Şimdi Ara

IPS monitör kararsızlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar şu an AOC e2243Fws model yaklaşık 9 yıllık bir monitöre sahibim. Bilgisayarda oyun(rekabetçi dahil tüm oyunlar) film vb. olmak üzere fazlaca vakit geçiriyorum bu yüzden hem yaz aylarında yaşadığım ekranı görememe kabuslarından hemde kullanımıma daha uygun olacağını düşündüğümden IPS monitör almaya karar verdim. Piyasaya bakıyorum genelde 750-800 lira civarına düzgün 24" IPS 60 HZ monitörler var ancak şu ürün kafamı çok kurcalıyor.
    https://www.hepsiburada.com/acer-vg240ypbiip-24-144hz-1ms-hdmi-display-freesync-full-hd-ips-monitor-um-qv0ee-p01-p-HBV00000O345U?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=Cj0KCQjw9fntBRCGARIsAGjFq5GywotgoK4_1ldz-HPu-dRsyVSqlluG480GJpyOKbcCwD9Ad5DTuKcaAqFPEALw_wcB

IPS monitör kararsızlığı

Ben 800 lira gibi bir parayı gözden çıkartmıştım ancak bu ürünün Freesync ve Gsync olması(Gtx 970 sahibiyim), IPS ve 144hz olması gibi özelliklerinden dolayı 200-300 lira üzerine ekleyip bunu alabilirim diye düşünüyorum. Biliyorum ekran kartım 144 hz besleyecek kadar güçlü değil ama arada CS:GO, PUBG Lite vb. rekabetçi oyunlarda oynuyorum yada ilerleyen zamanlarda bilgisayarımı yükseltmek istediğimde de böyle bir monitörümün olmasını isterim belki 1080p, 144hz besleyecek bir ekran kartı alırsam böyle bir monitörümün olması iyi olur diye düşünüyorum.

Sizlerden ricam daha iyi alternatif ürün yada görüşlerinizi bana sunmanız. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

• Bu monitörü ben de düşünüyorum hatta bunun 75hzlik modeli de var fakat bu modellerin input lag değeri yüksek. Oyunlarda input lag değeri max 15-20 civarı olması gerekiyor fakat bu monitörün 32ms.

FPS oyunlarında bariz sıkıntı çıkaracaktır diye düşünüyorum. O yüzden ben de arayıştayım şu anlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xotac -- 9 Kasım 2019; 14:13:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tristan23 kullanıcısına yanıt
    Bu monitörün oyun için değerleri çok daha iyi. AOC oyun amaçlı monitör üretmede profesyonel fakat renklerini bilemem. AOC'un TN panel modellerini kullandım, onlar da oyunda çok iyiler fakat renkleri, görüntü kalitesi vs. berbattı. Aslında canlı canlı bir yerde inceleyebilirseniz bu monitörü ve bütçeniz de uyarsa alabilirsiniz. N11 de satılıyorsa 15:00 veya 18:00 de 110tllik kupon indirimi veriyor 1000tl/+ alışverişlerde. O şekilde alabilirsin ayın 11'inde.

• Hocam aslında dediğim gibi fps, rekabetçi oyun aşırı oynamıyorum. Tabi ki oynadığımda bana avantaj sağlayacak bir monitörümün olması hoşuma gider. Keşke görebileceğim bir yer olsa hocam ama malesef vatanda vs yok bu ürün.
  • 144 hz ips al. 240y g242u ile aynı panel ufak farkları var,aradaki farka değermi bilemem

• cübbesiz gandalf kullanıcısına yanıt
    Valla hocam bende bilemedim ya. Dediğim gibi Black Friday bekleyeceğim aradaki fark azalırsa AOC alabilirim ama azalmazsa Acer da alabilirim çünkü esporcu değilim bir şey değilim bu input lag olayı vs beni ne kadar etkiler bilemiyorum.
  • hocam hiç ips denedin mi? gördün mü gerçek? o tatmini yaşattı mı? veya etti mi diyeyim? değer mi ips ye? eğer bulaşmadıysan (mesela 60hzde yıllarac oynayıp 144hze geçtim ben. 60hz ye bakınca lan kasıo bu diyorum :D böyle yani) hiç bulaşma :D bn tn pg278q kullanıyorum 3yıldır. guzel mi güzel :D renk? renkler var normal D: geçmeyi düşünüyorum da işte ne bileyim. elimdeki fazlasıyla güzel D: 1ms 144hz gsync 2k .... bide buna IPS koysak tam olcak ama o yok hiç biyerde :D fsync oluo veya gsync (ama comptible değil) işte compatible gsync olsa 1ms 144hz 2k gsync comptabile işte onu alırım :D diğeri tam olmuyor die duyumlar görmüştüm de. sıkıntıya sokmaya gerek yok.
  • melek12345 kullanıcısına yanıt
    Valla hocam IPS monitör bir arkadaşımda var. Zaten onu gördükten sonra geçiş yapmaya karar verdim. Zaten aklımda başka bir monitör alma fikri vardı çünkü odam çok güneş alıyor yaz aylarında ne yapacağımı şaşırıyordum. Ekranı güneşten göremez oluyordum bu yüzden zaten düzgün bir monitör almam gerekiyor diye bir düşünce vardı kafamda ama IPS yoktu sadece boyut olarak 23.8" olsun diye bir fikir vardı. Arkadaşta görünce kararımı verdim IPS almaya. Almışken de düzgün bir şey alayım diye dediğim gibi 800 lira civarında bir bütçe ayırmıştım ki 23.8" olanlar bu civardan başlıyor ama bu modeli görünce ulan madem bu kadar kesenin azını açtık bari almışken 200 lira fazla verip freesync, 144hz alayım dedim. Aslında bu konuda biraz onaya ihtiyacım olduğu için buraya konu açtım çünkü dediğim gibi ucuza mı kapatsam almışken düzgün bir şey mi alsam diye kendime sorup duruyorum hala. İlerde pişman olmak istemiyorum çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tristan23 -- 10 Kasım 2019; 13:26:54 >

• Konu up.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tristan23

Konu up.
    https://www.displayspecifications.com/en/model/70061b0e
    Ben bu monitörün siparisini verdim. Bu sayfada her türlü monitörün detayli bilgisi mevcuttur.
    Philips 328P6VUBREB 4k HDR 60hz. https://www.displayspecifications.com/en/model/461a13f2 Display HDR 600 sertifikali monitörü iki hafta denedim. 4k hdr yada 1080p icin mükemmel secenekti. 4k da Oyunlar icin ekran kartim gtx 1060 yetersizdi o yüzden 1080p hdr monitöre gecis yaptim.

Film icin TN panel alinmaz.
    IPS panellerde göz yoran isik sizmalari oluyor

VA panel tercihin olsun.
    Filmer icin ekranin hizinin giris seviyesi 24 hz den itibaren olmali.
    Kodi destekliyor yada mpc hc player.

• sakiri kullanıcısına yanıt
    hocam şmdi ips va tn farkı tam olarak ne? ben gidip TN panelimde(pg278q) ekran ayarlarından ışık sıcaklığını artık neydi o işte renklerin canlılığını arttıran seçenek, onu gidip seçip arttırsam ips va gibi olur mu? aynı şey mi? yoksa ips va coook mu farklı ? 3yıldır 1ms 144hz 2k ya gözler adapte olduu için yeni bir 4ms falan olayı yaşamayım :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: melek12345

hocam şmdi ips va tn farkı tam olarak ne? ben gidip TN panelimde(pg278q) ekran ayarlarından ışık sıcaklığını artık neydi o işte renklerin canlılığını arttıran seçenek, onu gidip seçip arttırsam ips va gibi olur mu? aynı şey mi? yoksa ips va coook mu farklı ? 3yıldır 1ms 144hz 2k ya gözler adapte olduu için yeni bir 4ms falan olayı yaşamayım :D
    Tn panellerde 240 hz görüntü yenileme hizina rahatlikla kavusulabiliyor. Bazi modellerde 1ms altinda piksel tepkime hizi mevcut ve input lag degeri en düsük TN paneldir maliyeti daha azdir. En büyük sorunu ekrana bakarken ekran tam karsidan bakmalisiniz bir asagidan yada yukarida yada biraz yandan kayarak bakarsaniz görüntü acisi kaybolur ekran rengi degisir.
    Kontrast degeri düsüktür. 6 bit + Frc ile en yüksek hizlara cikiliyor. Görüntü kalitesi va ve ips göre daha cansiz ve mattir. Oyuncular icin vazgecilmez bir panel tipidir. Genel kullanima biraz uzak kaliyor.
    Va panel ise hem ips panele benzer hemde tn panele.
    Ips ise cok canli renklere sahiptir monitöre nerden bakarsaniz bakin görüntü ayni ve canli kalir.
    Yeni nesil ips paneller 6 bit + frc ile 1 ms reaksiyon süresi 144 hz ve üzerini rahatlikla görüyor.
    Örnegin Asus VG279Q Gaming Monitor modeli gibi.
    Ips paneller bazen gözleri cok rahatsiz edebiliyor. Geceleri daha cok.
    Va paneller ise en yüksek kontrast özelligine sahipler.
    Bu arada benimde yanlis yada eksik bildigim seyler olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 14 Kasım 2019; 2:32:17 >

peki, dediim ayarı çeksek ips kalitesine ulaşılır mı

Hocam link için teşekkürler. Sipariş verdiğiniz monitör çok büyük ben 23.8 düşünüyorum. 4k da kaldıracak bir pc yok zaten. VA paneli ilk defa duyuyorum teşhirde vs varsa bakmam lazım o panelden bir ürün alabilmek için.
  • melek12345 kullanıcısına yanıt
    Bende uzun zamandır samsung un renk kalitesi çok iyi olan bir tn panel kullanıyorum, fakat ne yaparsan yap ips panelin siyah renk dışında renk kalitesi ve canlılığı yine farklı oluyor.
    Siyahlarda tn den pek bir farkı yok fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cexxx

Bende uzun zamandır samsung un renk kalitesi çok iyi olan bir tn panel kullanıyorum, fakat ne yaparsan yap ips panelin siyah renk dışında renk kalitesi ve canlılığı yine farklı oluyor.
    Siyahlarda tn den pek bir farkı yok fazla.
    Monitörlerde Ips ve Tn panellerin statik Kontrast değerleri 1000:1 oluyor bu yüzden siyahlarda istedigini alamiyorsun siyahlar biraz griye kaciyor.
    Va panel de ise statik konstrat degeri 3000:1 oluyor.

• Aquaman 4k hdr.
    1. Görsel
    Panasonic TX-50DXX789 serisi Va panel Tv
    Renk ayari gercek sinema modu hdr aktif.

IPS monitör kararsızlığı

2. Görsel
    Philips 32 inc 328P6VUBREB 4k hdr monitör VLC player
    Hdr modu acik Display Hdr 600 modunda

IPS monitör kararsızlığı

3. Görsel
    Philips 32 inc monitör 4k hdr kapali iken

IPS monitör kararsızlığı

4. Görsel
    Philips 32 inc monitlr 4k hdr acikken

IPS monitör kararsızlığı

5. Görsel
    Philips 32 inc.
    4k hdr film

IPS monitör kararsızlığı

• Uzun süre sonra tekrardan merhaba. Buraya yazdığımı sanıyordum ama yazmamışım. BF de 1000 liraya AOC 24G2U 144 HZ IPS monitörü satın aldım arkadaşlar. Destekleriniz için teşekkür ederim, monitörden de çok memnunum, ölü piksel vs yok. 1000 liraya yakın para ayırmıştım zaten bu fiyata 144 hz, freesync, ips cihaz bulmak cabası oldu.
  • Hocam 32ms input lag değeri nerede yazıyor? Bana input lag leri gösteren site önerisi lazım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.