Şimdi Ara

Intel K serisi işlemci alıp Z serisi Anakart Almamak HATA MIDIR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
48
Cevap
0
Favori
1.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam 11600k işlemci almayı düşünüyorum.Oc yapacagımı hic sanmıyorum.Oc yapmayacaksan bu işlemciyi niye alıyosun diye sorabilirsiniz. Performansından ve yeni nesil olmasndan dolayı. Z serisi almayıp 510 serisi anakart ile kullansam olmaz mı ne düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poggisto -- 14 Haziran 2021; 11:35:7 >

• oc yapmayacaksan ve/veya Z serisi anakart almayacaksan k serisi işlemci almak mantıksız olur

11400F alırsın soğutucuya da para vermezsin

• B560 yakisir ona, h510 da alip ramleri 3200mhz de calistirip kullanilabilir lakin o zamanda niye K serisi aldin be arkadas diye sorarlar :) h510 unda heatsinkli olanlari 1100-1200 lira... E dün b560 bazooka 1299 liraydi... Hala öyle mi bilmiyorum incehesaptaydi. Hal böyleyken b560 almak daha mantikli degil mi? He sen biraz daha iyi bir b560 isteyebilirsin o da bu islemci ile hakkindir.
  • Münebbih kullanıcısına yanıt

Hocam forumdaki konuları okurken yine böyle yazdığını gördüm. Lakin neden böyle diyorsun anlamıyorum. 11600k stok hızı 3.9 turbo frekansı 4.9 11400f stok 2.6 turbosu 4.4 aradakı 1000 tl farka değmez mı demek ıstıyorsunuz? Ağırlıklı olarak pubg cod warzone tarzı battleroyale oyunlar oynuyorum. İşlemciyi zorluyolar. Sağlam olsun istiyorum. Ama bu aradaki sağlamlık 1000tl etmeyecek düzeyde mi ? Bunu açıklarsanız sevinirim.

• kunGFu kullanıcısına yanıt

Bence son derece haklısın. Bu şekilde olur neden olmasın :) Peki sence Oc yapmayacaksam K serisi işlemci almak yanlış mı? sonuçta performanssa performans. 11400f vs 11600k diye düşündüğümde aradaki fiyat farkına değer mi?

• Poggisto P kullanıcısına yanıt

11400f + 11600K aradaki fiyat farkı + soğutucu

2 misli para vereceksin yaklaşık

% 5 civarı performans farkı alacaksın oc yapmazsan

Intel Core i5-11400 Gaming Benchmarks - Intel Core i5-11400 Review: Unseating Ryzen's Budget Gaming Dominance | Tom's Hardware (tomshardware.com)

• quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

11400f + 11600K aradaki fiyat farkı + soğutucu

2 misli para vereceksin yaklaşık

% 5 civarı performans farkı alacaksın oc yapmazsan

Intel Core i5-11400 Gaming Benchmarks - Intel Core i5-11400 Review: Unseating Ryzen's Budget Gaming Dominance | Tom's Hardware (tomshardware.com)

Peki aradaki bu fiyat farkını ryzen 5600x ile kapatıp daha mantıklı bir adım atmış olunur mu? Hangi siteye baksam 11600k muadili 5600x deniyor. Eğer öyleyse 5600x için en fiyat performans anakartı önerebilir misiniz? Anakarta ne kadar az para verirsem benim için o kadar iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poggisto -- 14 Haziran 2021; 12:15:7 >
  • Poggisto P kullanıcısına yanıt

linkini verdiğim sitede ortalama fps sayıları var

11600K nın muadili 5600X doğru

11400F ile aradaki fps farkı fiyat farkını değer mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Poggisto

Bence son derece haklısın. Bu şekilde olur neden olmasın :) Peki sence Oc yapmayacaksam K serisi işlemci almak yanlış mı? sonuçta performanssa performans. 11400f vs 11600k diye düşündüğümde aradaki fiyat farkına değer mi?

Olay burda kopucak iste, 3ün 5in (fps) hesabini yapanlardan misin? Yoksa ekran takilmadan göcmeden oyunlari oynayayim yeter diyenlerden misin? 3ün hesabini yapacaksan 5 daha vereceksin onu diyoruz. Ya minimum / ideal de birakip, su kadar para kâr ettim ya da su kadar daha verip x kadar daha fazla fps aldim. Tercih senin. Internette iki islemcininde karsilastirmalari oldukca fazla...

• ya 11600 alın ya da z serisi alın

• U011E kullanıcısına yanıt

11600 ksız modelde stok fan çıkıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Poggisto

11600 ksız modelde stok fan çıkıyor mu?

11600'de fan var k f kf modellerinde yok

isterseniz sistemin geri kalanını da paylaşın, aşırı-eksik harcama yaptığınız yer varsa söyleyelim

• U011E kullanıcısına yanıt

Eski sistemimden buna ekleyeceğim ve ilerde yükseltebileceğim 3 parçam var;

Corsair Vengeance LPX CMK8GX4M1A2400C16 8gbx2 ram

Gtx 1050ti

Thermaltake 600w psu

11600 alırsam eğer ona göre de uygun fiyatlı bir anakart önerirseniz sevinirim. Artık bu işi bitirmek istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poggisto -- 14 Haziran 2021; 13:25:59 >
  • düz 11600de tek çekirdek turbosu var. i5 11400f de 6 çekirdeğin altısı da turbo boostlanıyor.

• K serisine sıvı soğutma şart i5 olsa dahil stress testlerinde 200 wattı rahat görür 3-5 sene sonra oyunlarda yetmemeye başlayınca tam yükte çalışanca anlarsınız

• Almıyorum k serisi caydırdınız beni. Ya 11400f alıcam ya da 5600x li ryzen sistem yapıcam.

• i7 yada i9 olsa alınabılır overclock yapmadan da kullanabılırısnız. STOK hızları yuksek oldugu ıcın K ların gayet tatmınkar sonuclar verebılır.

fakat x600 serileri overclock giriş işlemcileri. x400 serisi ile x600 ler arasında pek fark olmaz."stok kullanacaklar ıcın".

ya 11400f yada 10400F alın. b ve h anakartlarla

ya 11600K(F) ve z serisi anakartla

yada i7 lere bakın b serisi anakartlarla.

• Intel K serisi işlemci alıp Z serisi Anakart Almamak HATA MIDIR?

Fiyatlar farklı sitelerden alınca değişiklik gösterebilir tabii ki bu 2liler hakkında ne düşünüyorsunuz. Ağırlıklı olarak online oyun oynuyorum. Battleroyale ve mmorpg tarzı. Ekran kartım 1050ti o yüzden işlemciyi yüksek tutmak istiyorum. Hem şuan sistemi biraz da olsa sırtlasın hem de ileride ekran kartı yükselttiğimde üzmesin.

@acura07 @yukleniyor @U011E @kunGFu @Münebbih

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poggisto -- 14 Haziran 2021; 14:50:18 >
  • Konuyu hızlıca okudum ama göremedim, bilgisayarın amacı nedir? Eğer oyun oynamak ise sizi limitleyen donanım ekran kartı olabilir, hele ki 1080P üzerinde bir çözünürlük olursa. Bu durumda işlemciyi upgrade etmek 2-3 fps fark yaratır anca, o da genelde aynı seri içinde değil de bir üst seriye geçtiğinde olan optimizasyonlardan dolayı.

Örnek olarak ben RTX 2070 Super ile Ryzen 5 3600 kullanıyorum, 3700x al diyen çok olmuştu, lakin oynadığım tüm oyunlarda limitleyen faktör ekran kartım oldu, ki kötü bir ekran kartı bile değil.

• Yirikalische kullanıcısına yanıt

Yüksek model ekran kartlarında işlemci düzgün besliyorsa performans farkı dediğiniz gibi olmakta. Ama hem ekran kartı hem işlemci düşükse işlemci yükseltildiğinde rahatlatıcı bir fps farkı ortaya çıkıyor. Şöyle örnekleyeyim, Aynı ekran kartına sahip arkadaşımda i7 9700k var oynadığımız oyunda 'Cod:warzone' 1080p low ayarlarda 50-70 arası giderken ben i5 7500 ile ekran kartıma oc yapsam bile 720p low ayarlarda bile 35-50 fps alıyorum. Bu arada evet oyun oynamak amacım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poggisto -- 14 Haziran 2021; 15:7:49 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.