Şimdi Ara

İş bulamayan yazılımcı yoktur! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
56
Cevap
0
Favori
6.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: izayoi

İşlerini pazarlaman için paypala ihtiyacın yok başka platformlar da var.

Alıntıları Göster
    Öyle olmuyor işte adamlar paypaldan başkasına güvenmiyor satın alacakları zaman, hem de doğrudan paypal olursa çok daha iyi kaldı ki ben dolaylı yoldan paypal kullanabilmenin yollarını keşfettim kendi geliştirdiğim yöntemler ile buna rağmen kötü etkiliyor. Paypal yurtiçine para çekme konusunda tekel gibi bir şey. Alternatifi yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PacTyson P kullanıcısına yanıt
    Bir yazılımcı İngilizceyi çok iyi bilmeli ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kortekes

Bir yazılımcı İngilizceyi çok iyi bilmeli ?
    Orta seviye bilsen de yapmak imkansız değil ama ne kadar iyi olursa o kadar kârdasın. Niye mi? Çünkü Türkçe eğitim kaynakları çok sınırlı, bu yazılım dillerinin resmi kaynakları dokümanları bile ingilizce genelde. Ondan sonra dünya çapında iletişim dili aynı zamanda, Çinliye de Ruslara da Araplara da yazılımı satarken ingilizce anlaşıyorsun.

Kendini hangi kademede ve alanda tanımlıyorsun. Hangi ortamlarda uygulama geliştirdin. Bir çok kriter var. Yazılım sürekli gelişen ve değişen bir pazar. 8 yıl önce ile şimdi arasında çok fark var. 8 yıl önceki bilgilerin ile iş ararsan bulamazsın iş. Diploma ya gelirsek herkes de var lisans diploması. İşletme veya fizik okuyan bisini mi işe alırsın yoksa yazılım mühendisliği okuyan birini mi? Ayrıca madem iyi bir yazılımcısın " PayPal sorunu için kendi alternatifini bulucak kapasiteye de sahip olman gerekmez miydi?
    Binlerce kullanıcıyı neden mağdur ettin." diye sorar insan kaynakları.
    Bizim iş bulamama nedenimiz ülkemizde ki herkesin yazılım mühendisi yim diye ortada gezmesi. Lisan diplamam var ben yazılımcıyım diyemezsin. Ya alanında diploman olucak yada sektörde adı geçen sertifikalarının olması lazım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Bir yazılımcı ne kadar kazanır ?

• yazılımcılar da işşiz kalır kim diyor iş kesin bulunur diye ya millet iyice zıvanadan çıktı öyle patronlar varki gece gündüz asgari ücrete yazılımcı arıyor bu şekilde bir işten bahsediliyor ise elbet bulunur ama adam akıllı parası maaşı olan bir iş Türkiyede o kadar kolay bulunmuyor.
  • Meslek lisesi+vasat üniversitede 2 yıllık bölüm+kendini geliştirmemek=işsizlik
    Şaşırtıcı değil. Büyük ihtimalle adam akıllı bir programlama dili bile bilmiyordur.
    Ha bi de meslek lisesini de ilgi duyduğu için seçmiş :d Sanki çapa fene kabataşa puanı yetiyordu da o meslek lisesini tercih etti. 200-300 puan almışsın ya imam hatipe gideceksin ya meslek lisesine, başka seçeneğin mi var?
  • Bilgisayar programcılığı okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki okulda göreceğiniz eğitim gerçek hayatta hiç bir işinize yaramayacak. Bu sebeple sadece okula gidip kendini geliştirmeyenlerin iş bulma şansı düşük hatta hiç yok diyebilirim. Kötü bir okulda da değilim mesela ama şuan 2. sınıfım ve nesne yönelimli programlamlamanın n'sini görmedik. Haliyle sadece okulun verdikleriyle yetinen birinin iş bulması da imkansız oluyor.

Kendini geliştirmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. İlk mezun olduktan sonra iş bulması zor olacaktır ama tecrübe kazandıktan sonra açıkta kalacağını pek düşünmüyorum.
  • kortekes kullanıcısına yanıt
    B1-B2 seviyesinde bilmen şart. Yabancı kaynakları okuyup anlayabilmek için.
  • Kız bilgisayar programcılığı mezunu. Programcılık, yazılımcılık değil önce onu belirterek başlıyım. Kendi şirketimde dahil kurumsal şirketlerin %95inde yazılımcı kadrosu için mühendis olma şartı vardır. Hatta bilgisayar mühendisliği dışında istisna olarak sadece matematik mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği mezunları tercih edilir. Mühendislerin algoritma ve tasarım üzerine daha iyi eğilebildiklerini düşünüyorlar ki yurtdışında bu geçerli bir düşünce, Türkiye'de ne kadar doğru tartışılabilir. Zaten çok mühendislik mezun var o yüzden programlama mezunlarını tercih etmiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 26 Kasım 2019; 23:6:57 >
  • sektörten biri olarak cevaplayayım bilgisayar prog. okunmaz okunuyorsa da beykent'te okunmaz. kendine bir şey katmamış videoda da söylüyor. bu kız yazılımcı bile değil elinde sadece bil. prog. 2 yıllık diploma var. çöp yani. kendini yetiştirmiş iyi bir yazılımcı boş kalmaz ne tr'de ne de avrupa'da. yeni mezunlara gelirsek de gelişime açık biri max 2-3 sene sürünür tecrübeyle çok iyi yerlere gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AE21A90E2

Kendini hangi kademede ve alanda tanımlıyorsun. Hangi ortamlarda uygulama geliştirdin. Bir çok kriter var. Yazılım sürekli gelişen ve değişen bir pazar. 8 yıl önce ile şimdi arasında çok fark var. 8 yıl önceki bilgilerin ile iş ararsan bulamazsın iş. Diploma ya gelirsek herkes de var lisans diploması. İşletme veya fizik okuyan bisini mi işe alırsın yoksa yazılım mühendisliği okuyan birini mi? Ayrıca madem iyi bir yazılımcısın " PayPal sorunu için kendi alternatifini bulucak kapasiteye de sahip olman gerekmez miydi?
    Binlerce kullanıcıyı neden mağdur ettin." diye sorar insan kaynakları.
    Bizim iş bulamama nedenimiz ülkemizde ki herkesin yazılım mühendisi yim diye ortada gezmesi. Lisan diplamam var ben yazılımcıyım diyemezsin. Ya alanında diploman olucak yada sektörde adı geçen sertifikalarının olması lazım.
    8 yıldır kendimi güncellemediğimi nerden çıkardın 12 farklı yazılım dili ve teknolojisi üstünde çalıştım, program bile 4 kez büyük güncelleme yaşadı. Ha şu vardır, piyasanın adadığı sektörün aradığı yetenekler ile benim internette para kazanmamı sağlayan yetenekler bir yerden sonra birbirinden ayrılan yollar olabilir, bu aşamada o yeteneklere bakıp onların üzerinde de çalışmak gerekir ki ama 1 sene boyunca doğru düzgün cv bile incelenmeyişi, daha bende ne diplomalar ne yetenekler var buna bile bakılmayışı beni biraz özel sektör konusunda şüpheye soktu Türkiye'de.

Ayrıca paypal konusuna emin ol öyle bir fikir geliştirdim ki şeytanın aklına gelmez, bu sayede iyi kötü işleri devam ettirdim ama öyle olmuyor işte direkt kullanabilmek gibi olmuyor yukarıdaki yorumlarımdan birinde de söyledim bunu okuyabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ReaLGz

Kız bilgisayar programcılığı mezunu. Programcılık, yazılımcılık değil önce onu belirterek başlıyım. Kendi şirketimde dahil kurumsal şirketlerin %95inde yazılımcı kadrosu için mühendis olma şartı vardır. Hatta bilgisayar mühendisliği dışında istisna olarak sadece matematik mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği mezunları tercih edilir. Mühendislerin algoritma ve tasarım üzerine daha iyi eğilebildiklerini düşünüyorlar ki yurtdışında bu geçerli bir düşünce, Türkiye'de ne kadar doğru tartışılabilir. Zaten çok mühendislik mezun var o yüzden programlama mezunlarını tercih etmiyorlar.
    Ybs bölümüde tercih edilmeye başlandı son zamanlarda

• Liseyi Anadolu Teknik Veritabanı Bölümünde okudum
    Sonrasında 2 yıllık sakarya üniversitesi bilgisayar programcılığı okudum.

Dikey geçiş ile bahçeşehir yazılım mühendisliğine geçtim.

Şuanda kariyer.net’de full-stack yazılım mühendisiyim.

PHP Vue.Js Css Mysql biliyordum. İş yerinde .net çalışıyoruz. Şuanda kubernete docker c# postgresql soap rest api ile geliştirme yapıyoruz.

Soruları olan sorabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: kamisama-

Bilgisayar programcılığı okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki okulda göreceğiniz eğitim gerçek hayatta hiç bir işinize yaramayacak. Bu sebeple sadece okula gidip kendini geliştirmeyenlerin iş bulma şansı düşük hatta hiç yok diyebilirim. Kötü bir okulda da değilim mesela ama şuan 2. sınıfım ve nesne yönelimli programlamlamanın n'sini görmedik. Haliyle sadece okulun verdikleriyle yetinen birinin iş bulması da imkansız oluyor.

Kendini geliştirmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. İlk mezun olduktan sonra iş bulması zor olacaktır ama tecrübe kazandıktan sonra açıkta kalacağını pek düşünmüyorum.
    Benim bizzat müşterilerim arasında da var çok bilgisayar mühendisliği diploması bile var ama ne ingilizce var ne yazılım dili biliyor doğru düzgün. Haa ama konu bu değil, konu gerçekten gelişip de iş bulamayan var mı, ya da kendini iyi geliştirdin diyelim ama referans yok tanıdık yok, sırf bir github profili, proje ve iş arama siteleri yani bir insana iş bulma konusunda garanti veriyor mu o YouTube yorumlarında iddia edildiği gibi? Konu bu. Hele de Türkiye'nin şimdiki durumunda.

Alacağın maaş düşer ama işsiz kalacağını pek sanmıyorum donanımlı biriysen. Mezuniyet yaklaştığı için kariyer.net'ten bakıyorum iş ilanlarına sadece İstanbul'da binin üzerinde iş ilanı var. Yani durumlar o kadar da kötü gözükmüyor.

Somut gösterebileceğin projenin olması baya büyük bir artı yazılım konusunda. Onun dışında atıyorum C#/.Net üzerine düşünen birinin Microsoft'tan MCSA ya da MCSD sertifikaları almasının işe alımda baya büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum.(Java ve diğer diller için de illaki vardır uluslararası geçerliliği olan sertifika programları.)

İngilizce zaten bu işin olmazsa olmazı. Yazılımcı = Google + Stack Overflow'dan başka bir şey değil.
  • her sektörde olduğu gibi yazılımcıyıda beleşe çalıştırma peşinde patronlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Liseyi Anadolu Teknik Veritabanı Bölümünde okudum
    Sonrasında 2 yıllık sakarya üniversitesi bilgisayar programcılığı okudum.

Dikey geçiş ile bahçeşehir yazılım mühendisliğine geçtim.

Şuanda kariyer.net’de full-stack yazılım mühendisiyim.

PHP Vue.Js Css Mysql biliyordum. İş yerinde .net çalışıyoruz. Şuanda kubernete docker c# postgresql soap rest api ile geliştirme yapıyoruz.

Soruları olan sorabilir
    Hocam maaşlar nasıl full stackta ?

Backend c# frondent JavaScript üzerine çalışmak mantıklı olur mu ?

C# üzerinde kendimizi geliştirmek için tavsiyeleriniz neler

Benim soruma düzgün cevap bile vermemişsin. Benim sorum kendini nerede ve ne seviyede görüyorsun. Yazılım da birçok alan ve seviye var. Kendi konumunu tespit edememişsin çıkıp onu yaptım bunu yaptım diyorsun. Programlama dili biliyorum diyorsun. Programalama dili sadece bir araç. Daha bunun bile farkında değilsin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşsiz kalmaz mı?Yav bu iyimserlik nereden geliyor size?Ülkede sanki her yer AR-GE.Senin teknoloji namına bir üretimin yok ki.Üretimin olmadığı yerde yazılıma neden ihtiyaç duyulsun?Şöyle bir bakarsan hepsi birbirine zincirle bağlı.

Yetişmiş iş gücün olsa çin gibi tersine mühendislik yapıp kendi ürünüm diye satarsın ama o da yok.Mühendisliğin en son yapılacağı yer Türkiye'dir.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.