Şimdi Ara

İnternet Hızına Modem üzerinden Sınır koyma (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57
Cevap
10
Favori
171.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaş bende yaksu s400 modem var qos değilde ip qos var ve arayüz biraz farklı sanırım ben nasıl bağlantıları sınırlandırabilirim?
  • hız sınırlamalarını ucuz cihazlar yapıyormuşlar,TP-link wr741nd veya Tenda w307gibi routerler ben denemedim,bir yerlerde okumuştum,
    buradan tp-link'in simulatorundan bir inceleyim isterseniz

http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-WR741ND_v1&v2/index.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mc_GayveR80

İyi günler, Guccam nickli arkadaşın sorusu üzerine ayrıntılı bir şekilde bu konuyu anlatacaktım ama yeni bir konu açmak daha mantıklı geldi, aslında tam olarak denemedim, açıkçası deneme fırsatım olmadı ama bunu ayrıntılı birşekilde anlatmak iyi olur diye düşündüm...
    Bu işi nasıl yapacağımızı anlaatacağım ama ne yapabiliriz, ne işlerde kullanabiliriz? Belli bir ip adresinden gelen veri akışı hızını sınırlayabilir, tüm veri akışını sınırlayabiliriz, belli portlardan gelen trafiği sınırlayabiliriz, vs. vs... Bu liste böyle gider, bu sınırlamayı indirme ve gönderme için ayrı olarak ayarlayabiliyoruz...
    bu işin sağladığı yarar, özellikle Flashget ile indirme yaparken vede aslında çok güçlü bir torrent'i indirme ve gönderme yapıyorsak veya torrent hızımızı sınırsıza ayarlamışsak(utorrent üzerinde mesela) internet bağlantımız çok kötüleşir çünkü gelen ve giden bant genişliğini bu programlar maksimum şekilde sömürür ve hatta flashgette hız sınırlama yapmak fazla işe yaramaz işe yaraması için fazla aşağıda tutmanız lazım flashgetin sınırını o zamanda hızlı inmez işte modemden ayarlayarak optimum hızı ve minimum gereksiz bant genişliği harcanmasını sağlayabilirsiniz...Bilgisayar için sınırlandırıcı programlar var ama onlar şahsen sistemde fazladan minikte olsa yük bindirme yapabilir.. Ve ayrıca diyelim ki 4 ortak 4Mbit kullanıyorsunuz biri torrente abandı 400 ile indiriyor(4Mbitin max hızı ne ise).. Ne olacak? Diğer kullanıcılar sorun yaşayacak, Ama modemden herkes için 1024 down 256 up sınırlaması yaptığınızda hepiniz optimum olarak 1 MBit bağlantı kullanıyormuşsunuz gibi olacaktır...

eksisi şu, bazı hatalı düşüncelerim vardı ama düşününce hiçte öyle olmayacağını farkettim ve kısaca eksisi yok....

Ben bunları arkadaşın en kısa şekilde yapacağı şekilde ayarladım yani kendinize en yarayacak şekilde ayarlayabilirsiniz... yani ben mesela belli bir ipyi sınırlamadım eğer oradaki ayarları yaparsanız ona göre çalışacaktır...

1. ADIM: Statik İp alımı....
    port yönlendirmeyi biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız kısaca anlatayım makineler için statik ip alacaksın(port yönlendirmenin işimize yarayacak kısmı bu),statik ip almak için
    başlat=>çalıştır=>cmd=>ipconfig/all
    hangi bağlantıyı kullanıyorsan onun ayarlarını aklında tut(pencereyi kapatma :D)
    ağ bağlantılarım'a gir orada modeme bağlanığın bağlantıya sağ tıkla özelliklere tıkla oradaki listeden TCP/IP kısmını bul ona çift tıkla
    oradan AŞAĞIDAKİ IP ADRESINI KULLAN ı seç ipconfig/all ile bulduğun ip adresi ve ağ maske adresini ve diğerlerini doğru şekilde yaz. dns ye ise youtube vs'nin engelli olmadığı bir açık dns yazarsan yasaklı sitelere genellikle rahatlıkla girersin, yada blmakla uğraşamam dersen varsayılan ağ geçidi'ne yazdığını yaz (verizon dns sağlayıcıları için 4.2.2.1 misal...)

tamam'a basa basa çık buradan ilk kısım tamam... KÜÇÜK BİR NOT:BEn bunu download pc'ne yapmanı söyledim ama tam tersi olacak dizüstü bilgisayarın için bu ayarı yapacaksın ve CoS1 için dizüstüne verdiğin ip adresini kullanacaksın hedef ip adresine... Kusura bakma 3. adımda bu garip olayı anca farkedebildim...

2. ADIM:Modem ayarı...
    1) Modemin ayar sayfasına gir,
    2)QoS kısmına gir routing ve yönetim linklerinin arasında (en azından beni kullandığımda öyle)
    3)burada trafik sınırlandırmaya gel sırasıyla şu şekilde yap
    kaynak arayüz=> vc1(yada adsl şifre vs ayarlarını hangisine yaptıysan ADSL linkine tıkladığında tabloda "adı" altında yazılı olan)(eğer VLAN1'i yaparsanız o makinenin lan üzerindeki aktarım hızını ayarlamış olursunuz)
    Kaynak mac=> boş kalsın
    kaynakip-maske=>boş
    hedef ip-maske=> BURAYA ilk kısma notebook'unun ip adresini gir ikinci kısmada ayar yaparken kullandığın alt ağ maskesini gir
    protokol=>hepsi

Kaydet diyoruz. ve burada işimiz tamam
    kaynak port,hedef port, dscp/tos bunlar boş kalsın CoS kısmına CoS 1 seçili olsun(birazdan Cos 1 i ayarlayacağız..)
    Zaten herşey belli oluyor
    Küçük notlar söyleyeyim herkes kendine uygun olanı yapsın... orada da yazıyor zaten, ama özetlemek gerekirse bu CoSlar senin ayarlayacağın kuralllar, 1 en öncelikli uygulama 6 da en genel uygulama yada kurallarda kendisi ile ilgili ayar olmayan bağlantılar için kullanılacak...
    İşe yarayacağından emin değilim ama kaynak porttan yazdığnız porta sınırlama koyarak direk uygulamaya özel sınırlama yapabilirsin(torrentte kendi portun için sadece gönderme sınırlaması yapabileceğinizi düşünüyorum çünkü, o açılan portlar izleyici ile hızlı iletişim yapma ve de gönderme de kullanılıyor indirmeye sınırı koymak için karşıdaki kişinin portunu yazmak önemli onu da yapmak biraz zor olacaktır...)
    Bu yüzden en önemliye 1 daha az önemliye 2 ve diğerlerini verin ayarların dışında kalanların hepsi otomatik olarak CoS6'ya yönlendiriliyor[aslında bu ayar kısmında yazıyor..]
    Bu şekilde cos 1 ilk makineye cos 2 ikinciye bu şekilde rahatlıkla makinelere paylaşım yapabilirsiniz... Ve şöyle olacak diğer siz ortaklardan diyelim ayar yapan kişisiniz kendinize cos1'i atayacaksınız,diğerlerine 2,3 diye sıralayacaksınız diğer kişileri buraya kadar tamam, Ama aslında 1024 1024 bölseniz bile aslında 1024 ile sınırlanmayacaksınız 4 kişi birden maksimum kullandığınız zaman 1024 sınırlaması devreye girecek ama diğer kişisel tam kullanım yapmıyorken aslında onlara tahsisi edilmiş boş bant genişliğinide kullanacağınızdan, kimse sorun yaşamadan o anki maksimum bantgenişliğini kullanacaksınız...Bu nasıl olacak peki? cos6 qos kapalıyken tüm trafik için aksi halde özel kuralı olmayan tüm bağlantılar cos 6 üzerinden aktarılıyor.. Tabi öncelik 1de olduğu için önce 1 için olan 1024 Kb kullanımı(tabi eğer bağlantıyı maksimumda kullanıyorsak yapılacak... 2,3,4 aynı şekilde kullanım yapacaklar, bant genişliğinin kalan bölümü de kendi sınırını kullanmakta olan kişinin kullanımına veriliyor olacak yani bu örnekteki olarak bize...

3. ADIM

Aslında ayarlara göre ADSL arayüzünü seçtiğimiz için adsl'yi sınırlaması gerek ama bir ihtimal lan bağlantısını sınırlama ihtimali olacağını sanmıyorum ama yanılma ihtimalimde var... Eğer yanılıyorsam Lan bağlantınız da sınırlanacaktır bu durumda lan üzerinden dosya paylaşımınız darbe yiyecektir, ama tam emin değilim, deneme fırsatım olmadı, deneyecek ikinci bir bilgisayarım olmadığı için ama pek ihtimal vermiyorum... Neyse 3. adıma geçelim...

1)Burada indirme ve gönderme sınırlamasını yapacağız..Bunun için modem arayüzünde
    QoS=>Bant genişliği Yönetimi kısmına giriyoruz...
    Burada yapacağım ayarlar şunlar burada otomatik olarak bazı değerler var bunları kullanmayacağız... vc1 yani adslyi seçtiğimize göre lan bağlantımıza yani kullanıcılar arasındaki bant genişliğine bir sınırlama koymamalı...Toplam bant genişliği kısmına ADSL hızımızı yazacağız... yazacağımız şeyi zaten biliyorsunuzdur..

..............Downstream||||Upstream....
    1Mbit.......1024 Kbps....||..256 Kbps...
    2Mbit.......2048 Kbps....||..512 Kbps...
    4Mbit.......4096 Kbps....||..1024 Kbps..

Garanti Edilen Bant genişliği kısmına şunu yapıyoruz.... CoS1 için dizüstü bilgisayarında kullanmak istediğin bant genişliğini yaz, mesela interne girmem yeterli diyorsan misal 200(hatta çok yoğun bir sayfa değilse(misal chat yapma, dh'a girme yani büyük flash dosyaları içermeyen sitelere gireceksen aslında 80 Kbps bile yeter)) Kbps yapacaksın Downstream kısmını.... Aynı şekilde Upstream kısmını da 80-90 yaparsan yeterli gelecektir, bu değerleri kendine göre değiştir..... diğer coslar 0layabilirsin.

Aynı şekilde yine 4Mbit örneği için ayarlar şöyle olmalı(1den 4'e kadar cos ayarlayıp herbiri için bir pc ipsini gösterdiğinizi varsayıyorum) cos1,2,3,4'leri için Downstream'larına 1024 Upstreamlarına 256 yazmanız yeterli gelecektir diğerleri için birşey yazmanıza gerek yok ama cos6'yı 0 yapmamanız dışında başka bir uyarı yapmama gerek yok.... Çünkü 0 yaptığınızda boş bant genişliğini dediğim şekilde ihtiyacı olankişilere dağıtılamayabilir gibime geliyor(yine denemediğim için emin değilim bu konuda deneyen olur ve sonucu yazarsa kesin bir şeye ulaşabiliriz bu konuda..)

işimiz bittiğinde burayıda kaydediyoruz..
    4. ADIM

QoS ana menüsünden QoS etkin'i işaretleyip kaydet dediğimizde sınırlamamız aktif olacaktır...aynı şekilde "QoS devre dışı" deyip kaydetiğinizde de kapalı olacak...

Tabi ben bunu Airties RT-205'e göre yaptım..... Tüm ethernet ve kablosuz bağlantıdesteği olan modellerde aynı olacağını sanıyorum.... Diğer modemlerde de ayarların benzer şekilde olacağını düşünüyorum, ama farklı birşey olursa da, yardımcı olmaya çalışırım....

iyi akşamlar, Orhan..

kardesim benimki huawei hg655d 3. adımda kaldım resmi assagıda.... benimki yurt interneti her ipye sınırlama veya lana sınırlama getirmek istiyorum yardımcı olursan sana minnettar kalırım:
     İnternet Hızına Modem üzerinden Sınır koyma

• quote:

Orijinalden alıntı: hasan_genckurt

hız sınırlamalarını ucuz cihazlar yapıyormuşlar,TP-link wr741nd veya Tenda w307gibi routerler ben denemedim,bir yerlerde okumuştum,
    buradan tp-link'in simulatorundan bir inceleyim isterseniz

http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-WR741ND_v1&v2/index.htm

selam benim problemim modemim 4 port 1.portunu ben kullanıyorum diger 3 porta hız limitleri tayin edebilirmiyiz 8mbps hız var şu anda eşit olarak 2-2-2-2 gibi......

• bir sorum olucak. bu olay mesela ben internetimi 3 kişi paylaşıyorum diyelim onların hızını sınırlayabilme gibi yetki veriyor mu??? 8 mbit in sadece 3 mbitini kullanmasını sağlamak gibi??
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzziiii7

bir sorum olucak. bu olay mesela ben internetimi 3 kişi paylaşıyorum diyelim onların hızını sınırlayabilme gibi yetki veriyor mu??? 8 mbit in sadece 3 mbitini kullanmasını sağlamak gibi??

http://forum.donanimhaber.com/m_58514012/mpage_1/f_/key_//tm.htm#60551880
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mc_GayveR80

İyi günler, Guccam nickli arkadaşın sorusu üzerine ayrıntılı bir şekilde bu konuyu anlatacaktım ama yeni bir konu açmak daha mantıklı geldi, aslında tam olarak denemedim, açıkçası deneme fırsatım olmadı ama bunu ayrıntılı birşekilde anlatmak iyi olur diye düşündüm...
    Bu işi nasıl yapacağımızı anlaatacağım ama ne yapabiliriz, ne işlerde kullanabiliriz? Belli bir ip adresinden gelen veri akışı hızını sınırlayabilir, tüm veri akışını sınırlayabiliriz, belli portlardan gelen trafiği sınırlayabiliriz, vs. vs... Bu liste böyle gider, bu sınırlamayı indirme ve gönderme için ayrı olarak ayarlayabiliyoruz...
    bu işin sağladığı yarar, özellikle Flashget ile indirme yaparken vede aslında çok güçlü bir torrent'i indirme ve gönderme yapıyorsak veya torrent hızımızı sınırsıza ayarlamışsak(utorrent üzerinde mesela) internet bağlantımız çok kötüleşir çünkü gelen ve giden bant genişliğini bu programlar maksimum şekilde sömürür ve hatta flashgette hız sınırlama yapmak fazla işe yaramaz işe yaraması için fazla aşağıda tutmanız lazım flashgetin sınırını o zamanda hızlı inmez işte modemden ayarlayarak optimum hızı ve minimum gereksiz bant genişliği harcanmasını sağlayabilirsiniz...Bilgisayar için sınırlandırıcı programlar var ama onlar şahsen sistemde fazladan minikte olsa yük bindirme yapabilir.. Ve ayrıca diyelim ki 4 ortak 4Mbit kullanıyorsunuz biri torrente abandı 400 ile indiriyor(4Mbitin max hızı ne ise).. Ne olacak? Diğer kullanıcılar sorun yaşayacak, Ama modemden herkes için 1024 down 256 up sınırlaması yaptığınızda hepiniz optimum olarak 1 MBit bağlantı kullanıyormuşsunuz gibi olacaktır...

eksisi şu, bazı hatalı düşüncelerim vardı ama düşününce hiçte öyle olmayacağını farkettim ve kısaca eksisi yok....

Ben bunları arkadaşın en kısa şekilde yapacağı şekilde ayarladım yani kendinize en yarayacak şekilde ayarlayabilirsiniz... yani ben mesela belli bir ipyi sınırlamadım eğer oradaki ayarları yaparsanız ona göre çalışacaktır...

1. ADIM: Statik İp alımı....
    port yönlendirmeyi biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız kısaca anlatayım makineler için statik ip alacaksın(port yönlendirmenin işimize yarayacak kısmı bu),statik ip almak için
    başlat=>çalıştır=>cmd=>ipconfig/all
    hangi bağlantıyı kullanıyorsan onun ayarlarını aklında tut(pencereyi kapatma :D)
    ağ bağlantılarım'a gir orada modeme bağlanığın bağlantıya sağ tıkla özelliklere tıkla oradaki listeden TCP/IP kısmını bul ona çift tıkla
    oradan AŞAĞIDAKİ IP ADRESINI KULLAN ı seç ipconfig/all ile bulduğun ip adresi ve ağ maske adresini ve diğerlerini doğru şekilde yaz. dns ye ise youtube vs'nin engelli olmadığı bir açık dns yazarsan yasaklı sitelere genellikle rahatlıkla girersin, yada blmakla uğraşamam dersen varsayılan ağ geçidi'ne yazdığını yaz (verizon dns sağlayıcıları için 4.2.2.1 misal...)

tamam'a basa basa çık buradan ilk kısım tamam... KÜÇÜK BİR NOT:BEn bunu download pc'ne yapmanı söyledim ama tam tersi olacak dizüstü bilgisayarın için bu ayarı yapacaksın ve CoS1 için dizüstüne verdiğin ip adresini kullanacaksın hedef ip adresine... Kusura bakma 3. adımda bu garip olayı anca farkedebildim...

2. ADIM:Modem ayarı...
    1) Modemin ayar sayfasına gir,
    2)QoS kısmına gir routing ve yönetim linklerinin arasında (en azından beni kullandığımda öyle)
    3)burada trafik sınırlandırmaya gel sırasıyla şu şekilde yap
    kaynak arayüz=> vc1(yada adsl şifre vs ayarlarını hangisine yaptıysan ADSL linkine tıkladığında tabloda "adı" altında yazılı olan)(eğer VLAN1'i yaparsanız o makinenin lan üzerindeki aktarım hızını ayarlamış olursunuz)
    Kaynak mac=> boş kalsın
    kaynakip-maske=>boş
    hedef ip-maske=> BURAYA ilk kısma notebook'unun ip adresini gir ikinci kısmada ayar yaparken kullandığın alt ağ maskesini gir
    protokol=>hepsi

Kaydet diyoruz. ve burada işimiz tamam
    kaynak port,hedef port, dscp/tos bunlar boş kalsın CoS kısmına CoS 1 seçili olsun(birazdan Cos 1 i ayarlayacağız..)
    Zaten herşey belli oluyor
    Küçük notlar söyleyeyim herkes kendine uygun olanı yapsın... orada da yazıyor zaten, ama özetlemek gerekirse bu CoSlar senin ayarlayacağın kuralllar, 1 en öncelikli uygulama 6 da en genel uygulama yada kurallarda kendisi ile ilgili ayar olmayan bağlantılar için kullanılacak...
    İşe yarayacağından emin değilim ama kaynak porttan yazdığnız porta sınırlama koyarak direk uygulamaya özel sınırlama yapabilirsin(torrentte kendi portun için sadece gönderme sınırlaması yapabileceğinizi düşünüyorum çünkü, o açılan portlar izleyici ile hızlı iletişim yapma ve de gönderme de kullanılıyor indirmeye sınırı koymak için karşıdaki kişinin portunu yazmak önemli onu da yapmak biraz zor olacaktır...)
    Bu yüzden en önemliye 1 daha az önemliye 2 ve diğerlerini verin ayarların dışında kalanların hepsi otomatik olarak CoS6'ya yönlendiriliyor[aslında bu ayar kısmında yazıyor..]
    Bu şekilde cos 1 ilk makineye cos 2 ikinciye bu şekilde rahatlıkla makinelere paylaşım yapabilirsiniz... Ve şöyle olacak diğer siz ortaklardan diyelim ayar yapan kişisiniz kendinize cos1'i atayacaksınız,diğerlerine 2,3 diye sıralayacaksınız diğer kişileri buraya kadar tamam, Ama aslında 1024 1024 bölseniz bile aslında 1024 ile sınırlanmayacaksınız 4 kişi birden maksimum kullandığınız zaman 1024 sınırlaması devreye girecek ama diğer kişisel tam kullanım yapmıyorken aslında onlara tahsisi edilmiş boş bant genişliğinide kullanacağınızdan, kimse sorun yaşamadan o anki maksimum bantgenişliğini kullanacaksınız...Bu nasıl olacak peki? cos6 qos kapalıyken tüm trafik için aksi halde özel kuralı olmayan tüm bağlantılar cos 6 üzerinden aktarılıyor.. Tabi öncelik 1de olduğu için önce 1 için olan 1024 Kb kullanımı(tabi eğer bağlantıyı maksimumda kullanıyorsak yapılacak... 2,3,4 aynı şekilde kullanım yapacaklar, bant genişliğinin kalan bölümü de kendi sınırını kullanmakta olan kişinin kullanımına veriliyor olacak yani bu örnekteki olarak bize...

3. ADIM

Aslında ayarlara göre ADSL arayüzünü seçtiğimiz için adsl'yi sınırlaması gerek ama bir ihtimal lan bağlantısını sınırlama ihtimali olacağını sanmıyorum ama yanılma ihtimalimde var... Eğer yanılıyorsam Lan bağlantınız da sınırlanacaktır bu durumda lan üzerinden dosya paylaşımınız darbe yiyecektir, ama tam emin değilim, deneme fırsatım olmadı, deneyecek ikinci bir bilgisayarım olmadığı için ama pek ihtimal vermiyorum... Neyse 3. adıma geçelim...

1)Burada indirme ve gönderme sınırlamasını yapacağız..Bunun için modem arayüzünde
    QoS=>Bant genişliği Yönetimi kısmına giriyoruz...
    Burada yapacağım ayarlar şunlar burada otomatik olarak bazı değerler var bunları kullanmayacağız... vc1 yani adslyi seçtiğimize göre lan bağlantımıza yani kullanıcılar arasındaki bant genişliğine bir sınırlama koymamalı...Toplam bant genişliği kısmına ADSL hızımızı yazacağız... yazacağımız şeyi zaten biliyorsunuzdur..

..............Downstream||||Upstream....
    1Mbit.......1024 Kbps....||..256 Kbps...
    2Mbit.......2048 Kbps....||..512 Kbps...
    4Mbit.......4096 Kbps....||..1024 Kbps..

Garanti Edilen Bant genişliği kısmına şunu yapıyoruz.... CoS1 için dizüstü bilgisayarında kullanmak istediğin bant genişliğini yaz, mesela interne girmem yeterli diyorsan misal 200(hatta çok yoğun bir sayfa değilse(misal chat yapma, dh'a girme yani büyük flash dosyaları içermeyen sitelere gireceksen aslında 80 Kbps bile yeter)) Kbps yapacaksın Downstream kısmını.... Aynı şekilde Upstream kısmını da 80-90 yaparsan yeterli gelecektir, bu değerleri kendine göre değiştir..... diğer coslar 0layabilirsin.

Aynı şekilde yine 4Mbit örneği için ayarlar şöyle olmalı(1den 4'e kadar cos ayarlayıp herbiri için bir pc ipsini gösterdiğinizi varsayıyorum) cos1,2,3,4'leri için Downstream'larına 1024 Upstreamlarına 256 yazmanız yeterli gelecektir diğerleri için birşey yazmanıza gerek yok ama cos6'yı 0 yapmamanız dışında başka bir uyarı yapmama gerek yok.... Çünkü 0 yaptığınızda boş bant genişliğini dediğim şekilde ihtiyacı olankişilere dağıtılamayabilir gibime geliyor(yine denemediğim için emin değilim bu konuda deneyen olur ve sonucu yazarsa kesin bir şeye ulaşabiliriz bu konuda..)

işimiz bittiğinde burayıda kaydediyoruz..
    4. ADIM

QoS ana menüsünden QoS etkin'i işaretleyip kaydet dediğimizde sınırlamamız aktif olacaktır...aynı şekilde "QoS devre dışı" deyip kaydetiğinizde de kapalı olacak...

Tabi ben bunu Airties RT-205'e göre yaptım..... Tüm ethernet ve kablosuz bağlantıdesteği olan modellerde aynı olacağını sanıyorum.... Diğer modemlerde de ayarların benzer şekilde olacağını düşünüyorum, ama farklı birşey olursa da, yardımcı olmaya çalışırım....

iyi akşamlar, Orhan..

Dostum peki sadece evdeki bir ip yada mac adresine sınır koymak istersem nasıl yapıcam bu işi bunu arıyorum. mesela 1mbit 750bana 250 ona gibi:)

• sağolun deneyeceğim.
  • eyvallah
  • bu yazdıklarımın tam anlamıyla bir sınırlama yaratacağını düşünmemekteyim(1 yıldıan daha önce yazdığım birşey), ama QoS kullanımı yaparak tam yapılabilenlerin bi listesini çıkarmak zaman alır, yazdıklarımın şu doğru şu yalnış diyebilmem içinde yazana ihtiyacım var, ama şuan pek zamanım yok gibi
  • Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bu konuda fazla bilgim olmadığı için el yordamı ile yaptım.
    Olup olmadığını bilmiyorum ama sanki olmuş gibi geldi. :)

Modem: ZyXEL P-661HNU-F1

1- Kısıtlama yapacağım bilgisayara sabit IP verdim.
    IP: 192.168.1.45
    Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0
    DNS: OpenDNS

2-
    a) Modem arabirimi/Ağ Ayarları/QoS/Sıra Kurulumu/Yeni Sıra Ekle
    Aktif (İşaretli)
    Ad: Stajyer
    Arayüz: LAN
    Öncelik: 4
    Ağırlık: 1
    Hız Limiti: 200
    b) Modem arabirimi/Ağ Ayarları/QoS/Sınıf Kurulumu/Yeni Sınıf Ekle
    Aktif (İşaretli)
    Ad: Stajyer
    Sınıflama Düzeni: 1
    Sıraya Gönder: Stajyer
    Arayüzden: TTNetADSL (Modemdeki ADSL bağlantımın adı. Sizinki farklıdır.)
    Ethenet Tipi: IP (0x0800)
    Kaynak
    Ip: 192.168.1.45
    IP Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZuCChiNi -- 19 Temmuz 2013; 13:51:23 >
  • abim işin içine daha derin girince(malum konu eski konu, varsayımlar üzerinden yazdığım bir konuydu işin içine girdikçe insan daha bilgili oluyor zamanla) QoS sınırlamadan ziyade, belli bir servise porta ya da bazı modemler/routerlardaki desteği ile sınırlı olmak ile birlikte, belli iplere bant genişliği güveni vermekte kullanılmakta,
    ideal durumda, herşeyin ayarladığın durumda düzgün birşekilde çalıştıracak bir modemin olduğunu varsayarsak ve x online oyununun tüm iletişim portlarını öğrendiğini varsayarsak sen o porta 200 Kbit bir güvence koyarsan ve torrent tarzı bant genişliğini fazlasıyla yoran bir program kullanırken oyuna girdiğinde, o oyuna verilen güvenceyi, o portlara ayırması, ha şöyle bir durum var, bizim kullandığımız modemler bunu tam başarıyla yapmadığı için(ki AirTies'ın kendi mühendislerinden alınmış bir bilgidir, yeni çıkan x ve y modellerinde QoS menüsü olduğu alde QoS çalışmamaktadır demektedirler) bu işlemler bir yere kadar etkili oluyor... Modeme veya yönlendiriciye 150 dolar üzeri fiyatları yatırdığında zaten direk bant genişliği sınırlama seçeneği olan donanımlar bulabiliyorsun... Açıkçası yarın erken kalkacağım için, yazdığın ayarların ayrıntısına bakmadım ama, mesajım burada bulunsun yarın stajda boş vaktim olduğunda güzelce inceler, düzgün bi yorum yaparım...

Ama bi hızlı bir göz atınca, bu daha ziyade, o bilgisayara, 200 Klık bir iletişim önceliği tanımlamak olmuş, aslında bu konuyu silmem lazım ama kendimi ibret-i alem olarak göstermek için, ve de zamanında yazıp, güzel bilgiler yazan arkadaşların yazdığı düzgün bilgiler dursun diye silmiyorum.

• Her marka model modemin ayarı aynı olmadığı için genel hitaplar söz konusu olup, tarafımca denenmemiştir. Çeşitli yerli ve yabancı kaynaklar tetkik edildikten sonra ulaşmış olduğum bilgileri sunuyorum, sorumluluk kabul edilmez. Ancak bir sakınca vereceğini sanmam, çok çok olsun modeme reset atıp eski haline dönecektir nihayetinde.

Öncelikle Mac adreslerine statik ip atayacaksınız böyelece hangi mac adresine ne kadar hız ayırmışsanız sabit kalacaklar.IP mac binding kısmından bu atamaları gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında bandwith control kısmından verdiğiniz ip nolarına minimum ve maximum bant genişiliğini gireceksiniz, alınan ve giden min max olarak girilecek dikkat..Kolay gelsin.

EDIT : Aşağıda similatör adresi veriyorum takıldığınız bir noktayı üzerinde deneyip modeminizi mahvetmeden uygulamanız için...

NOT: İşlem sonrası bilgisayarların hız testini yapıp sonuçları doğrulamayı unutmayın.
    http://www.tp-link.com/...WR741ND_v1&v2/index.htm

• benim internet hızım 16 mbps olmasına rağmen bazı sitelerde download hızım 200 mb kadar düşüyo videoları takılmadan izleyemiyorum sebebi ne olabilir çözümü nedir
  • O bazı sitelerin koyduğu bir sınır ya da yoğunluktan verebildiği kişi başı hız olabilir, ya da ISP'in ilgili siteden gelen veri trafiğini sınırlandırmış olabilir. Birde 200 mb derken?
  • konuyu hortlatayim. PEki wifiden ortak bağlanan komşuma atıyorum 10gb kota uygulamak istiyorum. bu mümkün mü? mümkünse nasıl
  • Router da vardı bu özellik. Hatta ip bazında liste ve tekil olarak sınır konulabiliyor.
    Tp link wr741nd ile denedim oldu. Lag yapar mı bilmem, o zaman online oynamıyordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar ben ugraştım fakat yapamadım benim modem arayüzüm biraz daha farklı.Resmini koydum anlayan varsa yardımcı olsun lütfen.

İnternet Hızına Modem üzerinden Sınır koyma
  • Resim açılmıyor, yapamadığınız şeyinde ne olduğunu belirtmemişsiniz..
  • arkadaşlar ben interneti 2 kişi kullanıyorum modem benim odamda.arkadaşa giden hızı nasıl düşürebilirim.modemimin markası huawei
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.