Şimdi Ara

İnternetimizi Hijack eden ISS'lar | Encrypted SNI ile Korunmak | Gizlilik İçin Programlar (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
413
Cevap
146
Favori
39.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
197 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Aldığınız o port hatası wireguard kurulumundan kaynaklı gibi geldi. Buradaki hazır script ile kurmayı deneyebilirsiniz.
    Bu scriptle kurdum,ama wireguardda internet bağlantısı yok.ifconfig komutunda wg0 gözükmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 22 Eylül 2020; 21:57:22 >
  • wg-quick up wg0
    ile servisi başlatmış mıydınız?

Şuradan bakıp Wireguard'ı tekrar kurmayı dener misiniz?
  • goodbydpi ile uğraşmak istemeyip chrome kullanmak isteyenler;

chrome yeni versiyonlarda doh özelliği kaldırıldı.

brave browser yükleyip ayarlardan dns over https (doh) özelliğini açarsanız ekstra uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. doh özelliğini açmayı netten araştırabilirsiniz.
  • ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    Flags'den bahsediyorsanız o özellik stabil sürüme geldiği için kaldırmışlardır. Ayarlar - Gizlilik ve güvenlik bölümünde aşağıdaki gibi sekme yok mu?

İnternetimizi Hijack eden ISS'lar | Encrypted SNI ile Korunmak | Gizlilik İçin Programlar

Ben Chrome yerine Edge kullanıyorum. Onun da beta sürümüne DoH özelliği geldi. Yakında stabil sürümüne de gelecek.

Şifreli DNS artık standart haline geliyor. ESNI ise sadece Firefox'ta mevcut. TLS 1.3, DoH/DoT ve Encrypted SNI ile işlem tamamlanıyor. Diğer türlü yarım kalıyor diyebilirim.

• Herhangi bir sunucuya Wireguard + Adguard Home Kurulumu:
    https://medium.com/@clockwork13/wireguard-vpn-ve-pi-hole-kurulumu-378c8410eabc

Şu yukarıdaki linkten ssh ile bağlantı yapma bölümüne kadar gelin daha sonra;

Wireguard Script:https://github.com/angristan/wireguard-install

Sunucunuza yukarıda linkini verdiğim script aracılığıyla Wireguard'u kurduktan sonra sunucunun root klasöründe oluşan config dosyasını Filezilla ile çekip Wireguard'a ekleyin;

Filezilla rehberi:https://www.digitalocean.com/docs/droplets/how-to/transfer-files/

Config dosyasını cihazınıdaki Wireguard'a ekleyip bağlantı kurun.Daha sonra ssh ile tekrar sunucya bağlanın.Snap üzerinden Adguard Home'u kurun;

Adguard Home'u kurmak için:

sudo snap install adguard-home

Daha sonra tarayıcıyı açıp "sunucunuzun-ip-adresi:3000" (örneğin: 215.123.42.23:3000) yazıp girin.Karşınıza Adguard kurulum ekranı gelecek.Adguard kurulum ekranında üstteki ve alttaki listen interface (dinleme ekranı) bölümlerine sırayla tıklayıp wg0'ları seçin. Daha sonra indirmiş olduğunuz Wireguard config dosyasını açın ve DNS yazan yerdeki sayıları silip Adguard'ın ip adresini yazın (10.66.66.1 olması gerekli) ve kaydedin. Wireguard + Adguard Home hazır

Ben sunucu olarak DigitalOcean, işletim sistemi olarak Fedora kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 24 Eylül 2020; 4:6:42 >

• quote:

Flags'den bahsediyorsanız o özellik stabil sürüme geldiği için kaldırmışlardır. Ayarlar - Gizlilik ve güvenlik bölümünde aşağıdaki gibi sekme yok mu?

Ben Chrome yerine Edge kullanıyorum. Onun da beta sürümüne DoH özelliği geldi. Yakında stabil sürümüne de gelecek.

Şifreli DNS artık standart haline geliyor. ESNI ise sadece Firefox'ta mevcut. TLS 1.3, DoH/DoT ve Encrypted SNI ile işlem tamamlanıyor. Diğer türlü yarım kalıyor diyebilirim.
    chrome ayarlarım dediğin şekilde fakat 1.1.1.1/help kontrol edince doh yok olarak gözüküyor. brave üzerinden dediğim ayarları yapınca doh aktif oluyor.

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    Chrome'daki DoH özelliği de açık durumdayken, aşağıdaki DNS adreslerini de tanımlayabilir misiniz?

1.1.1.1
    1.0.0.1
    2606:4700:4700::1111
    2606:4700:4700::1001

İnternetimizi Hijack eden ISS'lar | Encrypted SNI ile Korunmak | Gizlilik İçin Programlar

1.1.1.1/help sitesinin haricinde buradan da Secure DNS kısmını kontrol edebilirsiniz.

• quote:

Chrome'daki DoH özelliği de açık durumdayken, aşağıdaki DNS adreslerini de tanımlayabilir misiniz?

1.1.1.1
    1.0.0.1
    2606:4700:4700::1111
    2606:4700:4700::1001

1.1.1.1/help sitesinin haricinde buradan da Secure DNS kısmını kontrol edebilirsiniz.
    çalıştı teşekkürler

• rootsuz android cihazımda da bu şekil kulllanmaya başladım.

Configuring 1.1.1.1
    Android Pie only supports DNS over TLS. To enable this on your device:

Go to Settings → Network & internet → Advanced → Private DNS.
    Select the Private DNS provider hostname option.
    Enter 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com and hit Save.
    Visit 1.1.1.1/help (or 1.0.0.1/help) to verify that “Using DNS over TLS (DoT)” shows as “Yes”.
    And you’re done!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇevreMühendisi -- 25 Eylül 2020; 6:53:25 >

• AdGuard Home ve Wireguard yüklü VPS'e; unbound mu, dnscrypt-proxy mi, ikisini de mi yoksa hiçbirini mi yüklemek lazım?
  • Balliba kullanıcısına yanıt
    Hosting firmasının dışında araya 3. kişi yani farklı bir DNS sağlayıcısı sokmak istemiyorsanız Unbound iyi olur. Fakat Unbound sorgularını da DoH/DoT ile şifrelemek istiyor musunuz? O zaman biraz karışık olacaktır. Zaten gereksiz olur, çünkü kendi sunucunuzda çalışacak.

Tercih ettiğiniz DNS sağlayıcısına güveniyorsanız direkt AdGuard Home'un arayüzünden şifreli DNS, DoH/DoT vs. de atayabilirsiniz. Yani hiçbirine gerek kalmaz. Zaten AGH varsayılan olarak Quad9 (DoH) seçiyor. Ben Pi-hole'da DoH tercih etmedim. Dün akşam Quad9'ı Unbound ile değiştirmiştim.

Unbound'u daha çok düşük gecikme konusunda tercih ediyorlar diye biliyorum. Bir ara ben de ev ağımda kullanıyordum. VPS'te özellikle ABD ve Avrupa konumlu sunucularda Quad9, Cloudflare, Google, vs. DNS sağlayıcılarına zaten genelde 1-5ms değerlerle erişiliyor.

İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 25 Eylül 2020; 20:36:28 >
  • Online oyunlardaki gecikmelerde olumsuz etkisi oluyor mu bunun?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Sorduğunuz şey goodbyedpi, powertunnel gibi programlar ise oyun gecikmelerine etki etmez. Bir ihtimal işlemci kullanımınıza bağlı olarak gecikme eklenebilir ama VPN gecikmelerine kıyasla hiç bir şeydir.

Güvenli dns hizmetlerinden bahsediyorsan bunun oyun gecikmesi anlamında bir etkisi olmaz. Dns hızı anlamında bir farkı sadece web'de sörf yaparken hissedersiniz.
  • Hocam unbound gecikme anlamında nasıl bir avantaj sağlıyor? Raspi yavaş bir cihaz olduğundan zaten kendi eklediği 3 5 ms olur diye düşünüyorum. Ama gizlilik konusunda sağladığı imknalar başka hiç bir dns sağlayıcısında bulunamaz. O ayrı. Unbound kullanmak şuan mantıklı mı?
  • CoolSnow kullanıcısına yanıt
    Hocam ben ev ağımda unbound kullanırken elimde rpi zero yoktu, rpi 4 içerisinde kullanıyordum. Belki o sebepten gecikme konusunda etkilenmemiş olabilirim. Test ettiğimde 0.2ms alıyordum. Tabii ki ilk sorguların gecikmesi yüksek oluyor. Adresler önbelleğe alındıktan sonra sorgu süreleri IP adresime ulaştığım değere inmişti.

quote:

Unbound kullanmak şuan mantıklı mı?

Cloudflare, Google gibi DNS adreslerine yüksek gecikme değerleriyle ulaşıyorsanız unbound tercih edilebilir. Ama bahsedilen gecikme süresi ms değerinde olacağı için fark etmek zor. Bence Cloudflare, Google, vs.'den 10ms ve altında gecikme süreleri alanlar DoH/DoT tercih etse daha iyi olur.

Unbound'u VPN sunucusunda tercih etmek ise daha mantıklı. İlk sorguların gecikmesi bile tatmin edici oluyor. Cache (önbellekleme) işleminden sonra zaten 0.1ms gibi değerlere iniyor.

Kayıtları sıfırladığım için arayüzün de önbellekleme az görünüyor. Kullandıkça daha çok artıyor, haliyle bu da çok daha düşük gecikme alamına geliyor. Bahsettiğimiz gibi 3. parti DNS sağlayıcısı olmadığı için bir gizlilik katkısı da oluyor. Ben evde değil ama VPN'de bunu tercih ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 26 Eylül 2020; 15:41:29 >

• CoolSnow kullanıcısına yanıt
    Hijack açısından sormuştum. İlk mesajdaki ayarları yapınca, oyundaki gecikme düşer mi yani?

• Yazılanların hiçbiri oyundaki ping sürelerinizi olumlu yönde etkilemeyecektir. Büyük ihtimal olumsuz yönde de etkilemez.

Hattınız kaliteli ve ping süreleriniz de normalde düşükse VPN açsanız bile zaten pek etkilenmezsiniz.

https://www.speedtest.net/result/10132502667

https://www.speedtest.net/result/10132516041

https://pic.nperf.com/r/3278571781290203-RYFNBmaI.png

• [ Wireguard-->VPS-->Unbound-->Internet ]akışında kendi servis sağlayıcım internet trafiğimin hangi kısmını görebiliyor? Unbound'un çıktığı interneti VPS'in sağlayıcısı görür sanırım. Benim de VPS'e bağlantım wireguard ile olduğuna göre, vpn tünelinden dolayı sadece bağlandığım vds'in ipsini görür diye düşünüyorum. Doğru muyum?
  • Dns ping de ne kadar etkili? Netgalaksi adsl internetim var. Otomatik dns 1.1.1.1 dns ping 18-19 civarı ve çok dalgalı. Turktelekom dns 5-8 arası ping ve çok stabil. Oyun oynarken dns değiştirmem çok etki etmiyor.

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.