Şimdi Ara

İpod Nano 4. Nesil 8gb Phonak Perfect Bass + Yesil Filtreler Audio Pfe Kulaklık (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
Şehir #İstanbul
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gronyar

Dostum bir ürünün yurtdısı sıfır fiyatı bu ülkede baz alamazsın yurt dısında bircok elektronik aletin fiyatı türkiyeye göre daha uygundur eger türkiyede sıfırı 90 dolar ise fiyatta revizyon yapabilirim.Benim gördügüm kadarıyla tr de diger modeller var ve onların sıfırlarının fiyatlarıda 250tl tabi yanında ekstraları mevcut.Sayet tr de daha ucuza sıfırı varsa link gösterin fiyatı ona göre revize edeyim bende.Ekstra derkende sunu atlamamak lazım piyasada satılan tr de gormedim ben yurtdısındaki linklerden gri ve siyah filtreler yesil olanlarından daha ucuz.Ayrıca türkiyeden 250tl ye gri ve siyah filtre satın alırsınız yesil alamazsınız yesil filtreler icin ya ekstra harcama yapacaksınız yada direk bu modeli satın alacaksınız yurtdısındaki sıfır fiyatı 90 dolar olan üründe de sadece 2 adet yesil filtre var yanında 8 adet ekstra filtre gelmiyor.

1nm fark aslında sizin sandıgınızdan cok daha büyük bir farktır.Zaten boyle olmasa sürekli daha kücügünü yapabilme eylemi olmazdı devam eden endüstri sürecine baktıgınız zaman sürekli aynı alana daha fazlasını nasıl yapabilirimin calısmaları yapılıyor en basiti intel islemcilerinde sürekli nm kücüktür birkac sene oncesinde 65nm kullanıyorduk bugün kü islemciler 32nm.

Phonak konusuna gelince amac yesil filtrelerin herbirisinin aynı sesi hissedilebilir olcude vermesidir bunu zaten kabul etmiyor degilim ama her bir yesil filtrenin kendi iclerinde aynıdır demek hatalı olur burda kimsenin kafasınıda karıstırmıyorum yarım olan bilgilerinizi tazeleyin diye soyluyorum bu farkı insanın kulagı hissedebilir veya hissetmeyebilir orası farklı konu ama bu fark vardır yada yoktur diye kesin bilgi verebilmenizi size saglamaz.Üretim konusunda cok zayıfsınız malesef ki siz onunuze aynı isimle gelen herseyin aynı olduguna inanmıssınız bakın müzik gibi soyut tamamen kisiden kisiye farklılık gösteren bir konu ki bunda hele böyle birseyin iddiasında bulunmak özellikle yanlıstır.

Benim H. isimli üyeylede tartısmıs olmamım sebebi bu konudan rahatsızlık duysam burdaki bütün mesajları tek tek sildirirdim.

Öncelikle bir şey bilmediğimi,bilgileriminse eksik olduğunu ima eden laflarınızı neye dayandırarak ediyorsunuz bilmiyorum,ama forum kuralları gereği cevap vermeyeceğim.Bir ürünün yurtdışı fiyatını,ürünü temin edebiliyorsam eğer baz alırım. Siz ürünü alırken vergi mi ödediniz de elektronik cihazların yurtdışı fiyatlarının baz alınamayacağından bahsediyorsunuz? Ayrıca ekstra filtre var yanında diyorsunuz ekstra filtre için bu kadar fiyat farkı istenir mi? Büyük ihtimal 1 2 tanesi hariç alıcının işine bile yaramayacak birkaç çift filtreden bahsediyorsunuz. Oldukça gülünç argümanlarınız var gerçekten.Türkiye'de satılan modelin yanında çantası ve temizleme aparatı da veriliyor ki bu iki yan ürün sizin sattığınızda mevcut değil,filtre için bu denli fiyat arttıran siz bu iki yan ürünü hesaplarken "nolucak aman" mı diyorsunuz yoksa? Gerçekten komik.

Nanometre orda temsili olarak yazdığım bir birimdi, anlatmak istediğimi açıkça belirttim diye düşünüyordum ama tabi sizi hesaba katmadım. Konuyu işlemcilere getirmiş olmanız da oldukça komik olmuş Siz gerçekten aynı amaç için üretilmiş filtrelerin arasındaki minör farkların seste büyük etkiler oluşturabileceğini mi düşünüyorsunuz? Elbet bir fark oluşturur ama bunu insan kulağı algılayamaz,pragmatik olarak yaklaşıldığında sonuç olarak algılanamayacak farklıların bir önemi kalmaz ve filtrelerin sese katkısı aynıdır denir. Bunu idrak etmek bu kadar zor olmamalı, üstelik bu kadar açık olan bir olguyu hala kabul etmemek çok ilginç. Son yazdıklarınız sizi zaten ayyuka çıkarıp neden dikkate aldığımızı benliğimize sorgulatacak şeyler. Her bir filtrenin sesinin tamamen aynıdır mı diyorum ben yukarıda? O zaman şöyle sorayım,benim bilgimin eksikliğini -ki üretilen üç filtre çeşidinden birinin kendi içinde değişiklikler gösterebileceğini düşünmemek değil düşünmek abestir bunda inat etmek birşeylerin yanlış ya da eksik olduğunun habercisidir, sizin yargılamanızı ben umursar mıyım? Hayır.

Daha da inat ediceksiniz boş yersiz argümanlarınızda,ben daha da cevap verip muhattap olmak istemiyorum. Bu fiyata da bu kulaklığı alan olursa da güle güle kullansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caut -- 6 Haziran 2011; 17:29:10 >

• Senin pratikte gördüklerinden konusacaksak eger kimse 10tl'lik kulaklıktan oteye birsey satın almazdı.

Hala neyin pesindesin bilmiyorum diger ürünlerle ilgili olarak aradaki farkı zaten belirtiyoruz.Yurtdısından birseyler satın alabilen zaten ordan alabilir bunda herkes özgür vergi ödedin mi ödemedin mi gibi sacma bir sey yazmıssınız ki anlamı yok bunun.

Zaten genel olarak aynı ses rengi icin üretildigi bariz bunada birsey demedik.

Nanometre temsili yazmıssın neyi net yazabiliyorsanız onun üzerinden konusalım o zaman buraya temsili bilgiler yazarak tartısma ortamı yaratmayın.

''Siz gerçekten aynı amaç için üretilmiş filtrelerin arasındaki minör farkların seste büyük etkiler oluşturabileceğini mi düşünüyorsunuz? Elbet bir fark oluşturur ama bunu insan kulağı algılayamaz,pragmatik olarak yaklaşıldığında sonuç olarak algılanamayacak farklıların bir önemi kalmaz ve filtrelerin sese katkısı aynıdır denir.'' bu yazınıza daha once zaten cevap yazdım yukarıdaki mesajları okursanız eger bunu görürsünüz.

Minör farklılıkların oldugunu kabul ediyor olmanız güzel bende zaten bütün farkın o kadar oldugunu soyluyorum baska bir sey soylemiyorum.Aynı degil demek bu yani.

• istediğin cevap geldi gronyar. 06/06/2011 17:17 tarih ve saatli elektronik postayı paylaşıyorum. umarım bu sefer dönmezsin.

Dear Mr. Toksoz,

Yes, all green filters have the same sound.

Best regards

Sandra Campopiano

Marketing Assistant

------------------------------------------------------------------------------------
    Phonak Sounds AG
    Laubisruetistrasse 28, CH-8712 Staefa, Switzerland
    Phone: +41 58 928 01 01
    Direct: +41 58 928 48 41
    Fax: +41 58 928 48 49
    E-Mail: sandra.campopiano@phonak.com
    Internet:http://www.phonak.com
    http://www.audeoworld.com

• Somut bilgi vereceksin bende sana soylerim bütün yesil filtreler aynıdır diye hani bunun somut kanıtı.
  • gronyar artık sussan diyorum.iyice komik duruma düşmeye başladın.
  • Vurun daha ölmedi
  • İstedigimiz cevabı verdigini soylediginiz kisi satıs danısmanı yani konuya hakim olmayan birisi sizinkine benzer bir mail de ben yolladım ve onda %100 olarak aynı olduklarını soyleyemiyor sadece ses olarak aynı sesi vermek icin üretilmislerdir ancak yüzde yüz aynıdır diyemiyorlar.

Yani karsınızdakine saibeli soru sorarsanız istediginiz cevabı alırsınız.Merak edenlere mailin icerigini yollayabilirim.
  • satış elemanına mı yollamış bak bakalım.bizzat phonak firmasının ın kendisine atılmış mail.sen kendini onlardan bilgili görüyorsun herhalde.phonakın üretiminde tek bir yeşil filtre var diyor adam.sen hala neyin ıspatını yapmaya çalışıyorsun anlamak imkansız gerçekten.aklınla zorun olduğuna inanmaya başlıycam az daha zorlarsan.
  • Dostum sıvamayı bırak artık. İyice rezil bir duruma düşüyorsun.

Yukarıda @H.'ya "sen Phonak'tan daha mı iyi biliyorsun" demişsin. @met2505 sana Phonak'tan gelen mail'i göndermiş sen hala %100 falan diye saçmalıyorsun. Asıl ben sana soruyorum. Sen Phonak'tan daha mı iyi biliyorsun da hala %100 diye saçmalıyorsun. Adamlar bütün yeşiller aynı sesi verir demiş. Ki cevapalayan teknik bölüm olur. Bu teknik anlamda aynı sesi vereceğini imâ eder. Ama insanlarda algı farkı olduğundan sesi başka türlü, daha doğrusu arzu ettiğin şekilde algılarsın. Ses, genelde göreceli bir kavramdır zaten.(Teknik kısmını saymazsak.)

Senin yaptığın; düştüğün şu rezillikten, bişey bilmediğinin anlaşılmasından kurtulma çabasıdır. Ve çırpındıkça daha da batıyorsun.

Artık saçmalamayı bırak ve @met2505'e kulaklığı gönder

Ve bir zahmet de milleti yanlış yönlendirme.

quote:

İstedigimiz cevabı verdigini soylediginiz kisi satıs danısmanı yani konuya hakim olmayan birisi sizinkine benzer bir mail de ben yolladım ve onda %100 olarak aynı olduklarını soyleyemiyor sadece ses olarak aynı sesi vermek icin üretilmislerdir ancak yüzde yüz aynıdır diyemiyorlar.

Yani karsınızdakine saibeli soru sorarsanız istediginiz cevabı alırsınız.Merak edenlere mailin icerigini yollayabilirim.

• Aslında konuya yazmayı bırakmıştım ama söyleyeceklerim var.

Birincisi fiyat pek garip değil, 90$+kargo olan bir ürüne 175 istenebilir. Forumda 400e Triple.fi satmaya çalışan da var. ğ. bilmem hatırlar mısın sen de Eterna'ya sıfır fiyatı çekmiştin. Bir satıcı kendi malına istediği fiyatı verebilir. Bu konuya kimse karışamaz. IEM piyasasının fiyatlarını ben öldürdüm ama artık herhangi bir satış yapmayacağım için bu tip fiyatlara insanlar alışsın. Burası Türkiye, garip gümrük memurları, kaybolan postalar ve sahte kulaklıkların memleketi.

Diğer konuda da arkadaşla tartışmaya bile gerek duymayın derim. Anlamsız, sıkıcı ve size birşey kazandırmayan bir tartışma olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H. -- 8 Haziran 2011; 12:21:10 >
  • h.

Degerli yorumların icin tesekkür ederim.

Yesil filtreler ile ilgili olan konuyu seninle konustuktan sonra kendimde zaten arastırdım üretim maksatlarının aynı oldugunuda gordum.Firma yetkilileri ile yazısmalarm devam ediyor burda yazılanları lanse etmek yasal degil o nedenle ben yazıları burada ayyuka cıkarmadım.Firma acıkca sunu soyluyor filtreler aynı amac icindir ama minor farklar olabilir diyorlar.

Ozetle sunu soyleyebilirim ses filtreleri aynı amac icin üretilmistir yani hepsinin ses dengesinin aynı olması bekleniyor diyorlar ama tabi ki onlarda bu konuda 100% aynıdır diyemiyorlar ben yukarda da yazdım bu mühendislik olarak mümkün olmayan bir durum üretimde esas belirli limitlerin icinde üretimlerin yapılmasıdır ürün o limit aralıgındaysa aynıdır denir bazı insanlarımızın bilmedigi durumda bu limit icindeki minor farklar seste ne kadar etki eder kısmı ki bunuda daha once belirttim kisiden kisiye degisen olgulardır belki insan kulagı algı olarak bunu hissedemez ama bu aralarında fark yok demek degildir.Yoksa kimse 10tl'lik kulaklıktan ote birsey arama ihtiyacına girmezdi.

Bu arada fiyat konusunda da soyledigim gibi bana türkiyede daha uygun fiyata satılan bir yer gösterilirse o zaman fiyatta indirim düsünebilirim internetteki phonak distributörü orda minumum 250tl rakam vermis buda 112 modeli icin mikrofonsuz olanı 012 modelini sattıklarını ben görmedim nette ilanı varsa burda link verin fiyatı güncellerim yada ürünü satmaktan vazgecerim.

• Benim fiyata lafım yokki zaten. İstediği fiyatı versin beni ilgilendirmez onun keyfi bilir. Ben sadece şu yaptığının yanlış olduğunu söyledim. Aynı filtrelerdeki seslerin farklı olduğunda ısrar etmesine ve verdiği sözden caymak için hertürlü saçma şeyi yaptığına laf attım. Yanlış anlaşıldım galiba

quote:

Orijinalden alıntı: H.

Aslında konuya yazmayı bırakmıştım ama söyleyeceklerim var.

Birincisi fiyat pek garip değil, 90$+kargo olan bir ürüne 175 istenebilir. Forumda 400e Triple.fi satmaya çalışan da var. ğ. bilmem hatırlar mısın sen de Eterna'ya sıfır fiyatı çekmiştin. Bir satıcı kendi malına istediği fiyatı verebilir. Bu konuya kimse karışamaz. IEM piyasasının fiyatlarını ben öldürdüm ama artık herhangi bir satış yapmayacağım için bu tip fiyatlara insanlar alışsın. Burası Türkiye, garip gümrük memurları, kaybolan postalar ve sahte kulaklıkların memleketi.

Diğer konuda da arkadaşla tartışmaya bile gerek duymayın derim. Anlamsız, sıkıcı ve size birşey kazandırmayan bir tartışma olur.

• ğ. : Belki ben öyle anladım bilmiyorum. Kusura bakma..

gronyar: Filtreler konusunda halen sizinle en ufak bir düşünce birliğimiz yok bunu bilin. Halen saçmalıktan başka birşey gelmiyor.
  • Estağfirullah olabilir bir ihtimal. Ben özür dilerim.

Ayrıca H. ile aynı fikirdeyim. En ufak kısmına katılmıyorum filtre konusunda.

quote:

Orijinalden alıntı: H.

ğ. : Belki ben öyle anladım bilmiyorum. Kusura bakma..

gronyar: Filtreler konusunda halen sizinle en ufak bir düşünce birliğimiz yok bunu bilin. Halen saçmalıktan başka birşey gelmiyor.
  • Arkadaslar bana katılabilirsiniz veya katılmazsınız bu hic problem degil bana gelen son güncel bilgileri size aktarmak isterim.

Üretilen yesil filtrelerin tamamı aynı sesi verirler.Üretimde belli bir tolerans degerleri vardır ve ürünler bu deger aralıgında üretilir yani herbir filtre birbirinin aynısı degildir siz farkı algılayamıyorsunuz diye aynı diye soyluyorsunuz ancak hepsi aynı degildir.

Gri filtre ile yesil filtrenin ses farkını ayırt edemeyen birisi icin renkleri farklı dahi olsa filtreler aynıdır ses farkını ayırtedebilen birisi icinde ren kaynı olsa dahi filtre aynı degildir.

''Aynı renk filtreler aynı ses karekteristigine sahiptir üretimleri limitler dahilinde yapılır yani belli bir tolerans degerleri vardır hatta bu degerler filtrelerin membran kısımlarında oldugu gibi speaker'larda da vardır.Fakat siz bunu farkedemezsiniz.''Firmanın bana gectigi bilgi bu yani tüm filtreler aynıdır demiyorlar diyemezlerde limitler dahilinde hepsi aynı ses karakteristigine sahipler olay bu yani insanın bu farkı algılayamaması farkın olmadıgı anlamına gelmez.

Benim soyledigim tek sey bu.

• quote:

Arkadaslar bana katılabilirsiniz veya katılmazsınız bu hic problem degil bana gelen son güncel bilgileri size aktarmak isterim.

Üretilen yesil filtrelerin tamamı aynı sesi verirler.Üretimde belli bir tolerans degerleri vardır ve ürünler bu deger aralıgında üretilir yani herbir filtre birbirinin aynısı degildir siz farkı algılayamıyorsunuz diye aynı diye soyluyorsunuz ancak hepsi aynı degildir.

Gri filtre ile yesil filtrenin ses farkını ayırt edemeyen birisi icin renkleri farklı dahi olsa filtreler aynıdır ses farkını ayırtedebilen birisi icinde ren kaynı olsa dahi filtre aynı degildir.

''Aynı renk filtreler aynı ses karekteristigine sahiptir üretimleri limitler dahilinde yapılır yani belli bir tolerans degerleri vardır hatta bu degerler filtrelerin membran kısımlarında oldugu gibi speaker'larda da vardır.Fakat siz bunu farkedemezsiniz.''Firmanın bana gectigi bilgi bu yani tüm filtreler aynıdır demiyorlar diyemezlerde limitler dahilinde hepsi aynı ses karakteristigine sahipler olay bu yani insanın bu farkı algılayamaması farkın olmadıgı anlamına gelmez.

Ayni mantikla gidersek degil filtreler herbir pfe farklidir o zaman.

• Ben de kendi fikrimi söyleyim o zaman; Çikoletalar ile püskevitler de aynı değil. Sen tat olarak aynı hissedebilirsin ama aynı değildir. Anlayamazsın.

quote:

Arkadaslar bana katılabilirsiniz veya katılmazsınız bu hic problem degil bana gelen son güncel bilgileri size aktarmak isterim.

• serhatsb

Zaten o fark olmasaydı ne phonak nede diger markalar olmazdı alırdık 10tl ye bir kulaklık kullanırdık gül gibi gecinir giderdik.

Zira suda bir gercek bana hep su soylendi senin elindeki düsük model insanları yanıltma 112 modeli degil perfect fit degil halbuki phonak'ın bu kulaklıklarının hepsi perfect fit'tir yani burda kasıt kulaga tam oturuyor anlamındadır kulaklıkların tamamı aynı sekilde oldugu icin hepsi perfect fittir yani üzerlerinde gelen ses filtreleri dısında hicbir fark ihtiva etmiyor ama nedense bana perfect fit ile perfect bass kulaklıklar farklı diye hatta perfect bass'lar daha alt seviye ürünmüs gibi veryansın edenlerinizde var icinizde size nasıl bu iki ismi degisik kendileri tamamen aynı olan kulaklıklar farklı geliyorsa ki h. bu konuda sunuda dedi yani birinin tizleri digerinden daha kotu cıkıyormus ki bunu bile baska birilerinin soylediklerine gore yazdı buraya oysaki aynı ses filtresi ile aynı sese sahiptir bu kulaklıklar kendi fikri bile degil siz bunu bile net bilgi gibi algıladınız ya daha size ne diyeyim bilmiyorum bu nedenle rengi aynı olan filtrelerinde bana farklı gelmesini kimsenin yadırgayamaması lazım.

Kalkmıs birde bana iddiaya girelim diyeniniz cıktı iki kelime cevabı kanıt diye buraya copy paste etti.Marketing assistant adama cevap yazmıs bana teknik kısım cevaplamıs maili diyen kendini bilmezler bile var burda.Adam yazmıs phonak'ın direk kendisine göndermis ne satıs temsilcisi diyor bana.Hala gülüyorum bu yorumada.

ğ. onu bana degil onu soyleyen siyasetciye soyle burası benim ilanım ilandaki ürünle iligli yorum yapabilirsin ama baska konuda burayı kullanmamanı rica edicem.Zira kendin gibi gereksiz oluyor.

53 tane yorum olmus ilana adam gibi cevap yazan gercekten birseyler anlatmaya calısan sayısı 2 degil yani.H. ben seni gercekten ikili tartısmadaki üslübundan dolayı tebrik ederim her ne kadar farklı fikirlere sahip olsakta karsındaki ile en azından digerlerine göre daha medeni bir sekilde tartısmaya girebiliyorsun.

Aranızdan bazılarıda forumun kurallarını hayasızlıgına sebep gösterdi forumda kural olmasa baska seyler soyleyecekmis küfür edecek yani ama korkuyor ceza yer diye bu zihniyete sahip.

Bilmiyorum ki bundan sonra bu ilana daha fazla konuyla alakası olmayan gereksiz yorum gelir mi?

• Sana tamamen katılıyorum dostum. Artık bu konuda mesaj yazmak senin bilgin kadar gereksiz bişey olur. Hayırlı satışlar sana.

@H. : Müthiş sabrından dolayı seni tekrardan tebrik ediyorum.

quote:

serhatsb

Zaten o fark olmasaydı ne phonak nede diger markalar olmazdı alırdık 10tl ye bir kulaklık kullanırdık gül gibi gecinir giderdik.

Zira suda bir gercek bana hep su soylendi senin elindeki düsük model insanları yanıltma 112 modeli degil perfect fit degil halbuki phonak'ın bu kulaklıklarının hepsi perfect fit'tir yani burda kasıt kulaga tam oturuyor anlamındadır kulaklıkların tamamı aynı sekilde oldugu icin hepsi perfect fittir yani üzerlerinde gelen ses filtreleri dısında hicbir fark ihtiva etmiyor ama nedense bana perfect fit ile perfect bass kulaklıklar farklı diye hatta perfect bass'lar daha alt seviye ürünmüs gibi veryansın edenlerinizde var icinizde size nasıl bu iki ismi degisik kendileri tamamen aynı olan kulaklıklar farklı geliyorsa ki h. bu konuda sunuda dedi yani birinin tizleri digerinden daha kotu cıkıyormus ki bunu bile baska birilerinin soylediklerine gore yazdı buraya oysaki aynı ses filtresi ile aynı sese sahiptir bu kulaklıklar kendi fikri bile degil siz bunu bile net bilgi gibi algıladınız ya daha size ne diyeyim bilmiyorum bu nedenle rengi aynı olan filtrelerinde bana farklı gelmesini kimsenin yadırgayamaması lazım.

Kalkmıs birde bana iddiaya girelim diyeniniz cıktı iki kelime cevabı kanıt diye buraya copy paste etti.Marketing assistant adama cevap yazmıs bana teknik kısım cevaplamıs maili diyen kendini bilmezler bile var burda.Adam yazmıs phonak'ın direk kendisine göndermis ne satıs temsilcisi diyor bana.Hala gülüyorum bu yorumada.

ğ. onu bana degil onu soyleyen siyasetciye soyle burası benim ilanım ilandaki ürünle iligli yorum yapabilirsin ama baska konuda burayı kullanmamanı rica edicem.Zira kendin gibi gereksiz oluyor.

53 tane yorum olmus ilana adam gibi cevap yazan gercekten birseyler anlatmaya calısan sayısı 2 degil yani.H. ben seni gercekten ikili tartısmadaki üslübundan dolayı tebrik ederim her ne kadar farklı fikirlere sahip olsakta karsındaki ile en azından digerlerine göre daha medeni bir sekilde tartısmaya girebiliyorsun.

Aranızdan bazılarıda forumun kurallarını hayasızlıgına sebep gösterdi forumda kural olmasa baska seyler soyleyecekmis küfür edecek yani ama korkuyor ceza yer diye bu zihniyete sahip.

Bilmiyorum ki bundan sonra bu ilana daha fazla konuyla alakası olmayan gereksiz yorum gelir mi?

• quote:

serhatsb

Hatadan dönmek baska birseydir hatada israr etmek bambaska birseydir...

yesil filtreler ayni oldugu icin zaten yesil filtre denmis sense herbir yesil filtre ayri bir ses rengi var diyorsun bana sendeki kulakligi alirsam yaninda verecegin yesil filtreleri tek tek denedigimde herbirinde bu degisiklikten dolayi nasil bir ses farki yasayacagimi aciklarmisin lutfen...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.