Şimdi Ara

interneti eşit paylaştırmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 3 arkadaş 1mbit adsl kullaniyoruz.herkez dl nin dibine vuruyo bunu herekeze eşit paylaşstırabilecegimiz(3*33) bir program yada yöntem var mı??

• MErhabalar..

Şimdiye kadar hiç kullanmadım fakat size bu iş için önerebileceğim en iyi proğram netlimiter

Aşağıya link veriyorum.. Sitesinin linki.. İnceler iseniz işinize yarayacağını umuyorum..

Selam ve Saygılarımla...

http://www.netlimiter.com/
  • quote:

Orjinalden alıntı: mutu7

Arkadaşlar 3 arkadaş 1mbit adsl kullaniyoruz.herkez dl nin dibine vuruyo bunu herekeze eşit paylaşstırabilecegimiz(3*33) bir program yada yöntem var mı??

Merhaba,
    İnterneti modem üzerinden dağıttığınız sürece modemin bu tarz bir özelliği yoksa band genişliği sınırlaması yapamazsınız. Modeminizin özelliklerini bir kontrol edin. Belki bu tür bir ayarı vardır.
    Modemin marka ve modeli nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 9 Mart 2009; 0:25:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

quote:

Orjinalden alıntı: mutu7

Arkadaşlar 3 arkadaş 1mbit adsl kullaniyoruz.herkez dl nin dibine vuruyo bunu herekeze eşit paylaşstırabilecegimiz(3*33) bir program yada yöntem var mı??

Merhaba,
    İnterneti modem üzerinden dağıttığınız sürece modemin bu tarz bir özelliği yoksa band genişliği sınırlaması yapamazsınız. Modeminizin özelliklerini bir kontrol edin. Belki bu tür bir ayarı vardır.
    Modemin marka ve modeli nedir?
    teşekkürler pikatel kombo max modemim hub üzerinden dagıtıyoruz interneti
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutu7

teşekkürler pikatel kombo max modemim hub üzerinden dagıtıyoruz interneti

Alıntıları Göster
    Kullandığınız modem tek ethernet portlu bir modem ve switch ile interneti dağıtıyorsunuz.
    İlgili modemin 4 portlu olanı var bende. Onun menülerinde band denişliği sınırlaması görmedim. Kullanım kitabına da baktım. Orada da bu yönde bir bilgi görmedim.
    Yani özetle mevcut modemle interneti kullanıcılar arasında eşit paylaşmak veya band genişliği sınırlaması getirmek mümkün değil.
    Bu özelliği D-Link markanın bazı modellerinde vardı diye hatırlıyorum. Ama pekçok marka ve model modemlerde bu özellik yok.

• quote:

Kullandığınız modem tek ethernet portlu bir modem ve switch ile interneti dağıtıyorsunuz.
    İlgili modemin 4 portlu olanı var bende. Onun menülerinde band denişliği sınırlaması görmedim. Kullanım kitabına da baktım. Orada da bu yönde bir bilgi görmedim.
    Yani özetle mevcut modemle interneti kullanıcılar arasında eşit paylaşmak veya band genişliği sınırlaması getirmek mümkün değil.
    Bu özelliği D-Link markanın bazı modellerinde vardı diye hatırlıyorum. Ama pekçok marka ve model modemlerde bu özellik yok.

Alıntıları Göster
    saol ugrastıgın için netlimiter ı deniyorum oda işe yaramıyo :(

• quote:

Orijinalden alıntı: mutu7

saol ugrastıgın için netlimiter ı deniyorum oda işe yaramıyo :(

Alıntıları Göster
    İnternet paylaşımında paylaşım data hızını sınırlama olayı ancak datanın kaynağında yapılan bir işlemle olabilir. Burada internet dağıtan kaynak modem olduğuna göre bilgisayarın birine kurduğunuz netlimiter vb. programlar diğer bilgisayarlaradaki data hızını etkilemez. Yani bir işe yaramaz.
  • quote:

İnternet paylaşımında paylaşım data hızını sınırlama olayı ancak datanın kaynağında yapılan bir işlemle olabilir. Burada internet dağıtan kaynak modem olduğuna göre bilgisayarın birine kurduğunuz netlimiter vb. programlar diğer bilgisayarlaradaki data hızını etkilemez. Yani bir işe yaramaz.

Alıntıları Göster
    eski bi bilgisayariniz varsa linux kurarak modemle hub arasina baglarsaniz internet trafiginize takla bilem attirirsiniz.

nasi yapacam diyorsaniz. linux networking kitaplarindan birini okumanizi oneririm. turkce olarak benim bildigim gorkem cetin in bi kitabi var. ing olarak kaynak sinirsiz gibi bisei.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetyilmaz77 -- 9 Mart 2009; 9:13:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

eski bi bilgisayariniz varsa linux kurarak modemle hub arasina baglarsaniz internet trafiginize takla bilem attirirsiniz.

nasi yapacam diyorsaniz. linux networking kitaplarindan birini okumanizi oneririm. turkce olarak benim bildigim gorkem cetin in bi kitabi var. ing olarak kaynak sinirsiz gibi bisei.

Alıntıları Göster
    hub kullanman problemi çözecektir.hub bir ağdaki paketleri bilgisayarlara eşit olarak dağıtır..switch ise kime nekadar paket lazımsa paketleri o kullanıcıya yölendirir..

• quote:

Orijinalden alıntı: c_anlaroglu

hub kullanman problemi çözecektir.hub bir ağdaki paketleri bilgisayarlara eşit olarak dağıtır..switch ise kime nekadar paket lazımsa paketleri o kullanıcıya yölendirir..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: c_anlaroglu

Kardeş kusura bakma ama bir yanlışı düzeltmek zorunda hissediyorum kendimi.

Bu söylediğiniz bilgiyi nereden öğrendiniz bilemiyorum ama çok yanlış bir bilgi bu.
    HUB denen ve şu an artık piyasada satılmayan cihazlar çok eski bir teknolojiye sahiptir. Kendisine gelen paketleri eşit olarak dağıtmak gibi bir fonksiyonları yoktur. Bu cihazlar bir yerden gelen paketi tüm ağa broadcast etmektedir, yani tüm bilgisayarlara göndermekte. Paket hangi bilgisayarın MAC adresi ile eşleşiyorsa o bilgisayar tarafından alınmaktadır. Paketi tüm ağa göndermesi nedeniyle ağda gereksiz yere bir yığın trafik oluşmaktadır. Bu ise ağın toplam performansını çok çok düşmesine neden olmaktadır. Özellikle fazla miktarda bilgisayar bulunan ağlarda ethernet trafiği yerlerde sürünmektedir.

SWITCH denen cihazlar ise HUB'ların gelişmiş bir modelidir. Gelen bir paket hangi MAC ID'ye sahip bilgisayara gidecekse o bilgisayara gönderilir. Aynı paket diğer bilgisayarlara gönderilmez. Bu sayede switch kendisine bağlı cihazların (bilgisayar vs.) kendi aralarında diğerlerinden bağımsız olarak yüksek band genişliğinde data alış verişine izin vermektedir.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: c_anlaroglu

Kardeş kusura bakma ama bir yanlışı düzeltmek zorunda hissediyorum kendimi.

Bu söylediğiniz bilgiyi nereden öğrendiniz bilemiyorum ama çok yanlış bir bilgi bu.
    HUB denen ve şu an artık piyasada satılmayan cihazlar çok eski bir teknolojiye sahiptir. Kendisine gelen paketleri eşit olarak dağıtmak gibi bir fonksiyonları yoktur. Bu cihazlar bir yerden gelen paketi tüm ağa broadcast etmektedir, yani tüm bilgisayarlara göndermekte. Paket hangi bilgisayarın MAC adresi ile eşleşiyorsa o bilgisayar tarafından alınmaktadır. Paketi tüm ağa göndermesi nedeniyle ağda gereksiz yere bir yığın trafik oluşmaktadır. Bu ise ağın toplam performansını çok çok düşmesine neden olmaktadır. Özellikle fazla miktarda bilgisayar bulunan ağlarda ethernet trafiği yerlerde sürünmektedir.

SWITCH denen cihazlar ise HUB'ların gelişmiş bir modelidir. Gelen bir paket hangi MAC ID'ye sahip bilgisayara gidecekse o bilgisayara gönderilir. Aynı paket diğer bilgisayarlara gönderilmez. Bu sayede switch kendisine bağlı cihazların (bilgisayar vs.) kendi aralarında diğerlerinden bağımsız olarak yüksek band genişliğinde data alış verişine izin vermektedir.

Alıntıları Göster
    eşit miktarda band genişliği için en uygun fiyatlı hangi modem var acaba? paylaşım sadece modem üzerinden yapılacak ayrıca bilgisayarlara program falan girilmeyecek. böyle bir modem varsa modellerini verebilir misiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: emrecelik

eşit miktarda band genişliği için en uygun fiyatlı hangi modem var acaba? paylaşım sadece modem üzerinden yapılacak ayrıca bilgisayarlara program falan girilmeyecek. böyle bir modem varsa modellerini verebilir misiniz ?

benim airties RT-205 KABLOSUZ modemim var onun bant genişliği ayarı var yukardaki yorumlarda bant genişliği ayarlarından yapılır demişler ama nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok.
  • quote:

netlimeterla bu işlem bildigim kadariyla yapilabiliyo ancak interneti dagitma seklinizi biraz değiştirmeniz lazım. modemi switch e direk deil elinizdeki bilgisayarlardan birine baglayın. daha sonra sadece bilgisayarlarınızı switche baglayın.

burda kilit nokta ip ayarları.

ornek olarak (kendi kullandıgım numaraları vericem)
    modem ip'si 10.0.0.2
    1. bilgisayar 10.0.0.11
    2.bilgisayar 10.0.0.12
    3.bilgisayar 10.0.0.13
    olsun.

ağ ayarlarında her bilgisayara bu ip adreslerini yazın.
    1. bilgisayar icin 2 ağ bağlantınız olucak. biri modem diğeri switche giden giriş. mdoem icin otomatik olanı secin switche gidene 10.0.0.11 yazın

alt ağ maskelerini otomatik olarak bilgisayar dolduracak zaten.
    burda onemli olan varsayılan ağ geçidi.
    1. bilgisayar için boş bırakın
    diğer bilgisayarlar için birinci bilgisayarın ip'sini yazın.

eğer başka ayarlarınızda problem yoksa butun bilgisayarları yeniden başlattıgınızda 1. bilgisayar interneti direk olarak modemden diğerleride 1.bilgisayar uzerinden almalı. yazılımlar sayesinde de diğer bilgisayarlara gidişi kontrol edebilirsiniz. ancak ana makina biraz kendine yontabilir bağlantıyı ^^

hepinize iyi çalışmalar kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: SaGini

quote:

netlimeterla bu işlem bildigim kadariyla yapilabiliyo ancak interneti dagitma seklinizi biraz değiştirmeniz lazım. modemi switch e direk deil elinizdeki bilgisayarlardan birine baglayın. daha sonra sadece bilgisayarlarınızı switche baglayın.

burda kilit nokta ip ayarları.

ornek olarak (kendi kullandıgım numaraları vericem)
    modem ip'si 10.0.0.2
    1. bilgisayar 10.0.0.11
    2.bilgisayar 10.0.0.12
    3.bilgisayar 10.0.0.13
    olsun.

ağ ayarlarında her bilgisayara bu ip adreslerini yazın.
    1. bilgisayar icin 2 ağ bağlantınız olucak. biri modem diğeri switche giden giriş. mdoem icin otomatik olanı secin switche gidene 10.0.0.11 yazın

alt ağ maskelerini otomatik olarak bilgisayar dolduracak zaten.
    burda onemli olan varsayılan ağ geçidi.
    1. bilgisayar için boş bırakın
    diğer bilgisayarlar için birinci bilgisayarın ip'sini yazın.

eğer başka ayarlarınızda problem yoksa butun bilgisayarları yeniden başlattıgınızda 1. bilgisayar interneti direk olarak modemden diğerleride 1.bilgisayar uzerinden almalı. yazılımlar sayesinde de diğer bilgisayarlara gidişi kontrol edebilirsiniz. ancak ana makina biraz kendine yontabilir bağlantıyı ^^

hepinize iyi çalışmalar kolay gelsin

Alıntıları Göster
    @SaGini

mantıklı bir açıklama. netlimiter da işe yarıyor mu peki?

• quote:

Orijinalden alıntı: eXtraVaido

@SaGini

mantıklı bir açıklama. netlimiter da işe yarıyor mu peki?

Alıntıları Göster
    bunu yapabilmeniz için "QOS" özelliğine (quality of service) sahip bir modem/router kullanmanız gerek. hem xp, hem de vista da qos ayarları mevcut, ayrıca bunları da "reserve bandwith" seçeneği ile ayarlayabiliyorsunuz diye hatırlıyorum. ama asıl işi yapan router, bence routerınızın kitapçığına bir bakın ve firmware varsa güncelleyin.
  • quote:

netlimeterla bu işlem bildigim kadariyla yapilabiliyo ancak interneti dagitma seklinizi biraz değiştirmeniz lazım. modemi switch e direk deil elinizdeki bilgisayarlardan birine baglayın. daha sonra sadece bilgisayarlarınızı switche baglayın

Bahsetmiş olduğunuz sistemde interneti dağıtan ana cihaz bilgisayardır. Bu şekilde bir konfigürasyon yaptıktan sonra çok farklı çözümler üretilebilir. Bu amaçla kullanılan probramlar vs. de var.
    Ama bu şekildeki çözümler hep bağımlı çözümlerdir. Yani ana bilgisayarın sürekli açık olması gerekliliği vardır. Basit internet paylaşımlarında pek mantıklı/basit çözümler değildir.
    Zaten konuyu açan kişinin ve benzer çözümler arayanların beklentisi bu olayı modem aşamasında çözmektir.
    Bu tür çözüm için modemin band width management özelliğinin olması gerekir. Bu özellik çoğu modemde yoktur malesef. Marka/modelini anımsamadığım bir kaç modemde bu özelliği gördüğümü hatırlıyorum.
    Selamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 17 Eylül 2009; 9:35:06 >

• quote:

quote:

netlimeterla bu işlem bildigim kadariyla yapilabiliyo ancak interneti dagitma seklinizi biraz değiştirmeniz lazım. modemi switch e direk deil elinizdeki bilgisayarlardan birine baglayın. daha sonra sadece bilgisayarlarınızı switche baglayın

Bahsetmiş olduğunuz sistemde interneti dağıtan ana cihaz bilgisayardır. Bu şekilde bir konfigürasyon yaptıktan sonra çok farklı çözümler üretilebilir. Bu amaçla kullanılan probramlar vs. de var.
    Ama bu şekildeki çözümler hep bağımlı çözümlerdir. Yani ana bilgisayarın sürekli açık olması gerekliliği vardır. Basit internet paylaşımlarında pek mantıklı/basit çözümler değildir.
    Zaten konuyu açan kişinin ve benzer çözümler arayanların beklentisi bu olayı modem aşamasında çözmektir.
    Bu tür çözüm için modemin band width management özelliğinin olması gerekir. Bu özellik çoğu modemde yoktur malesef. Marka/modelini anımsamadığım bir kaç modemde bu özelliği gördüğümü hatırlıyorum.
    Selamlar...

Alıntıları Göster
    doğrudur zaten ben de işi yapacak olanın router olduğunu biliyorum, ancak hem QOS hem de bandwidth management için mutlaka bir host makinaya ihtiyaç vardır, bu durumda her halükarda bir bilgisayar açık olacak ki bu da kesinlikle hoş bir şey değil.. ayrıca bu gibi sistemler büyük ölçekli ofis kullanımları için geliştirilir, ev ağı için tasarlandığını sanmıyorum, zira ana makine her zaman açık olmak zorunda ve bu da işyerleri için sözkonusu olabilir.

• quote:

quote:

.....demde bu özelliği gördüğümü hatırlıyorum.
    Selamlar...

kesinlike haklısın :) ben sadece konuyu acan arkadasın elindeki sistemle yapabileceği bi oalyı anlatmak istedim zaten cok verimli olmadıgınıda yazmıstım :)
    hepinize kolay gelsin :)

• quote:

quote:

quote:

.....demde bu özelliği gördüğümü hatırlıyorum.
    Selamlar...

kesinlike haklısın :) ben sadece konuyu acan arkadasın elindeki sistemle yapabileceği bi oalyı anlatmak istedim zaten cok verimli olmadıgınıda yazmıstım :)
    hepinize kolay gelsin :)

Alıntıları Göster
    LinkSys WAG160N Alarak ip ve Mac adresine göre band genişligini belirtebilirsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: PcDestek

LinkSys WAG160N Alarak ip ve Mac adresine göre band genişligini belirtebilirsin...

Alıntıları Göster
    yokmu bir çözümü??
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.