Şimdi Ara

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri

Apple, WWDC 2021 etlinliği sırasında iOS işletim sisteminin yeni sürümünü duyursa da otomobillerde kullanılan CarPlay sisteminden çok fazla bahsetmedi. İşte sürücüler için tasarlanan yeni özelliklerin detayları.

iOS 15 CarPlay - Araba Anahtarları

Apple, iOS 15'te dijital araba anahtarları özelliğini geliştiriyor. Bu yıl, dijital araba anahtarları Ultra Geniş Bant desteği ile daha da iyi hale geliyor. Bu sayede, bir kullanıcı bu özelliği destekleyen aracının kilidini iPhone’unu cebinden veya çantasından çıkarmak zorunda kalmadan güvenli bir şekilde açabilecek.

Tam mekansal farkındalık aracın telefonunuz olmadan asla çalıştırılamamasını ve telefonunuz içerideyken kapıların asla kilitlenmemesini sağlıyor.

CarKey, WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 ile tanıtıldı ancak iOS 13 sürümünde de kullanılabildi. Araç sahiplerinin tek dokunuşla kilit açmalarını sağlamak için kendi anahtarlarına bu özelliği ekleyen ilk otomobil şirketi BMW oldu.

iOS 15 CarPlay - Odak Özellikleri

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor. Odak, bildirimleri ve uygulamaları kullanıcının nelere odaklanmak istediğine göre filtreleyen yeni bir özellik.

Odak ile araba kullanma, uyku, çalışma veya kişisel zaman gibi o andaki durumunuza özel bildirimler ayarlayabilirsiniz. Bu, daha önceki "Araba Kullanırken Rahatsız Etme" özelliğinin yerini alacak.

Kullanıcılar özel bir Odak oluşturup hangi kişilerin ve uygulamaların onlara bildirim gönderebileceğini belirleyebilecekler. Örneğin, araba kullanırken sadece eşimin benimle iletişime geçmesini istiyorum veya sadece akıllı ev uygulamaları bana bildirim gönderebilsin gibi.

iOS 15 CarPlay - Yeni Duvar Kağıtları

Apple, CarPlay için iOS 15'in bir parçası olarak dört yeni duvar kağıdı sunuyor. Dördünün de iPhone ve iPad'deki varsayılan iOS 15 arka planına benzediğini söyleyebiliriz.

Bu duvar kağıtlarının her birinin hem koyu hem de açık versiyonu mevcut. CarPlay, günün saatine göre koyu ve açık modlar arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

iOS 15 CarPlay - Diğer Yeni Özellikler

Apple, iOS 15'i yayınladığı zaman, hemen kullanılamayacak bazı yeni özellikler var. Bunlardan biri Siri'nin gelen mesajları seslendirebilmesi. Bu özellik AirPods'larla da çalışıyor.

Sürücülerin yoldayken bilgi-eğlence sistemleriyle etkileşime girme ihtiyacını azaltan bu özellik Siri'nin gelen mesajları seslendirmesini sağlıyor. Ardından sürücüler eller serbest seçeneğiyle mesajı hemen yanıtlayabiliyorlar. Apple, bunun daha sonra yayınlanacak bir iOS 15 güncellemesinde geleceğini söylüyor.

Benzer şekilde yenilenen Haritalar deneyimi de iOS 15'in ilk çıkışında hemen görünmeyecek. Bu özellik de daha sonraki bir tarihte kullanıma sunulacak. Apple, iOS 15'i sonbaharda iPhone kullanıcıları için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak yayınlayacak.

• Arabada Carplay var ama kablolu, çok binip iniyorum şarjı engellemenin bir yolu var mı?

Kablo elektrik vermesin sadece bilgi versin istiyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • maximus8282 M kullanıcısına yanıt
    CarPlay aktifken ekranda sürekli navigasyonda aktif oluyor. Şarj olmazsa çok çabuk şarjınızı bitirir diye düşünüyorum.

Böyle bir model yok ben çok araştırdım sony piooner kenwood falan ama yok yani. Weblink protokolü geliştirilirse zaman içinde belki bu özellik gelir.

• Titanyum Adayı T kullanıcısına yanıt
    Sürekli navigasyon açık kalması problem değil, arabanın GPS alıcısını kullanacağı için. Bir de ekran sürekli kapalı, kullanırsa sadece telefonun internetini kullanacak. Bir ara kablonun içini açmayı düşündüm ama riskli olur diye vazgeçtim. 😂

• fhrstw kullanıcısına yanıt
    Bende arabada var Carplay direk takılıyor ama kablolu istemiyorum. Yeni modellere gelecekmiş kablosuz.
    Bir ara kablonun içini açmayı düşündüm ama riskli olur diye vazgeçtim. 😂

Gelirse 1000 dolardan açarlar kapıyı çok pahalı gerçekten şu araç içi multimedya cihazları eğer arabanın sesi ve bluetoohu sorunsuz çalışıyorsa bence ipad 7-8 alıp arabaya koymak daha mantıklı hem çok ucuz hemde çok güçlü.

• gerçekden çok iyi bi Android kullanıcısı olarak gıptayla bakıyorum Android auto tam bi çöp ne kullanışlık var nede estetik ah google ah bi boku beceremedin inşl harmoni os iyi olur ona geçerim

aynen hocam bende hiç kullanmıyorum GPS lazım olmadıkça,zaten usb'den müzik dinliyorum onu sök,kabloyu tak,şarj olayı ayrı dert...arkadaşta BMW var yıllık ücretle veriyormuş carplayi,bende fiat var beleş hani : D

• quote:

Orijinalden alıntı: maximus8282

Sürekli navigasyon açık kalması problem değil, arabanın GPS alıcısını kullanacağı için. Bir de ekran sürekli kapalı, kullanırsa sadece telefonun internetini kullanacak. Bir ara kablonun içini açmayı düşündüm ama riskli olur diye vazgeçtim. 😂
    Carplay mantığını tam olarak anlayamadınız sanırım. Aracın değil sizin GPS’iniz ve uygulamalarınızı kullanıyor hocam. Yani sadece data değil aynı zamanda CPU işlem gücü ile bataryanızda hızla bitecek, bu yüzden şarj olması gerekiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AirSupport kullanıcısına yanıt
    Araçla dururken Carplay bağlı ve değilken GPS testi yaparsanız bulduğu uydu sayısından ve sinyal seviyesinden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda telefonun GPS’ini kullansa telefon navigasyondaki gibi ısınırdı hiç ısınmıyor.

Hali hazırda arabada GPS anteni varken neden telefonunkini kullansın zaten mantıksız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 11 Haziran 2021; 12:31:53 >

Yok

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.