıysam ilk paragrafta hacmi azalır, 2. paragrafta hacmi değişmez yazmışsınız. Eğer sakıncası yoksa hangisi doğru açıklayabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden 😊

Hocam kafam gitmis. Yanlis bilgiler vermisim. Kusura bakma. Bu yazdiklarim son dusuncelerim ve yanlis olduklarini dusunmuyorum son kararim.

Soru da biraz kafami karistirdi acikcasi. Sivinin kaynama surecinde neleri degismez diyor. Buharlasan gazi kastetmiyor sanirim. Yani dedigin gibi madde isi alir genlesir ve hacmi artar gaza donusur. Ozkutlesi azalir yani. Fakat bize siviyi soruyor. Buharlasan gazi degil. Kaptaki sivinin hala ozkutlesi ve sicakligi ayni kaliyor diye dusunuyorum. Da kafam cok karisti ah bilemedim x(

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.