Şimdi Ara

İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır! (3075. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
63.796
Cevap
342
Favori
2.734.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1335 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 30733074307530763077
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Peki o zaman şöyle düzelteyim: BTK'nın görünürde tüm kotalı tarifelerin kaldırılmasıyla ilgili bir çalışması yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Şimdiden bunları kabullenmeye başlarsak bu konunun varlığı anlamsız hale gelir.

Yapacak bir şey olsa keşke ama yok gibi görünüyor, kullanıcıların ne düşündüğünü takan yokki.
  • Dr. Boone kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, öyle demek daha makul olur.

BTK'nın kelime oyunu yaparak atlatmasına izin veremeyiz. Bu konuda çalışmalarımız olacak.
  • Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Sonuna kadar destekliyourm. Amacım kesinlikle milleti pes ettirmek değil, aksine devletin bu zorbalığa göz yumması nedeniyle daha fazla mücadeleye teşvik etmek. Çoğunlukta, 2019'da bütün kotalı tarifelerin kalkıp bu fiyatlara gerçek sınırsız internet kullanılacağı şeklinde yanlış bir algı var. 2019 gelince de hayal kırıklığına uğrayacaklar. Kota internetin doğasına aykırı bir şey. Adı ne olursa olsun her türlü kotaya tepki koyulmalı.

Kota olayından sonra mücadele etmemiz gereken en önemli konu taahhüt meselesi. Çakma haber siteleri ilgili yönetmeliği yanlış yorumlayıp millete umut sattılar (taahhütlü abonelik için açık maddeler olmasına rağmen). Zaten yoğun olan hakem heyetlerine bir de bu umutla başvuranlar eklendi. Taahhüt isteğe bağlı bir kampanya şekli olması gerekirken ülkemizde bir dayatma olarak uygulanıyor. Sebebi de serbest piyasa koşullarından dolayı iss'lerin liste fiyatlarını insanlık dışı seviyelerde belirleyerek aylık yüksek oranlarda sahte indirim göstermeleri. Maliyeti vergiler hariç 26,81 lira olan aktivasyon ücretine tam 192 lira yazıyorlar. Adamların 40 liraya taahhütsüz sattığı 8 mbit gerçek sınırsız internete 230 lira yazarak aylık 170 lira indirim gösteriyorlar.

Bu konuda şahsi fikrim, taahhüt indirimlerine %20-25 gibi bir üst sınır getirilmesi. Böyle olursa liste fiyatlarını kafalarına göre şişiremeyecek ve mecburen insancıl seviyelere düşürecekler. İsteyen taahhüt yapacak, isteyen yapmayacak. Taahhüt yapan da isterse makul bir cayma bedeliyle ayrılabilecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 12 Kasım 2017; 14:43:6 >

Yanlış bir algı değil. Devlet tarafından verilen bir sözün haklı olarak yerine getirilmesini bekliyorlar. Umutsuzluğa kapılmalarını istemeyiz.
    Devlet bu işin sonunu göremedi. Düzenleme sadece akn ile ilgili olduğu için çakal iss'ler de geçmişten beri yürürlükte olan fakat akn'li tarifeler sonrasında arka planda kalan aşım ücretli kotalı tarifelere yüklendi (bir de şirin gösterip kesilen interneti sürpriz fatura yok diye satıyorlar). BTK'nın bunu görür görmez ayrı bir düzenleme yapması gerekirdi. AKN düzenlemesindeki maddelerden biri de iss'lerin sınırsız paketlerini artırması. Artırmasına artırır da fiyatlarının yanına yaklaşılamıyor. Dolandırıcı taşeronlar ile ilgili de adam akıllı bir düzenleme şart. Yani mücadele etmemiz gereken çok konu var, pes etmek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 12 Kasım 2017; 14:52:24 >
  • yıl olcak 2018, hayla 8 mbit hızım 50 gb akk yüzünden 3 mbite düşüyor, akk aşınca kullanamaz hale geliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Taahhüt süreleri ile ilgili hususu şu mesajımda açıklamıştım:https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/119204072

Normalde ve mevzuatlarda hükmolunduğu üzere sözleşmeler, iki tarafın etkin rol oynaması ile yapılır.

Türk Borçlar Kanunu, MADDE 26- Taraflar, bir sözleşmenin içeriğini kanunda öngörülen sınırlar içinde özgürce belirleyebilirler

Zaten "sözleşme" kelimesi de işteş çatılı bir yapı teşkil eder, karşılıklı yapılan bir eylemi belirtir. Fakat iş, satıcı (mal satan veya hizmet sağlayan) ile tüketici arasındaki ilişkiye geldiğinde satıcı, kendi belirlediği sözleşme maddelerini tüketici ile istişare etmeden tüketiciye imzalatıyor, yani "sözleşme" yapmıyor, yaptığı şey "sözleme". Tüketicinin bu zayıf konumundan dolayı tüketici mevzuatında "tüketici sözleşmelerindeki haksız şartlar" ile ilgili hükümler bulunur. Bu hükümler tüketicinin mağdur olmaması için çok kritik bir yer tutar. Ancak, satıcılar yine de yüksek cayma bedelleri (ceza koşulu) belirleme konusunda çok fazla serbestliğe sahipler.

Örneğin, Türk Telekom'un 24 ay taahhütlü olarak sattığı 24 Mbps download / 2 Mbps upload hızı veren, 35 GB AKK ile limitlendirdikleri tarifesi 44,90 TL:

İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır!

Aynı tarifenin taahhütsüz fiyatı 86 TL:

Türk Telekom'un taahhütsüz olarak listelediği fiyat taahhütlü fiyatın tam 1,92 katı! Neredeyse 2 katı fiyat gösteriyorlar. Ceza koşulu (cayma bedeli veya onların deyimiyle indirim oranı) liste fiyatının %47,79'u.

Hyperoptic'in 12 ay taahhütlü olarak sattığı 1 Gbps download / 1 Gbps upload hızı veren gerçek anlamda limitsiz tarifesi 49 sterlin. Aynı tarifenin taahhütsüz fiyatı 63 sterlin.

Hyperoptic'in taahhütsüz olarak listelediği fiyat taahhütlü fiyatın sadece 1,29 katı. Ceza koşulu, liste fiyatının %22,22'si. Üstelik sunduğu hizmet 1 Gbps simetrik ve gerçek anlamda limitsiz internet hizmeti. 150 Mbps simetrik ve gerçek limitsiz tarifesine bakalım:

Taahhütsüz fiyat, taahhütlü fiyatın sadece 1,31 katı. Ceza koşulu, liste fiyatının %23,68'i. Üstelik taahhüt süreleri hepsi için 12 ay.

Kısacası, sizin de dediğiniz ve örneklerde görüldüğü gibi, ceza koşulu için makul bir oran olmalı. %40 - 50 gibi oranlar tüketicinin cebine vurulmuş prangadır. Bu oranlar %25'i asla aşmamalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

Devlet bu işin sonunu göremedi. Düzenleme sadece akn ile ilgili olduğu için çakal iss'ler de geçmişten beri yürürlükte olan fakat akn'li tarifeler sonrasında arka planda kalan aşım ücretli kotalı tarifelere yüklendi (bir de şirin gösterip kesilen interneti sürpriz fatura yok diye satıyorlar). BTK'nın bunu görür görmez ayrı bir düzenleme yapması gerekirdi. AKN düzenlemesindeki maddelerden biri de iss'lerin sınırsız paketlerini artırması. Artırmasına artırır da fiyatlarının yanına yaklaşılamıyor. Dolandırıcı taşeronlar ile ilgili de adam akıllı bir düzenleme şart. Yani mücadele etmemiz gereken çok konu var, pes etmek yok.

Onların görüp göremediklerini bilmiyoruz ama sonuçlarını biliyoruz. Kota ismiyle daha kötü şartlarda devam ettirildiğini gördükleri halde ısrarla onu konuşmaktan kaçınıp sadece AKK/AKN üzerinden gidilmesi kuşku uyandırıyor. İnternette birçok vergi var. Onların kaldırılması veya azaltılması gerekiyor.

• kontratak kullanıcısına yanıt
    Buyrun daha beteri Millenicom yaz kampanyası:

230 liradan 59,90'a yani aylık indirim oranı %73,95

Bu da yürürlükteki kampanyası:

Yukaridaki tabloda yalın ücreti dahil liste fiyatı 230, kampanya fiyatı 59,90. Güncel kampanyada kalemleri ayırmışlar ama liste fiyatı ve kampanya fiyatı aynı kalıyor. İndirim oranı %73,95

Tabi aylık sözde indirime ek olarak 192 lira aktivasyon ve 200 lira iç kurulum bedeli var.

%5 öiv'yi 7,5'a çıkarma derdindeler maalesef. %18 kdv de çok bence, öiv komple kalkıp kdv %8 olmalı (ama vergi indirimi asla tüketiciye yansımaz, firmaların cebine girer. internet için öiv oranı %15'den %5'e indiğinde ttnet hazretleri 8 mbit'e kadar paketleri vergi indiriminden önceki fiyatlarla piyasaya sürdü ve her gün milleti taciz ederek yüksek hızlı internet vaadiyle - ki o zaman 1 mbit 4gb kotalı internet kullanıyordum- pazarladı. o tuzağa düşmedim ve aynı fiyata hızı yükseltmek zorunda kaldı).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 12 Kasım 2017; 16:41:37 >
  • 2018'de akk tamamen kalkacak falan diyorlardı noldu o iş yıl başından sonra akk yok mu artık?
  • DjarumBlack- kullanıcısına yanıt
    kelime oyunu, 31 aralık 2018 yani 2019'da kalkıyor
  • BJK kullanıcısına yanıt
    3-4 aydır var bu seçenekler. Mevcutda zaten AKN işlerine geliyor Turkcell ve Turksat'a karşı abone kazanabiliyorlar. O sebeple mevcutta değişiklik yapmazlar diye düşünüyorum ama upload için yüksek upload hızlı ayrıca paket belki görürüz.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Tabi bunun için yeni port profilleri tanımlaması lazım. Mevcut durumda 4 mbit'den yüksek upload tanımı yok. Onu bile vermeyip 2 mbit'e mahkum ediyorlar.
    Aslında telekomünikasyon hizmetlerinde vergilerin %7.5'da birleştirilmesi kötü bir şey değil bana kalırsa özelikle M2M'de ÖİV %0'a indiriliyor o önemli ha KDV konusunda katılıyorum.

Olue mu ol!az mı bilemiyorum BTK'ya takılma ihtimali ha buradan bu konuda çalışma var diye anlaşılmasın olursa diye diyorum ha netiecede ne olur je gider o benim derdim değil benim derdim alay eder gibi verilen 2Mbps upload hızının yükselmesi. Bu ayıptır ayıp!

Zaten fiyatlar uçuk bir de nereden kısarız diye uğraşıyorlar.
    Valla upload konusunda neden böyleler kimse bilmiyor Allah, bilir Payi Doany dahi bilmiyordur işin garip kısmı bugun kadar ve hala neden böyle bir tarife çıkarmadılar. Ona şaşıyorum hiç olmazsa ihtiyacı olan parasını öder alırdı. Ha bana kalsa ücretsiz arttırılmalı en azından 10Mbps olmalı.

Bulgaristan ve romanyadaki durum ne acaba merak ettim
  • 
Sayfa: önceki 30733074307530763077
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.