Şimdi Ara

İş nasıl bulacağız? Torpil mi bulmamız gerek... (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
3
Favori
10.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
46 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ilk söylediklerine sövmekle haklıyım, negatif psikoloji içinde olan birine böyle konuşulmaz

ama son dediğin mantıklı.
  • Torpiliniz yoksa bu hayatta hiçbir şansınız yok bu yüzden boşa yaşamayın derim..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    Hocam, bazı hocalar öyle olabilir ama inanın çoğu değil. Gördüm hocam gözlerimizle, kaç yıl ordaydım ben.

Profesörün odasına girmekte çekinen insanlar varken ben her ders çıkışında hocanın odasına girip soru sorardım..

Çoğu hoca boş, öğrencinin suçu da olabilir ama hocanın suçu da çok fazla. Salla başı al maaşı derdinde.

Adam soru sormaya aciz? Siz bana hocayı savunuyorsunuz? Adam amerikada okumuş, prof olmuş, sürekli geçmiş yıllardan rastegele soruyor? millet napıyor ezberleyip geçiyor anlayan yok çünkü.
    o dersi 5 kerede alsan bişey anlıyamıyorsun, böyle hocalar var... Ezberci öğrenciler kadar ezberci hocalar da var.
  • Eyvallah, sağol..
  • Okul yarıştıranlar gelmiş yine. Bu ülkede üniversite yok. Odtü itü ytü bilkent kocaeli hiç biri üniversite değil. Tüm okullarda yapılan işler aynı. Projeler birbirinin kopyası. Özgün proje sayısı çok az. Okulların birbirinden farkı fazladan 5 tane biyoloji çözen öğrenciler. Mühendislik fakülteleri sanayi içine girmemiş hocalarla dolu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saul Goodman kullanıcısına yanıt
    odtü boğaziçi bilkent vs belki farklı olabilir ama diğerleri hakkında dediğiniz doğru.

Öğretme amacı olan, milliyetçi olan hoca sayısı az. Türk gençliğine bişeyler katmak isteyen az.
  • Kariyer.net artık miladını tamamladı.CV'lere bakılmıyor bile.
    Bu ülkede işe girmek için torpilinizin yada iyi bir referansınızın olması gerek maalesef.
  • bloodletting. kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle hocam, kendini geliştirmek falan boş hikaye masal.. İnsan işe girmeden kendini ne kadar geliştirebilir? Bunlar fasa fiso.

Sanki kimse bilmiyor ülkenin halini.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hereiam

öyle malesef

okunacak meslek değil, bi hayalle girmiştik...

Yanlış anlamayın da
    Mekatroniğe mi hayalle girmiştiniz?

Çok hayal kurmuşsunuz hocam...
  • he yav he H kullanıcısına yanıt
    Evet mekatroniğe hocam, beğenemedin mi?

Zamanında çoğu kişinin hayalini süsleyen bölümdür bu, bunu kazanamayan makine elektrik falan okuyordu...

Üniye gittiğimde ooo mekatronik denilen bi bölümdü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: G3gg

ben sana bir tavsiye vereyim; business analyst(iş analisti) ilanlarına bak. İş bulamayan mühendislerin çıkış noktası iş analistliğidir.

bu arkadaşın tavsiyesini dikkat al bence..benim arkadaşlarım var endüstri hatta kimya mühendisi falan iş analisti olarak çalışıyorlar şirkette maaşlar 3500 civarında.
  • yorgun şair kullanıcısına yanıt
    Az önce bi şirketi aradım, makine mühendisleri arıyorlar ama istedikleri özelliklerin çoğu kısmı bende de var,

Bir kere aradım, bayan makine mühendisi arıyoruz dedi, tamam iyi günler dedim

Birkaç dakika sonra dayanamadım tekrar aradım, şu adrese cv ini gönder "..." bey e ileteyim dedi, tamam dedim.

Yapacak bişey yok, bundan sonra biraz yüzsüz ve istekli olduğumu belirtmem gerek sanırım.
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    ordaki bayan, makine mühendisi arıyoruz dedi
    virgül koymadan yazmışım, anlam karışmış
  • Bak yasım 40 ufak tavsıyelerım var. sadece sana degıl herkese. Aradan zaten sahıp olduklarınızı da elersınız.

- Dıploma tek basına yetmez. Dılını gelıstır. Ana dılın halıne getır. Bunu artık oturdugun yerden bıle gunde bır kac saat calısma ıle kolay bır sekılde yapabılırsın ınternet cagında.

- Sadece Turkıye'yı degıl yurt dısını da takıp et.

- Kendını gelıstır. Meslegınle ılgılı kurslara gıt.

- Bılmıyorsan kodlama adına bır seyler ogren.

- Iyı fırmalarda ogrencılık sırasında staj yapmaya calısın.

- Arastırma yapmayı hayatının felsefesı yap. Bundan asla vazgecme. Her bılmedıgını ımkan verdıgı surece ogrenmeye calıs.

Burda en onemlı sey dıl. Artık gunumuzde o olmassa olmaz.

Bak kendımden bır ufak ornek vereyım. Donanım Haber'de 2 sene kadar edıtorluk yaptım.

Ilk baslayacagım gun sunum bılgım sıfırdı. Sıfır ama. Ilk vıdeomu cekecem. Oncelıkle ufak bır studyo kurdum. Aksam arkadasımı aradım. Yalvardım gel bana Premiere ogret dıye. 9'da aldım cocugu evınden. Basladık yapmaya. Sabah 6'da bıttı. Bılgısayarı kapattım ıse gıttım. Tabı nasıl bır ıs cıktı tahmın edersın. Ilk vıdeoma bugun bıle hala guluyorum.
    https://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/iPhoneunuzun-pil-s%C3%BCresini-uzatin-DH-ozel-video.htm

Sonrakı zamanlarda once vıdeo cekmek uzerıne calıstım. Mıkrofonları arastırdım. Kalıtelı ses nasıl elde edılır onu arastırdım. Slaytlar gerekıyordu vıdeolarda Photoshop'u gelıstırdım.

Sesle ılgılı bazı sıkıntılar olustu kalktım adobe audition kullanmayı ogrendım.

1000'e yakın Youtube vıdeosu seyrettım.

En kalıtelı ıcerıgı nasıl cıkarmak ıcın kameramanlarla, ınternet reklamı ceken ınsanlarla tanıstım.

Yesıl Perde ısıne gırmek ıstedım. Kalktım gıttım Sırkecı'den aldım. Eve geldım oturdum After Effects calıstım. Isımı gorecek kadar ufak After effects ogrendım ve yesıl perdeyı kendı evımde yapmaya basladım.

Baktım makıneye hakım olamıyorum kalktım fotografcılık kursuna gıttım. 6 haftalık kurs yetmedı uzerıne 300'den fazla youtube vıdeosu ızledım. Okudugum makalelerın sayısını ıse hatırlamıyorum.

Bır yakınımdan teklıf gelınce profosoyonel fotografcılık ısı aldım 2 tane. Sırf ordakı ortamı gormek ıcın ıkı tane panele gıdıp fırma adına foto cektım.

Unıversıtelerde okutulan ıcerıklere erıstım. Test cozmeye basladım.

Fotografcılık cok hosuma gıdınce ınstagram hesabı actım. Bugun 5000'den fazla ve cogu yabancı olan takıpcım var. Keyıfle fotograflarımı paylasıyorum.

Edıtorluk tarafından hıc bıtmek tukenmeden oturdum arastırdım. Yabancı forumları takıp ettım. Yabancı ıcerıklerın hepsını her gun okudum.

En sonunda tabı bu bır yan meslek oldugu ıcın ufaktan bıraktık. Ama gerıde guzel ısler de cıkardım. Donaımhaberın 2015 ocagından gunumuze kadar en cok ızlenen ılk 30 vıdeosunun 26 tanesını ben yaptım.

Ilk vıdeomdan sonra asagıdakı ıncelemeye bakarsan zaten aradakı fark gece ıle gunduz gıbı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkans -- 14 Aralık 2017; 15:39:38 >

• berkans kullanıcısına yanıt
    Valla helal olsun abi,

Durmamışsın, çabalamışsın, çok taktir edilecek bi durum. (taktir etmek bana düşmez ama) Helal olsun.

İlk videon bile güzel bence, ama son ile kıyaslanamaz tabi. Başarılar!
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    İster kabul edin ister etmeyin. Askerliğini yapmamış (ya da bedelli) yeni mezunu işe alıp ona yatırım yapmak büyük risktir. Günümüz piyasası bu riski kolay kolay kaldıramaz.

Biraz empati

• bozcan kullanıcısına yanıt
    Aynen risktir ama ben dürüstlüğümle bunu aşacağıma inanıyorum gerekirse sözleşmeye de imza atarım, atıyorum 2 yıl burda kalacağım vs gibisinden.
  • Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Üniversiteye giriş sınavı senin ne kadar çalıştığını, konulara ne kadar hakim olduğunu gösteriyor. Senin yeteneğini değil. Bundan dolayı o 300k'lık kesime giremeyenlerin dört yıllığa alınmaması hata olacaktır.

• Arkadaşlar Cv gönderin elemana ihtiyacım var alın size link gönderin bana Cv nizi
    şaka şaka bu vereceğim linkte siteler var girin Cv nizi yollayın ağlayın biraz dönerler size olmazsa da sağlık olsun ne yapalım dünyanın sonu değil sonuçta
    link:https://www.emekce.com/en-iyi-is-bulma-siteleri/

• Kariyerden açılan her ilana 50-100, firmanın büyüklüğüne göre 300-400 başvuru geliyor.
    Bu kadar başvurunun arasından gidip yeni mezun birini seçmeleri imkansız gibi. Ancak yetiştirilmek üzere Muhtemelen asgari ücret veya az üstü direk sizin bölümünüzde arayan firma olacakta, denk gelecekte vs. hiç kolay değil.
    Birde İstanbul da çok daha zor.

İlk işi tanıdık çevre vasıtasıyla bulmak önemli. Tecrübe arttıkça yabancı dil, yüksek lisans gibi artılarıda yanına eklerseniz iş bulmak kolaylaşıyor. Yoksa yeni mezun çok var hangi biri işe alınacak?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.