Şimdi Ara

. İş hukuku toplu sözleşme deki maddeye uymama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6
Cevap
0
Favori
426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar hakem heyeti tarafından toplu sozlememiz geldi sözleşmede fazla çalışma yüzde 60 fazla diyor ama çalıştığım yer bizde para olarak verilmez izin olarak kullanırsın diyor..... Sizce durum nedir hukuki yönden bir şeyim olabilir mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar,

Fazla çalışma yapan bir işçi, eğer talep ederse işverene yazılı olarak başvurmak koşulu ile bu çalışmalar karşılığında zamlı ücret almak yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat on beş dakikayı serbest zaman olarak kullanmayı talep edebilir. Ancak buna karşılık işveren hiçbir suretle işçiyi fazla çalışma zammı yerine serbest zaman kullanmaya zorlayamaz.

• Özkan kullanıcısına yanıt
    Bizler kamu fabrikasında taşeron olarak çalışıyoruz her sene toplu sözleşme oluyor geriye dönük para alıyoruz madde 30 fazla çalışma var ve benim şuan 30 saat fazla çalışmam var ben paramı istediğimde bana bu fabrikada mesai ücreti yok diyorlar ve de yıl sonuna kdr kullan diyorlar. Ve fazla çalışmaya kalmadığımizda tehdit ediyorlar tutanak tutarız diyorlar
    Madde 30 açık ve net değil mi para alabiliriz . İş hukuku toplu sözleşme deki maddeye uymama

• Merhabalar,

Fazla çalışma ücreti de dahil olmak üzere ücret ve ücret eklerinin ödenmemesi halinde işçiler,

1. çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilir.
    2. iş sözleşmelerini haklı nedenle derhal feshedebilirler. (bu halde işçi kıdem tazminatını da alacaktır.)

İşverenler Toplu İş Sözleşmesini uygulamak zorundalar. Size de sözleşmede yer alan zamlı ücreti ödemek zorundalar. Aksi halde dava açarak fazla çalışma ücreti, diğer işçilik alacaklarını ve KIDEM TAZMİNATINI talep edebilirsiniz.

Başka bir sorunuz olması halinde mesaj yoluyla sorabilirsiniz...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.