Şimdi Ara

Işık

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Işık hızını 20 varsayalım bende 10 hızla ışığı takip ediyorum birde gözlemci var ben ışığı 20 hızda gidiyor olarak görüyorum ve bende saatte 20 uzaklaşıyor, dışarıdaki gözlemci ise ışıgın benden 10 uzaklaştığını görücek sorum bu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Rölativistik hızlarda klasik hızları toplama yöntemini kullanamazsın. Şu formülü kullanman gerekir:

U = V + U' / 1 + VU'/C^2

Bir kere her iki gözlemci de ışığın hızını 20 olarak görecektir. Bu, Genel Göreliliğin temel kuralıdır. Evrendeki tek sabit ışık hızıdır.

Senin örneğe uygularsak;

V = 0,5C (senin hızın. Işığın hızını C = 1 alırsak, 10/20 = 0,5C)
    C = 1 (ışık hızı)
    U'= C (senden ayrılan ışığın hızı)
    U = gözlemciye göre senden çıkan ışığın hızı

U = 0,5C + C / 1 + 0,5*C/C^2

U = 1,5 / 1 + 0,5

U = 1
    U = C

Eğer her iki hızın toplamı ışık hızını aşıyorsa, orada klasik hızları toplama yöntemini kullanamazsın, yukarıdaki formülü kullanman gerekir. Subfotonik hızlarda, klasik yöntemler yukarıdaki formül ile hemen hemen aynı sonuçları verir çünkü paydadaki 1+VC/C^2 indirgeme faktörüdür ve çok düşük hızlarda 1'e yakındır.

• Torlak Kemal kullanıcısına yanıt
    Yanlış oldu galiba ben hız larını sormadım ben 20 hızla giden bir ışığı 10 hızla takip ediyorum. ışığın hızını 20 görüyorum, ve 20 uzaklaşıyor muş gibi olması lazım. Dışarıdaki gözlemci de benim le ışığın arasını 10 açılıyor görür. Işık hızını geçen bir durum yok.

• Azz. A kullanıcısına yanıt
    Hayır yanlış olmadı. Dışarıdaki gözlemci de ışığın hızını 20 olarak görür. Senin hızın bu durumu etkilemez. Sen nasıl ışığın hızını 30 olarak görmüyorsan dışarıdaki gözlemci de seninle ışığın arasını 10 açılıyor olarak görmez. İkiniz de ışığın hızını 20 olarak ölçersiniz. Işık hızı postula gereği tüm gözlemciler için aynı ve sabittir.
  • 20 ile giden bir şeyi 10 ile takip edemezsin ki farkı açar gider.
    Edit : ve gözlemci sesli düşünür “nabıyo la bu mal” diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buy>akip_giden_yillarim -- 9 Haziran 2019; 19:35:12 >
    20yi geçerde demedim yanlış anlıyorsun bu şekilde anlatamıyorum istersen Bi kaç kere daha bak olmasa boşver

Sen dışardaki gözlemcinin ışığın hızını nasıl algılayacağını sormuyor musun? Onu soruyorsan, ışığın hızı gözlemciye göre değişmez. Evrendeki tek sabit C olduğu için tüm gözlemciler kaç tane olursa olsun, birbirilerine olan göreceli hızları ne olursa olsun ışığın hızını hep aynı ölçerler.

Eğer bunu sormuyorsan sorunu anlamadım demektir. Ancak sen E yönünde 0,5C ile gidiyorsun ve yine E yönüne lazer atışı yapıyorsun. Lazerden çıkan fotonlar C hızında + senin 0,5C hızın toplam 1,5C yapıyor. Bu nedenle klasik hızları birbirine ekleme yöntemiyle soruyu çözemezsin. Gözlemci ışık demetiyle aranızdaki hız farkını 10 olarak ölçecektir ama o da ışığın hızını 20+10 olarak değil 20 olarak ölçecektir. Gözlemci ölçmesi gerektiğini ölçüyor, sen ölçmen gerektiğini ölçüyorsun. Açıkçası ne soruyorsun tam olarak anlamadım.

Hız değil ben yoldan bahsediyorum ben ışıkla aramdaki mesafeyi birim zamanda 20 açılacak şekilde görüyorum dışarıdaki gözlemci 10 şimdi benimle ışık arasındaki mesafe 10 mu yoksa Bi genişleme gibi bir şey mi söz konusu ve aramdaki mesafe 20 mi

Sen gözlemciye göre 0,5C hızında gittiğin için gözlemciye göre senin zamanın yavaşlıyor ama ışığın hızı ikiniz için de aynı. Işık senin 1 saniyendde o yüzden daha çok yol alıyor. O yüzden aradaki mesafeyi 20 olarak ölçüyorsun. Onun zamanı yavaşlamadığı için de gözlemci 10 olarak ölçüyor.

Özel Göreliliğe göre hız kazandıkça zaman yavaşlar.
  • Arada virgül-nokta kullanın da ne dediğiniz anlaşılsın.
    Ne hesaplama bee

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.