Şimdi Ara

Isaac Asimov

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Isaac Asimov'un Vakıf Serisine okumaya karar verdim ama bazı arkadaşlarım kitabın yazılış sırasına göre oku diyor bazılarıda olayların kronolojik sırasına göre.Bide bu seriyle bağlantılı Robot serisi varmış galiba.Kafam çok karıştı.Hangi sırayla okumam gerektiği hakkında.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Ben Vakıf serisine başlamadan önce Sonsuzluğun sonu ve Ben, Robot kitaplarını okudum. Daha sonra kitabın yazılış tarihlerine göre okudum.
  • Merhaba dostum

Ben şu ana kadar Asimov'un 8-9 kitabını okudum. Sana sıralama konusunda yardımcı olabilirim.

Öncelikle Asimov'un 3 farklı serisi var.

Robot (5 kitap)
    İmparatorluk (3 kitap)
    Vakıf (7 kitap)

Tabii ekstra küçük hikayeler vs olabilir ama benim genel hatlarıyla bildiklerim bunlar.

İmparatorluk serisinden şu ana kadar 1 kitap okudum o yüzden tam emin olmamakla birlikte zaman çizgisi kitaplarda şu şekilde:

Robot>İmparatorluk>Vakıf

Eğer gerçekten bu evrene düzgün girmek istiyorsan robot serisi ile başlamalısın.

İthaki yavaştan kitaplarını basmaya başladı ama bir sürü kitabı güncel değil yazarın. Eğer bir üniversiteye gidiyorsan benim gibi İngilizcelerini ya da varsa Türkçelerini temin edebilirsin.

Bu okuma sırası çok mantıklı geldi bana. Redditte gördüm:

I, Robot [ROBOTS]

The Caves of Steel [ROBOTS]

The Naked Sun [ROBOTS]

The Robots of Dawn [ROBOTS]

Robots and Empire [ROBOTS]

The Stars, Like Dust-- [EMPIRE]

The Currents of Space [EMPIRE]

Pebble in the Sky [EMPIRE]

Foundation [FOUNDATION]

Foundation and Empire [FOUNDATION]

Second Foundation [FOUNDATION]

Foundation's Edge [FOUNDATION]

Foundation and Earth [FOUNDATION]

Prelude to Foundation [FOUNDATION]

Forward the Foundation [FOUNDATION]

Ben ilk başta bunları bilmeyip İthakinin geçen sene bastığı Vakıf ile başladım. Şu anda ilk 3 Vakıf kitabını, Ben Robot kitabını ve sonsuzluğun sonu kitabını her yerde bulabilirsin.
    Bu ay İmparatorluk serisinin ikinci kitabı da yayınlanıyor.

Eğer mümkünse yukarıdaki sıraya göre git. Kitapları bulamayacaksan ilk olarak Ben Robot'u oku. Ardından vakıf serisine geç. Arada sonsuzluğun sonunu okuyabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onrtmz -- 16 Ocak 2019; 22:48:7 >

• İdeal bir sıra yok, nasıl okursan oku bazı konularda spoiler yemiş olacaksın.
    http://www.kayiprihtim.org/portal/okuma-rehberleri/vakif-serisi-okuma-rehberi/
    İstersen buraya bak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.