Şimdi Ara

İş nasıl bulacağız? Torpil mi bulmamız gerek... (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
268
Cevap
3
Favori
10.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
46 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: joker-38

quote:

Orijinalden alıntı: hereiam

nerden bulmuş 3000 tl lik işi...

nasip..

hangi okul mezunu? mekatronikte en iyi okul kocaeli, orası bile iyi değil. Diğerleri kim bilir nasıldır.

Ama nasip işte

mekatronikte en iyi okul kocaeli, orası bile iyi değil.

okuyorum okuyorum bu cümleyi çözemiyorum. iş bulamama konusunda sorun sende olmasın?

Türkyiyede mekatronik mühendisliğinin kurucusu kocaelidir.Çok kaliteli hocaları var.Tabi ytüde açıldıktan sonra biraz geri plana düştü

Ama mekatronikte

1-YTÜ
    2-KOÜ

• Haklısınız ve teşekkür ederim gerçekten ilgin ve mesajın için.

Ama ben biraz daha sınırımı zorlamak istiyorum, şu an internetten ilanlara bakıp cv yolluyorum. Bir umut belki çağrılırım...

Ben mühendisliği yapmak istiyorum ama bazen üzülünce boşver para nerdeyse ona yönel diyorum kendime kızıp.

Ama yine de bu işte ilerlersem sevebileceğimi düşünüyorum .. Bakalım hayırlısı
  • quote:

Bilmiyorum hocam... Ben zamanında 3. yılımda kazandım bu bölümü, 21 binle gitmiştim. Şimdikiler 75 binle falan gidiyor.
    2. sene de yaptığım sıralama iyiydi ama babam arkamda durdu ben gitmek istemiyorum dedim, babam ben senin arkandayım dedi. Annemgil kızıyordu tabi...

Ama şimdi bu olanları yaşadıkça bazen babam da keşke arkanda durmasaymışım diyor. Bazen ben de beklemeseymişim keşke diyorum. Ama zamanı geri alamıyorsun. Böyle düşünerek çok kafayı yedim zaten. Yüzüm gülüyor ama dış görünüşe aldanmamak lazım. Gülüş kahkaha bazen sadece maske oluyor.(o kadar negatif değilim ama bazen ciddi boyuta oluşuyor)

İşte referans diğer adıyla torpil arıyorum, bana yardım edebilecek, işe sokabilecek mevki sahibi biri. Babam da arıyor, kim oğlunun sıkıntı yaşamasını ister, ben üzülüyorum belki onlar benim 10 katım kadar üzülüyor bu halimi gördükçe.

Bugün bir iş yerini aradım, makine mühendisi arıyorlardı, hocam ben mezunum falan dedim hangi okul ve bölüm dedi, anlattım. Biz makine mühendisi arıyoruz dediler, tamam iyi günler dedim. Baktım oğlum böyle olmayacak dedim, 3 dk sonra tekrar aradım. Hocam rahatsız ediyorum ama az önce aramıştım, bi cv yollasam inceleseniz falan dedim, mail verdi buraya at şu kişiye ileteyim o zaman dedi. Sağol diyip kapattım.
    Yani artık gururu ayaklar altına aldım gibi...
    İş bulana kadar biraz yüzsüz mü olalım napalım bilmiyorum ki.

Şimdi senin yazdığına geliyorum :D
    Kpss atamamız yok, yılda 2 3 anca. Çalışmaya değmez diyorum o kadar tarih vatandaşlık vs.
    Subay konusunu hiç düşünmedim henüz. Teşekkürler bilgi için.

Gittikçe daha da kötü olacak çünkü mezun sayısı aşırı hızlı artıyor hemen hemen her bölümde aşırı yığılma var. Öncelikle geniş bir çevren, zengin bir ailen, iyi siyasi bağlantıların falan yoksa ayrıca çok şanslı biri değilsen özel sektörde sürünürsün. Kamuda mülakatla alım yapılan her yerde mutlaka torpil döner, uzun süredir uğraşıyorum ordan biliyorum. Ya kpssden yüksek puan alıp merkezi atamada veya açıktan sadece puana göre mülakatsız alım yapılan yerlere girmeye çalışacaksın ya da yabancı dilin iyiyse avrupa ülkeleri abd gibi yerlere iltica etmeye çalışacaksın, belki bir kaç sene veya daha az süre sürünürsün ama sonu iyi olur, akrabaların veya sana arka çıkacak tanıdıkların varsa daha kısa sürede tutunursun. Çok sayıda yakınım ve arkadaşım var bir şekilde yurtdışına gidip hayatını kurtaran.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asdic -- 14 Aralık 2017; 23:2:52 >

• asdic A kullanıcısına yanıt
    Arkadaş diyordu bir arkadaşı hollanda ya falan gitmiş, para artırabiliyor falan diyordu..
    Olmadı böyle şeyler deneyeceğiz... Eğer olursa tabi.
  • quote:

Arkadaş diyordu bir arkadaşı hollanda ya falan gitmiş, para artırabiliyor falan diyordu..
    Olmadı böyle şeyler deneyeceğiz... Eğer olursa tabi.

Bölümünle ilgili eğitim alırsın hollanda almanya gibi ülkelerde çok iyi bir hayatın olur, ama en vasıfsız şekilde de gidebilirsen oralara ve tutunursan yine buradakinden çok daha kaliteli bir hayat sürersin, yaşın gençse şimdiden bir şeyler yapmaya bak zaman su gibi geçecek.
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    Kardeşim sana mekatronikci olarak birkaç soru soracağım

Stajını nerede yaptın

Hangi PLC markasını programlamayı iyi seviyede biliyorsun

Hidrolik pnömatik ve makina derslerine ne kadar hakimsin

Bilgisayar programlama dillerinden hangilerini ne seviyede biliyorsun

İngilizce seviyen teknik anlamda ne düzeyde

Arduino raspberry vsvs ne kadar ilgilendin görüntü işleme akıllı ev sistemleri vs bunlarla ilgili projeler yaptın mı

İnverter ile ac motor veya kumanda devreleri ile bir motoru yıldız üçgen bağlayabilir misin en azından teoride devreyi cizebiliyor musun

Eğer bu yazdıklarımdan her biri hakkında biraz bilgin varsa seni havada karada kaparlar
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    İki ihtimal var o zaman.

Ya sen çok kötü bir mühendissin ve alanının ülkedeki en iyi okulunda okumana rağmen iş bulamayıp torpil diye ağlıyorsun ya da okulun ve eğitimin yetersiz.

İkisini de dene tarafını seç.
  • Zamanında popüler olup çabuk sönmüş bir dal mekatronik, pek kendine has alanı yok gibi. Makine veya elektrik-elektronik alanlarına yönlen. Şuan ne tür işler bakıyorsun?
  • quote:

Valla helal olsun abi,

Durmamışsın, çabalamışsın, çok taktir edilecek bi durum. (taktir etmek bana düşmez ama) Helal olsun.

İlk videon bile güzel bence, ama son ile kıyaslanamaz tabi. Başarılar!

Sagolun hocam cok tesekkur ederım.
  • Kariyer.net sitesini falan BEYNİNİZDEN SİLİN.
    O sitede arkadaşlar ilanlar veriliyor 2 ayda bir tekrar ısıtılıp temcit pilavı gibi yeniymiş gibi gösteriliyor. Ayrıca bir kişi alıncak pozisyona binlerce kişi başvuruyor, firma bilmem kaç kişiyle görüşcek de sana dönecek de amaaaan uzun sürec..Hikaye..Varsa kariyer.netten iş bulup giren yazsın buraya.

En güzeli gazete ilanları daha gerçekci. Direkt telefonnumarası da var yada bizzat git direkt başvuruyorsun bizzat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forester34 -- 15 Aralık 2017; 1:18:14 >
  • -Kariyer.netteki ilanların %80 i kolpadır.

-Ben de 3 ay aradım, işi facebooktan buldum.Ciddiyim.Teknik üniversite mezunuyum.

-Şimdiki aklım olsa tıbbı kazanamayacağım için hukuk okurdum.

-Mühendislik eğitimi türkiyede özeller hariç 2-3 üniversite dışında verilmiyor.Zaten teknik üniversiteler bile daha endüstri görmemiş, sahaya çıkmamış teori hocalarından geçilmiyor.Kusura bakmasın bu hocalar da ben sahaya çıkmamış adama mühendis demem.

-Tanıdığınız varsa, mühendisliğe çok ilginiz varsa(17-18 yaşında bir mesleğe ilgi de bana göre hikaye de neyse) bu 2-3 devlet ve belli başlı özellere girin.

-Puanınız iyiyse zaten sakın mühendisliği denemeyin bile, tıbba dalın.

-Üniversite ortamı kişinin yaklaşık 3 senesini çalar.4 senede hepi topu toparlasan 1 sene eğitime benzer bir şey görebilirsin.Derslerin çoğu hocaların mesai doldurma süreleridir.Seçmeli dersler falan zaten komple yalan.

-Çok sosyalseniz, okulu uzatırım, para derdim yok derseniz Work and Travel ve Interrail yapın ama bana göre vakit kaybıdır.Bir de üstüne yurtdışında Türklerle takıldınmı tam anlamıyla rezil bir şekilde vakit kaybıdır.Bari en azından biraz ucundan kıyısından dil öğrenilmelidir.Hatta mümkünse ingilizcenin yanında genellikle gidilen almanya-ispanya olduğundan bu dillerden biri öğrenilmelidir.

-3. ve 4. sınıflarda zorunlu stajlarda adam ayarlayın, mutlaka kendinizden haberbar ettirin.Hatta part time mart time çalışmaya bakın.Bitirme tezim var, sınavlarım var, üniversitede kulübüm var gibi boş işlere bel bağlamayın.

-Okuldaki eğitime asla güvenmeyin.Zaten çoğu devlet okulunda doğru düzgün çizim-simülasyon-dizayn-yazılım programları öğretilmez.Öğretilse bile yalandan şöyle en girişinden öğretilir.Varsa imkan kurslara murslara gidilmelidir.

-Üniversite hazırlığı lisede biraz ingilizce görmüş, biraz sorulara bakmış, ön çalışma yapmış herkes geçer.Sakın ola okumayın.Zaman kaybının tillahıdır.Türkiyede Boğaziçi ve özeller dışında hazırlık okunmaz.Yabancı dil tamamen kendi kendinize ve yabancı biriyle öğrenilebilir.Bir şeyi en iyi öğrenmenin yolu mecbur kalmaktır.Yabancı dile mecbur bırakın kendinizi.

-Okulda gösterilen teknik bilgiler genellikle ar-ge sahasında (ki o bilgilerle ancak giriş seviyesi ar-ge yapabilirsin, yine sayfalarca döküman ve literatür taraman elzem) veya okulda kalırsan akademisyenlikte en çok işine yarar.

-Üniversitelerdeki meslek kulüpleri iş hayatının aynasıdır.Güzel ahbap-çavuş, yalakalık işleri döner.İlla kulüplerde takılacam dersen hobi kulüpleri daha samimidir ama yine de boş iştir.

-Bu arada torpildir, tanıdıktır vs önemli ilk işi bulurken fakat askerlik de çok önemli bir kriter.Çoğu İK'cı eğer askerliği yapmamışsan direkt CV'ni çöpe atar.Birebir, yaşanmış, sorulmuş, soruşturulmuş net bilgidir.

-Konuyu açan arkadaşa bir tavsiye vermek gerekirse , proses, endüstriyel, ev, makine otomasyonlarıyla ilgili kurslara katıl.PLC'ye hem donanım hem yazılımda iyi bir şekilde hakim olursan iş bulmaman zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Port Valdez -- 15 Aralık 2017; 3:26:39 >

• eskiden mecliste odacı çaycı tanıdığı olan işe girmiş, artık milletvekili de kar etmiyor, bakan bir dayı'nın olması lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

https://www.sahibinden.com/ilan/is-ilanlari-muhendislik-mekatronik-muhendisligi-yeni-mezun-yetistirilmek-uzere-mekatronik-muhendisi-506291969/detay

Şöyle bir ilan buldum. Sanırım senin bölümün iş alanı dar. Diğer mühendisliklerde daha fazlaydı.

Hocam bunu biz kapımızda 8 saat bekleyen vasıfsız cahil (okuma yazması yok) site güvenliğine veriyoruz mekatronik okumaya gerek yok bunu için.

• Aynen,geçen bir siteye gittik ki normal büyüklükte,orta büyüklükte bir ilçe ev kiralarının 600-850 TL olduğu yerlerden kapıcı arkadaşın arkadaşı çıktı,buraya başladım 2 bin TL maaş + ev ve giderleri dedi ben ağzım açık baktım
    Torpil de yok öyle bulmuş sormadım ek gelir ne kadar gelir diye ama olur illa bahşiş hiç olmadı kendini geliştirmek mi istiyorsun zaten oturuyor gün boyu,çalış kod yazmayı öğren iş bile alırsın.
    Demem o ki gençler alternatiflere bakın,okumanın hiçbir artısı yok. Şu an bile her 8000 kişiye 1 Avukat düşüyor ülke de ve sayı hızla artıyor. Oradan siz düşünün. Avukat bile demem nispeten şu an en iyi kazanan kendi işinizi kolayca kurabileceğiniz meslek olması.
  • üniversiteden mezun olduğum ilk sene yazılım firmasında 600 TL maaş ile işe girdim amacım para değil sadece iş öğrenmekti.300 TL yol parası veriyordum.Şuan ise zamanında yaptığım fedakarlığın karşılığını fazlası ile alıyorum
  • Büyük bir firmanın ik'sında çalışıyorum.İlanlarımızıda gizli açıyoruz.Sebebi rakiplerimizin eleman aradığımızı bilmesini istemiyoruz.Bunu bir tek biz değil emin olun tüm kurumsal şirketler yapıyor.Gizli ilanlara önyargı ile yaklaşmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Aynen,geçen bir siteye gittik ki normal büyüklükte,orta büyüklükte bir ilçe ev kiralarının 600-850 TL olduğu yerlerden kapıcı arkadaşın arkadaşı çıktı,buraya başladım 2 bin TL maaş + ev ve giderleri dedi ben ağzım açık baktım
    Torpil de yok öyle bulmuş sormadım ek gelir ne kadar gelir diye ama olur illa bahşiş hiç olmadı kendini geliştirmek mi istiyorsun zaten oturuyor gün boyu,çalış kod yazmayı öğren iş bile alırsın.
    Demem o ki gençler alternatiflere bakın,okumanın hiçbir artısı yok. Şu an bile her 8000 kişiye 1 Avukat düşüyor ülke de ve sayı hızla artıyor. Oradan siz düşünün. Avukat bile demem nispeten şu an en iyi kazanan kendi işinizi kolayca kurabileceğiniz meslek olması.

Ülkede elini sallasan hukuk fakültesine çatıyor millet avukatlığı maval bir şey sanıyor eskiden öyleydi artık değil bunun aynısını zamanında gıda mühendislerine yaptılar gazladılar her şirket gıda mühendisi alacak diye şimdi olan şu; her şirket almıyor gıda işi yapanlarda sadece 1-2 tane barındırıyor koca koca gıda fabrikalarında 1-2 tane gıda mühendisi var.

Geçen yıl bir taziyedeyim 4 tanesi bir araya gelmiş ortalama 10 ar yıllık mazileri var iş hayatında şunu tartışıyorlar "abi 3000 lira öneriyorlar gitsemmi"... Suç bunlarda değil basiretsiz yönetimlerde bu çocukları bu bölümlere yönlendirenlerde.

• quote:

nerden bulmuş 3000 tl lik işi...

nasip..

hangi okul mezunu? mekatronikte en iyi okul kocaeli, orası bile iyi değil. Diğerleri kim bilir nasıldır.

Ama nasip işte

Şu algıdan kurtulmalısın bence işte mekatronikte en iyi okul bilmem kocaeli yok mimarlıkta en iyi mimar sinan bunlar çok etken değil sonuçta mezun olduktan sonra okul ismi çizmiyor projeyi veya işi o diploma yapmıyor kişi kendi yapıyor.Sen kendini geliştirebildiysen okul döneminde çevrendeki aynı bölümü okuyan insanlardan bir tık önde olacak bilgi ve birikime sahip olduysan zaten iş bulmam çok imkansız değil ayrıca firma ismi gizli diye merdiven altı iş yapması anlamına gelmiyor.Anladığım kadarıyla sen hemen çok büyük şirketlerde işe başlayıp çok iyi ücretler alma peşindesin bu ne yazık ki bizim ülkemiz için geçerli değil çok iyi bir üni olsada ilk bir iki sene ezilmeden ne yazık ki hak ettiğin ücretleri alman zor.

• quote:

Evet mekatroniğe hocam, beğenemedin mi?

Zamanında çoğu kişinin hayalini süsleyen bölümdür bu, bunu kazanamayan makine elektrik falan okuyordu...

Üniye gittiğimde ooo mekatronik denilen bi bölümdü.

Beğenemedim hocam.
    Beğenememe sebebim bölümü küçümsemek değil o yüzden sanki eleştirmişim gibi savunma pozisyonu almanıza gerek yok.
    Benim belirtmek istediğim Türkiye koşullarında mekatronik bölümü iş bulma konusunda hiçbir zaman popüler olmadı.
    Yoksa tıp alanında neyse mekatronikte aynı.
    Ama bizim ülke olarak bu bilimsel gelişme hızıyla bi 20 senemiz var popülerlik kazanmasına
    Geriyiz hocam yani anlayacağın dille, kimin umurunda mekatronik. Ucuza arsa kapatıp beton dikme bizim işimiz. orta doğuda, avrupada, rusyada inşaat sektörü bizim elimizde, dünyanın amelesi biziz. Mekatronikle Japonlar, İngilizler, Amerikalılar falan ilgileniyor.
    Bizim üniversiteler elektrikli bir araç falan yapınca utanmamak için kanalı değiştiriyorum hemen. Sen ne mekatroniğinden bahsediyorsun.

• beyler artik industiral version 4 u ogrenin bundan 10 yil sonra tip okuyan bile issiz kalcak kacari yok
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.